Poraba hrane v zimskem obdobju

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 46360Odgovor Micky
Po Feb 07, 2011 1:05 pm

Tudi na Notranjskem so že pridne in delavne.
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

levstek008
PrispevkovCOLON 1677
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 46393Odgovor levstek008
To Feb 08, 2011 9:53 am

Včeraj je bilo zelo toplo, sem se odločil da vidim kako in kaj je po družinah... Zalege obilno, hrane povprečno kar OK, razen izjem in ena sama brezmatična družina... zaenkrat so vse preživele zimo( razen ene matice :? ) Tistim z malo manj hrane bom pomagal z pogačo, ostalim bom odprl pokrito satje, seveda malo kasneje...
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 46396Odgovor Fizikalec
To Feb 08, 2011 10:36 am

Narobe pogača sploh ni za družino z malo hrane od kod ti to????

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 46398Odgovor klopotec
To Feb 08, 2011 10:54 am

levstek008 napisal/-aCOLONVčeraj je bilo zelo toplo, sem se odločil da vidim kako in kaj je po družinah... Zalege obilno, hrane povprečno kar OK, razen izjem in ena sama brezmatična družina... zaenkrat so vse preživele zimo( razen ene matice :? ) Tistim z malo manj hrane bom pomagal z pogačo, ostalim bom odprl pokrito satje, seveda malo kasneje...
Kaj misliš s tem odprl pokrito satje?

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 46402Odgovor Kočevski med-ved
To Feb 08, 2011 11:51 am

Fantje, iz mojega zornega kota preveč posegate v tem času v družine. Sedaj v tem času ko je že zalege za tri sate (veličine dlani) pustite čebele prav na miru. Ne vem zakaj imaste tako voljo "pomagati" čebelam. Saj one najbolj same vedo kaj je za njih najbolje.
Še enkrat, pustite čebelje družine pri miru.
Lp
LP
Koèevski med-ved

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 46404Odgovor Fizikalec
To Feb 08, 2011 2:54 pm

Narest "štih probe" v takem lepem vremenu popolnoma nič ne škodi vse ostalo pa je nepotrebno....

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 46405Odgovor Kočevski med-ved
To Feb 08, 2011 4:57 pm

Poraba hrane je močno porasla. Od 17. januarja do 8. februarja je na tehtnici -1,40 kg. danes je bil zelo povečan donos cvetnega prahu. dobro, da noči ustavljajo razvoj. Zadnje tri noči so bile temperature od -7* - -8*C.
V Kostelu so po travnikih še vedno plate snega. Zemlja se čez dan otali le cm ali dva. Ponoči pa zopet zmrzne.
Upam da bo še kaj snega.
Lp Branko
LP
Koèevski med-ved

levstek008
PrispevkovCOLON 1677

OdgovorCOLON # 46408Odgovor levstek008
To Feb 08, 2011 5:49 pm

klopotec napisal/-aCOLON
levstek008 napisal/-aCOLONVčeraj je bilo zelo toplo, sem se odločil da vidim kako in kaj je po družinah... Zalege obilno, hrane povprečno kar OK, razen izjem in ena sama brezmatična družina... zaenkrat so vse preživele zimo( razen ene matice :? ) Tistim z malo manj hrane bom pomagal z pogačo, ostalim bom odprl pokrito satje, seveda malo kasneje...
Kaj misliš s tem odprl pokrito satje?
Čebele so strašno uhrne, se nočjo lotit pokritga satja do zadnjega.... Pol ko jim pa malo pobrazdaš pokrovčke, pol se pa lotjo praznenje teh celilc.... pa tudi, če pogledaš sat zalege v toplem vremenu ni nič strašnega, sem vsaj videl kje bo stiska z hrano oz. kje ni matice

Lp Matej

levstek008
PrispevkovCOLON 1677

OdgovorCOLON # 46409Odgovor levstek008
To Feb 08, 2011 5:56 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONNarobe pogača sploh ni za družino z malo hrane od kod ti to????
Vem, ni idealno, ampak "kokuzlaskačevrit...." in če nimaš dovolj hrane...je tud to dobro....

Lp Matej

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 46410Odgovor Fizikalec
To Feb 08, 2011 6:12 pm

NE sploh ni pogača naredi narobe efekt pospeši zaleganje, potreba po vodi naraste in začno kurit kr majo.
Torej vzemi kaki po sat meda pa premesti pa bo ful pametneje...

olševèan
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Mar 02, 2009 4:10 pm
KrajCOLON oląevek

OdgovorCOLON # 46411Odgovor olševèan
To Feb 08, 2011 7:10 pm

Kaj pa če bi jim dal kakšen liter raztopina, ker imam jaz tudi probleme z eno družino ki nima nevem kaj zaloge. Zadnje čase je kar preveč toplo. Upam samo da ne bodo preveč porabile, ker bo sigurno spet kakšen hladen teden ali dva.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 46429Odgovor Odisej
Sr Feb 09, 2011 9:29 am

Kočevski med-ved napisal/-aCOLONFantje, iz mojega zornega kota preveč posegate v tem času v družine. Sedaj v tem času ko je že zalege za tri sate (veličine dlani) pustite čebele prav na miru. Ne vem zakaj imaste tako voljo "pomagati" čebelam. Saj one najbolj same vedo kaj je za njih najbolje.
Še enkrat, pustite čebelje družine pri miru.Lp
Povsem se strinjam s tvojim mnenjem, Branko.
Nič odpiranja, nič premetavanja, nič ... še posebej ne pogač.
Taka čebelarjeva "pomoč" je v resnici stres za čebele.

Lep in miren dan želim vsem ... čebelam in čebelarjem.

levstek008
PrispevkovCOLON 1677

OdgovorCOLON # 46430Odgovor levstek008
Sr Feb 09, 2011 10:04 am

Odisej napisal/-aCOLON
Kočevski med-ved napisal/-aCOLONFantje, iz mojega zornega kota preveč posegate v tem času v družine. Sedaj v tem času ko je že zalege za tri sate (veličine dlani) pustite čebele prav na miru. Ne vem zakaj imaste tako voljo "pomagati" čebelam. Saj one najbolj same vedo kaj je za njih najbolje.

Recimo, da ne bi nič odpiral, pol bi pa čez en mesec lahko skoraj zagotovo zaprl nekaj panjev, ker bi ostali brez hrane... Kaj je tukaj manjši greh?? Na hitro v toplem vremenu pogledati kako in kaj je, al pustit pri miru in potem, marca preštevat kar ostane??

Lp Matej

SAUC2
PrispevkovCOLON 163
PridruženCOLON Sr Mar 17, 2010 1:03 pm
KrajCOLON tu nekje

OdgovorCOLON # 46431Odgovor SAUC2
Sr Feb 09, 2011 10:43 am

levstek008 napisal/-aCOLONRecimo, da ne bi nič odpiral, pol bi pa čez en mesec lahko skoraj zagotovo zaprl nekaj panjev, ker bi ostali brez hrane... Kaj je tukaj manjši greh?? Na hitro v toplem vremenu pogledati kako in kaj je, al pustit pri miru in potem, marca preštevat kar ostane??
No jaz lahko rečem, da če nebi dodal čez zimo 4-5 kg sladkorja bi lahko še 15 panjev vozil kući, zaenkrat se je to zgodilo samo pri enem, na katerega sem pozabil ... :D

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 46435Odgovor Kočevski med-ved
Sr Feb 09, 2011 12:54 pm

levstek008 napisal/-aCOLON
Odisej napisal/-aCOLON

Recimo, da ne bi nič odpiral, pol bi pa čez en mesec lahko skoraj zagotovo zaprl nekaj panjev, ker bi ostali brez hrane... Kaj je tukaj manjši greh?? Na hitro v toplem vremenu pogledati kako in kaj je, al pustit pri miru in potem, marca preštevat kar ostane??
Še nikoli jih v začetku in na koncu februarja nisem pogledal v notranjost, razen v primeru da na bradi panja nisem opazil nenavadnih znakov v ČD in takrat ko sem hotel kaj dokumentirati predvsem fotografirati.
Zato pravim da ne drezajte v panje po neopotrebnem.
Lp
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 46436Odgovor Kočevski med-ved
Sr Feb 09, 2011 12:56 pm

SAUC2 napisal/-aCOLON
levstek008 napisal/-aCOLONRecimo, da ne bi nič odpiral, pol bi pa čez en mesec lahko skoraj zagotovo zaprl nekaj panjev, ker bi ostali brez hrane... Kaj je tukaj manjši greh?? Na hitro v toplem vremenu pogledati kako in kaj je, al pustit pri miru in potem, marca preštevat kar ostane??
No jaz lahko rečem, da če nebi dodal čez zimo 4-5 kg sladkorja bi lahko še 15 panjev vozil kući, zaenkrat se je to zgodilo samo pri enem, na katerega sem pozabil ... :D
To da pozimi dodaš 4-5 kg sladkorja si sam kriv ker si jih premalo nakrmil ob pravem času.

Lp
LP
Koèevski med-ved

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 46448Odgovor FRANK IZ KANADE
Sr Feb 09, 2011 5:39 pm

Popolnoma prav imas Branko, ce je cebelarju mar za cebele jih prav nic ne sme stokati, po panjih butati, da vidi ce so se zive, kaj pa se - celo odpirati!

Najvecji GREH se naredi jeseni, ker se jim prevec pokrade in premalo nadomesti z ze tako nezdravim sladkorjem. Da drugih zadev niti ne omenjam.
Ce bi ljudje tako pocenjali z drugo zivino, z domacim psom, bi bile jece polne takih. . . tako je pac pri nas. Ce se zivali zanemarja, ljudje placajo visoke kazni in gredo u zapor!
(pa se tako jih imamo ogromno ki dnevno ziva bitja trpincijo. Trpincijo, podcenjujejo, matrajo ljudi, kaj sele zivali... Saj pravijo; "ce matras zivali tako tudi pocnes z ljudmi!")
Skrbite za njih tako kot se spodobi, pa vas ne bo slaba vest matrala celo zimo?! Ce vam jeseni ni mar, celo pozabljate, zakaj pa se potem bojite zime?
Pa se zime, ki sploh ni zima?
Kaj bi poceli ce bi res imeli zimo z 50 stopinjam pod nulo? Zimo z 3 do pet metrov snega? Ja, tukaj so cebele lahko sedem mesecev pokrite z snegom, clovek niti ne ve kje so, kaj da bi jih nadlegoval z odpiranjem! Kaj bi vi z zimo, kjer cebele u kistah cepijo po sedem ali pa osem mesecev?

Nic se pozimi ne da postimati!
Sladkorne ne morejo vzeti.
Pogaca je zanic, ker jih goljufa in nazene u zaleganje.
Ce pa so mrtve se jih pa ne da oziveti.
Najboljse zimsko pocetje je popoln mir. ce vam je dolgcas po cebelah pa udri po cebelarskih knjigah.

Se enkrat: Najvec cebeljih druzin ki zime ne prezivijo, pade prav zato, ker se jih vznemirja. Vsakokrat ko so vznemirjene se jih veliko odlepi od gruce in so fertik. Pocasi jih tako redcite in gruca je potem premajhna, da bi se lahko ogrevala, so premrzle da bi se hranile, premestile na poln sat - pa tako omagane, padejo, pomrejo!
Ogromno druzin pa pri odpiranju izgledajo mrtve in jih ljudje takoj ometejo u smeti ali pa u sneg. Niso pa mrtve, so samo u "suspended animation" so otrple in sele toplo vreme jih prebudi.
Poberite nekaj mrtvih iz snega in jih u dlani pogrejte?
Ja, se ozivijo!

Se kaj bi se naslo, samo je pa tako, da ce clovek ne more misliti z svojo glavo, je vse, kar ve in zna, nabral iz knjig. Znanje iz knjig je lepo ko se pogovarjate z kolegi, pred puncami, da jih oslepite z znanjem..? Knjizno znanje pa nic nobenega ne nauci, kako se prebiti skozi dolgo zivljenje? Kaj poceti ko se koreta zaviza u jarek? Ko kolo stran pade ali pa je zvito da ne mores naprej? Za dobro zivljensko bitko je pa treba imeti "common sense!" Tega se pa iz knjig ne dobi. Zal, tako pac je...
Takim se pac nic ne zapovedati. . . prevec ze vedo. So prebrihtni za svoje dobro in dobro tistih okoli njih.

Samo malo pomislite o tem? Nic mi ni treba odgovarjat ali pa komentirat. Jaz dobro vem o cem se gre.

U vseh svojih 56 letih z cebelami jih nisem niti enkrat pozimi odprl. Jim kaj dodal ali pa odvzel. Ko so jeseni dane u spanckanje, je z brskanjem fertik. Cebelar nebi smel niti blizu cebel prihodit. Ce jaz grem k vikendu, so cebele takoj na luknji in ogromno jih takoj pade od mraza.
Sem bil tam letos samo enkrat, ker moram bajto pregledat da ni nobeden noter udrl, skodo napravil. (Zavarovalnica to zahteva vsakih 30 dni)
U pol ure je bil sneg skoraj crn od padlih cebel ki so izletele da vidijo kaj pocenjam? Zaznajo tresljaje in pridejo pogledat kaj jim preti? Te ki gruco zapustijo, niti jim ni treba priti ven? Te so fertik, ker ne zmorejo nazaj in se ogreti na/u gruci.

Okrog meseca maja, aprila, ce se rano pokaze pomlad, pa pred panjih prekleto dobro zvem, kaj je zivo in kaj ni.
Regards,
Frank

levstek008
PrispevkovCOLON 1677

OdgovorCOLON # 46449Odgovor levstek008
Sr Feb 09, 2011 5:49 pm

Jaz sem se precej naučil iz napak preteklih let, tudi "šolanje" me je dosti koštalo, tako da...... vsak po svoji pameti!!

Pa takole mimogrede, nisem v Kanadi, sem na Krasu, in danes je bilo zelo zelo toplo. Če je mraz pač ne gledaš, kdo rad dela po mrazu??? Vem pa da sem nekaj družin kar zanesljivo rešil pred propadom.

Lp Matej

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 46451Odgovor FRANK IZ KANADE
Sr Feb 09, 2011 6:16 pm

Vem kaj in kje cebelaris. Ve se da delas to o cemer se tukaj pogovarjamo? Je pa tudi tvoja sreca da je u tvoji regiji toplo - drugace pa bi imel veliko praznih kist. (Se mi pa zdi da se samo hvalis? Ce si res tako brihten, kot se izpostavljas, bi pa moral biti prav tiho.)
Pa kaj naj jaz blebetam saj ne bos ustekov...

Pa ne se sedaj meni hvalit o solanju in koliko te je to kostalo? Tudi jaz sem sel u pravo solo in ne pod most!
Mogoce ti pa denar povrnejo, saj si ga lahko za badava potrosil? Jaz bi resno malo razmisli o tem?
Jaz vem da u starem rezimu ni kostalo nic. Nekdo se je lahko solal celo zivljenje, ce mu je tako pasalo - pa je malokaterim prislo to u kaksno korist? (Moral pa je biti dober ucenec, niso pa tardeci placevali solanje za badava)
Tabrihtni so jo pa vsi pobrisali u tujino, ker so bili doma zatirani. Drzava vam ni razpadla zato ker se je dobro sibalo in narod je bil zadovoljen?

Vidim pa da kljub svojemu misljenju, da si nekaksen ACE, ne ustekas? Jaz ti ne pisem osebno - govorim na splosno, o pecetju mnogih - ne doticnih! Samo hocem dopovedati da ce bi BILLI U KANADI vse kiste bi mnogim bile vedno prazne. GARANTIRAM!

Samo o cebelah se tukaj gre in te rabijo mir. Nima veze ce vam je vreme nekaj prezgodaj naklonjeno ali pa ne?
Pa kaj bos pocel ce mraz stisne? Ce sploh, na Krasu?
Mene bolj skrbi za ostale regije Slovenije, kjer bo verjetno se malo stisnilo pa saj doma pomlad ne zacne u januarju? Mar ne zacne 20-tega marca, tako kot pri nas? :shock: :D

AMEN to that. . .
Regards,
Frank

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 46452Odgovor Kočevski med-ved
Sr Feb 09, 2011 6:17 pm

levstek008 napisal/-aCOLONJaz sem se precej naučil iz napak preteklih let, tudi "šolanje" me je dosti koštalo, tako da...... vsak po svoji pameti!!

Pa takole mimogrede, nisem v Kanadi, sem na Krasu, in danes je bilo zelo zelo toplo. Če je mraz pač ne gledaš, kdo rad dela po mrazu??? Vem pa da sem nekaj družin kar zanesljivo rešil pred propadom.
Levstek008 če sredi zime rešuješ čebele z dodatno hrano si sam kriv.
Sicer je pa tako na Krasu še nisem čebelaril... Pa tudi če kdaj bi bi jih že v poznem poletju ali zgodnji jeseni nakrmil, da pozimi nebi odpiral panjev in reševal kaj se rešiti da.
No, ti delaš po svoje in ne misli da ti hočem vcepljati mojo teorijo. Samo povem kar se mi zdi nerazumljivo.
Lep pozdrav
LP
Koèevski med-ved

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 46453Odgovor Fizikalec
Sr Feb 09, 2011 6:23 pm

Nekako vas ne razumem tle kaj ima veze (ČE BI, KJE BI, KAKO BI) dejstvo je, da je pametneje, da je človek pogledal in zadeve uredil kot sedel in molil. BOg nebo pomagal, če si vsak sam nebo torej je pametneje čebele pustit pr miru in da pomrejo kot pr 13 stopinjah pogledat in uredit?
Pomlad za čebele se začne avgusta in ne marca samo vedno lahko gre kaj narobe (od premalo dodanega, preveč porabe v jesen, tihih ropov) pa še kaj se lahko najde.
Ne vem zakaj tule vedno nekoga očrnite takoj čim naredi nekaj "kr ni po čebelarski knjigi" pogled v družino, premik pozimi ni noben problem kot ga eni ispostavljate......
KRAS pa je za čebele "svinja" Branko ne veš kaj se tam dogaja stalno izletavanje in stalna poraba in izguba čebel. Več kot gre v panj ne moreš nakrmit, če čebele preveč izletavajo tudi kurijo. Prezimit v mrzlih krajih je igračka na pram krasu in primorju zato prakticirajo gnezda v medišča. Pelji čebele marca dol pa boš vido kaj ti od njih ostane tako da ne preveč na pamet fantje....

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 46457Odgovor Kočevski med-ved
Sr Feb 09, 2011 7:11 pm

Danilo, malo že poznam Kras. Tudi z raznimi čebelarji tudi takimi ki so že dolgo čebelarji sem v kontaktih.
V zgodni jeseni moraš dobro nakrmit in to je to. Brez filozofije.
Lp
LP
Koèevski med-ved

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 46465Odgovor FRANK IZ KANADE
Sr Feb 09, 2011 10:02 pm

Kras gor, Kras dol!

Tukaj imamo tudi puscave (kaksen Kras se?) in tudi u puscavi cebele letijo ko je lepo vreme. Zima na severni polobli pa je ista, od 21-tega decembrapa do 20-tega marca in cebele je tudi u nasih puscavah treba na zimo nastimat.
Ce nimajo, pac nimajo in nima veze kje so...
Lakota je ista po celem svetu.
Eno je cebele dobro postimat za zimo - drugo pa je potem modrovanje in znancem skakat na pomoc, ko se jim kaj zasereje.
Pa nobeden ni perfekt, samo poizkusamo tukaj take zadeve resiti brez da bi cebele po nepotrebnem stradale.
Bolje se je uciti na napakah drugih, kot pa na svojih.
Regards,
Frank

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 46466Odgovor Kočevski med-ved
Sr Feb 09, 2011 10:18 pm

Res pa je Frank upam da boš pritrdil in še kdo drug, da se pa največ naučiš na svojih napakah. Če se kdo vpraša, zakaj na svojih? Zato ker so najdražje!!
O tem nebi več.
Lp in čim več zdravih čebel želim vsem na forumu.
LP
Koèevski med-ved

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 46467Odgovor FRANK IZ KANADE
Sr Feb 09, 2011 10:41 pm

Imas prav Branko, prav zato pa jim trobim, da naj se ucijo na drugih? (Mojih seveda)

LP vsem, pa da vam vreme ostane lepo, ce ne - bo pa hudic...
Regards,
Frank

levstek008
PrispevkovCOLON 1677

OdgovorCOLON # 46472Odgovor levstek008
Če Feb 10, 2011 9:33 am

FRANK IZ KANADE napisal/-aCOLONImas prav Branko, prav zato pa jim trobim, da naj se ucijo na drugih? (Mojih seveda)

LP vsem, pa da vam vreme ostane lepo, ce ne - bo pa hudic...

Jaz sem svoje rešil, Francl, pred morebitnim propadom, tako da se mi za vreme sedaj fučka, "ce ne bo pa hudic"kot si zapisal, japajade..... Pa tud te tvoje floskule režim pa trdeči pa ne vem kaj še, ravno niso čebelarske teme, al misliš da so???

Zapišeš: -Vem kaj in kje cebelaris. Ve se da delas to o cemer se tukaj pogovarjamo? Je pa tudi tvoja sreca da je u tvoji regiji toplo - drugace pa bi imel veliko praznih kist. (Se mi pa zdi da se samo hvalis? Ce si res tako brihten, kot se izpostavljas, bi pa moral biti prav tiho.)

Neverjeten si, res. Da mam srečo!! Pa jo mogoče res imam!

Takole, malo preveč časa mi pobere tole tvoje pisanje( al pa moji odgovori, v tem času bi zbil že eno naklado) brihtn al pa ne-briht sem po tvojih merilih zadost, tako da vas lepo vse skupaj pozdravim, naj medi!

Lp Matej

tedi
PrispevkovCOLON 412
PridruženCOLON Pe Okt 23, 2009 11:16 pm
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 46473Odgovor tedi
Če Feb 10, 2011 11:17 am

Dobro si napisal. Bolje z bit en satnik kot prebrat eno pisarijo , ki velikokrat nima nikakršne zveze s čebelarjenjem.
Naj medi. Lep pozdrav Tedi.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 46534Odgovor Kočevski med-ved
To Feb 15, 2011 9:44 pm

Pred tremi dnevi sem pogledal na vago. Poraba hrane je močno narasla. Pri meni v zadnjih štirih dneh 60 dag minusa.
Lp
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
semperit
PrispevkovCOLON 136
PridruženCOLON Pe Apr 30, 2010 11:09 pm

OdgovorCOLON # 46734Odgovor semperit
Ne Feb 27, 2011 1:22 pm

Mislim, da se pozimi ne odpira panja gruča, če se ta razdeli pade temperatura te gruče in konec je z nijmi! To ve vsak, da bi nekaj ustvarjal pozimi temu enostavno ne verjamemne, tem teorijam krmlenja in podobno. Sam dobro vem čim je temperetura pod 12 stopinj celzija nebodo vzele sladkorne rastopine! Pol se pa čudimo zakaj pride do poapnele zalege ali kake gnilobe! Vzrok za to je pdhladitev zalege in mladih čebel. No pri AŽ panjih 10 kg sadkorja/na panj v jeseni zadostuje, kar vsi dobro vemo in s tako količino "hrane" mora biti čebelja družina nahranjena do 20 septembra v nasprotnem se začne trošit zimska generacija čebel.

Imam pa še vprašanje; ko odpirate panje zgodaj spomladi, morda kdo ve kolikšna je temperatura gruče?
Hvala in lep pozdrav.

Semperit

Uporabniški avatar
Jaka Gašper
PrispevkovCOLON 111
PridruženCOLON Po Mar 06, 2006 9:05 pm

OdgovorCOLON # 46985Odgovor Jaka Gašper
To Mar 08, 2011 8:38 pm

Ker sem opazil, da ima ena družina nekam malo hrane, bi ji dodal kakšen medeni sat.
Naj dodam notri pogačo ali medeni sat?
v kolkor dam medeni sat ga malo nastrgam ali samo dam ob gnezdo?

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov