Prvi roji 2012

vse o vzreji čebeljih družin

ModeratorCOLON volk

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 54814Odgovor Fizikalec
Če Maj 03, 2012 10:13 pm

Pustiš kak teden, da se pobijejo matice med sabo lahko odpireš pa probaš uredit sam je nemogoče, ker ne najdeš vseh matic. Je pa težava pr rešetki spredaj da lahko pride do zadušitve družine.

Problem je lih, da se v rojilnem obdobju matice nočejo bojevat in raje popihajoooo ven zato so roji kasneje se stepejo pa tud čebele kako ferderbajo.

M&M
PrispevkovCOLON 112
PridruženCOLON Če Jan 20, 2011 4:15 pm

OdgovorCOLON # 54815Odgovor M&M
Če Maj 03, 2012 10:52 pm

Danilo, prej si napisal, da lahko družini, predno se pojavi rojilno razpoloženje odvzameš 2-3 sate. S temi sati nardiš narejenca. Verjetno jim je potrebno dodat samo še matico ali matičnjak. Tu se pa za začetnike z manj izkušnjami stvar zaplete. Matice verjetno nimamo na razpolago, matičniki pa tud ne vemo kateri so zreli za odvzem v kaki družini, ki jh je potegnila. Zanima me, ali lahko matičnik dodaš tudi ko še ni zrel recimo kmalu po tem, ko je pokrit (seveda ga je treba zaščitit pred čebelami...?
Razumem MUMSI-ja kar je napisal. Roj je zaradi tega ker čebele naredijo vse same bolj enostaven :D
lp,
Matjaž

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 54817Odgovor boriss
Pe Maj 04, 2012 7:27 am

ČE bi prebral najboljšo stran ti tu ne bi bilo treba pisati neumnosti.

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 54818Odgovor klopotec
Pe Maj 04, 2012 7:45 am

Ej, znalci, znalci, okoli vas pa sami neumneži.

cokolada27
PrispevkovCOLON 100
PridruženCOLON Če Apr 12, 2012 5:32 pm

OdgovorCOLON # 54819Odgovor cokolada27
Pe Maj 04, 2012 7:52 am

ko prebiram ta forum se mi zdi kot en babji cvek in medsebojno obracunavanje kdo je boljsi pa kdo vec ve od drugega.
Vcasih no vedno se tako obnasate kot da se delate norca iz čebel in da je jih polno okoli,da jih ima ze vsak.

cokolada27
PrispevkovCOLON 100
PridruženCOLON Če Apr 12, 2012 5:32 pm

OdgovorCOLON # 54820Odgovor cokolada27
Pe Maj 04, 2012 7:55 am

tukaj se pokazejo vse slovenske vrline zavist folsljivost ce meni gre 1 panj naj gre tebi trije.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 54821Odgovor volk
Pe Maj 04, 2012 8:11 am

Saj zato pa jaz bolj malo pisem na forum, ker je kar je pametnega ze napisano. Forum bolj berem, da mi ni dolgcas. Po drugi strani, kaj pa naj napisem, Bog je dal vsakemu tolk pameti, da misli da jo ima dovolj.

En dober nasvet je po drugi strani vreden vec 1000 evrov, ali pa se vec. No, jaz sem jih od mojstrov na tem forumu pobral kar nekaj.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 54822Odgovor boriss
Pe Maj 04, 2012 8:39 am

klopotec napisal/-aCOLONEj, znalci, znalci, okoli vas pa sami neumneži.
Če znanje obstaja! ČE se ve kje je!

Je debilno (in nesramno), da tega ne prebereš! Hkrati pa nevljudno, da zahtevaš (želiš, prosiš....), da ti to še enkrat (extra zate) napišemo.

Sem pa vedno pripravljen (od tam naprej) še kaj dodati. Samo ve se tudi kje jaz pišem znanje!

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
PridruženCOLON Sr Jul 15, 2009 7:31 am
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 54823Odgovor bostek
Pe Maj 04, 2012 8:59 am

Dejmo se zdaj malo pomirit. Kdor misli kaj pametnega napisat ter pomagat naj pomaga, ostali pa se dajte malo zadržat.

Pozivam pa vse da predno pišete kakšna vprašanja, da uporabite iskalnik in poiščete debate na željeno temo in se s tem izognemo istim vprašanjem.
Učite se teorije, drugače boste ostali celo življenje v praksi pračebelarja (August b. Berlepš)

.
PrispevkovCOLON 132
PridruženCOLON Če Feb 03, 2011 10:36 am

OdgovorCOLON # 54829Odgovor .
Pe Maj 04, 2012 2:29 pm

:veryhappybee:
Zadnjič spremenil 1, dne ., skupaj popravljeno 0 krat.

urosvrb
PrispevkovCOLON 197
PridruženCOLON Ne Maj 02, 2010 3:48 pm

OdgovorCOLON # 54830Odgovor urosvrb
Pe Maj 04, 2012 2:47 pm

Čeprav sta oba gospoda velika čebelrja ne dam roke v ogenj za nobenega in si ne upam vzeti za svoje, da so njune trditve 100%. kaj te je 100% pri čebelah??? to da ti lahko crknejo, pa kaka malenkost še, vse druga se pa vidi po stanju v čebelnjakih kolko je vse 100%. Če bi gospoda imela 100% trditve bi imela 100% žive čebele in sama sta povedala da temu ni tako. Definitinvno so veliki čebelarji edini, katerih nasvete poslušam tukaj vendar kaj hočem povedat, ne glede na to če ti sam papež, predsednik ali alah, nekaj pove, še zmeraj razmišljaj s svojo glavo.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 54831Odgovor levstek008
Pe Maj 04, 2012 3:35 pm

boriss napisal/-aCOLON
klopotec napisal/-aCOLONEj, znalci, znalci, okoli vas pa sami neumneži.
Če znanje obstaja! ČE se ve kje je!

Je debilno (in nesramno), da tega ne prebereš! Hkrati pa nevljudno, da zahtevaš (želiš, prosiš....), da ti to še enkrat (extra zate) napišemo.

Sem pa vedno pripravljen (od tam naprej) še kaj dodati. Samo ve se tudi kje jaz pišem znanje!
Tole v rumenem ne zmorem prebrat...
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

nakladni èebelar
PrispevkovCOLON 34
PridruženCOLON So Sep 25, 2010 9:48 am

OdgovorCOLON # 54832Odgovor nakladni èebelar
Pe Maj 04, 2012 3:40 pm

samo z miško označi... :D

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 54834Odgovor Fizikalec
Pe Maj 04, 2012 4:26 pm

M&M napisal/-aCOLONDanilo, prej si napisal, da lahko družini, predno se pojavi rojilno razpoloženje odvzameš 2-3 sate. S temi sati nardiš narejenca. Verjetno jim je potrebno dodat samo še matico ali matičnjak. Tu se pa za začetnike z manj izkušnjami stvar zaplete. Matice verjetno nimamo na razpolago, matičniki pa tud ne vemo kateri so zreli za odvzem v kaki družini, ki jh je potegnila. Zanima me, ali lahko matičnik dodaš tudi ko še ni zrel recimo kmalu po tem, ko je pokrit (seveda ga je treba zaščitit pred čebelami...?
Razumem MUMSI-ja kar je napisal. Roj je zaradi tega ker čebele naredijo vse same bolj enostaven :D
No M&M matičnik lahko daš čez 8 dni lahko daš odprtega lahko daš pač karkoli lahko pa NE DAŠ nič ampak samo en sat naj bo z jajčeci ali enodnevno zalego pa dobiš matičnike. Sicer zasilne ampak marsikdo drug bo rekel enako, da so čisto povsem dobri. Lahko tudi kupiš matičnike, lahko kupiš OP MM skratka tle se čisto nič za sekirat ni. BM družina ti neu podrla matičnika zeloooooooooooooooo mala verjetnost tako, da se sploh ni za sekirat.
Kr se tiče MUMSI-ja verjetno teoretično to drži samo iz 30 družin lahko narediš 60 mimogrede tolk rojev pa neuš dobo. Kot drugo, če roji 20 družin bo vsaj 5-6 propadlo ker se MM neu oprašila.

Urosvrb kdo pa pravi, da moraš koga poslušat ali pa delat po njegovo? To pa res nikjer ni zlato pravilo jaz nikol nisem napisal, da kdo mene mora poslušat. Komot se lahko učiš iz knjig pa lasne pameti samo spraševat ti ni treba, če odgovor označiš za "neumnost" Prej ali slej se vsak z tega foruma naslika pr meni ali pa Borisu, ko hoče malo razširit torej bomo morali malo selekcije narest. Kot drugo imate na ČZS JSS imate fuuul terenskih svetovalcev in vsi ti so plačanbi, da vam odgovarjajo torej kr mirne duše.....

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074

OdgovorCOLON # 54837Odgovor boriss
Pe Maj 04, 2012 5:18 pm

urosvrb napisal/-aCOLON........ crknejo, ......

NA tole pa jaz ponavadi dodam (ornk nesramno). Crknejo čebele pri tebi in ti ostali pa umremo (in naše čebele z nami)

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 54839Odgovor Fizikalec
Pe Maj 04, 2012 6:19 pm

bostek napisal/-aCOLONPozivam pa vse da predno pišete kakšna vprašanja, da uporabite iskalnik in poiščete debate na željeno temo in se s tem izognemo istim vprašanjem.
Ni še tak grozen problem ista vprašanja ampak, ko napišem, da se rojem treba izogibat skoči men nekdo na glavo. Lepo in prav kasneje pride z vprašanji kot se zapisal par postov prej TO ME MOTI. Prvo pametuje ali pa pametujete s tabo vred drugo pa potem kot, da tu nekdo nekomu dolžan ponavljat eno pa isto.
Spoštovani Administrator malo ste to napačno zastavili sicer pa naslednjič odgovarjaj ti pa neu nobenega problema.

Uporabniški avatar
semperit
PrispevkovCOLON 136
PridruženCOLON Pe Apr 30, 2010 11:09 pm

OdgovorCOLON # 54841Odgovor semperit
Pe Maj 04, 2012 7:59 pm

Moje iskušnje so, če enkrat hočejo rojit bojo rojile in pika tu se neda nič naredit, če pa podiraš matičnike bojo pa posedale in nebo ne meda ne cvetnega praha!Najlepše se vidi če pihneš v zadnje okence ali pa če pobiraš cvetni prah!

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 54842Odgovor klopotec
Pe Maj 04, 2012 7:59 pm

Fizikalec napisal/-aCOLON
bostek napisal/-aCOLONPozivam pa vse da predno pišete kakšna vprašanja, da uporabite iskalnik in poiščete debate na željeno temo in se s tem izognemo istim vprašanjem.
Ni še tak grozen problem ista vprašanja ampak, ko napišem, da se rojem treba izogibat skoči men nekdo na glavo. Lepo in prav kasneje pride z vprašanji kot se zapisal par postov prej TO ME MOTI. Prvo pametuje ali pa pametujete s tabo vred drugo pa potem kot, da tu nekdo nekomu dolžan ponavljat eno pa isto.
Spoštovani Administrator malo ste to napačno zastavili sicer pa naslednjič odgovarjaj ti pa neu nobenega problema.
Saj ti nihče ni skočil na glavo. Pač so ljudje, ki mislijo, da je lepo če čebele rojijo. Da je čebelam in njihovim zaščitnikom to lepo. Celo mislijo, mislimo, da bi to morali čebelam omogočat. Kaj češ, mogoče se takšni motimo, ampak tako čutimo.
Jaz tebe popolnoma razumem, da ti pa pri vseh svojim panjih ne moreš vse dni lazit po drevesih in jih spravljat nazaj v panje. Popolnoma te razumem, in vem, da pri tvojem načinu to pač ni mogoče.
Ampak, za neumneže pa nas tudi ni treba imeti. Saj ti nisi rekel direktno, da smo neumni, ampak pohvalil nas pa tudi nisi, he,he.
Jaz mislim, da je kar nekaj smiselnega v rojenju in vsakega, ki se veseli rojenja podpiram. Tudi vi veliki boste morda v bližji bodočnosti od takih imeli koristi. Stvari se tako hitro obračajo na glavo, da je to skoraj neverjetno.
Ne jezi se na mene Fiziko, nič slabega nisem mislil z medarjem. Želim ti dobre donose, kolikor je pač letos sploh možno.
Bodimo strpni, spoštujmo se. Tudi pri "bedakih" se včasih najde kaj koristnega.

obreški
PrispevkovCOLON 23
PridruženCOLON Sr Nov 30, 2011 8:51 pm
KrajCOLON obreľ

OdgovorCOLON # 54843Odgovor obreški
Pe Maj 04, 2012 8:15 pm

POzdravljeni.
No še jaz priskočim z mojim zelo začetniškim problemom.
Gre pa takole.
1. 5. 2012 sem v bližini hiše ujel roj( jaz celi veseli, prvi roj ki sem se mu upal približati v enomesečni čebelarski karieri, kolikor je pač mam in sem roj seveda zelo hitro ujel). Roj se je usedel ob 15.30 in kolikor sem pogledal v mojih šest panjev se mi zdi, da ni bil moj. Panj z rojem sem odnesel in šel danes pogledat in nisem našel nobene zalege. Kljub začetništvu pa ločim matico in vidim zalego, tudi frišno. Žal v panju matice nisem našel je pa v njem zelo dosti čebel, ki so nemiren in se nekako sprehajajo po panju (vglavnem so čist druge kot ostale normalne družine)
Sedaj pa vprašanja in se opravičujem če je totalno bedasto.
Ker v panju ni zalege sem jaz nameraval vanj poriniti en sat zalege, ne da bi v izrojencu še naprej iskal matico in me zanima če bi to šlo?
Ker pa bo to še bolj neumno vprašanje pa bi še vprašal ali je možno, da bi v panj dal en sat frišne odkrite zalege pri tem pa bi zaradi obilnosti čebele v panju jih vzel dva sata ven in jih dal v prašilček skupaj s še enim satom ustrezne zalege.
Zanima me ali bi bilo kaj iz tega in ali bi dobil dve rezervi.
28.4 sem naredil eno rezervo in so lepo potegnile matičnike, tako, da bi mogoče šlo.
Vsem, ki sem jih s tem vprašanjem "prizadel" se opravičujem.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 54844Odgovor Fizikalec
Pe Maj 04, 2012 8:23 pm

Ja pa smo spet tam....lahko je v tem roju MM, ki se še ni oprašila? Ali čebele delajo lončke na celice z CP? To bi kazalo na BM tega roja načeloma delajo lončke (nastavke za matičnike) na CP al pa tud prazno celico
To kr pišeš komot narediš vendar tisto kr odvzameš za novega narejenca MORA 4 km stran drgač se bodo čebele vrnile. V roj pa pač tudi daj odkrito zalego in boš videl kaj bo. Lahko ta roj razdeliš tudi na 3 dele je čisto vseeno samo vsakemu dodaj odprto zalego čim mlajšo, če hočeš dobit matice.

Za naslednjič pa tko mimgrede za roje "neznanega" izvora daj za 72 ur v klet na hgladno samo v nek mrežast zaboj, da porabijo kr nosijo s sabo.

obreški
PrispevkovCOLON 23
PridruženCOLON Sr Nov 30, 2011 8:51 pm
KrajCOLON obreľ

OdgovorCOLON # 54845Odgovor obreški
Pe Maj 04, 2012 9:48 pm

hvala na napotkih.
je pa nekaj podobnega lončkom. sem dal takrat v panj tudi osnove in so na tej osnovi potegnile neki lonček. Bom naredil narejenca pa videl.Je pa oddaljeno dovolj, da se ne vračajo.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 54846Odgovor Fizikalec
So Maj 05, 2012 6:14 am

Roj pa se vedno da samo na osnove, če daš kak zgrajen sat potem se tistega prime in slabo gradi.

diehart
PrispevkovCOLON 89
PridruženCOLON To Mar 13, 2012 9:50 am

OdgovorCOLON # 54849Odgovor diehart
So Maj 05, 2012 9:06 am

Če je družina ostala brez matice in so čebele potegnile zasilne matičnjake, bo tak panj rojil če ne potrgaš vseh matičnjakov razen enega?

Uporabniški avatar
semperit
PrispevkovCOLON 136
PridruženCOLON Pe Apr 30, 2010 11:09 pm

OdgovorCOLON # 54850Odgovor semperit
So Maj 05, 2012 4:00 pm

Roj nebo rojil,to vem in sem prepričan, pusti kakih 5 matičnikov in to talepših! Najboljše je če roj sipaš v panj, da daš v sredino svežo zalego tako preprečiš da bi roj usel is panja...

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 54851Odgovor Fizikalec
So Maj 05, 2012 5:15 pm

narobe roj roji BP in zalega se nikoli ne daje razen ob sumu, da je BM

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 54852Odgovor levstek008
So Maj 05, 2012 6:20 pm

Lani tak cajt.....sam roj je visu....kamor si pogledal....

dones šele prvi....pa še ta je pikal da je blo za zbežat :D :D :D

....sem si zapel, nedaj se Floki, in sem ga borbeno ogrebel :lol: :lol:
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

astra16
PrispevkovCOLON 11
PridruženCOLON Sr Mar 30, 2011 9:31 am

OdgovorCOLON # 54855Odgovor astra16
So Maj 05, 2012 8:44 pm

Tudi mi smo danes plezali po smreki.

karli
PrispevkovCOLON 22
PridruženCOLON Če Dec 10, 2009 1:12 pm
KrajCOLON Meľica

OdgovorCOLON # 54857Odgovor karli
So Maj 05, 2012 11:41 pm

Se vam opravičujem ampak res ne vem kaj je tako lepega v roju in posledično plezanje po drevesih, če se to lahko prepreči :shock:

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 54858Odgovor klopotec
Ne Maj 06, 2012 7:05 am

karli napisal/-aCOLONSe vam opravičujem ampak res ne vem kaj je tako lepega v roju in posledično plezanje po drevesih, če se to lahko prepreči :shock:
Lani sem snel nekaj rojev, pa za nobenega nisem plezal, vsi so bili na 1,5 m višine in sem jih samo stresel v škatlo.
Potem je pa rs lepo spremljati, kako se čebelce spravljajo v svoj novi dom.
V bistvu pa gre bolj za to, da se imajo čebele fajn.
Tudi ljudem lahko preprečimo, da bi imeli otroke. To se je že počelo in se v svetu še počenja. In tisti ljudje, ki se jim to preprečuje na silo, se nimajo fajn.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 54862Odgovor Fizikalec
Ne Maj 06, 2012 8:48 pm

Ja sam pr rojevanju otrok marsikera mamica umre, tud marsikeri otrok in marsikera se po enem porodu ne odloči več za rojevanje :D :D :D tolk je fajn

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 2 in 0 gostov