Roji 2014

vse o vzreji čebeljih družin

ModeratorCOLON volk

BUTTON_POST_REPLY
Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

Roji 2014

OdgovorCOLON # 64836Odgovor Drejva
Po Maj 05, 2014 10:29 am

CE kdo zeli kaj objaviti...

https://www.youtube.com/watch?v=Vtdmq4QJcZM

Kot zacetnik sem ga zelo vesel ;) - se posebej ker sem ga ujel mi je pa naredil tudi manjso skodo - odlomil vejo na jablani :/, ki zdaj zgleda kot kaka stara baba ;)

oasis
PrispevkovCOLON 364
PridruženCOLON Po Jun 10, 2013 1:42 pm

OdgovorCOLON # 64947Odgovor oasis
Po Maj 12, 2014 11:03 am

Včeraj 11.05.2014 izletel prvi roj na vejo jablane. Cel večer in večji del noči ga je pral dež, solca in celo nekaj toče.

Danes zjutraj roj v zaboju...proti večeru ga naselim v panj. Zanima me ali mu lahko že danes natočim sladkorno raztopino v pitalnik?

Drejva
PrispevkovCOLON 668

OdgovorCOLON # 64948Odgovor Drejva
Po Maj 12, 2014 11:33 am

Ce je roj tvoj, potem nic ne cakaj. Zakj si ga vceraj pustil zunaj?

oasis
PrispevkovCOLON 364
PridruženCOLON Po Jun 10, 2013 1:42 pm

OdgovorCOLON # 64955Odgovor oasis
Po Maj 12, 2014 12:07 pm

Je bil v vrhu ene stare lesnike...pa še lilo je kot iz škafa...pa tud nisem hotu z lojtrami strele iskat. Je že usekal par metrov stran pred leti v hruško...

Uglavnem danes ko gredo v panj jim nalijem poln pitalnik ;)

Drejva
PrispevkovCOLON 668

OdgovorCOLON # 64956Odgovor Drejva
Po Maj 12, 2014 12:11 pm

oasis napisal/-aCOLONJe bil v vrhu ene stare lesnike...pa še lilo je kot iz škafa...pa tud nisem hotu z lojtrami strele iskat. Je že usekal par metrov stran pred leti v hruško...

Veliko uzitkov ;) Moji roji so dobesedno nori na gradnjo ;) Matice ze lepo zalegajo...

Pa ce kaksnih par dni jih lahko stretiras proti varozi. Pocakaj na kaksen nasvet cebelarja z vec kilometrine ;) vsekakor pa izvedi tretiranje cimprej (pred pokrito zalego)

Ce psiem neumosti se posipujem s pepelom :D

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 64958Odgovor klopotec
Po Maj 12, 2014 1:19 pm

oasis napisal/-aCOLONJe bil v vrhu ene stare lesnike...pa še lilo je kot iz škafa...pa tud nisem hotu z lojtrami strele iskat. Je že usekal par metrov stran pred leti v hruško...

Čebele imajo za tri dni hrane s seboj in ne rabijo hrane.
Po treh dneh jim začni dajat. Če je velik roj in ni paše lahko do liter 1:1, če je slaba paša pol litra.

Jaz sem mel že tri roje. Ne smeš nalit preveč, čebele nimajo kam dat, ker morajo najprej nekaj zgradit, da lahko zalega matica.

Jaz nimam dasti kilometrine, samo sem napisal kako sem jaz naredil.

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 64959Odgovor klopotec
Po Maj 12, 2014 1:20 pm

Drejva, a si ti kak roj naselil v GJ? Na koliko naklad si ga naselil, eno ali dve?

Drejva
PrispevkovCOLON 668

OdgovorCOLON # 64960Odgovor Drejva
Po Maj 12, 2014 1:37 pm

Ne v GJ nisem naselil nobenega roja. Sem pa v aprilo naredil narejenca v eni nakladi. GJ panje bom uporabljal samo se za naravne roje, narejence in rezervne druzine v bodoce - jezi me ker moram zmeraj ko zelim pregledati gnezdo dvigovati zgornjo naklado (ki je ptretezka)...

Sem pa predlani naselil tri roje v GJ, roje za pol kosa - dva sta bila zrela za enbo naklado, enega pa v dve ker je bilo prevec cebel za eno :/

Lep pozdrav.

Pridi kaj okrog ce bos v nasih krajih ;), Do junija sem okupiran 300%

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

Re: Roji 2014

OdgovorCOLON # 66106Odgovor levstek008
Po Avg 25, 2014 8:27 pm

Dons me je pr čebelah kar sezulo.........Mi žena dva dni nazaj pravi, da visi en roj blizu stojišča. Seveda takoj pomisliš na "slabo"..roj konec avgusta prinaša bolj ne-srečo. Nazadnje sem jih pregledoval pred eni mesecom in jih pripravljal (beri-Urejal) na zimo, obilno hranil (je bla takrat kr jeba z hrano).

No pol sem pa nekaj zbolel, tud avgusta...kaj češ kaj dosti šarit po panju, je kar je. Malo poskrbiš še za varojo in to je to za letos.
In pol ta roj...takoj sem pomislil na najslabši scenarij, kakšna HG ali huda varoja jih je sterala iz panja...

Toda ko odprem prvi panj....kjer koli upajo, zidajo na veliko. In kaj zidajo?? Trotovsko zalego in delavsko v malo manjši meri. Seveda zaležena in pokrita zalega. Drugi, tretji....vse isto. V petem najdem tistega ki je izrojil....matičnjaki kot moj mezinc (še maja meseca niso tako veliki :shock: ). Pregledam panj na HG in varojo. Nič od tega....

Pregledujem naprej in ravno tako najdem še dva, ki sta rojila.
Uglavnem, presenečen na celi črti....

ps. Malo mi je žal za roji, ma kaj čmo.............
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

M&M
PrispevkovCOLON 112
PridruženCOLON Če Jan 20, 2011 4:15 pm

Re: Roji 2014

OdgovorCOLON # 66118Odgovor M&M
Pe Avg 29, 2014 3:03 pm

Tri tedne nazaj sem imel podobno situacijo. Po zdravljenju roja je odpadlo zelo malo varoj, tako da sem na podlagi tega voroje črtal s sesznama povročitelja rojenja. Ponavadi po zadnjem točenju delam narejence. Letos tega ni bilo. Čebel in zalege je bilo v panju preveč, pa še fojtral sem na veliko. Ma, vedno je kaj novega pri naših čebelcah:)

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov