Poraba hrane v zimskem obdobju

tehnologija čebelarjenja, prevažanje čebel

ModeratorCOLON volk

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

Poraba hrane v zimskem obdobju

OdgovorCOLON # 32021Odgovor Kočevski med-ved
Sr Jan 07, 2009 4:26 pm

Ravnokar sem se vrnil iz Kostela.
Vse ČD so še pri življenju, tako v AŽ-jih kot GJ-jih.
Poraba hrane od 29. 11 do danes 07. 01. je v AŽ-ju, ki je na tehtnici 0,6 kg.
V Podnu je okoli 8 cm snega in temperatura ob 13 uri -3*C. 2*C topleje kot v Kočevju.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 32985Odgovor Kočevski med-ved
Pe Feb 13, 2009 4:46 pm

Poraba hrane od 7. januarja do 7. februarja je 80 dag. Nekatere pene v zapaženih panjih so že nekoliko vlažne na zgornjem koncu, kar je znak da matice že zalegajo.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33208Odgovor Kočevski med-ved
Če Feb 26, 2009 6:46 pm

Od 7. februarja do 26. februarja občuten porast hrane. v 20-tih dneh je poraba 1400g. Torej, zalega dela svoje.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Oldy
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Po Apr 18, 2005 1:02 pm
KrajCOLON Muta
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33255Odgovor Oldy
So Feb 28, 2009 2:21 am

No danes so moje čebele že nosile v panj cvetni prah pri 10 stopinjah celzija. Torej razvoj se je pričel.

LP
"Ne jemljite si k srcu niti zmage niti poraza. Oboje se namreè nekoè spremeni v niè."

http://www.begic.si/
info@begic.si

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 33295Odgovor Micky
Sr Mar 04, 2009 12:23 am

Tudi jaz sem opazoval kako nosijo cvetni prah. Lepo videt.
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

ursolinko
PrispevkovCOLON 175
PridruženCOLON Po Jun 04, 2007 3:33 pm

OdgovorCOLON # 33364Odgovor ursolinko
Ne Mar 08, 2009 12:55 pm

Na obali jih imamo že 16°c in zelo lepo je videt čebele, ki izletajo. Opravil sem pregled v enem panju in ugotovil dav sata na pol polna zalege. Danes bom vstavil pogače, pol pa čakam naravo da zacveti. NO mandula in regrat že.

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 33374Odgovor Micky
Ne Mar 08, 2009 3:34 pm

Jaz sem včeraj čebele pregledal po hitrm postopku. Vsi panji imajo zalego na dveh ali treh satih (krog zalege je 10-15 cm, ali manj). Čebele veselo nosijo cvetni prah in sploh delujejo zdravo, kar me veseli. Tudi pičiti še znajo. Hrane imajo dovolj :lol:

Emil

Toni
PrispevkovCOLON 8
PridruženCOLON Pe Feb 06, 2009 8:30 pm

OdgovorCOLON # 33574Odgovor Toni
Po Mar 16, 2009 10:58 pm

Lepo pozdravljeni.
Včeraj sem pri čebelah preverjal porabo hrane. resnično ne vem kaj se dogaja?
Lansko leto nisem bi pozoren na porabo hrane, zato sem zaradi lakote izgubil skoraj vse družine. Naj povdarim, da do lanskega leta nisem imel tega problema še nikoli, saj nisem nikoli skoparil z zimsko zalogo. KO sem prišel konec decembra, ko se je temperatura dvignila na okoli 7°C k čebelam, da bi opravil zimsko zatiranje varoze sem imel kaj videti.Iz skoraj vseh panjev čeprav so brez vrat in zapaženi z penasto gumo je teklo kot iz škafa. Že po močnejšem šumenju družin in po temperaturi nad pregradno desko na matični rešetki sem takoj vedel,da je v panjih zalega, ni mi pa jasno zakaj, saj je bilo teden prej hladno, čez par dni pa se je nato temperatura spustila pod minus 15°C. Da je bilo temu tako sem videl včeraj, saj je bila poraba hrane ogromna, družinam sem dodal vseh 45 setov iz rezerve, vendar to ne bo dovolj in bom prisiljen dodatno krmiti. Tudi zimsko zatiranje je seveda vprašljivo saj ne vem v kakšne starosti je bila zalega ob zdravljenju.
Mogoče ima še kdo tako izkušnjo?
L.P. Toni

Uporabniški avatar
Oldy
PrispevkovCOLON 331
KrajCOLON Muta
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33575Odgovor Oldy
Po Mar 16, 2009 11:22 pm

No moja izkušnja pa je ravno obratna. Čebele so pojedle v zimskem času od novembra do marca samo dva sata meda in sem moral odvzeti hrano in dodati prazen sat. Po tem dejanju se mi zdi, da čebele še bolj intenzivno delajo.

LP
"Ne jemljite si k srcu niti zmage niti poraza. Oboje se namreè nekoè spremeni v niè."

info@begic.si

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 33577Odgovor Micky
Po Mar 16, 2009 11:57 pm

Pri meni imajo vse družine še dovolj hrane in matice lepo zalegajo.

Emil

Timijan
PrispevkovCOLON 868
PridruženCOLON Po Okt 20, 2008 9:13 pm
KrajCOLON BELA KRAJINA

OdgovorCOLON # 33704Odgovor Timijan
So Mar 28, 2009 9:44 am

Tukaj: http://www.pcelinjak.com/content/view/1041/150/ ,vidimo, kako mala družinica lahko preživi zimo in kolikšna je njena poraba. Lp t

Uporabniški avatar
Drago1
PrispevkovCOLON 183
PridruženCOLON Pe Apr 20, 2007 7:34 am

OdgovorCOLON # 33705Odgovor Drago1
So Mar 28, 2009 10:36 am

jas mam dost hrane v panjih"sm sate sn malo z vilco odprl vošcene pokrovce"do sedaj lepo zalegajo te čebelice

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 33711Odgovor Micky
So Mar 28, 2009 5:35 pm

Ja, res lepo zalegajo. Danes sem vstavil v panje konrolne mreže da vidim kakšen bo naravni odpad varoe. Nisem vlekel nič stnikov ven. Sem pa malo pokukal in videl, sa so vse ulice lepo polne.

Emil

Uporabniški avatar
Oldy
PrispevkovCOLON 331
KrajCOLON Muta
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33712Odgovor Oldy
So Mar 28, 2009 10:46 pm

Od 23.03. 09 in do danes so čebele na tehtnici pojedle oz. je vaga padla za 2 kg.

info@begic.si

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33715Odgovor Kočevski med-ved
Ne Mar 29, 2009 10:08 am

To je skoraj nemogoče da bi v slabih petih dneh šla vaga za 2 kg dol. Razen če je kak rop po sredi.

Pri meni pada v osmih dneh 60 dag.
LP
Koèevski med-ved

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33718Odgovor imker
Ne Mar 29, 2009 12:47 pm

.., meni je sla v dveh tednih vaga na -1,5 kg, druzina zaseda 10 satov...
Kočevski med-ved napisal/-aCOLONTo je skoraj nemogoče da bi v slabih petih dneh šla vaga za 2 kg dol. Razen če je kak rop po sredi.

Pri meni pada v osmih dneh 60 dag.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33719Odgovor Kočevski med-ved
Ne Mar 29, 2009 1:55 pm

To verjamem . To je nekje 80 dag na teden.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Oldy
PrispevkovCOLON 331
KrajCOLON Muta
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33726Odgovor Oldy
Ne Mar 29, 2009 10:37 pm

No, da bolj podrobno razložim trietažni panj v katerem sta dve družini. Obe družini zaenkrat zasedata še 10 satnic.

O ropu ni govora!!!!

LP

info@begic.si

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33728Odgovor Kočevski med-ved
Po Mar 30, 2009 7:31 am

Oldy napisal/-aCOLONNo, da bolj podrobno razložim trietažni panj v katerem sta dve družini. Obe družini zaenkrat zasedata še 10 satnic.

O ropu ni govora!!!!

LP
Tudi to se mi zdi veliko (-2kg v petih dneh).
Moja tudi zaseda 10 satov, ima 5 satov zalege poraba v enem tednu 60-70 dag.
Kaj si mislil s tem ko si napisal da zaseda 10 satnic. (Na satnice ali satje)
Satnica ali sat je nekaj drugega.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Oldy
PrispevkovCOLON 331
KrajCOLON Muta
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 33737Odgovor Oldy
Po Mar 30, 2009 5:22 pm

Sem mislil na satju. Imam pa res srečo, da sem dal vago prav na ta panj. Imam občutek, da je izredna matica oz. da je družina zelo močna kajti ta druga družina ima na razpolago dve etaži in je ta druga že zapolnjena s čebelami in zalego. Koliko zalege pa je bom šele videl predvidoma 3. aprila.

LP

info@begic.si

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38199Odgovor Kočevski med-ved
Če Jan 14, 2010 7:21 pm

Pred eno uro sem se vrnil iz Podna. Očistiti sem moral ves sneg iz mreže kjer je 40 cm snega podrlo in zakopalo vso varovalno mrežo el. pastirja proti medvedu. Prešvical sem kot da imam 80 let. Nobene kondicije. Na žrelih sem poslušal rahlo šumenje čebel, katerim verjetno temperature med -5 in +2 kar ugodno deluje. Ravno prav za zimski počitek. Pod čebelnjakom pa moram nekje imeti prezimovališče rovk ali mišev. Našel sem pravo pot po kateri nosijo mrtve čebele. Moram to rešiti v najkrajšem času verjetno z lepilom, ki ga nanesem na plast aluminijaste plošče.
Poraba hrane v 45 dneh je 1,20 kg. To je merjeno na AŽ panju. Pod nakladnim bi pa moral kupiti še eno tehtnico.
Zanimivo, da so ta trenutek žive tudi čebele v RV panju (dve nakladi), ki mi ga je 4. novembra prevrnil močan veter. Satje se je vse razkopalo in se zvaljalo kakih 7 metrov v dolino. Matice nisem našel, le skupaj sem sate lepo zložil v naklado. Bom videl marca ob prvem toplejšem dnevu ali ima matico. Tudi rezervne družine na 6 in 7 satov (6 družin)je še vedno živih. Zima bo še dolga, bom videl ali bom zopet izzimil vse kolikor jih je šlo v zimo.
Lep pozdrav
Zadnjič spremenil 1, dne Kočevski med-ved, skupaj popravljeno 0 krat.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 38200Odgovor Micky
Če Jan 14, 2010 11:16 pm

Kočevski med-ved napisal/-aCOLONFrank, hvala.
Pred eno uro sem se vrnil iz Podna. Očistiti sem moral ves sneg iz mreže kjer je 40 cm snega podrlo in zakopalo vso varovalno mrežo el. pastirja proti medvedu. Prešvical sem kot da imam 80 let. Nobene kondicije. Na žrelih sem poslušal rahlo šumenje čebel, katerim verjetno temperature med -5 in +2 kar ugodno deluje. Ravno prav za zimski počitek. Pod čebelnjakom pa moram nekje imeti prezimovališče rovk ali mišev. Našel sem pravo pot po kateri nosijo mrtve čebele. Moram to rešiti v najkrajšem času verjetno z lepilom, ki ga nanesem na plast aluminijaste plošče.
Poraba hrane v 45 dneh je 1,20 kg. To je merjeno na AŽ panju. Pod nakladnim bi pa moral kupiti še eno tehtnico.
Zanimivo, da so ta trenutek žive tudi čebele v RV panju (dve nakladi), ki mi ga je 4. novembra prevrnil močan veter. Satje se je vse razkopalo in se zvaljalo kakih 7 metrov v dolino. Matice nisem našel, le skupaj sem sate lepo zložil v naklado. Bom videl marca ob prvem toplejšem dnevu ali ima matico. Tudi rezervne družine na 6 in 7 satov (6 družin)je še vedno živih. Zima bo še dolga, bom videl ali bom zopet izzimil vse kolikor jih je šlo v zimo.
Lep pozdrav
Ja, ja Branko. Tudi jaz sem čistil mrežo. Meni jo sicer ni podrlo a dobrih 60 cm snega sem moral odmetati z obeh strani. Kar dobra rekreacija. Ne sicer za mojo postoperativno kilo. Jaz sem kidal, na bradah so se pa sprehajale čebele. Zanimivo za gledat.

Emil

tedi
PrispevkovCOLON 412
PridruženCOLON Pe Okt 23, 2009 11:16 pm
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 38201Odgovor tedi
Če Jan 14, 2010 11:40 pm

Naj medi. fanta kaj vaju je strah Medvedov ? Zakaj odmetavata sneg?
Naj medi. Lep pozdrav Tedi.

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 38202Odgovor Micky
Pe Jan 15, 2010 7:07 am

tedi napisal/-aCOLONNaj medi. fanta kaj vaju je strah Medvedov ? Zakaj odmetavata sneg?
Zato da električni pastir deluje !

Emil

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38203Odgovor Kočevski med-ved
Pe Jan 15, 2010 9:11 am

Jaz nisem opazil nobenih sprehodov čebel. Lepo pa se jih sliši ko rahlo šumijo. Morda to odmetavanje ni najbolje za čebele ker verjetno slišijo in občutijo premikanje snežne odeje. Jaz sem bil zelo previden glede tega.
Lp
LP
Koèevski med-ved

tedi
PrispevkovCOLON 412
PridruženCOLON Pe Okt 23, 2009 11:16 pm
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 38208Odgovor tedi
Pe Jan 15, 2010 1:39 pm

Naj medi. Tako rahlo vznemirjanje ni za čebele prav nič škodljivo. lansko zimo mi je burja prevrnila 10 panjev. saj veš kako grozljivo je to za videt. Satje polomljeno ;čebele vsepovsod . Približno zložiš skupaj in upaš na najboljše. Preživelo jih je 7. Kasneje nisem opazil nobene razlike med prevrnjenimi in tistimi ,ki niso doživele tega šoka. Zanimivo je bilo videt družino ,kateri se je satje, iz naklade v kateri je bilo gnezdo, razdelilo na pol so čebele v tisti polovici ,ki ni imela matice potegnile zasilne matičnike. Zato trdim ,da rahlo delo okrog čebelnjakane škodi čebelam.
Naj medi. Lep pozdrav Tedi.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38209Odgovor Kočevski med-ved
Pe Jan 15, 2010 2:11 pm

Čebele so na udaru in vznemirjene če se v bližini stojišča prepeljavajo težki tovornjaki. Tedaj porabijo veliko več hrane, pojavlja se s tem nosema in čebele ki zapuščajo zimsko gručo padejo na podnico iz katere se ne morejo v mrazu vrniti v gručo.

Lp
LP
Koèevski med-ved

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 38211Odgovor FRANK IZ KANADE
Pe Jan 15, 2010 6:21 pm

Branko ima popolnoma prav.
Vznemirjanje cebel ima vec nacinov: Kot naprimer vznemirjanje ko delajo, imajo zalego in prinasajo nektar?
Raziskave po razlicnem svetu, najvec u Nemciji, so nam pokazale da poleti vznemirjena druzina lahko rabi celo dva tedna preden gre nazaj na isti tir. Obicajni prekinek pa je 3 do 5 dni.
Takrat pa seveda najvec trpi zalega, ker ni dovolj hranjena, nekatera celo ni, ker cebele kar precej pozabijo, oziroma niso vse na delu kot treba. Seveda tudi prinos medicine najvec trpi...

Pozimi pa jim vsak vznemir dela skodo, nekaj vec nekaj manj. Nekateri trdijo da ce so na hrupnem mest se one tega malo navadijo? Raziskave pa nam to tolmacijo drugace.
Kot je Branko ze omenil, ce nic drugega ni - porabijo vec hrane, ker se takorekoc prebudijo in seveda se jim z tem mora dvigniti temperatura u gnzdu in to kuri hrano.
Najslabse pa je to, da vsakic ko je u zraku kaksno piskanje, ropotanje, kricanje otrok, masine in tudi lajanje psov, se seveda cebele do neke mere vznemirijo in po vsem tem kar sem omenil zgoraj, se jih vedno nekaj, vec ali manj, odpravi do zrela da bi druzino obranile...
(Zato je tudi najbolj primerno zgornje zrelo ker so cebele skoraj vedno zgoraj kjer je najbolj toplo. Pa do zrela je samo par korakov. To je idealno za iztrbljenje in seveda manj nevarno pri vznemirjanju. Ce pa morajo iti dol cez dve ali pa celo tri kiste da bi prisle do zrela pa jim to ne uspe. 90% cebel se u gnezdo nikoli ne vrne!)

Tako, zapuscanje gnezda, ceprav dobronamerno in dobrodelno, varno u toplejsih dneh, u mrazu je pa zanje usodno. Cebele popadajo, otrpnejo od mraza, posebno pa te ki se niso imele casa da bi si napolnile zelodcke z nekaj hrane?
Zapomniti se je treba tega da cebele imajo ta njihov ples za to, da povedo cebelam nabiralkam kje in kako dalec je pasa? Za to pot, do tja, morajo cebele vzeti sabo gorivo, kot aeroplan!? Ce goriva zmanjka, padejo dol in so fertik.
U panju, pozimi je pa isto... Cebele u gruci se hranijo minimalno samo toliko da prezivijo, na pol otrpnjene. Jih pa zvok prebudi in razburi. Najbolj pa so obcutljive napram treslajajem, in se nimajo casa napolniti trebuscka, pa takoj okrog pocasi koracajo in to je pa vse kar zmorejo. One ne vedo u naprej da nimajo goriva, moci za nazaj? Ko omagajo pa padejo dol in so fertik.
Jaz ze mnogo let cebelarje upozarjam da ni mraz ki cebele pomori - jih podela lakota. (in seveda mokrota)
Kar poberite nekaj cebel iz lukenj u snegu, dajte jih u dlan in malo dihajte toplo sapo na njih? Prebudile se bodo, razen teh ki so bile tam predolgo in so pomrle od lakote.
Zato se tudi nikoli pozimi ne cisti pomrle druzine! Pusti se jih pri miru dokler se ne ogreje in vse drugo leti. So dobro opisani primeri kjer neke druzine ne mignejo nic pri temperaturah celo do 60 stopinj F.
Take druzinice celo rabijo da se jih rahlo poskropi z nekj kapljicami vode ali pa 1/1 sladkorne da se jih prebudi ker so lahko malo prevec lacne.
Regards,
Frank

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38216Odgovor Kočevski med-ved
Pe Jan 15, 2010 6:42 pm

Frank, zanimive razlage, hvala ti.
Lp
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 38952Odgovor Kočevski med-ved
Ne Feb 07, 2010 9:32 am

Pri meni je poraba hrane minimalna. Zalege v AŽ-jih sigurno še ni Januarja je družina porabila 40 dag. Začetek februarja je tudi zelo zimski in tudi od srede naprej je napovedano ponovno sneženje in temperature pod 0*C.
Lp
LP
Koèevski med-ved

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov