Burja in z njo povezane nevšečnosti

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

Burja in z njo povezane nevšečnosti

OdgovorCOLON # 40227Odgovor levstek008
Sr Mar 10, 2010 5:43 pm

Da nas je včeraj in danes obiskala teta burja z vso njeno kompanijo vam ni treba opisovati( tole pri nas na krasu je že malo nevzdržno :D , pa kaj čmo). Glede na napovedi o orkanski burji sem šel včeraj zapreti žrela na panje, in glede na to, da burja še vedno najde pot v panju, se ne bojim, da bi se čebele zadušile.

Pa takole ob kaminu razmišljam kako in kaj v tem in prihodnjem letu, ko mi v glavo "prileti" genialna ideja( ali je tako genialna ali ne presodite vi, spoštovani tovariši)

Kaj, ko bi jaz, glede na to, da imam veliko, zračno suho klet z konstantno temperaturo cca.7*C in zračno vlažnostjo cca.70-80% v pozni jeseni, ko čebele že oblikujejo zimsko gručo, nakladne panje za ta zimski čas prenesel v to klet.

Seveda mi ta trenutek begajo samo pozitivne misli( kateremu genialcu pa ne :D ), kot naprimer:

-konstantna temperatura in vlažnost( ni tako divjih nihanj oz. jih sploh ni)
-popoln mir v kleti( ko ta burja reže in TULI okoli in skozi panj ni za mene prijetno, kaj šele za čebele)
-pri konstantni temperaturi in miru se čebele manj naprezajo, porabijo manj hrane, in posledično manj obremenjujejo blatnike
-bolj miren in konstanten razvoj družin

Seveda bodo nekateri rekli- čebele so in bodo obstali na burji!!

Seveda se strinjam, samo vpraša je koliko in v kakšni količini, predvsem pa tudi številčno(št.čebel v družini pripravljene za zgodnje paše, kot posledica nemirnega vremena potencialna griža, nosema...)

Kot pomanjklivost trenutno vidim samo prenašanje panjev iz stojišč v klet in potem nazaj.

Domnevam, da bi jih "pospravil" konec novembra, nazaj nastavil pa potem, ko bi bilo vreme malo bolj zanesljivo toplo( ne tako kot letos, jebela, prava pomlad, potem pa ta burja z ohladitvami- trenutno je -5*C "pomnoži" z burjo od 150-170km/h=OBUPEN MRAZZZZ).

Spoštovani tovariši, na plano z vašimi mnenji-vesel jih bom!!!!!

Vaš Matej

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 40228Odgovor Fizikalec
Sr Mar 10, 2010 6:19 pm

Mnenja so eno sprobat moraš sam na podoben način je možno prezimit plemenilčke zadeva tam deluje kako bo z panji veliki pa treba poiskušat. Koše so nekoč tudi dajali v kleti....

olševèan
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Mar 02, 2009 4:10 pm
KrajCOLON oląevek

OdgovorCOLON # 40231Odgovor olševèan
Sr Mar 10, 2010 6:32 pm

Ja ideja se sliši dokaj "nenavadna" vendar bi se po mojem mnenju to dalo izpeljati, samo problem je glede temp. Po mojem mnenju bi bilo bolje če bi bile temp. malo nižje (okoli 0). Drug problem bi bil če bi imel recimo 30 nakladnih panjev =).
Meni se zdi da je najbolje da so čebele zunaj, saj so bile včasih temp. še nižje panji so bili proti sedanjim dokaj slabi itd. Če so panji dobro izolirani (brez rež, skozi katere bi lahko pihal veter) bo s čebelam ok in če se žrela priprejo na 1 čebelo.
Če je pa veter dokaj močen (tako kot danes) pa če imaš panje kje na odprtem, bi bilo pa dobro če se prestavijo nekam v zavetrje, da jih ne podre (mislim za nakladne panje).
Tisto idejo z kletjo pa bi se splačalo poizkusiti z kakšno rezervno družino.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40232Odgovor Kočevski med-ved
Sr Mar 10, 2010 6:41 pm

Jaz mislim da sploh nebi bil problem prezimit v kleti. Samo 7 *C se mi zdi previsoka temperatura. Pri tej temperaturi boš imel polno čebel po kleti. Mislim da bi moral biti prostor ohlajen pog +4*C. Morda 2 ali 3 stopinje.
Dobro pa bi bilo poizkusiti vsaj s tremi NP.
Mislim pa da to v svetu že delajo.
Lp
LP
Koèevski med-ved

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 40233Odgovor FRANK IZ KANADE
Sr Mar 10, 2010 6:44 pm

Jaz bi Ti svetoval da kar pozabis na to klet.
Pri nas ze nekaj desetletij to pocenjajo, preizkusajo. Nekateri nimajo nobenih problemov, vecina pa izgubi vse.
Ve se da cebele izdihujejo ogromno plina in rabijo ogromno svezega zraka. Zato je najpreje treba montirati velike ventilatorje in le te povezati na monitorje ko bodo 24/7 regiulirali oglikov dioksid, kisik in vlago.
Cebele tudi izdajo ogromno kolicino toplote katero je tudi treba zelooo dobro regulirati. Saj ce se toplota dvigne samo za eno stopinjo pa bodo prisilile ven in seveda u kleti pa ne znajo priti nazaj u svoj panj. Tako da velikokrat pride do gogromnih pokolov.
Moj znanec je pred 30-timi leti dobil ogromno vsoto denrja za tako zadevo. Izkopali so tunel u hrib in ogromno denarja in tehnologije je slo u to zadevo. Po nekih destih letih pa je vse propadlo, ker je on nabasal raka in ga je pobralo. (Ga je nabasal prav u tem Podzemnem prezimovaliscu)
Prezimovalisce pa nikoli ni dalo rezultatov ki bi vsaj bili enaki tem - zunaj.
In vase zime niso zime - napram nasim? Nima veze kako mocno vam piha? Tudi tukaj nam stalno piha. (Treba je narediti okrog panjev kaksen vetrobran? Zasadi par vrst kosate smreke? Pa dve vrsti cedre?
Postavi kole in gor navezi vezano plosco? Tudi plot ali pacelo zid se lahko postavi da se naredi malo zavetja okoli panjev!

Sem pa tudi sam njemu pomagal z lopato, za premog, ven metati pomrle cebele! Bilo jih je skoraj gor do kolen. Ni lepa slika, ko gre kaj narobe in cebele pridejo ven iz nekaj tisoc panjev.

Ne recem da se ne da to narediti, ne. Je pa zelooo drago in polno dela pa se stroma in veliko racunalniske in elektronske tehnike si je treba nabaviti in jo zelooo dobro obvladati, da se z tem kaj dobrega lahko pocne.
Koncni izid pa ni nic boljsi kot pa je zunaj?
Zal...
Regards,
Frank

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 40234Odgovor levstek008
Sr Mar 10, 2010 6:45 pm

Ej Branko, pa sem mislil da sem genijalc :D :D , no pa so me že prehiteli!!!

Imaš kakšen vir ali povezavo kje to delajo???

lp matej

ps- sem pozabil pripisat, da ima panj visoko podnico katero dno cca.1/4 prekriva gosta mreža, tako da bi bilo žrelo ves čas skladiščenja zaprto.
Zadnjič spremenil 1, dne levstek008, skupaj popravljeno 0 krat.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40235Odgovor Kočevski med-ved
Sr Mar 10, 2010 7:04 pm

Glej, sedaj ko se je Frank oglasil sem se spomnil da je on to žeenkrat nekje napisal. Ne spomnim pa se kje.
Levstek008, kaj vse so že ljudje poizkusili... ej... :lol: :lol:
Lp
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40236Odgovor kravzlj
Sr Mar 10, 2010 7:43 pm

To so delali že s kranjiči kakor je meni znano. Ko sem to bral sem tudi sam razmišljal kako bi bilo. ampak kaj ko pritisnejo čebele ven? Ko se ogreje? Res da v kleti se najbrž nebi ogrelo. . .

Lp Luka
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 40238Odgovor levstek008
Sr Mar 10, 2010 7:59 pm

Ja, imam klet vklesano v kamenje, klet iz katere prinešeno pivo se poleti orosi(daleč najbolj zdrava temperatura za pitje piva!!!!)- ravnokar sem preveril
cca4-5*C 80% vlage, mir kot na pokopališču :D :D :D medtem ko zunaj grmi kot na fronti 42leta!!

dodam dokaz: http://www.youtube.com/watch?v=UY9fdxpLGK4
Zadnjič spremenil 1, dne levstek008, skupaj popravljeno 0 krat.

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 40241Odgovor Gregor T.
Sr Mar 10, 2010 8:36 pm

Saj pred 150 leti ni nobeden delal drugače.
4- 5 °C se mi zdi ravno prav, le vlaga zna biti malo problem.

Uporabniški avatar
Joco
PrispevkovCOLON 75
PridruženCOLON Pe Apr 22, 2005 1:19 pm
KrajCOLON Dravograd

OdgovorCOLON # 40244Odgovor Joco
Sr Mar 10, 2010 10:55 pm

Preizkusi pa povej kako se bo obneslo. Jaz za svoje panje vem, da mi na kraj pameti ne pride, da bi jih cijazil sem pa tja brez neke prave potrebe. Zaradi vetra pa vetrobran naredi pa bo. Po potrebi na obeh straneh, pa streho gor in hopla, že imaš hiško, ki so jo že pred več kot sto leti postavljali za varovanje čebeljih panjev, imenuje pa se po slovensko ČEBELNJAK.

Ps. Samo ne mi rečt da se NP ne da zaščitit na ta način.
Po nekaj knjigah sem mislil, da vse vem,po letu-dveh sem se zaèel uèit, sedaj pa pojma nimam!

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40248Odgovor Pike
Če Mar 11, 2010 10:50 am

Približno vemo koliko časa so čebele na zemlji nekje 1.5 miljona let, verjetno še več. Sedaj bi jih pa vi v kleti tlačili. Pa saj niste resni.

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 40253Odgovor mg
Če Mar 11, 2010 11:23 am

Nekje decembra oz. pred burjo panje ovij s tajvekom-tako da na ven diha, na vrh pod streho časopisni papir, žrela pa pusti odprta in se boš skupaj s čebelami smejal burji (samo da ti panjev ne prevrže). Tako pažim par let in :D
lep pozdrav

alešD
PrispevkovCOLON 50
PridruženCOLON Ne Avg 21, 2005 11:44 am
KrajCOLON ©kofja Loka - okolica

OdgovorCOLON # 40255Odgovor alešD
Če Mar 11, 2010 11:36 am

Tudi meni se zdi nepotrebno, da bi jih v klet postavljali čez zimo. Pravzaprav si niti ne predstavljam nekega čebelarja, ki bi želel v klet znositi npr. 30 ali še več (nakladnih) panjev. Po možnosti še skozi kakšna ozka vrata ali po stopnicah...

Mislim da dober panj in zapaženje (npr. tako kot ga je opisal Mg) odtehta še tako mirno in kontrolirano ozračje.

AŽ panji pa so že itak pod streho.

Matej, kako pa je danes na Primorskem? A panji še stojijo?

lp.
še vedno je lepo biti èebelar

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 40258Odgovor levstek008
Če Mar 11, 2010 12:08 pm

Ja sonce se smeji kot da ni bilo včeraj nič. Grem odpret brade panjev, ja drugače stojijo, sem jih zvezal.

Sicer pa Joco, vem da misliš dobronamerno, ampak za tako konstrukcijo ki si jo opisal včeraj pri nas ni bilo šans, da bi ostala na mestu. En del take konstrukcije iz drugega konca vasi mi je včeraj podru dimnik na strehi!! Je jadral po njivi, potem pa nenadoma strmo navzgor, kjer se je srečal z dimnikom. Sreča je v tem, da ta dimnik ni od glavne peči, tako da se mi ne mudi takoj na streho.

Če bi videli in doživeli to dvodnevno "havarijo", verjamem, da bi tudi vi razmišljali kako in kaj z čebelami. Na odprtem nisi zdržal več kot 20 min. tako je bilo divje.

lp matej

ps- ampak probati ni greh( tisto z kletjo) :D

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52
PridruženCOLON Sr Okt 08, 2008 2:49 pm

OdgovorCOLON # 40269Odgovor Zaèetnik_2
Če Mar 11, 2010 2:05 pm

Fridman je več let preizkušal prezimovati panje v kleti, pa je imel same probleme s tem in je to opustil.
Čebele so na zemlji cca 140 miljonov let in ne zima ne veter nista nič novega za njih. Problem je po mojem, če so panji na tako izpostavljenih lokacijah, da jih veter lahko prevrže ali da pogosto ovira čebele pri izletanju.
Sicer pa sem se lahko letos prepričal, saj jim rege na skrčenih panjih niso naredile kake škode, čeprav je bilo tudi pod -20 st.C ob solidnem vetru.
Mogoče se preveč ukvarjamo z raznimi tehničnimi ukrepi, ki se nam zdijo logični, ampak vprašanje kako so sprejemljivi za čebele. Čebela ni krava.
Močne družine, zavetrna stojišča in solidni panji so po mojem največ, kar lahko storimo za njih.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40288Odgovor Kočevski med-ved
Če Mar 11, 2010 9:13 pm

Začetnik 2 ne vem kje si dobil podatke o 140 milijonov let.

Pri nas sicer ni bilo ne vem kakšnega vetra, je pa namelo snega okoli 70 cm. Tako da ne vem kako se ga bomo rešili. Pripenjam pa nekaj fotografij

Prva je kako sem dobil novega prijatelja, ki mi čuva poleg el. pastirja in stalno vklopljenega radia čebelnjak. Sosedov pes Runo.
Slika

Močan veter je nanesel sneg skozi vsako najmanjšo špranjo tudi v Točilnico za med.
Slika

Okoli čebelnjaka je cca 70 cm snega. Iz streh ga je močan veter izpihal.
Slika
LP
Koèevski med-ved

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 40289Odgovor levstek008
Če Mar 11, 2010 10:12 pm

Ej Branko, maš pa opasno mrcino :o za soseda!!!

Uporabniški avatar
Joco
PrispevkovCOLON 75
PridruženCOLON Pe Apr 22, 2005 1:19 pm
KrajCOLON Dravograd

OdgovorCOLON # 40293Odgovor Joco
Če Mar 11, 2010 11:38 pm

Hm, moram priznati da ideja z streho ni bila najboljša. Bi verjetno res frčala po zraku ko superman. :oops:
Bo verjetno nekaj takšnega kot je predlagal mg res najboljše.

Začetnik_2: Mene tudi zanima kje si dobil 140 mil. let? Kolikor sem na hitro malo pobrskal po internetu, sem zasledil da najstarejši fosili prave čebele datirajo na konec krede, kar je pred približno 65 miljoni let. Na splošno pa velja da so se pojavile nekje pred 40mil.let.

LP.Joco
Po nekaj knjigah sem mislil, da vse vem,po letu-dveh sem se zaèel uèit, sedaj pa pojma nimam!

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 40294Odgovor cebelar_novinec
Če Mar 11, 2010 11:44 pm

Najstarejši najden fosil : 100M ....

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/6084974.stm

bogdan
PrispevkovCOLON 493
PridruženCOLON Pe Apr 09, 2004 10:10 am
KrajCOLON Ajdovscina

OdgovorCOLON # 40296Odgovor bogdan
Pe Mar 12, 2010 1:15 am

Tako pa je pri nas burja "tresla našo hruško".

http://picasaweb.google.com/Bogdan.Bone ... directlink

Poezija, kdor je ne pozna je od Srečka Kosovela.

Pa smo imeli nekateri Primorci tudi srečo!
Naj medi, kjerkoli ze si...

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40299Odgovor dobje
Pe Mar 12, 2010 7:06 am

Res ni tole hec!
Težko si predstavljam tako burjo.
Zgleda da so dobro privite valovitke kos tudi takemu vetru. Ali je to bolj v zavetju?

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40300Odgovor Kočevski med-ved
Pe Mar 12, 2010 9:15 am

bogdan napisal/-aCOLONTako pa je pri nas burja "tresla našo hruško".

http://picasaweb.google.com/Bogdan.Bone ... directlink

Poezija, kdor je ne pozna je od Srečka Kosovela.

Pa smo imeli nekateri Primorci tudi srečo!
Bogdan, češnje so pa od mojega obiska kar lepo porasle.
Srečo si imal s čebelnjakom, da ti ni padel hrast na njega.

Lp
LP
Koèevski med-ved

bogdan
PrispevkovCOLON 493
PridruženCOLON Pe Apr 09, 2004 10:10 am
KrajCOLON Ajdovscina

OdgovorCOLON # 40301Odgovor bogdan
Pe Mar 12, 2010 9:27 am

Te valovitke so pribite kar dobro ampak čebelnjak je pod brežino in zato pšrecej v zavetju. Na "zbrisu" bi jih vseeno veselo olupilo. Drevo pa je kot vidite rastlo na vrhu brežine. Za strešnino se ne sekiram, ker sem jo itak mislil letos zamenjati.
Naj medi, kjerkoli ze si...

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 40303Odgovor dušans
Pe Mar 12, 2010 10:58 am

Takole mi piše naš kolega Uroš, upam, da ne bo jezen, ker sem objavil njegovo pošto, se mi zdi dokument nekega časa oz. dogodka:

V Kopru in okolici, kot si lahko videl na TV, smo imeli redarji skupaj z gasilci in policisti veliko dela.
V pomoč so bila vpoklicana vsa prostovoljna društva in cela brigada je bila na terenu.

Kar nekaj dreves je zaprlo pot in nekaj smo jih porezali, saj je grozilo, da jih bo burja izruvala.
Tudi nekaj cest smo zaprli, pri novi šoli in za sodiščem, saj je grozilo, da bi kovinski elementi prišli in se zaleteli v mimoidoče voznike, pešce in otroke. Komunalci so nato vse skupaj natovorili in odpeljali.

Do hujših poškodb (hvala bogu) ni prišlo.

Cesta je zvečer popolnoma zaledenela in nastalo je nekaj zametov, tako, da me je domov pripeljal oče z (Jeap 4x4).
Zjutraj je bilo še zmeraj vse zaledenelo, ceste so posipali le do Sv. Antona in do Marezig. Sedaj pa so ceste popolnoma kopne po celi slo Istri.

Pri meni doma burja ni povzročila nobene škode(hvala bogu).

Danes je bilo vse od juga in v naslednjih dneh pričakujemo podobno vreme.

Če bo drugi vikend lep bom vstavil mediščne sate v troetažne panje in odkril nekaj satov hrane.

Lepo se imejta v Španiji.

Za vikend pa pokliči in če bom doma in ne imel pretiranega dela sta seveda dobrodošla.

Čebele čakajo na naravo zalo le še NAJ MEDI

Lep pozdrav,
Uroš

cebelaroji
PrispevkovCOLON 316
PridruženCOLON Po Mar 08, 2010 1:54 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

cebele v kleti v zimi

OdgovorCOLON # 41197Odgovor cebelaroji
Po Apr 26, 2010 7:46 am

Ze Jansa in pred njim Scopoli je opisal, da so imeli čebelarji pri nas spravljene cebele tudi v kleti. Sedanji cebelarji sploh ne vedo kako so nastali nasi cebelnjaki, saj so oni zamenjali prav klet. Kleti danes nima vsaka hiša. Zakaj?
Prava klet ni imela nobenega okna na treh straneh sten, vecinoma samo vrata, sele kasneje so vzidali kaksno majhno okence pri vratih. To je bilo tudi zaradi kraje.
Da se ohranijo cebele v kleti ni nic čudnega in nič napačnega..., je pa to skrb, ker ne smeš zamuditi spomladanskega prenosa na plano, ko pridejo temperature na malo višje čez dan, bodo tudi čebele začele šumeti v panjih, kar je znak, da jih odneseš ven, na plano, do naslednje zime.
Je pa dobro stojišče panjev postaviti v bližini zidu(jug) ali vsaj ograje. Če tega ni pa narediti vsaj 1 meter visoko ograjo, pa ne tako ozko, da ti jo burja ne zagrabi in odnese. Na Krasu imate tiste tradicionalne kamnite ograje, ki so kot nalašč za čebele. Res je, da so malo nizke, se pa bi dalo tudi to malo popraviti za ta namen.
Burja, sploh kraška, je pravi strup za čebele. Res je, nekaj zelo močnih družin bo obstalo tudi na hudi burji, vendar bodo večinoma ostale družine stradale. V Skandinaviji imajo zato panje zaprte v zelo izoliranih velikih panjih-stojakih, je to že veliko stoletij tradicija. Američani pa so dobili razne vrste čebel, tako tudi italijansko in prav tako kranjsko čebelo šele pred 200 leti ali celo manj. Ravno zato imajo v USA najhujši izgin čebel takoimenovani CCD. Sedaj so na državne stroške začeli uvajati še rusko čebelo, da bodo kompenzirali zadevo, po moje samo za 100 let in ne več.
Jože

Poglej si spodnji skromni zapis iz Islandije, kjer je tudi zelo vetrovno in mrzlo..,
povzetek iz interneta v času vulkanskega izbruha letos aprila 2010:

----------------------
Čebelarstvo na Islandiji

Islandija ni prva država, si misliš, ko slišite o čebelarstvu. Ta majhen otok v
Severnem Atlantiku z vetrovi in obilnemi padavinami skozi vse leto in dolgimi
mrzlimi zimami. Po drugi strani pa v poletnih dnevih 24 ur na dan veliko
avtohtonih rastlinskih vrst, ki izkoriščajo dolge dni. Slike nam pomagajo
razumeti malo o tem, kako težko je čebelam v tako sovražni klimi.
Panji, čebele in oprema v Islandiji, so vsi uvoženi iz Švedske in Norveške,
kjer obstaja močna povezava. Uporaba čebele vzrejene v Scandanavskem podnebje
pomeni tudi, da obstoja večja možnost, da čebele preživeli zimo. Vsi čebelarji v
zmernem podnebju vedo, da ni mrzla zima največja grožnja za svoje čebele,ampak
je vendar to veter in dež. Da bi poskušali premagati podnebne razmere, panji so
zaščiteni pred slabim vremenom, kot so te slike.Ti panji Langstroth iz
polistirena živijo znotraj v zavetju obrnjene vstran od vetra. Vsak panj ima
termo senzor v notranjosti gnezda zalege, tako da čebelarji lahko spremljajo
temperature v skupinah od zunaj.

Fotografija na levi prikazuje ureditev za zaščito panjev z omejenimi možnostmi,
ki jih Egill, predsednik islandskega čebelarjev Assocaition, za zaščito svojih
panjev to zimo. Vsi so notri pustega strukture in podobno Ţorsteinn ima nameščen
senzorje za merjenje temperature plemenskih gnezdo. V njegovem primeru brati
outs, so v svoji spalnici, tako da na spanjem in naraščajoča je lahko takoj
videli, če se njegova kolonije so OK.
Po svojem obisku Rita napisal Celoten članek o svojih izkušnjah s čebelarji v
Islandiji za Beverley čebelarjev Newsletter in je ponatisnili tu spodaj.
Hladno januar popoldne

To hladno, deževno popoldne januar in sem jih iskal v čebeljih panjev. Morda ste
me predstavljam na Dunswell med drevesi na dnu našega vrta, vendar pa bi bilo
narobe. Jaz sem samo zunaj Reykjavik na Islandiji. Jaz sem tukaj na obisku moja
sestra Anne, ki je tu živel 30 let. Bili smo na večerji s prijatelji njen večer
pred in pogovor se je obrnil na čebele in medu, saj tako pogosto ne. Vedel sem,
da Lester je prebral članek v American Bee Journal o zdravniku, islandski, ki se
gojijo čebele. Olga naša gostiteljica rekla, da je vedel za čebelarja in bi
poskušali dobiti nekaj nas islandski medu. Naslednji dan, pravi, da njena beseda
je telefoniral, ne samo ona bi me nekaj medu, ampak če bi morali biti
pripravljeni v pol ure, smo lahko obiskali čebelarja sam. Zdaj, kot veste, nisem
čebelarja družine, ampak, kako sem lahko zavrne!

Olga nas pobral in smo se odpravili ven, pri čemer asfalta ceste v Reykjaviku za
lava ceste in vulkanske pokrajine shortway dlje. Tam je bil še vedno sneg okoli
in postrv jezera smo šli je bil zamrznjen. Smo potegnil gor v hiši Ţorsteinns in
je prišel ven, da nas pozdravi, je bilo še vedno deževalo, vendar smo mu sledili
na hrbtni strani svoje hiše. Ţorsteinn govoril angleško in ni povedal, Anne in
Olga, ki bi jih bilo treba prevesti za nas. Na tej točki sem želel Lester je bil
z menoj, kaj naj vprašanja prosim, tako da sem zvenel kot da sem vedel o
čebelarstvu, in bi se spomnim njegove odgovore. Ţorsteinn je bilo vodenje čebel
za 3 leta. Največji problem je ohranjanje čebel živ čez zimo. Imel je zgradil
leseno kočo in je imel 4 panjev v njej. Vsak je imel termometer v središču panj,
s prikazovalnikom zunaj (glej sliko), tako da bi lahko videli, kaj se je
temperatura v notranjosti panja, in vedeti, če čebele še vedno živ. Ni velikih
rastline, gojene v Islandiji, in čebele krma za katere koli rože, ki jih lahko,
začenši s regrata, ki mu sledi breza potem borovnice, ki je podoben lenga
Heather. On je rekel, se je preselil čebele okrog vrta, ki se je zdelo čudno, da
me, kot sem mislil čebel je bilo treba premakniti več kot 3 milje od obale,
ampak mogoče, da jih umaknejo samo enkrat iz svoje hiše pozimi. Veter je velik
problem v Islandiji vse leto, tako da kolonije nikoli zares močan, kar je še en
problem za zimo. Ţorsteinn in njegova žena sta tu živela 40 let na obrežju
jezera Elliđávatn. Njena Zakupno dobro in ima hlevov za tisoče piščancev. Imajo
2 poly predorih in rast korenin in solata zelenjave, pa tudi jablane stanovanj v
njih. Zanimivo je, da ni uporabil čebel polinate jablane, vendar se je to sami.
Hiša je pogledal v borovem gozdičku na jezeru in je bil občutek oddaljenosti, ki
pred 40 leti je bilo. Na žalost, se je zdaj razširila Reykjavik, in pogled iz
otherside v hiši je bila žerjavov in gradbišč. Prebivalcev Islandije se je
povečalo na 300.000, od tega dve tretjini živijo na območju Reykjavik.

Ţorssteinn zdelo veseli, da nas je na obisku, in rang predsednik islandske
družbe čebelarjev, ki so živeli na istem območju, da vidim, če bi mi ga obiščem.
Obstaja 20 članov v islandskem družbi, 10 od katerih so čebele. Egill je
zdravnik v bolnišnici v Selfoss, 57 kilometrov nad gorami. On je govoril dobro
angleško, in mi je povedal, je začel čebelarstva na Švedskem 19 leti. Vrnil se
je na Islandiji približno 9 leti in nadaljeval obresti. Povedal mi je, da lahko
kupuje samo čebeljih matic iz Švedske in Norveške in dobi vse svoje opreme iz
Švedske. On uses 9 okvir električni Ekstrakcijski w hereas Ţorsteinn ima 5 okvir
ročno. Egill je njegov prezimovanja čebel v zaprtih leanto attatched v hišo.
Tudi on je termometer v vsakem panju, in je bralca na svojo nočno omarico. On
jih hrani precej blizu hiše poleti, in mi je povedal, so bili tako nežen da ni
pošteno potreba nositi zaščitna oblačila. Imeli so tam prvi roj lani! Egill ima
4 konje v hlevih na svojem vrtu. Slišal je, da čebele in konji niso dobro
skupaj, vendar to ni njegova izkušnja. Rekel je, da lahko dobi £ 30 medu na
čebelji panj, in ima 5 panjev. Dobi ekvivalent L11 na funt za njegovo medu, in
tudi pri tej ceni hitro prodaja ven. S tako malo panjev, in tako malo islandskem
medu svoje še ni na voljo v trgovinah, vendar jasno pa je vedno več zanimanja za
obrti in upam, da bo čebela čebele hranijo po vsej državi, v ne tako daljni
prihodnosti.

Ţorsteinn mi je dal nekaj medu vzeti nazaj v Lester in se je zanimalo, če želite
izvedeti, kaj on misli islandskih medu. V zameno, sem urejanju kozarec medu East
Riding borage, ki se dostavijo z našo gostitelji.

I temeljito uživala svoj obisk v Ţorsteinn in Egill, želel pa Lester je bil z
mano, če želite izvedeti gnjidama kašaste islandskih čebelarstva. Prepričan sem,
da potovanje v Islandijo bo na karte za Lester v ne tako daljni prihodnosti.
Do kje sega kranjska cebela,
kdo si upa odgovoriti?

max2
PrispevkovCOLON 2
PridruženCOLON Ne Maj 02, 2010 9:25 pm
KrajCOLON Zg.Velka

OdgovorCOLON # 41364Odgovor max2
Po Maj 03, 2010 4:29 pm

:lol: tudi jaz mislim da to ni najboljša ideja. mislim da morajo biti čebele na prostem in ne v kleti. ker čebele morajo iti tudi malo iz panja

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 46787Odgovor levstek008
To Mar 01, 2011 12:27 pm

Danes, skoraj na obletnico lanske "havarije" z burjo se zgodovina ponavlja... spet grmi kot 42.leta na fronti....

In ko čitam lanske poste oz. moja razmišljanja o selitvi v klet se samo nasmehnem....

Poskrbim glih tolko, da jih ne prevrne, da ni močnega prepiha skozi panj in to je to! Ej, kolko so te čebele trdožive....

Tako da naj bodo tam kjer so, ne dvomim, da ne bi preživele te burjice...
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 46788Odgovor Kočevski med-ved
To Mar 01, 2011 12:41 pm

Levstek008, res si optimist. Naj ti čim manj stresno prebijejo to burjo.
Lp iz kočevske
LP
Koèevski med-ved

levstek008
PrispevkovCOLON 1676

OdgovorCOLON # 46791Odgovor levstek008
To Mar 01, 2011 1:08 pm

Hja Branko, kaj naj pa naredim?? Upanje umre zadnje :D ... Če preživijo strupen kočevski mraz bodo tud to burjo, ni vrag da ne....
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov