Varoja

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

BUTTON_POST_REPLY
Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52
PridruženCOLON Sr Okt 08, 2008 2:49 pm

Varoja

OdgovorCOLON # 43391Odgovor Zaèetnik_2
Pe Avg 27, 2010 12:01 pm

Ali kaj spremljate varojo?
Spomnim se, da sem imel lani vse rdeče, na čebelah sem praktično povsod našel varoje. Popeti sem zatiral z MK, pozimi pa z OK.
V LR panjih (15 kom) sem vstavil testne vložke. Po 2 mesecih spremljanja sem našel vsega eno samo varojo. Je mogoče, da mi mravlje tako dosledno nosijo varojo iz panjev (tu pa tam najdem kako)? Čebele nimajo dostopa do podnice, to sem preveril. Glede na to da ni odpada - ali zdaj sploh zatirati? lp,A

olševèan
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Mar 02, 2009 4:10 pm
KrajCOLON oląevek

OdgovorCOLON # 43393Odgovor olševèan
Pe Avg 27, 2010 12:21 pm

Ja je mogoče. Ravno prejšni dan sem pregledoval podnice in videl kako mravlja nosi mrtvo varojo. Najprej kar bojo mravlje odnesle so varoje. Zato ti priporočam da nekako vstavljaš testne vložke iz pvc-ja (je zelo zamudno) ali pa nastavi pasti za mravlje. Dobijo se v vsaki zadrugi tudi v merkurju jih imajo.

sadjar
PrispevkovCOLON 78
PridruženCOLON Po Mar 08, 2010 12:08 pm

OdgovorCOLON # 43396Odgovor sadjar
So Avg 28, 2010 5:39 pm

Jaz pa testne vložke močno naolim z jedilnim oljem in varoje se prilepijo.Videl sem pa tudi že ko je po testnem vložku, ko ni bil namazan je varoja,kar omamljeno poskakovala.

Brane
PrispevkovCOLON 56
PridruženCOLON To Avg 10, 2010 2:47 pm

Mravljična kislina

OdgovorCOLON # 48453Odgovor Brane
Če Maj 12, 2011 11:38 am

Mene pa zanima, koliko ml MK polijem po viledi na LR 2/3 eno naklado.
lp Brane

Ax
PrispevkovCOLON 110
PridruženCOLON Ne Maj 24, 2009 11:31 am
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 48456Odgovor Ax
Če Maj 12, 2011 12:46 pm

pa ne sedaj ;)

Poleg tega ne boš našel enotnih navodil glede uporabe MK. Najbolje je da se oglasiš pri kakem, ki že dolgo zdravi z njo da ti malo pokaže - počasi pa pridobiš občutek.

V ČD Kr. Gora imajo sestavljen nek načrt z najboljšimi količinami glede na prostornino panja in tip zdravljenja, ki so ga delali kar nekaj let. Mislim da je tudi v knjigi "Varoja, čebela, čebelar"
Če še nimaš knjige ti lahko načrt skeniram in pošljem po mail-u.

Ponavljam - Najboljše je da to vidiš v praksi

Brane
PrispevkovCOLON 56
PridruženCOLON To Avg 10, 2010 2:47 pm

MK

OdgovorCOLON # 48457Odgovor Brane
Če Maj 12, 2011 12:52 pm

Vem da ne sedaj, vendar bi rad bil seznanjen, saj nikjer nisem zasledil, da bi ločevali LR 1/1 in LR 2/3 panje pri zdravljenju. Lepo bi te prosil, če mi lahko pošlješ.
lp Brane

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
PridruženCOLON Sr Jul 15, 2009 7:31 am
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 48459Odgovor bostek
Če Maj 12, 2011 1:28 pm

Pri meni je tudi recimo 1 ali 2 na teden. Ampak ven se mi zdi da ne nosijo, nisem opazil mravelj...
Učite se teorije, drugače boste ostali celo življenje v praksi pračebelarja (August b. Berlepš)

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 48461Odgovor Odisej
Če Maj 12, 2011 1:35 pm

Dober hlapilnik je edine pravi način, če si se odločil za MK.
G. Friedmann:
Nassenheider je hlapilnik za dolgo uporabo. Pri čebelji družini ga pustim teden dni. K hlapilniku sodi tudi krpica, na katero postavim hlapilnik. V hladnih dneh pripravim 85% mravljinčjo kislino, če pa je zelo toplo le 65% . V hlapilniku so tri vrvice stenja in sicer večji, srednji in manjši. Jaz uporabljam samo večjega. S tem sem zelo zadovoljen. Po mojem mnenju je to edina metoda, ki prav gotovo deluje tudi pri različnih temperaturah, tudi temperaturah pod 14 °C. Tudi pri temperaturi, nižji od 14°C mravljinčja kislina dovolj dobro učinkuje. Cena je približno 5 €, mislim pa, da boste redkokdaj naložili denar tako dobro, kot z nakupom takega hlapilnika.
Še enkrat naj pojasnim princip tega hlapilnika. Na eni strani imam zalogo kisline, ki jo pri zdravljenju v poznem poletju napolnim z 100 mililitrov mravljinčje kisline. Ta mora izhlapeti v enem tednu, torej vsak dan 15 do 20 mililitrov, kar tudi kontroliram. Hlapilnik opremim s stenjem, ki ga pred čebelami zaščitim s košarico. Hlapilnik postavim v prazno naklado, v okvirček.
Zdravljenje opravljam po točenju medu. Najprej točim med. Zožim čebelje družine in – kar je zelo pomembno - enkrat dam osem litrov krme. Če imajo čebele odprto krmo, učinkovanje kisline prenesejo bolje kot, če nimajo nobene zaloge hrane, oziroma imajo na razpolago samo že s pokrovčki pokrit med. Stenj je na eni strani v mravljinčji kislini in nenehno, ne glede na zunanjo temperaturo, sesa mravljinčjo kislino v svojo površino. Ko je stenj prepojen z mravljinčjo kislino, le-ta kaplja iz stenja na krpico. Ta krpica se imenuje horizontalen stenj in iz nje kislina izhlapeva, pri čemer je količina odvisna od zunanje temperature. Če je hladno izhlapeva manj, če je toplo več. Koliko izteče na horizontalni stenj, je odvisno od tega dela zgoraj. Eno in drugo izhlapevanje, torej iz prvega in horizontalnega stenja, se dopolnjuje in deluje neodvisno od zunanje temperature, tudi takrat, ko je zunanja temperatura osem ali deset stopinj.
P.S.
Saj vem, da morda ni dobro citirati drugih, a naj vsak vzame iz napisanege zase tisto, kar se mu zdi dobro.

MaMe
PrispevkovCOLON 484
PridruženCOLON Sr Jun 03, 2009 1:01 pm

OdgovorCOLON # 48463Odgovor MaMe
Če Maj 12, 2011 1:59 pm

No pri nassenheiderjevemu hlapilniku bodite pozorni. Po moje je dobro če greste h komu to pogledati, ki to uporablja, da vidite v praksi.

Jaz sm se lani o tem nateoretiziral in z njim zatiral. Ampak po koncu vseeno preveril z Beevitalom, če bo še kaj odpada, in v enem panju je še kr bil. Torej ... previdnnost je mati modrosti.

LP

Uporabniški avatar
semperit
PrispevkovCOLON 136
PridruženCOLON Pe Apr 30, 2010 11:09 pm

OdgovorCOLON # 48504Odgovor semperit
Ne Maj 15, 2011 11:15 pm

zdravo"da se povem jas"o mravljični kislini"jas jo dam na viledo"oz kuhinsko krpo nalijem mravljično kislino in na podnico panja"vam povem ni boljšega"kr ti hlapilniki se ne odnesejo dost dobro!

urosvrb
PrispevkovCOLON 197
PridruženCOLON Ne Maj 02, 2010 3:48 pm

OdgovorCOLON # 48510Odgovor urosvrb
Po Maj 16, 2011 7:42 am

lej tam v drugi temi sem ravno lani pisal kako sem prvič probal te nassenheider in so se obnesli na osončenem čebelnjaku odlično, v vlažnem zasenčenem pa katastrofa. Pa v zasenčenem ni bil toliko kriv hlapilnik kot jaz, ker moraš dobro vedet kolikšne hlapilne površine uporabit za točno določen čebeljak (temperatura in vlaga določita vse).

Varoje mi je sklestlo dol vse, razen v enem kjer sem opazil prepočasno izhlapevanje a sem narobe ocenil, da vseeno ni potrebno povečat izhlapevanja. Tega sem sklestil pozimi z oksalno in še zdaj veselo brni

.
PrispevkovCOLON 132
PridruženCOLON Če Feb 03, 2011 10:36 am

OdgovorCOLON # 48513Odgovor .
Po Maj 16, 2011 7:56 am

:veryhappybee:
Zadnjič spremenil 1, dne ., skupaj popravljeno 0 krat.

urosvrb
PrispevkovCOLON 197
PridruženCOLON Ne Maj 02, 2010 3:48 pm

OdgovorCOLON # 48529Odgovor urosvrb
Po Maj 16, 2011 8:14 pm

Mislim, da ta trditev z mravljično ne štima. Ne izhlapeva ob veliki vlažnosti zaradi drugih lastnosti...ne da se mi pisat.
V glavnem poanta je da mi je v dežju izhlapevalo 50 do 70% in če bi bilo dlje časa deževno obdobje, recimo 7 dni kolikor traja tretma bi bila rešitev hlapilno površino povečat za toliko da se razlika pokrije.

Dejstvo je, da v panju ni 100% vlažnost, ker čebele držijo višjo temperaturo zato je vedno določeno izhlapevanje je pa potrebno ob tem upoštevati še marsikaj drugega, da to nekako maksimalno učinkuje.

nakladni èebelar
PrispevkovCOLON 34
PridruženCOLON So Sep 25, 2010 9:48 am

OdgovorCOLON # 48595Odgovor nakladni èebelar
So Maj 21, 2011 12:42 pm

olševčan napisal/-aCOLONJa je mogoče. Ravno prejšni dan sem pregledoval podnice in videl kako mravlja nosi mrtvo varojo. Najprej kar bojo mravlje odnesle so varoje. Zato ti priporočam da nekako vstavljaš testne vložke iz pvc-ja (je zelo zamudno) ali pa nastavi pasti za mravlje. Dobijo se v vsaki zadrugi tudi v merkurju jih imajo.
ali pa testni vložek namažeš z vazelinom..

M&M
PrispevkovCOLON 112
PridruženCOLON Če Jan 20, 2011 4:15 pm

mravljična k.(šok)

OdgovorCOLON # 55867Odgovor M&M
Če Avg 02, 2012 3:26 pm

Pozdravljeni!

Nekateri ste verjetno že pričeli z zdravljenjem čedel prti varoji. Sam sem letos ponovno preizkusil zdravit z kratkotrajnim izhlapevanjem mravljične kisline.

Ker imam nekaj podnic mrežastih in nekaj lesenih me zanima, ali bi bilo potrebno količino kisline pri šok metodi prilagajati glede na podnico?

Družinam v eni nakladi vstavim od 10-15 ml, v dveh pa 20 ml kisline.
Kislina v zamreženih podnicah se verjetno sploh ne zadrži v panju in bi jo bilo potredni vstaviti nekoliko več...?

Hvala za odgovor že v naprek!
Lp

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 55870Odgovor volk
Pe Avg 03, 2012 5:47 pm

En mesec v zamudi
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

M&M
PrispevkovCOLON 112

OdgovorCOLON # 55872Odgovor M&M
Pe Avg 03, 2012 9:51 pm

to je bila sedaj že četrta serija z enotetenskim presledkom. Glede učinkovitosti v odprti podnici sem zaradi tega, ker je padlih varoj bolj malo, v primerjavi z lanskim letom.

M&M
PrispevkovCOLON 112

OdgovorCOLON # 55873Odgovor M&M
Pe Avg 03, 2012 9:52 pm

"v dvomu glede učinkovitisti"

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 1:58 pm
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 55875Odgovor Mandelj
Pe Avg 03, 2012 10:48 pm

volk napisal/-aCOLONEn mesec v zamudi
En mesec nazaj, je kostanj na polno medil... kako naj bi takrat zdravil.

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 55883Odgovor mg
So Avg 04, 2012 7:25 pm

M&M: Ker imam nekaj podnic mrežastih in nekaj lesenih me zanima, ali bi bilo potrebno količino kisline pri šok metodi prilagajati glede na podnico?

Odvisno od tega, koliko % MK daš, na kero mesto (nad plodišče, pod, zadaj), kakšna je zun. temp. Če daš MK zgoraj, lahko daš manj in višina podnice nima veze z količino (hlapi MK so težji od zraka in se počasi spuščajo od zgoraj navzdol), zato moraš toliko bolj pazit % in temp. , da ti ne pokuri matic. Zato je vstavljanje odspodaj vprašljivo, ker MK v določenih pogojih sploh ne pride do zalege oz. moraš povečat dozo in %, kar je ob teh tem. spet delikatno.

Ob takih temp. kot so zdaj, je obvezno vstavljanje zjutraj, seveda odvisno od lege in mikrolokacije.
lep pozdrav

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 55885Odgovor Mandelj
So Avg 04, 2012 8:25 pm

mg napisal/-aCOLONOb takih temp. kot so zdaj, je obvezno vstavljanje zjutraj, seveda odvisno od lege in mikrolokacije.
A ni ravno obratno, glede na to, da MK pri šok terapiji naj bi izhlapela nekje v 10ih urah in če je čez dan 30 stopinj, bi bilo treba dati zvečer notri, da počasi izhlapi čez noč... če to narediš zjutraj je temperatura primerna le ene dve do tri ure, potem pa je že prevroče...

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 55887Odgovor mg
So Avg 04, 2012 9:03 pm

Zato pa moraš ob tako visokih dnevnih temp. dati zjutraj, ko je temp. najnižja in do takrat, ko se ogreje "večina MK izhlapi". Če daš zvečer, je temp. previsoka in MK v startu "preveč izhlapi". + jo moraš dat ohlajeno iz zmrzovalnika + ohlajene kripice in vse prineseš na stojišče v zmrz. torbi.
Kam naj grejo čebele zvečer - ponoči, če je doza slučajno previsoka oz. gre kaj narobe? Zjutraj lahko izletijo, pripreš vratca, dvigneš pokrov, da se stvar umiri......
Vse ostalo je pri več kot 30 C za MK - ZF. MK izhlapeva potencialno glede na C . Pri takih temp. delu z MK nikdar zadosti previdnosti.

V 10 ih. urah izhlapi takšna doza MK iz hlapilnika. Iz vilede izhlapi dosti prej - "šok" metoda.
lep pozdrav

Mandelj
PrispevkovCOLON 306
KrajCOLON Muljava

OdgovorCOLON # 55894Odgovor Mandelj
Ne Avg 05, 2012 7:05 pm

Če se ne motim, avguštin piše v tisti knjigi ''varoja, čebela, čebelar'' al neki podobnega, da pri šok metodi iz vilede izhlapeva od 8-10 ur, žal knjige nimam pri sebi...

Je pa zanimivo, oz. žalostno, da ob poplavi predavanj in nenehnem prepričevanju čebelarjev (tudi v zadnji št. SČ), je najti zelo malo predavanj na temo zdravljenj z kislinami. Vsi le priporočajo, najd si čebelarja ki to uspešno dela in se uči od njega, za kaj imamo pa stroko...? Jaz bi raje videl, da se denar od zdravil porabi za kvalitetno izobraževanje o njihovi uporabi... kot pa da nekaj dobim in vsak po svoje razlaga kako uporabljat in kako učinkuje...

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 55903Odgovor mg
To Avg 07, 2012 11:04 pm

Kislina pri šok metodi izhlapeva tudi več kot 12 ur. Govorimo o trenutnem oz. kratkotrajnem izhlapevanju, sploh če daš MK na vileda krpo, kjer je izhlapevanje iz 80 cm2 naenkrat. Zato so količine MK, mesto vstavljanja, %, temp. vlaga, ohlajenost kisline, panjski sistem (velikost panja) - ključni faktorji in jih je nujno treba upoštevat. Še posebej ob tako visokih temp.

V čebelarstvu je žalostno in nerazumljivo marsikaj. Izobraževalna politika je samo en pokazatelj tega briljantnega stanja.
lep pozdrav

Permsko izumrtje
PrispevkovCOLON 45
PridruženCOLON Ne Jan 27, 2013 10:53 pm
KrajCOLON Ljubljana

Doziranje mravljične kisline

OdgovorCOLON # 58348Odgovor Permsko izumrtje
Če Feb 14, 2013 11:52 pm

Uporabljam 70 ml hlapilnike Medja za 85% MK. Pri temperaturah 15°C-25°C izhlapevajo priporočeno količino za 2E AŽ10S ali 2E LR10S, to je 10 ml/dan.

Poleti, na otoku Cresu na Hrvaškem, po točenju julija, so temperature tam med 30°C in 40°C. Zato tam uporabljam šok metodo s 15 ml 85% MK. 8 ml ali manj 85% MK na varojo ne deluje, 30 ml 85% MK je za čebele letalna (smrtna) doza. Vpliv vlage na izhlapevanje je logično razumljiv: zrak sprejme več valge in hlapov MK pri višjih temperaturah in v, z vlago nasičenem zraku, MK slabše izhlapeva. Od teh dveh dejavnikov je odvisen tudi čas izhlapevanja. Z uporabo šok terapije dosežem, da koncentracija v panjih ne preseže željene.

Pa še dva dejavnika vplivata na izhlapevanje. Eden je vetrovno vreme, drugi pa moč družine. Močnejše družine so 7-dnevno dozo, z ventilacijo, pokurile že v 4 dneh! Visoka odprta proptivarojna podnica naj bi že, sama po sebi, razpolovila napadenost z varojo. Med tretiranjem jo zaprem s testnim vložkom.

LP Permski

Opazuj, poslušaj, beri in premelji v svojih sivih celicah.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov