Varoja....

vse o vzreji čebeljih družin

ModeratorCOLON volk

BUTTON_POST_REPLY
levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

Varoja....

OdgovorCOLON # 50848Odgovor levstek008
Ne Nov 06, 2011 2:18 pm

Če sem lani izzimil 100%, letos ne bo tako.... prvega sem zaprl.

Katerega?
Največji roj v "moji zgodovini"

http://www.youtube.com/watch?v=Rp68wWzkHAE

Kaj se sezidal??

Tri naklade naravnega satja, brez satnih osnov, brez žic..

Kako je sezidal?

http://www.youtube.com/watch?v=3asF--5bwK4

Kako je izgledal??

http://www.youtube.com/watch?v=mKLb5kX3Rf8

Ves čas je imel samo svoj, lasten med, nisem dodal niti grama sladkorja. Je pač imel ogromen potencjal in to sem pač izkoristil, ker sem verjel "novodobnim dogmam"!!!!

Hrana?? Čista 5-ka, sam njihov lastni med! Nič dodanega, nič odvzetega!!

Kako se je začelo??
Na bradi, včeraj, 5.11.2011 vidim tole:

http://www.youtube.com/watch?v=lNTcrCoU2es

Ko sem odprl zadaj, najdem umirajočo matico( ni bila še mrtva) med mrtvicami... tako da sem dejansko prišel "na pogreb"...

Panj so se ravno lotile ropat, ker roparice še niso načele nobenega satja. Če bi zamudil par ur, bi bil čisti kaos.

Kako zgleda "situacija po varoji"???

http://www.youtube.com/watch?v=69OG4tXmnLQ

Naravno grajeno satje brez satnih osnov, močen roj, čisti med za prehrano.... idealni pogoji!!........ samo za koga?

In vseeno dizaster!! Zakaj??
Ker sem poslušal razne teoretike( in ne lastno prakso), kako naravno satje, naravna hrana,.... da TO NAJ BI ZMANJŠEVALO napadenost z varojo.

En lep primer, lasten, kontra domnevam, kako škodi MK: Par tednov opazim, da bo v dveh panjih dizaster.... se pravi 100% konec, če nekaj ne ukrepam. Udarim z konsko dozo MK- Ali propade zaradi varoje ali MK je ista pašta, probal sem.... padlo je nekaj tisoč varoj, resno govorim....
Dejansko se je iz odpisanega vrnil v življenje... se pravi, da zgleda, da tudi pri čebelah velja rek, kar te ne ubije, te naredi močnejšega, pa kakorkoli si že razlagamo. Kako je z matico ne vem, ampak nosijo cvetni prah.... Da naj bi po enih teorijah žveplo pomagalo.... ja pa jade... ko boste probali, poročajte...

Jaz se vrnem k starim, preizkušenim metodam....

Za začetek

http://www.youtube.com/watch?v=2oDwgssdYb4
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 50849Odgovor Fizikalec
Ne Nov 06, 2011 2:29 pm

No lepo, da imaš voljo pa čas dokumentirat zadeve. Sem že davno pisal, da varoji "dol visi" za satje pa vso eko pa bio kramo in krkoli ti delaš. Najhuje je zmeraj z najmočnejšimi družinami so naravno usojene na propad ne glede nato kako jih oskrbujemo.

-letijo bistveno dlje
-najdejo kr slabše ne
-poberejo kr slabše ne
-prinesejo kr slabše ne ali malo
-štartajo hitreje
-delajo dlje

Enako velja za slabe pač ne uspejo pobrat ali prnest nič zato postanejo tarča naravne selekcije. ZLATO pravilo, da se nikoli za vzrejo, razmnoževanje ali krkoli ne uporablja napovprečnih družin. Pa sedaj v tvojem primeru ni krivo lih to, da je nadpovprečna bla najbrž ampak je bla dovolj močna, da je pobrala z terena vse mogoče. Kot drugo med ni primeren za zimovanje pač to je definitivno.

Ax
PrispevkovCOLON 110
PridruženCOLON Ne Maj 24, 2009 11:31 am
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 50851Odgovor Ax
Ne Nov 06, 2011 2:51 pm

Levstek seveda je tvoja izbira s čim boš zdravil. Narobe bi bilo le če bi posegel po ilegalnih, a preverjenih metodah z zdravili iz tujine. :D
Kot drugo med ni primeren za zimovanje pač to je definitivno.
Fizikalec :shock: :shock:
Kaj res? Prvič slišim... Prosim malo bolj razloži to trditev.

Najstarejši fosil pripada vrsti Cretotrigona prisca iz družine pravih čebel (Apidae), datirajo ga v konec krede.
Vir: http://sl.wikipedia.org/wiki/Čebele

Zakaj nabirajo med, če ne zase in za svojo hrano?
Zakaj si delajo ogromne zaloge hrane(medu...), če ne za to, da preživijo zimo?
Kako to da so preživele miljone let brez človeka, ki kar na enkrat trdi da med ni primerna hrana?
In če niso preživele miljone let z medom mi povej kdo jih je hranil?

Lahko imaš ti prav, ampak potem se je narava tu hudoooo zmotila? :shock:

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 50853Odgovor Fizikalec
Ne Nov 06, 2011 3:43 pm

Lej a so naši dedki pa babice, ko so bli dojenči tud kakali pa lulali v pamperske? So jih prevažavali v avtih pa lepih dragih vozičkih? So se rodili v sterilnih bolniških sobah?

Usporejat nekaj kr je bilo v obdobju krede je na žalost daleč od realnosti. A piše kaj o zajedavcih tistega časa, nosemi pa še čem? Koliko izpuha je šlo v ozračja, kolk sodobnih mest je blo, kolk kemije v uporabi v zrak, zemljo itd...?
Saj jaz se stabo ne bom prepiral še manj te bom prepričeval, če si ti prepričan komot pač uporabiš svojo metodo nimam čisto nič proti. Piše, pa priporoča pa se marsikaj....

Ax
PrispevkovCOLON 110
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 50854Odgovor Ax
Ne Nov 06, 2011 4:09 pm

Med, ki ga prodajamo naj ne bi bil onesnažen z pesticidi...
Če pa imaš na zalogi obširno razlago in dokaze, da med res škodi čebelam... prosim napiši.
Samo, kako to, da če med škodi čebelam ne škodi tudi ljudem?

Tudi jaz se nočem prepirat :D... če je slučajno tako izpadlo.
Le želim si izvedeti čimveč stvari o čebelah, tudi takih, ki jim ne verjamem. Mogoče me pa prepričajo in spremenim mišlenje... :)

Želim ti čim manj težav in čim več lepih trenutkov s čebelami, pa lepo nedeljo! (kakor tudi vsem ostalim, seveda ;))

LP

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 50855Odgovor Fizikalec
Ne Nov 06, 2011 4:23 pm

Ni med problem je še CP je voda je še marsikaj kr povzroča probleme. Fora je v tem, da (sploh prevozi) je v gnezdih med keri nikakor za čebele za zimo ni ustrezen. če bi imel možnost, da naberejo kot nekoč na ajdi dovolj pa da vidimo ali bi šlo prezimovat? Če je ta med ali ajda enakovredna tistemu nekoč? Jaz se ne poglabljam v to kaj kje piše ampak v to z čim delam. V 18 letih pa na kr neki družinah sem marsikaj sprobal in me je naučilo ali pokazalo, da ne velja. Razlika v tem kontejenrju, ki ima težave je v tem, da je bil cel čas po lipi tam pa ni blo nekega minusa, plodišča zalita ampak čebele so šle skup pa vse je dobil enako razen cukra ne imel je daleč dovolj meda. Tam nekje po 6 satov zalitih v plodišču torej, če bi jaz to stočo pa krmo bi najbrž bilo bolje (lahko da tud ne) ampak tako predvidevam. Enega sem izsušil torej je ostal na minimum zalog samo sem ga krmil je ok torej tud letos se kaže, da ni dobro, če mako med noter.

Ax
PrispevkovCOLON 110
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 50856Odgovor Ax
Ne Nov 06, 2011 4:37 pm

Tudi CP se nabira in prodaja... :D

Meni je lansko leto panj, ki mu nisem stočil nič in malo dohranil super preživel...
No, vsak ima svoje izkušnje(ti veliko več kot jaz...jih bom pa še pridobil) in poglede... hvala. ;)

LP

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 50858Odgovor Fizikalec
Ne Nov 06, 2011 4:50 pm

hja en panj zmer preživi samo ostalih 399 ne, ko sem jaz pred leti ne vem 2 ali 3 nazaj zgubo cel kontejenr je 5 tudi preživelo ampak 65 pa ne. Vsi so bili deležni enake oskrbe torej? :D
Jaz imam raje obrnjeno situacijo da pade eden in 399 preživi ali pa 65 preživi in pade 5 ta mi je ljubša...

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 50866Odgovor mg
Ne Nov 06, 2011 7:11 pm

Fantje, vi samo čebelarite, in boste itak, kot se naučite na lastnih iskušnjah. Iskušnje drugih nam lahko pomagajo v primeru, da imamo s čim primerjat (lastna kilometrina).

Prehod na naraven način oz. čebelariti čim bolj po naravni poti sčasoma pripelje do močnejših čebel iz zdravega medu. Ena sezona ali dve sta itak premalo (do zdaj smo desetletja izčrpavali čebelo) od nje pa pričakujemo, da se v enem letu vrne na staro.

Čebelariti po ind. metodi - odvzem vsega medu, CP, sladkor za čez zimo, preprečevanje rojenja, satne osnove......... tako ali tako pripelje do propada čebel. Prej ali slej.

Tako, da so metode industijalcev in podobnih čebelarjev gotova pot za propad čebel. Preberite si malo, koliko družin jim propade. Nekomu, ki se hoče približat naravnemu načinu, propade družina ali dve na naravnem satju in že vrže puško v koruzo.
lep pozdrav

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 50870Odgovor klopotec
Ne Nov 06, 2011 8:23 pm

Saj je nismo vrgli v koruzo in je tudi ne bomo. In se zavedamo da bodo težave in da bodo izgube. Sam celo mislim, da so izgube v določenem obsegu normalna stvar.
Kdor ima pujske, pa teleta, pa piščančke. A vam to vse preživi 100 odstotno, ali pa so vmes tudi izgube? A vam zraste vse zelje, ki ga posadite in ga ne poje zajec?
Kako bi torej mogle preživeti vse čebelje družine? Nekja je tudi v božjih rokah.

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 50872Odgovor mg
Ne Nov 06, 2011 9:16 pm

Klopotec, samo tako naprej. Ti vsaj poveš po pravici, tudi če imaš en panj in si glih začel čebelarit marsikomu pomagaš več, kot nekdo, ki je star čebelarski maček, ekspert, mojster in ne vem kaj, če ti ne pove po pravici oz. se o določenih stvareh (ključnih) laže. Fuj.
lep pozdrav

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 50875Odgovor klopotec
Ne Nov 06, 2011 9:33 pm

mg napisal/-aCOLONKlopotec, samo tako naprej. Ti vsaj poveš po pravici, tudi če imaš en panj in si glih začel čebelarit marsikomu pomagaš več, kot nekdo, ki je star čebelarski maček, ekspert, mojster in ne vem kaj, če ti ne pove po pravici oz. se o določenih stvareh (ključnih) laže. Fuj.
A se lahko čisto malo pohvalim ? Pet panjev mam že. Pa željo, da bi vsi prišli skozi zimo.

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 50882Odgovor mg
Po Nov 07, 2011 9:40 am

Lepo. Vseeno pa merkaj, da te med in ostale dišave iz panja ne premamijo. Lahko te mamijo in seveda nekaj ga čebele namenijo tudi čebelarju - kar so pa samo viški. Kot je Odisej nekje zapisal; da ga je sram povedat, koliko medu po panju je stočil. Bolje, da te je sram, ko pobiraš med, kot sram pri zapiranju panjev.

To seveda še ne pomeni, če čebelam pustiš svoj med in jim omogočiš gradnjo svojega satja, da lahko pozabiš na njih. Ker varoje se na dobro hranjenih čebelah zelo dobro počutijo. Vsi imamo radi dobro hrano.
lep pozdrav

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 50883Odgovor Odisej
Po Nov 07, 2011 10:20 am

mg napisal/-aCOLONLahko te mamijo in seveda nekaj ga čebele namenijo tudi čebelarju - kar so pa samo viški. Kot je Odisej nekje zapisal; da ga je sram povedat, koliko medu po panju je stočil. Bolje, da te je sram, ko pobiraš med, kot sram pri zapiranju panjev.
Zdaj me že ni več sram povedati. Celo 'pohvalil' bi se z majhno količino :) .
Sicer pa me je zelo direktno napisano prepričanje Danila, da
Danilo napisal/-aCOLONKot drugo med ni primeren za zimovanje pač to je definitivno.
kar dobro zadelo.
Dobro, do sedaj sem mislil, da čebelari kot večina večjih s pobiranjem vsega meda in nadomeščanjem s sladkorjem zato, ker je cuker pač cenejši od meda.
Ampak da med ni primerna zimska hrana za čebele, me je pa res presenetilo.
Spoštujem tudi tako mnenje, ne bi bilo pa dobro - predvsem za čebele - da bi ga sprejeli mi, zelenci. Mladi čebelarji. Več ne bi razpredal.

Pozdrav vsem.

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 50901Odgovor mg
To Nov 08, 2011 12:02 pm

Odisej, "definitivno", je za njega in take, ki tako čebelarijo. Definitivno je tudi, da jim potem gre toliko in toliko družin. Definitivno tudi, da sladkorju ne pripišejo nobenega % krivde temu. Definitivno, da varojo zdravijo samo z dovoljenimi sredstvi.

Definitivno, da lahko v svoje trditve prepričajo sami sebe in kakega naivnega začetnika oz. nekoga, ki o čebelarstvu pojma nima. Ne vem v čem jim je fora - verjetno se potem režijo, in norce delajo, ko jim kdo verjame.

Star južni pregovor pravi; uzdaj se use i u svoje kljuse. Ne pa v tuje in še to crknjeno. Ali ciganski, ko so konja učili, da ne je. Sladkor ni hrana za čebele - je samo pripomoček v skrajni sili, tako kot infuzija. Reši ti življenje, kar ne pomeni, da boš skoz priklopljen.
lep pozdrav

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 50942Odgovor bloop
Če Nov 10, 2011 12:52 pm

Ne vem kje imate cebelnjake in koliko imate izkusenj, da pisete kako je med koristen za cebele preko zime. Doloceni medovi verjetno lahko, tu ni debate.
Res je, da sem sam prav tako zacetnik nekaj let a, ko imas enkrat v panju medove, ki ti zabetonirajo, se lahko samo joces, zakaj nisi cebelam dal sladkorja. Ce imas sreco lahko resujes z kaksnim rezervnim satovjem, drugace pa lahko gledas propad druzin.
Potem se lahko vprasas, ce imas rad te zivali, ali delas na njih poizkuse.

Prebrati je v enem od prispevkov tudi, da se dvomi, da se da cebele zdraviti samo z dovoljenimi sredstvi ? Tako deluje ta tekst
"Odisej, "definitivno", je za njega in take, ki tako čebelarijo. Definitivno je tudi, da jim potem gre toliko in toliko družin. Definitivno tudi, da sladkorju ne pripišejo nobenega % krivde temu. Definitivno, da varojo zdravijo samo z dovoljenimi sredstvi. "
Ne vem zakaj se nekomu to zdi nemogoce? A to pomeni da potem ti vstavljas v panje vse se ostale nedovoljene substance?
Kolikor vem je mlecna k., MK, oksalna in Apiguard vse dovoljeno pa ne potrebujem nic drugega in cebele prezivijo na sladkorju ze 5 let preko zime, seveda z izjemo kaksne, torej prej izjema da ne prezivi, kot pravilo.

Ampak ocitno so nekateri tako globoko zabredli s svojim mesetarjenjem, da ne verjamejo, da drugi lahko delajo vse po navodilih stroke in da deluje.

mg
PrispevkovCOLON 808

OdgovorCOLON # 50945Odgovor mg
Če Nov 10, 2011 7:22 pm

Zato pa govorijo, da delajo po navodilih stroke, da na nek način prikrijejo oz. prevalijo krivdo za propad družin.

Seveda, če bi res delali po navodilih stroke, bi jim čebele ostale, tako kot tebi. 8)
lep pozdrav

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov