Plodišče iz 1/1 na 2/3

vse o vzreji čebeljih družin

ModeratorCOLON volk

BUTTON_POST_REPLY
dmozet1
PrispevkovCOLON 11
PridruženCOLON To Maj 06, 2014 10:17 am
KrajCOLON Sempeter
CONTACTCOLON

Plodišče iz 1/1 na 2/3

OdgovorCOLON # 67427Odgovor dmozet1
Po Maj 04, 2015 7:14 pm

Pozdravljeni.
Imam en kar velik problem in nevem kako ga rešiti. Naj povem da sem začetnik tako, da me lahko kregate.

Kupil sem dve čebelji družini (sate 1/1),kupljene sate 1/1 s čebelami sem preložil v moje naklade 2/3 ker imam namen imeti plodišče v 2/3 nakladah moram nekako preložiti iz 1/1 na 2/3. No, da nebom predolgo pisal bom povedal kje je sedaj problem. Pri obeh družinah so se mi pojavili rojilni matičniki, katere sem pridno podiral.

Nekako sem se moral domisliti kako sparaviti družino na 2/3 sate in kaj sem naredil:
Dodal sem eno 2/3 naklado,
omel vse čebele in matico v to spodnjo naklado,(sate sem dodal izdelane)
dodal matično rešetko,
in stare 1/1 sate z zalego pokrito in odkrito sem dodal na zgornjo naklado s tem sem mislil, da mi bo matica pač začela zalegati v spodnji nakladi in da bom nekako rešil rojilno razpoloženje.

Stanje je sedaj sledeče , katero je pa potrebno rešiti kar sem že itak zasral:
Matica spodaj noče zalegati, matičnjakov ni in jih nebo ker se v zgornji 1/1 nakladi ni več odkrite zalege. (Matica je videti manjša torej pripravljena za rojenje)
Zanima me kaj naj sedaj naredim glede nato da bo sedaj akacija. Ali naj ometem vse čebele v dve 2/3 nakladi z satnimi osnovami in pač kar je že zgrajenih satov torej neke vrste ometenec z staro matico? V tem primeru bi sate 1/1 izločil in prešel na 2/3 sate. Bo v tem primeru začela zalegati?

Naj pustim tako kot je sedaj:
Naklada 2/3 z matico in nekaj čebel
MR
naklada 1/1 z večino čebel (tukaj je sedaj zelo malo pokrite zalege tako da je lahko tudi mediščna naklada) in počakam da dokončno zamedi akacija.

Kaj vi predlagate, nevem če sem bil dovolj jasen.

Za vsak info se vam zahvaljujem.

LP

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

Re: Plodišče iz 1/1 na 2/3

OdgovorCOLON # 67428Odgovor Fizikalec
Po Maj 04, 2015 8:57 pm

Jasno da ne bo zalegala, ker je čebele ne krmijo oziroma so jo dale na dieto :mrgreen: drgač nebi mogla letet. Ko družina napne na roj je bolje da izroji krkoli delaš je vse bolj za k...e zdravje. Napako si naredo v rušenju matičnikov (to rojenja ne ustavi) razen če ornk zamedi moral bi omesti čebele stran (cca 1,5 kile čebel) fliknit z matico na gole satnice odpeljat 5 km stran in bi obe družini veselo delale. V ostanku pa dokler bi se matica zvalila (pustit in pazit) da ostane samo 1 matičnik pa bi se zalega polegla in bi jih komot spravil na 2/3 sate sedaj pa bo krkoli težko urejat

dmozet1
PrispevkovCOLON 11
KrajCOLON Sempeter
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 67432Odgovor dmozet1
To Maj 05, 2015 7:22 am

Hvala za odgovor,
kaj pa če sedaj ometem vse čebele v en prazen panj in ga dam na isto mesto...vse čebele pa zaradi tega ker nimam več odkrite zalege. Akacija upam da bo sedaj dobro zamedila?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 67433Odgovor Fizikalec
To Maj 05, 2015 9:31 am

Lahko probaš tu ni pravila kaj rata nikoli ni enako tak da poskusi...

dmozet1
PrispevkovCOLON 11
KrajCOLON Sempeter
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 67434Odgovor dmozet1
To Maj 05, 2015 11:58 am

OK hvala bom omel v dve 2/3 nakladi s satnimi osnovami in nekaj satov zgrajenih ki jih imam. Hrano ne bi dodajal ker akacija ponekod že cveti. Ali moram dodati kaj hrane recimo kakšen star sat z medičino.
Bom še kaj poročal tako, da se nekako vsi učimo.
Upam, da bom rešil problem :?:

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 67435Odgovor Fizikalec
To Maj 05, 2015 7:40 pm

Ne serji s sati dej vse na satnice če ni medenje 1x napolni pitalnik pil pa pust na miru, če bo matica poleg bi to moralo bit kot umetni roj pazi samo da ti nau zbrisala...

dmozet1
PrispevkovCOLON 11
KrajCOLON Sempeter
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 67436Odgovor dmozet1
Sr Maj 06, 2015 7:16 am

Tako sedaj sem to naredil in kar bo bo.
Matica v prvem panju je videti OK ko sem omel sem izkoristil še zdravljenje z oksalno kislino. Drugi panj pa bo delal probleme matico preganjajo se usedajo nanjo in je že malo poškodovana. So pa potegnile en matičnik samo mislim, da je iz stare žerke tega sem pustil. Ko bom dobil nove oprašene matice bom to sigurno zamenjal.
V obeh panjih je čebel veliko po moji oceni cca 3kg.

Bom poročal kako je šlo.

dmozet1
PrispevkovCOLON 11
KrajCOLON Sempeter
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 67496Odgovor dmozet1
So Maj 16, 2015 8:30 pm

No tako teden je že mimo in danes sem pogledal.
Obe novi matici lepo zalegajo, jajčk je za štiri 2/3 sate sedaj upam da bodo krmilke opravile svoje delo. Bo pa verjetno potrebno kaj sladkorne rastopine to mi bo pa kak drugi čebelar moral pogledati ker sam težko ocenim. Na akaciji so sicer nekaj prinesle glede na to da so morale tudi sate graditi.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov