RAZVOJ VAROZE na Slovenskem

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

BUTTON_POST_REPLY
mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 44047Odgovor mg
Po Sep 27, 2010 9:06 pm

SIMPTOMI za CCD

* Prisotnost mladih čebel ( zalega) in zelo malo odraslih
* Prisotnost matice
* Prisotnost hrane s cvetni prahom in medom
* Ni mrtvih čebel v ali okoli panjev.

Tako stanje, z čisto istimi simptomi sem imel v svojem čebelnjaku (prek 50 panjev), lansko leto.

Na srečo so družine preživele (sem jim pa pustil med za čez zimo). Je pa takrat cvetela koruza, ki je bila tretirana z gaučom, čisto blizu čebelnjaka - ta strup je narejen tako, da škodljivca dezorjentira oz. kot je navedeno v strokovni literaturi (asocializira).

Kako boš našel čebelo, ki je odletela pod vplivom tega strupa ?
Stvari v zvezi z izginjanjem čebel zo dobro in predobro znane. Vprašanje je zakaj jih nekdo tako vestno skriva?

MKGP - prepove uporabo neonikotinoidov. Pa kaj to pomaga, ko pa tik pred setvijo ponovno dovoli uporabo? Mislim da nas nekdo krepko vleče za j.... .
lep pozdrav

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 44049Odgovor mg
Po Sep 27, 2010 9:13 pm

Ne pravim, da bi mogli ukinit kemijo in strupe (čepravi bi to bilo dobro vsaj za drugo).

Ne ga pa natresat na čebelarski krožnik!

Bi mogli čebelarji tudi kakšen protest pripravit. Pa ne, da se derejo u tri krasne. Recimo z kakšnim bojkotom. Še bolje z večimi.
lep pozdrav

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

OdgovorCOLON # 44066Odgovor zver
To Sep 28, 2010 9:22 pm

predvčeraj sem sublimiral oksalno kislino v 10 AŽ.

Padla ni nobena varoja. Od naravnega odpada je bila v dveh panjih ki sem ju pregledal le ena varoja.

Sedaj razmišljam ali sploh ostale družine mučiti s kislino?

Kako je kaj pri vas? Kaj bi naredili vi?
tij se samo fèi

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 44067Odgovor mg
To Sep 28, 2010 9:32 pm

A ni malo prezgodaj za oksalno. Ker je v družinah še nekaj pokrite zalege? Če pa pade tako malo ali nič, je pa itak BV.
lep pozdrav

èešnjevèan
PrispevkovCOLON 129
PridruženCOLON Sr Apr 07, 2010 7:50 pm
KrajCOLON ?eąnjevek

OdgovorCOLON # 44069Odgovor èešnjevèan
To Sep 28, 2010 9:38 pm

Za oksalno kislino je pa še prezgodaj, est to običajno delam konec novembra ali začetek decembra. Čeprav letos ni videti velikega naravnega odpada varoj.

olševèan
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Mar 02, 2009 4:10 pm
KrajCOLON oląevek

OdgovorCOLON # 44074Odgovor olševèan
Sr Sep 29, 2010 11:42 am

mg napisal/-aCOLONSIMPTOMI za CCD

* Prisotnost matice

Tako stanje, z čisto istimi simptomi sem imel v svojem čebelnjaku (prek 50 panjev), lansko leto.

Na srečo so družine preživele (sem jim pa pustil med za čez zimo). Je pa takrat cvetela koruza, ki je bila tretirana z gaučom, čisto blizu čebelnjaka - ta strup je narejen tako, da škodljivca dezorjentira oz. kot je navedeno v strokovni literaturi (asocializira).

Stvari v zvezi z izginjanjem čebel zo dobro in predobro znane. Vprašanje je zakaj jih nekdo tako vestno skriva?

MKGP - prepove uporabo neonikotinoidov. Pa kaj to pomaga, ko pa tik pred setvijo ponovno dovoli uporabo? Mislim da nas nekdo krepko vleče za j.... .
Jaz sem iz intereta dobil en dokumentarec na to temo. Naslov je Who killed honeybees, mislim da je nalov pravi. V tem dokum. so v čebelah našli do 50 različnih pesticidov. Čebelarji so zgubljali do 80% čebelj, če gledamo na to da jih imajo tudi po 5000 družin je to kar veliko. Film je vreden za pogledat, problem je edini v tem da ni podnapisov.

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 44075Odgovor dušans
Sr Sep 29, 2010 12:01 pm

češnjevčan napisal/-aCOLONZa oksalno kislino je pa še prezgodaj, est to običajno delam konec novembra ali začetek decembra. Čeprav letos ni videti velikega naravnega odpada varoj.
Kolikor sem razumel je Č. testno sublimiral 10 panjev. To jaz tudi naredim konec septembra. Tako ugotovim, ali je potrebno jesensko zatiranje, lani je bilo nujno, letos kot kaže ne. Test je dokaj zanesljiva metoda. S sublimacijo potolčemo tiste varoje ki trenutno niso v PZ. Teh je po moji oceni približno šestina.

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

OdgovorCOLON # 44101Odgovor zver
Če Sep 30, 2010 8:00 pm

ja testno sem zasublimiral in se čudim da ni varoj na čebelah.
tij se samo fèi

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 44104Odgovor cebelar_novinec
Če Sep 30, 2010 8:35 pm

Varoja je samo izgovor in pripravna mala žvalca na katero se s prstom pokaže namesto na vse drugo v čebelarstvu.

http://new.slovenski-cebelarji.com/foru ... php?t=3177

API-EXPO, Kozarci, Kmečki Glas, ČZS, Srečanja...blabla

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 44156Odgovor mg
Ne Okt 03, 2010 11:16 pm

Ko je pa everček slajši od meda. Čebele ga prinesejo, potem pa tudi če crk..... . Imamo zadosti RD. Če ne jih pa kupimo.

Kaj pa sanjate? Čebele imamo zaradi meda, voska, CP, mlečka, propolisa..... .
lep pozdrav

cebelaroji
PrispevkovCOLON 316
PridruženCOLON Po Mar 08, 2010 1:54 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

koruza in roji

OdgovorCOLON # 44158Odgovor cebelaroji
Po Okt 04, 2010 8:23 am

mg napisal/-aCOLONSIMPTOMI za CCD

* Prisotnost matice

----------------------------
Po moje pa CCD ni še vedno dokončno razloženo.
Pošteno rečeno, da sem zelo zelo redko videl čebele na koruzi. Največkrat pa takrat, ko so ostale kapljice vode pri korenu listov, ki so jih srebale čebele. Predvidevam, da je dotičnbi kraj kjer se čebele zadržujejo na koruzi sploh neprimeren za čebele.
Naravni roji se izogibajo vsem nenaravnim danostim v naravi, zato letijo tudi več kot 10 km v zračni liniji.

Na ene indexu sem našel tole vprašanje:

Nekaj me zanima. Moj star ata je vprašal na društvu kako je s prenosom roja iz ene občine v drugo, in so mu odgovorili da to ni možno, četudi čebele pregleda veterinar. Zanima me zakaj je to tako?
-----------------
Popolnoma brezpredmetno vprašanje. Zakaj?

1.Ker čebele niso udomačene živali in to nikoli ne bodo!
2. Zgled kako bi morali pristopiti do tega vprašanja so nam podani v GLAVAR-jevih zapisih.
3. Zato ne moremo imeti čebele ( tudi kranjske ne) kot avtohtono pasmo dolčenega kraja. Čebele so pri tem izjema. Vsi znastveniki sveta ne bodo
mogli dokazati avtohtonosti pasme naših čebel, ker one same diktirajo ne pa človek. Ime Kranjska čebela ( Pollman) je samo klasifikacija, torej groba določba v določeni dobi, katero so trgovci čebel že izkoristili.

Pri tem ne mislim, da bi sedaj lahko kar na vrat na nos začeli uvažati tuje čebele, recimo Apis cerano itd...

Ravno roji in rojenje so dokaz, da si ne moremo prisvajati čebele kot pasme lastnega kraja, ker bi delali narobe s to determinacijo, Torej čebele z rojenjem kažejo na vse to kar zgoraj navajam. Sem ugotovil neverjetne razdalje rojev. Zato je vprašanje glede prenosa roja brezpredmetno. Da še podkrepim stvar; Ali lahko kak veterinar ugotovi kake viruse ima recimo dotični narejenec, ki je šel v prodajo?
Ne, ne more!

Glede zametkov hude dnilobe pa je itak znano, da se le ta nahaja v vsakem čebelnjaku, stalno čaka na ugodne pogoje.

Naj ROJI in medi!

Jože
Do kje sega kranjska cebela,
kdo si upa odgovoriti?

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 44176Odgovor mg
Po Okt 04, 2010 9:41 pm

Mogoče kdo ni videl čebele na cvetoči koruzi, ali misli da čebela ne gre na koruzo. Sem letos ob cvetenju koruze šel na ogromno njivo in preveril kaj je res.

Čebele niso bile kar vse vprek po cvetovih koruze (kot recimo na akaciji), so pa bile na določenih območjih. In bilo jih je veliko (čisto normalno so smukale CP). Če so pa našle domov je pa drug problem. Pa tudi če pridejo v panj - odložijo CP onesnažen z neoniko... in stvar je zaključena, ko ta CP papcajo mladički.

Ogromno čebel se izgubi med nabiranjem. Tiste, ki se uspejo vrniti prinesejo zastrupljeno hrano. To hrano je nov naraščaj, ki je ostal v panju in krog je zaključen. PRAZEN PANJ .
lep pozdrav

cebelaroji
PrispevkovCOLON 316
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

koruza in roji

OdgovorCOLON # 44180Odgovor cebelaroji
To Okt 05, 2010 8:08 am

mg napisal/-aCOLONMogoče kdo ni videl čebele na cvetoči koruzi, ali misli da čebela ne gre na koruzo. Sem letos ob cvetenju koruze šel na ogromno njivo in preveril kaj je res.

Čebele niso bile kar vse vprek po cvetovih koruze (kot recimo na akaciji), so pa bile na določenih območjih. In bilo jih je veliko (čisto normalno so smukale CP). Če so pa našle domov je pa drug problem. Pa tudi če pridejo v panj - odložijo CP onesnažen z neoniko... in stvar je zaključena, ko ta CP papcajo mladički.

Ogromno čebel se izgubi med nabiranjem. Tiste, ki se uspejo vrniti prinesejo zastrupljeno hrano. To hrano je nov naraščaj, ki je ostal v panju in krog je zaključen. PRAZEN PANJ .
---------------
Na medovite rastline sem izredno pozoren vse od leta 1985. Izraz MR sem jaz vpeljal v naše izrazoslovje, do takrat so uporabljali izraz medeče rastline.
Sem pozoren na obisk čebel na koruzi že pred ameriškim razkritjem CCD.
V določenem kraju sem opazoval vsako leto in ni bilo nobene čebele na koruzi.
Tukaj na ljubljanskem barju v treh letih nisem videl čebele na koruzi. Tudi naslednje leto bom na to posebno pozoren. Če bom videl kaj več čebel na koruzi, bom to posnel z videom in boste to tudi videli.

Naj ROJI in Medi!

Jože
kdo si upa odgovoriti?

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 44183Odgovor Odisej
To Okt 05, 2010 9:00 am

Koruzo čebele množično obiskujejo predvsem tam, kjer je osiromašena paša na drugih cvetočih rastlinah zaradi intenzivne (večkratne) košnje, "čiščenja" krajine in odsotnosti gozdne paše.
Pred leti koruza sploh ni bila pomembna zgodnje jesenska paša.

Lep dan vsem.

olševèan
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Mar 02, 2009 4:10 pm
KrajCOLON oląevek

OdgovorCOLON # 44188Odgovor olševèan
To Okt 05, 2010 11:24 am

Ja tudi jaz sem že videl čebelo na koruzi, vendar je bilo takrat še kar nekaj paše.

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 44196Odgovor FRANK IZ KANADE
To Okt 05, 2010 3:28 pm

Ce cebele clovek ne vidi na neki rastlini to ne pomeni nic!
Cebele obiskujejo rastline ob razlicnih dnevnih casih. Niso vse rastline obiskane od jutra pa do vecera, se manj pa so takrat ko mi na neko rastlino skilimo - da vidimo ce je ena mickena cebelca na tem obseznem polju - kot naj bi bila naprimer koruza.
Jaz opazam da cebele, naprimer, obletujejo regrad po 12-ti uri in to se samo te cvetove ki so na soncu. Teh u senci se ne dotaknejo, ceprav so samo nekaj centimetrov stran.
Tudi zlate rozge se ne dotaknejo pred poldnevom, po 14-ti uri. . . Itd, itd. . .
Regards,
Frank

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52
PridruženCOLON Sr Okt 08, 2008 2:49 pm

OdgovorCOLON # 44212Odgovor Zaèetnik_2
Sr Okt 06, 2010 6:57 am

Se strinjam. Tast mi je v času cvetenja koruze povedal, da jih je okoli poldneva tam toliko, da si ne upa notri, ko sem prišel domov po službi, pa nikoli nisem videl nobene.
Še bolj mi je zanimivo to, da se čebele ne zmenijo za facelijo, ki sem jo posejal. Raje se pasejo na otavi.

cebelaroji
PrispevkovCOLON 316
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

koruza in roji

OdgovorCOLON # 44216Odgovor cebelaroji
Sr Okt 06, 2010 10:09 am

Odisej napisal/-aCOLONKoruzo čebele množično obiskujejo predvsem tam, kjer je osiromašena paša na drugih cvetočih rastlinah zaradi intenzivne (večkratne) košnje, "čiščenja" krajine in odsotnosti gozdne paše.
Pred leti koruza sploh ni bila pomembna zgodnje jesenska paša.

Lep dan vsem.
,
----------------

DRŽI, KORUZA JE NAJMANJ POMEMBNA ZA ČEBELE. ZANIMIVO BI PA BILO VIDETI ČEBELE NA NEHIBRIDIZIRANI KORUZI. TAKA KORUZA TI ZRASTE NA DOLOČENIH NJIVAH IZ GOSTO POSEJANIH SEMEN. ŽAL PA SE KORUZA ZELO TEŽKO OBDRŽI ČEZ ZIMO, SAJ JO KMALU NAJDEJO POLJSKE MIŠI.

Naj Roji in medi!
Jože
kdo si upa odgovoriti?

cebelaroji
PrispevkovCOLON 316
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

KORUZA IN ROJI

OdgovorCOLON # 44217Odgovor cebelaroji
Sr Okt 06, 2010 10:19 am

FRANK IZ KANADE napisal/-aCOLONCe cebele clovek ne vidi na neki rastlini to ne pomeni nic!
MENI POMENI VELIKO, KER TE STVARI ZASLEDUJEM. RES BI RAD VIDEL ČEBELE NA KORUZI...
Cebele obiskujejo rastline ob razlicnih dnevnih casih.
TO SE PA STRINJAM
Niso vse rastline obiskane od jutra pa do vecera, se manj pa so takrat ko mi na neko rastlino skilimo - da vidimo ce je ena mickena cebelca na tem obseznem polju - kot naj bi bila naprimer koruza.
PRI TEM JE TUDI TO ZANIMIVO, DA SE ENA IN ISTA ČEBELA NAJRAJE SPRELETA PO ISTIH RASTLINAH KOT POPREJ.
Jaz opazam da cebele, naprimer, obletujejo regrad po 12-ti uri in to se samo te cvetove ki so na soncu. Teh u senci se ne dotaknejo, ceprav so samo nekaj centimetrov stran.
SE TUDI STRINJAM, PA OPAŽAM TUDI TOLE, DA NOČEJO NA REGRAT, KI JE POGNoJEN Z GNOJEVKO...
Tudi zlate rozge se ne dotaknejo pred poldnevom, po 14-ti uri
TO PA NE DRŽI ZA NAŠE KRAJE, SAJ NA BARJU NE....
. . . Itd, itd. . .

NAJ ROJI IN MEDI!

jože
kdo si upa odgovoriti?

cebelaroji
PrispevkovCOLON 316
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

koruza in roji

OdgovorCOLON # 44218Odgovor cebelaroji
Sr Okt 06, 2010 10:22 am

Začetnik_2 napisal/-aCOLONSe strinjam. Tast mi je v času cvetenja koruze povedal, da jih je okoli poldneva tam toliko, da si ne upa notri, ko sem prišel domov po službi, pa nikoli nisem videl nobene.
Še bolj mi je zanimivo to, da se čebele ne zmenijo za facelijo, ki sem jo posejal. Raje se pasejo na otavi.

PO VSEJ VERJETNOSTI SO ČEBELE SPILE VODO, SAJ VODA V LISTIH TUDI KMALU SHLAPI IN TAM NIMAJO KAJ ISKATI....

nAJ ROJI IN MEDI!

jOŽE
kdo si upa odgovoriti?

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

Re: koruza in roji

OdgovorCOLON # 44220Odgovor Pike
Sr Okt 06, 2010 11:24 am

cebelaroji napisal/-aCOLON
Začetnik_2 napisal/-aCOLONSe strinjam. Tast mi je v času cvetenja koruze povedal, da jih je okoli poldneva tam toliko, da si ne upa notri, ko sem prišel domov po službi, pa nikoli nisem videl nobene.

PO VSEJ VERJETNOSTI SO ČEBELE SPILE VODO, SAJ VODA V LISTIH TUDI KMALU SHLAPI IN TAM NIMAJO KAJ ISKATI....

nAJ ROJI IN MEDI!

jOŽE
Lepo prosim, če lahko uporabljate male črke. ( Velike črke ugasnete tako, da pritisnete tipko Caps Lock oziroma ne držite tipke Shift med pisanjem) Hvala!

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

Re: KORUZA IN ROJI

OdgovorCOLON # 44223Odgovor bloop
Sr Okt 06, 2010 12:57 pm

FRANK IZ KANADE napisal/-aCOLONCe cebele clovek ne vidi na neki rastlini to ne pomeni nic!
MENI POMENI VELIKO, KER TE STVARI ZASLEDUJEM. RES BI RAD VIDEL ČEBELE NA KORUZI....
NAJ ROJI IN MEDI!
jože
Ne vem ce veste kako koruza zgleda? Oziroma kam na njej gredo cebele, ko cveti?
Tudi jaz namrec nimam tezav, da kdaj pogledam cebele na koruzi, pa v nasem kraju, ali kjer drugje. No v teh dneh res ni vec cebel na koruzi.

cebelaroji
PrispevkovCOLON 316
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Re: KORUZA IN ROJI

OdgovorCOLON # 44225Odgovor cebelaroji
Sr Okt 06, 2010 2:08 pm

bloop napisal/-aCOLON
MENI POMENI VELIKO, KER TE STVARI ZASLEDUJEM. RES BI RAD VIDEL ČEBELE NA KORUZI....
NAJ ROJI IN MEDI!
jože
Ne vem ce veste kako koruza zgleda? Oziroma kam na njej gredo cebele, ko cveti?
Tudi jaz namrec nimam tezav, da kdaj pogledam cebele na koruzi, pa v nasem kraju, ali kjer drugje. No v teh dneh res ni vec cebel na koruzi.
----------------
Takole zgleda koruza danes, pred 30 leti je pa bila malo drugačna...

http://sl.wikipedia.org/wiki/Koruza

Naj ROJI in Medi!

Jože
kdo si upa odgovoriti?

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 44226Odgovor bloop
Sr Okt 06, 2010 2:42 pm

Na tem na sliki pa res ne vem, da sem(pogosto) videl kaksno cebelo.
To pa bo se za raziskat.

Goba
PrispevkovCOLON 141
PridruženCOLON Po Jun 29, 2009 2:17 pm
KrajCOLON Medvode

OdgovorCOLON # 44228Odgovor Goba
Sr Okt 06, 2010 3:16 pm

Kot čebelar začetnik, z zanimanjem spremljam članke na forumu. No, še posebej teme o zatiranju varoe. Bega me pa nekaj.

O zatiranju sem prebral kar nekaj literature. Tako domače, kot tudi tuje. Pa še kakšno splošno knjigo o čebelah zraven (J. Kantar, J. Rihar ...). Obiskoval sem tudi tečaj za čebelarje začetnike in bil s predavanji zelo zadovoljen (predavatelj F. Prezelj). Nekako je bila rdeča nit vsega skupaj ta, da se močno priporočajo naravna sredstva za zatiranje (kisline, timol, izrezovanje trotovine). Le v izjemnih primerih dovoljena kemija.

No potem pa je sledil obisk (strokovni izlet) pri večjem čebelarstvu. Tam so povedali, da za zatiranje uporabljajo uvoženo kemijo, ki pri nas ni na spisku dovoljenih sredstev. Da brez tega ne gre. Kupujejo v članici EU.

Manjši čebelar (pa ne edini) uporablja kemijo kupljeno v Srbiji. Kupljeno na tistem sejmu, ki ga vsako leto obišče kar nekaj slovenskih čebelarjev.

Kako je sedaj s tem? Veliko je govora o raznih pesticidih, ki jih uporabljajo v kmetijstvu. Ali ne bi bilo treba najprej ozavestiti ljudi v lastnih vrstah.

Pa še nekaj sem opazil, posebno pri manjših in ljubiteljskih čebelarjih. Pomanjkanje znanja in sodobnih spoznanj. Samo dolgoletne izkušnje, so žal premalo, pa čeprav bi meni še kako prav prišle.

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 44229Odgovor bloop
Sr Okt 06, 2010 3:27 pm

Skoda, da se pri taksnih ne opravljajo pregledi kot bi bilo potrebno. Me pa zanima kaj naredijo z zdravili, ki se pri nas delijo? Sploh ne gredo ponje ali jih kot nekateri vzamejo pa potem vprasanje kaj naredijo z njimi. Enkrat sem nekje ze slisal, da je nekdo baje vrgel v panj tisto kar je bilo predpisano, da ce pride kdo pogledat, zraven pa je se kar lepo uporabil nekaj kar ni bilo po seznamu.
Nic pa taksni obicajno nocejo slisati o zimskem zatiranju, ko ni zalege.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 44238Odgovor levstek008
Sr Okt 06, 2010 7:20 pm

...enkrat sem že napisal, da bomo zaradi neodgovornih in "požrešnih" ljudi v čebelarskih vrstah( namenoma nisem napisal čebelarji!!!) ob izbruhu afere zaradi nelegalnih dejavnosti nekaterih po krivem nabiti na steno vsi!!! V bistvu vsi vemo da je ilegalnih sredstev v Sloveniji obilo....
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 44243Odgovor mg
Sr Okt 06, 2010 9:59 pm

Večina tistih, ki niso uporabljali ilegalnih sredstev, so ostali brez čebel. Tako da so zdaj v večini ostali samo ilegalci.

In da ne bo pomote. Ilegalna sredstva iz tujine so ista, kot legalna doma. Samo drugačno komercijalno ime in trgovca imajo. Včasih so rekli; isto sr...je, drugo pakovanje.

Kaj še pa lahko hujšega najdeš v medu kot je amitraz, kumafos, flumetrin , ki jih zadnja leta zastonj deli VURS? A so Srbski, Bosanski.... drugačni? Razen po imenu seveda.

Lahko najdeš nekaj hujšega - Neonikotinoide. Nisem še srečal čebelarja, ki bi to sr.... v panje tlačil.

Pa še to. Seveda ne vidite čebel na koruzi, ker prej dol popadajo. Zakaj je pa v Franciji, Nemčiji in ne vem kje še ta stvar prepovedana?
lep pozdrav

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 44245Odgovor Odisej
Če Okt 07, 2010 8:20 am

mg napisal/-aCOLONVečina tistih, ki niso uporabljali ilegalnih sredstev, so ostali brez čebel. Tako da so zdaj v večini ostali samo ilegalci.
Uh, huda trditev. Od kje ti taki podatki, MG ?

Lep dan vsem.

bloop
PrispevkovCOLON 746

OdgovorCOLON # 44249Odgovor bloop
Če Okt 07, 2010 9:05 am

Res huda trditev. V teh svojih nekaj kratkih letih cebelarjenja moji panji niso videli nicesar drugega kot, mravljicno kislino poleti, oksalno kapanje pozimi in eno leto apiguard.
Vsekakor lahko recem, da vsako leto kaksna druzina ne pride skozi zimo, ampak to ne pomeni, da izgubim kar 50% druzin ali kaj podobnega. Vecina jih povsem dobro prenasa "eko" sredstva.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 2 in 0 gostov