Čebelarjenje v AŽ panjih brez matične rešetke

vse o vzreji čebeljih družin

ModeratorCOLON volk

MorfejĂ
PrispevkovCOLON 105
PridruženCOLON Sr Jan 11, 2012 9:13 am

Čebelarjenje v AŽ panjih brez matične rešetke

OdgovorCOLON # 60741Odgovor MorfejĂ
Pe Avg 16, 2013 6:02 pm

Razmišljal sem, da bi prihodnje leto poskusil čebelarit brez matične rešetke? Ima kdo kaj izkušenj s tem?

krvavec
PrispevkovCOLON 80
PridruženCOLON So Avg 07, 2010 5:16 pm

OdgovorCOLON # 60742Odgovor krvavec
Pe Avg 16, 2013 7:05 pm

http://www.cebelarstvo-kozinc.com/pod/stran2.htm
Tukaj si preberi kako dela eden večjih gorenjskih čebelarjev.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 60743Odgovor volk
Pe Avg 16, 2013 9:37 pm

Samo en problem je. Sam sem preizkusil sistem, sistem deluje, ce nimas kostanjeve pase, imas pa takrat smreko. Ker nasprotno dobis pri kostanju matico gor, torej veliki venci in zalega , spodaj pa veliko cvetnega prahu.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
PridruženCOLON Sr Jul 15, 2009 7:31 am
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 61819Odgovor bostek
Pe Nov 29, 2013 10:07 am

Če imaš 10S AŽ panj, koliko satov bi potem moral dat v medišče in koliko mora biti razmak med njimi? Da pridemo do tega, da matica ne zaloga zgoraj...
Učite se teorije, drugače boste ostali celo življenje v praksi pračebelarja (August b. Berlepš)

tedi
PrispevkovCOLON 412
PridruženCOLON Pe Okt 23, 2009 11:16 pm
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 61820Odgovor tedi
Pe Nov 29, 2013 10:13 am

V S. čebelarju poišči objave Debelak Marjana.
Naj medi. Lep pozdrav Tedi.

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 61829Odgovor bostek
So Nov 30, 2013 4:38 pm

Sem gledal pa nisem našel. Sem si pa tedaj zapisal kar je bilo napisano:
- v medišču zadržimo 8 satov (od 12) in jih enakomerno razporedimo po panju
- čebele bodo na vsaki strani sata naredile najmanj 21-22mm globoke celice, ki jih matica ne bo zalegla
Upam da sem prav zapisal. Se strinjate s tem? Se pravi moram dobiti pravo razmerje še v 10S panju in naj bi načeloma to delovalo?
Učite se teorije, drugače boste ostali celo življenje v praksi pračebelarja (August b. Berlepš)

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 61838Odgovor boriss
So Nov 30, 2013 6:24 pm

Traparija na kubik. Po točenju namreč te sate obrežeš na pravo širino. NAto so do naslednjega medenja normalno ozki - in imaš ful široke ulice - čebel itak ne zidajo - matica pa veselo zalega.

Ko pa začne mediti pa čebele jasno začno zidat satje - samo si ga usral ker imaš v panju (ki ima že itak premalo satov še celo 2 sata manj) - ja kam pa ti bodo nosile medičino?

To je idealen način da manj točiš kot bi lahko.

Drgač pa vsak po svoje ....

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 61841Odgovor davca
So Nov 30, 2013 11:29 pm

Meni se je tak način (razmaknjeni sati) obnesel v primeru bogate paše. Letos nismo imeli matične rešetke v 2/3 LR nakladnih panjih -9 satarjih. Namesto 9, je bilo v zgornjih dveh nakladah 8 satov (v povprečju 3 naklade plodišče in 2 nakladi medišče). Obneslo se je 100 %. Vendar le v dvotretjinskih 9-satnih nakladah. In letos smo 3-krat točili.
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 61848Odgovor Gregor T.
Ne Dec 01, 2013 9:01 pm

Če bi hotel imeti take sate, bi moral narediti tudi širše okvirčke, da bi jih rezal na širše, plus razstojišča. Nov panj :)

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 61849Odgovor bostek
Ne Dec 01, 2013 9:07 pm

Saj mogoče z vilicami še gre, samo je potem vprašanje točenja. Še tisto bi moral kaj predelat da ti nebi vse uničilo

Acer
PrispevkovCOLON 95
PridruženCOLON Pe Jun 29, 2012 11:40 pm
KrajCOLON Maribor

OdgovorCOLON # 61851Odgovor Acer
Ne Dec 01, 2013 9:51 pm

Enostavna rešitev je Kirarjev panj ki, je slovenski izum. Panj je poseben, ker nima matične mrežice. Satniki v medišču so v kasetah in so veliko širši (40mm) kot v AŽ in LR panjih. Satje je zgrajeno na satnicah, ki imajo pločevinasto osnovo. Ker so satne celice globoke 20mm, matica vanje ne more zalegati, čeprav se lahko giblje tudi v medišču in ostane to satje deviško (čisto) in ga ni treba menjavati. V teh panjih je plodiščno satje postavljeno počez (topla stavba). Če se malce pošalim bi lahko rekel nakladni panj v AŽ-ju. :)
Naj medi!

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 61856Odgovor volk
Po Dec 02, 2013 3:33 am

Vse fino kar se kirarja tice, samo tisti pleh namesto satnic je po moje eno sranje
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 61860Odgovor bostek
Po Dec 02, 2013 8:16 am

Pa ko vidiš ceno te tudi malo mine :shock:

Acer
PrispevkovCOLON 95
KrajCOLON Maribor

OdgovorCOLON # 61868Odgovor Acer
Po Dec 02, 2013 12:01 pm

Tisti pleh je zakon za mene, verjamem pa da ne za tebe ker čebelariva na lokacijah kjer se medenje malenkost razlikuje. Jaz sem torej na Pohorju in tu vsako drugo leto med zatrdi že v satju kar veste da predstavlja določeno težavo sploh če se gre za več kot 100 panjev. Ta pločevina na sredini je toliko močna da če se toči bolj pozno še vedno med dobiš ven, če ga ne pa tudi ni problem. Z pleskarsko lopatico se vse spraska iz pločevine, ker je sam deviški vosek to ni problem. Potem se ta med malenkost toplotno obdela (segreje na 35-40 stopinj) v komori in vosek in med se ločita.
In to je razlog tega pleha, in je genialna pogruntavščina izumitelja, kateri je tudi čebelaril na tem območju. Verjetno se zaradi te posebnosti pohorskega območja in tukajšnjega medenja ta panj ni razširil v druge dele države ampak ostaja na štajerskem.
Cena pa je relativna, je višja v primerjavi z ostalimi tipi panjev, ker je tudi izdelava nekoliko bolj komplicirana... Če računam na podlagi letošnjega leta je bila dobra akacijeva paša zame in hojeva. Iz klasičnega AŽ-ja z omejeno prostornino 92 litri in max 41.000 čebel sem točil povprečno 58kg celo leto, iz kirarjevega srednjega z prostornino skoraj 122litri in približno 54.000 čebelami pa sem zelo blizu 100kg... Letos se mi je pač nasmejalo ampak tu not je tudi izračun ali je tak panj drag ali ne :)
Naj medi!

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 61876Odgovor volk
Po Dec 02, 2013 2:21 pm

Ne razumem zakaj bi bil AZ panj omejen?
Pri meni imam se stare 9 in 10 satarje predelane da imajo krajse sate zadaj na toplo zgradbo, pa tudi hitro dosezem tvoj volumen.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Acer
PrispevkovCOLON 95
KrajCOLON Maribor

OdgovorCOLON # 61877Odgovor Acer
Po Dec 02, 2013 2:42 pm

volk napisal/-aCOLONNe razumem zakaj bi bil AZ panj omejen?
Pri meni imam se stare 9 in 10 satarje predelane da imajo krajse sate zadaj na toplo zgradbo, pa tudi hitro dosezem tvoj volumen.
Glede na tvoje prispevke ki jih preberem sklepam da imaš ogromno znanja in prav dobro razumeš zakaj sem napisal da je AŽ panj omejen... :)
Naj medi!

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 61878Odgovor volk
To Dec 03, 2013 2:33 am

V bistvu ne razumem. Ker pri meni ima tudi 10 satar za plodisce 10 satov AZ ter zadaj 3 krajse sate, medisce ima pa tudi povecano. 11 satarji pa imajo po do 34 satov noter
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Acer
PrispevkovCOLON 95
KrajCOLON Maribor

OdgovorCOLON # 61882Odgovor Acer
To Dec 03, 2013 6:00 pm

Jaz sem pisal o klasicnem AZ-ju z 20 sati za tega trdim, da je zame glede volumna premajhen in ne o izboljsavi 11+3 kar je cisto druga pesem.
Naj medi!

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 61883Odgovor volk
Sr Dec 04, 2013 1:12 am

No, klasicni panji 9 in 10 satarji so cisto dobri za na kaksne Jance, kjer je tako slab razvoj da se komaj poberejo do kostanja.
Drugace so pa popolnoma zanic.

Sem pa svoje cebelarjenje v AZ panju dodelal tako, da tudi okvircke pregradim na pol po visini, tako da se sistem spreminja v v sistem nizkih satov. NE da se mi vec zicit in noter dajat satnic, pri starih druzinah pustim tudi gradno trotovine, ti sati gredo na zimo cisto na krajno mesto. Res se mi je letos polomilo ene 5 satov, pa so sli panji z kostanja v Metliki na hojo na krim, polomili pa so se pri tocenju hoje, ki je imela 15 procentov vode. In se to zaradi zanic kosa na tocilnici.

Panj mora biti ne glede na sistem RAZTEGLJIV.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 61884Odgovor levstek008
Sr Dec 04, 2013 8:40 am

Ta tvoj zadnji stavek je zapisal že Anton Janša, in ga nekateri "čebelarji" še dandanes ne razumejo.....
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

Q
PrispevkovCOLON 372
PridruženCOLON Sr Jan 18, 2012 10:07 am

OdgovorCOLON # 61885Odgovor Q
Sr Dec 04, 2013 9:47 am

volk napisal/-aCOLON...
Sem pa svoje cebelarjenje v AZ panju dodelal tako, da tudi okvircke pregradim na pol po visini, tako da se sistem spreminja v v sistem nizkih satov...
Panj mora biti ne glede na sistem RAZTEGLJIV.
Volk, lahko bolj podrobno opišeš zakaj greš v nizke sate ??? Vrejetno ne samo zaradi žičenja... Prednosti, slabosti, razvoj družine, zrelost medu, tehnologija čebelarjenja.. itd.

LP

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 61890Odgovor volk
Sr Dec 04, 2013 11:49 am

Da opisem moje izkusnje. Az panj ima pri meni 2 etazi, torej plodisce in medisce. Pri poizkusih sem ugotavljal, da je 11 AZ satov normalne velikosti premalo za zaleganje, ker so venci itd...krajni sati ter cvetni prah.

Zato sem (prvic zaradi financ) opustil uporabo satnic (zaradi ostankov tudi). In razdelil okvircek z letvico(debeline 6mm).Zica mi je moteca, ker imam majhnega otroka in nimam to casa napenjat(letos spomladi je imela hcerka 4 mesece.). Torej cebele same zgradijo zgornji ter spodnji sat. Med zgornjim satom in razdelilno letvico cebele vedno pustijo prostor, ki se zelo dobro obnese pri prezimljanju, o tem pozneje.

Druzine z starimi maticami gradijo trotovino, z mladimi pa ne toliko. Tudi trotovina me ne moti. Letos sem posebno opazoval druzine z 2 do 3 sati trotovine, kar je izjemno veliko. V casu obilnih pas(npr lipa v metliki) so te druzine nabrale najvec, pri pregledih sem ugotavljal da na zalegi sari polno trotov, pa bolj malo cebel, ocitno je vecji delez letalnih cebel, ker zalego grejejo troti. Druzine ki so lahko gradile trotovino so imele veliko hitrjsi razvoj in moc. Trotvina se je pokazala se kot zelo dobro v letosnji susi po kostanju. Pri tocenju sem bil namrec razocaran, ker je bilo veliko trotovine v plodicu nezalezene, ker je bilo ze sredi julija, in je bilo ogromno medu v trotovskem satju v plodiscu, namesto v mediscu. Ko pa je stisnila susa, so druzine brez trotovine kljub oskrbi veliko bolj oslabele kot te ki so v trotovskem satju imele kostanjev med. In so sle v zimo skoraj se enkrat mocnejse od ostalih.

Druga stvar pa je prezimovanje. Velikokrat sem imel problem z prehajanjem cebel v hudem mrazu. Veliko je ze bilo pisanja o smrtnem prostoru med sati v nakladnih sistemih. Sploh ko se je o forumu govorilo o rodni voji ter eko voji. No ce bolje pogledas moje panje in predelane sate, potem ugotovis da imam v bistvu nizkonakladni sistem, ki je po visini sata blizu kranjicu. Torej plodisce ima vedno dve nizke nakladice. Ko vidis to iz tega zornega kota, ugotovis da gruca cebel v mojem panju brez problema potuje z ene na drugo stran, saj ima sat vmes vsaj 6 mm praznega prostora med zgornjim satom ter razdelilno letvico.

Ce bolje poznas nizkonakladni sistem, ali LR1/2 ali pa farrar, potem ves, da med nosijo hitreje iz plodisca v medisce kot pri visokem satu.

Se ena prednost je, med normalno tocim iz takih satov, idino odpirati jih je treba znati, letos sem tocil kostanj in hojo iz deviskih, brez problema. Ce pa rabim med v satju pa samo ven porezem.

Pri zrelosti medu nisem opazil razlik, pri zaleganju sem, matica zalega v komaj zaceto satje, ne kot pri satnicah, pa ceneje je. Vsaka druzina mi je letos naredila v povprecju 6 takih satov, torej imam 1/3 izmenjanega satja. V testu primerjave s satnicami, pri mocni pasi je bilo samograjeno satje hitreje narejeno.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Q
PrispevkovCOLON 372
PridruženCOLON Sr Jan 18, 2012 10:07 am

OdgovorCOLON # 61891Odgovor Q
Sr Dec 04, 2013 12:37 pm

Volk, tole pa je bilo pisanje, kar tako naprej :prst Moram reči, da sem tudi sam premišljeval, da bi sate pregradil, tako kot jih delaš sam. Da bi prišparal kak evro. Pri velikem številu se kar pozna in tudi pri delu, kot omenjaš sam.
Predvsem pa me je zanimalo kake bi bile razlike ko čebele nosijo, se pravi na paši. Sedaj sem dobil nekaj odgovorov. Ostale pa upam, da ko poskusim tudi sam. :idea:

LP

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 61893Odgovor volk
Sr Dec 04, 2013 1:39 pm

Moj nasvet, poizkusi najprej na delu druzin, da se prepricas kako ter kaj. Pa daj prvo samo en okvir v gradnjo, ko je narejen drugega itd....
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 61894Odgovor bostek
Sr Dec 04, 2013 1:51 pm

Imaš morda kaj slik, kako to vse izgleda v praksi?

JanĹľevec
PrispevkovCOLON 688
PridruženCOLON Sr Maj 05, 2010 7:01 am

OdgovorCOLON # 61895Odgovor JanĹľevec
Sr Dec 04, 2013 1:55 pm

In še moja skromna izkušnja z eksperimentiranjem. Pred leti sem po dolžini pregradil nekaj AŽ satov in jih spomladi vstavil v medišče. Vsaki izbrani družini po 1 takšen "prazen" sat. Vse družine so v medišču zgradile čudovito satje, ki sem ga potem prestavil v plodišče. Mali čebelarji bi verjetno tako lahko prav mirno čebelarili brez satnic. Za velike tega ne bom trdil, ker zagotovo obstajajo tudi kakšni stranski neželjeni učinki, ki bi velike morebiti motili.

Opravil pa sem še en preizkus, ki se nanaša na velikost matične rešetke v AŽ panju. V na novo očiščenem panju sem matično rašetko skoraj popolnoma zakril in le v prednjem delu pustil 5 cmm prostora po širini za dostop čebelam v medišče. Opažal sem namreč in to seveda vsi veste, da čebele v treh do štirih letih matično rešetko skoraj v celoti zaprejo z voskom in torej tista teorija o velikem dostopu do medišča le ne drži tako trdno kot to nekateri trdijo. Skrbno sem spremljal kaj se v tej družini in predvsem v medišču po tem ukrepu dogaja. Opazil nisem nobene razlike. Satnice so zgradile enako kot v panjih s popolnoma odprto matično rešetko in medu je bilo enako kot v ostalih družinah. Tudi na živalnosti družine ali na rojilnem nagonu razlik nisem zaznal. Mislim, da so celo lepše preživele zimo, čeprav za to nimam nobenega pravega dokaza, ker mi preko zime čebele ne padajo.

Potem s temi poizkusi in "čira čarami" nisem več nadaljeval in sem se vrnil h klasiki.
Lep pozdrav!

Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

OdgovorCOLON # 61896Odgovor Drejva
Sr Dec 04, 2013 2:02 pm

Tudi jaz imam to v planu ;) (Pa ne od zdaj ko je volk to napisal), da preidem na sate razdeljene na cetrtine (predvideval sem, da bodo ostali sati od spodaj nezazdinani - kar je volk potrdil in iz tega vidika sem planiral cetrtine - vecja stabolnost (krajsa linija))
Volk zanima me le ali je res potrebne 6mm jaz sem planiral vezano plosco topol 3 ali 4mm(trenutno iamm doma 4mm) in to sta tudi edini razliki med mojim nacrtom in volkovim opisom satnika.

Cilj je bil zmanjsati stroske, in delo. Vrtanje lukenj (5s), zicenje(30s), napenjanje(20s), valckanje zice(0s - ne delam), vstavljanje satnic(30s) vzame veliko casa (od oke - morda sem se kje vsekal za kaksno uro) 1m25s/sat JUHU. Pa recmo da sem jaz pocasen in izurjeni porabijo za to 1minuto.

Vezana plosca ce se dobro spomnim, je bila ~30€ ~2mx~4m 4mm topol (ne da se mi racunat pa recimo, da dobimo za okrog 600 satov letvic) ~2cm sirine ~60cm dolzine na sat -> 80000cm² (povrsina plosce)/120cm²(povrsina pregrade za en sat) = okrog 660 -> 30€ / 660 = ~0.05centa na sat v primerjavi z 1.1€ na satnico... plus vosek lahko prodamo

ce se dobro spomnim je boriss nekje napisal da je v enem satu ~125g voska, 1kg (bodimo skromni) je 5€ -> 5* 0.125 = 62.5centov na sat plusa

Total:
+0.60€ / sat
-1minuta dela /sat

Koliko satov imate v panjih?

Ocitno pa je tu se tudi druga prednost. Probal bom na dveh nakladnih (GJ) in petih AZ panjih, prepogoj, da cebele uspesno prezivijo to zimo...

Lep pozdrav, Andrej

Ce sem se kje zmotil se opravicujem in sem zmerja odprt za popravke ;) in konstruktivne debate :P

volk
PrispevkovCOLON 2074
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 61919Odgovor volk
Če Dec 05, 2013 1:04 pm

6 mm sem dal zato, da letvica drzi spodnji sat, da se ne krivi. V zgornjem delu je namrec, ce je noter med 1,5kg, spodaj pa tudi. sploh ce satje posirijo ob mocnih pasah. Torej z letvico debeline 6 mm sirine 25 ter dolzine 390mm.
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Drejva
PrispevkovCOLON 668
PridruženCOLON To Okt 02, 2012 8:02 am

OdgovorCOLON # 61921Odgovor Drejva
Če Dec 05, 2013 1:29 pm

OK, razumem, pri meni bo ostalo 4mm ker bom delal na cetrtine ;)

Lep pozdrav, Andrej.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 61927Odgovor Odisej
Če Dec 05, 2013 2:53 pm

Zdravo, Drejva.

Tole na četrtine (saj misliš na AŽ sat, kajne) se mi zdi nepotrebno.
Preveč lesa v satu, ki po nepotrebnem 'jemlje' toploto nase, k trdnosti pa ne prispeva tako zelo, da bi se splačalo to početi.

Največ kar se mi še zdi smiselno, bi bile tretjine - torej dve letvici.

25 mm, kot uporablja Volk, je za moje pojme precej široka letvica.

Sam v (resda nakladnem panju) uporabljam kar moznike - tiste, ki se jih dobi na metre; so nazobčani in čebele krasno prilepijo satje nanje.

A za razliko od Volkovih pri meni celo letvico (moznik) obzidajo in le redko se zgodi, da pustijo nad njo nekaj prostora.
Zato pa puščajo prostor (odprtine) ob straneh sata in na koncu letvice.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Lep pozdrav vsem.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani