NAKLADNO ČEBELARJENJE "pod streho"

vse o vzreji čebeljih družin

ModeratorCOLON volk

BUTTON_POST_REPLY
nakladni èebelar
PrispevkovCOLON 34
PridruženCOLON So Sep 25, 2010 9:48 am

NAKLADNO ČEBELARJENJE "pod streho"

OdgovorCOLON # 48562Odgovor nakladni èebelar
Sr Maj 18, 2011 4:30 pm

Na tem forumu je bilo že veliko zapisanega o vseh panjskih sistemih, vsi panjski sistemi imajo SLABOSTI in PREDNOSTI..., katere verjetno vsi poznamo
ena izmed "slabosti" nakladnega panja naj bi bila to, da je pri njem delo pod milim nebom in da zaradi različnih vremenskih razmer (dež, sneg) panji propadajo. Zato sma z očetom dala narediti čebelnjak za nakladne panje(moja varianta je za pet panjev, da se pa seveda narediti tudi daljši čebelnjak). V čebelnjaku lahko delaš vse razen točenja(v čebelnjaku ni nobene zavese, pregrade) in tudi vso opremo lahko vanj shraniš...da si boste bolje predstavljali kako to izgleda prilagam sliko spodaj:

drugače so pa družine na eni in dveh nakladah, ker so to vse letošnji roji.
drugače sem pa star 15 let čebele imam že tri leta..
ime mi je jure dobrajc.. in sem iz dobja

Slika
Zadnjič spremenil 1, dne nakladni èebelar, skupaj popravljeno 0 krat.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 48564Odgovor levstek008
Sr Maj 18, 2011 7:19 pm

Odlično Jure, sem vesel da si se v takih letih odločil za čebelarstvo!!! Ko bi jaz imel tvojo pamet toliko in toliko let naza :? :? ....
SAMO MRTVA VAROJE JE DOBRA VAROJA!!

Lp Matej

klopotec
PrispevkovCOLON 742
PridruženCOLON Po Jul 12, 2010 5:09 pm
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 48565Odgovor klopotec
Sr Maj 18, 2011 7:50 pm

Lepo Jure. Z veseljem za tebe in z žalostjo za mene moram rečt enako kot Levstek.
Lepo jih rihtaj.

nakladni èebelar
PrispevkovCOLON 34

OdgovorCOLON # 48566Odgovor nakladni èebelar
Sr Maj 18, 2011 8:39 pm

hvala za lepe želje, tudi vama želim uspešno čebelarjenje

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 48568Odgovor cebelar_novinec
Sr Maj 18, 2011 9:36 pm

Zelo lepo. Bravo!

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 48572Odgovor kravzlj
Če Maj 19, 2011 9:24 am

Seveda se da, jaz jih imam pod kozolcem. Imaš streho, imaš panje, ki se dajo večati, imaš sonce, in seveda najpomembneje, imaš čebele!
Teoretično bi lahko dal spredaj steno čisto do žrel, zadaj bi imel pa NP. Če bi hotel zaprto, da ne uletavajo čebele, in da imaš tisti panjski zrak dišeč zadaj.

Drugače pa čestitke da si tako mlad in že čebelar!

Srečno!
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

kolaricj
PrispevkovCOLON 28
PridruženCOLON To Maj 10, 2011 8:25 am
KrajCOLON ©tajerska

OdgovorCOLON # 48588Odgovor kolaricj
Pe Maj 20, 2011 8:17 am

zelo lepo! tudi sam imam nakladne panje pod streho. edino kar pogrešam pri nakladnem sistemu je tisti opojni vonj čebelnjaka :)

nakladni èebelar
PrispevkovCOLON 34

OdgovorCOLON # 49730Odgovor nakladni èebelar
Pe Avg 12, 2011 1:37 pm

sedaj pa čebelnjak izgleda takole:

Slika

TomG
PrispevkovCOLON 15
PridruženCOLON So Jan 15, 2011 3:40 pm
KrajCOLON Maribor

OdgovorCOLON # 49737Odgovor TomG
So Avg 13, 2011 10:28 am

Čestitam zelo dobro, še več takšnih mladih pa bo :lol:

falco
PrispevkovCOLON 42
PridruženCOLON Sr Jun 22, 2011 9:24 am

OdgovorCOLON # 49739Odgovor falco
So Avg 13, 2011 2:11 pm

Bravo,
še več takih kot si ti (mladih in odprtih misli), pa nam mogoče uspe rešit čebele in s tem povezano naravo tudi za prihodnje generacije.
lahko še prilepiš kako sliko ali dve, kako imaš narejeno krmljenje?
Lep pozdrav!

nakladni èebelar
PrispevkovCOLON 34

OdgovorCOLON # 49743Odgovor nakladni èebelar
Ne Avg 14, 2011 10:41 am

mhm... Ja krmljenje na kantico naj bi načeloma bilo tako, da je na panju prazna naklada in da, je kantica direktno na satju...

ker pa je meni zmanjkalo naklad :twisted: sem moral narediti drugače.
jaz nikoli prej nisem krmil z kantico, ker sem imel klasični pitalnik.
Zdaj pa imam not apiguard in na navodilih piše, da se krmi v malih količinah, sam nevem če je to vredi, ker čebele vseen požene ven in tvegaš rop. Zato sem to nardiv, da je počasen ODVZEM.

No krmljenje imam narejeno takole: na panju je vezana plošča iste dolžine in širine panja in je dvignjena za dva cm (spodaj plošče je pršravfana letvica naokrog, da lahko vspodi dam paštetko apiguarda). Na sredini plošče pa je luknja malo manjša od premera kantice.

in pol lepo daš kantico na vezano ploščo in to je to :D

najprej sem še hotel dati kartonasto škatlo na kantico, ker sem mislil, da bodo čebele stikale naokoli, sam ni bilo niti eno okol tak, da ni blo treba.

na kantici mam pa 20 lukenj (s takim žebljem ki je za zbijanje satnikov)
pa bom videl kako se bo obneslo.
LP

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 49746Odgovor kravzlj
Ne Avg 14, 2011 1:21 pm

Najbolje se obnese, ta ličarski trak, en sloj, ki ga potem zgrizejo in popucajo posodo.

Lp

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Re: NAKLADNO ČEBELARJENJE "pod streho"

OdgovorCOLON # 49832Odgovor imker
So Avg 20, 2011 6:22 pm

...na žalost pa ta streha ne koristi ne čebelam ne čebelarju. Namesto "strehe" bi lahko imel še 2x5 panjev in ne bi delal v temi!
Prestavite čimprej čebele na prosto in "streho "izkoristite bolj smoterno !
L.p. I.J.
nakladni čebelar napisal/-aCOLONNa tem forumu je bilo že veliko zapisanega o vseh panjskih sistemih, vsi panjski sistemi imajo SLABOSTI in PREDNOSTI..., katere verjetno vsi poznamo
ena izmed "slabosti" nakladnega panja naj bi bila to, da je pri njem delo pod milim nebom in da zaradi različnih vremenskih razmer (dež, sneg) panji propadajo. Zato sma z očetom dala narediti čebelnjak za nakladne panje(moja varianta je za pet panjev, da se pa seveda narediti tudi daljši čebelnjak). V čebelnjaku lahko delaš vse razen točenja(v čebelnjaku ni nobene zavese, pregrade) in tudi vso opremo lahko vanj shraniš...da si boste bolje predstavljali kako to izgleda prilagam sliko spodaj:

Slika

Uporabniški avatar
Misko
PrispevkovCOLON 469
PridruženCOLON So Jul 01, 2006 11:59 am
KrajCOLON Murska Sobota

OdgovorCOLON # 49833Odgovor Misko
So Avg 20, 2011 8:33 pm

Ja daj raje not až panje bo najbolj smotrno!
Lep èebelarski pozdrav!

Boštjan

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 49834Odgovor klopotec
So Avg 20, 2011 9:04 pm

Misko napisal/-aCOLONJa daj raje not až panje bo najbolj smotrno!
S čim to utemeljuješ?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 49837Odgovor Fizikalec
Ne Avg 21, 2011 10:55 am

No tle za utemeljitev ne rabiš biti preveč pameten sicer ne vem kolk je ta čebelnjak širok in ne vem pašnega okoliša tam ampak po moje gre tle noter ziher 15 panjev. To se pravi z 15 panji bi tle moral pridelat vsaj 400-600 kil meda 0dvisno od panja, z 5 nakladnimi ziher nebo šlo. Torej je prostor popolnoma neekonomično izrabljen in potraten.
Seveda, če gre za čisti hoby je povsem ok za hoby se na denar ne gleda.

klopotec
PrispevkovCOLON 742
KrajCOLON Prlekija

OdgovorCOLON # 49845Odgovor klopotec
Ne Avg 21, 2011 4:57 pm

No, stari mački, gre za 15 letnega fanta, ki se želi učit čebelarjenja in se je pač odločil za nakladni panj.

In ker bi rad bil pod streho, mu je oče naredil čebelnjak. Če ga jaz prav razumem, ga ne zanima profit ampak udobni pogoji med učenjem.

Mlad človek mora razmišljati o tem, kako bo čimbolje razumel sonaravno funkcioniranje čebel, za profit bo še čas.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 49846Odgovor Fizikalec
Ne Avg 21, 2011 5:06 pm

Saj jaz nisem rekel nič proti temu kr si sedaj napisal samo utemeljil sem, ker si hotel utemeljitev :D
Drgač pa je tako kr se Janezek nauči to Janez zna a ne? Zato potem poslušamo kjerkoli, da pač čebelarstvo ni donosno, da se ne da nič zaslužit in, da muha ne da kruha a ne?
Vendar je to le polovica pregovora druga polovica je "če da pa da pogačo" :wink:
Res poznam velikoooo čebelarjev, veliko začetnikov prode do mene in tudi taki, kere starši financirajo. Zmer je problem, da so pač toliko pa toliko vložili pa premalo nazaj pride? Torej ta hoby je zelo čudna varianta a ne?

nakladni èebelar
PrispevkovCOLON 34

Re: NAKLADNO ČEBELARJENJE "pod streho"

OdgovorCOLON # 49847Odgovor nakladni èebelar
Ne Avg 21, 2011 5:14 pm

imker napisal/-aCOLON...na žalost pa ta streha ne koristi ne čebelam ne čebelarju. Namesto "strehe" bi lahko imel še 2x5 panjev in ne bi delal v temi!
Prestavite čimprej čebele na prosto in "streho "izkoristite bolj smoterno !
L.p. I.J.
nakladni čebelar napisal/-aCOLONNa tem forumu je bilo že veliko zapisanega o vseh panjskih sistemih, vsi panjski sistemi imajo SLABOSTI in PREDNOSTI..., katere verjetno vsi poznamo

Slika
oh joj, morda streha čebelam res dobesedno ne koristi ampak mam razloge da ta streha je.
1. primanjkuje mi naklad zato lahko lahko krmim tako kot je na sliki.(bres strehe nebi šlo).
2. panji so vedno suhi kar podaljša njihovo življensko dobo.

dajte noo, kako sreha ne koristi čebelarju???
-kam pa naj dam orodje
-satnike
-naklade
- itd???

kje pa piše da še nemorem imeti 2x5 panjev??, še vedno jih lahko postavim zunaj!?

kar se pa teme tiče je pa dovolj svetlo, ker je prva stran cela odprta, pa še vrate lahk odprem.

čebele bodo OSTALE v čebelnjaku, kar bo pa več bo pa zunaj.

kako pa naj streho bolj smotrno izkoristim??? naj dam not kramp pa lopate ta objek ima svoj namen in zato je in nič druga :lol:

nakladni èebelar
PrispevkovCOLON 34

OdgovorCOLON # 49848Odgovor nakladni èebelar
Ne Avg 21, 2011 5:16 pm

Misko napisal/-aCOLONJa daj raje not až panje bo najbolj smotrno!
ne nebom :P odločil sem se za te panje in pri tem ostajam. :D

nakladni èebelar
PrispevkovCOLON 34

OdgovorCOLON # 49849Odgovor nakladni èebelar
Ne Avg 21, 2011 5:17 pm

Fizikalec napisal/-aCOLONNo tle za utemeljitev ne rabiš biti preveč pameten sicer ne vem kolk je ta čebelnjak širok in ne vem pašnega okoliša tam ampak po moje gre tle noter ziher 15 panjev. To se pravi z 15 panji bi tle moral pridelat vsaj 400-600 kil meda 0dvisno od panja, z 5 nakladnimi ziher nebo šlo. Torej je prostor popolnoma neekonomično izrabljen in potraten.
čebelnjak je velik 2x3m.
kar se pa tega neekonomičnega prostora tiče se a strinjam...pač nemorm dat not dve vrste nakladnih noter.

nakladni èebelar
PrispevkovCOLON 34

OdgovorCOLON # 49850Odgovor nakladni èebelar
Ne Avg 21, 2011 5:19 pm

klopotec napisal/-aCOLONNo, stari mački, gre za 15 letnega fanta, ki se želi učit čebelarjenja in se je pač odločil za nakladni panj.

In ker bi rad bil pod streho, mu je oče naredil čebelnjak. Če ga jaz prav razumem, ga ne zanima profit ampak udobni pogoji med učenjem.

Mlad človek mora razmišljati o tem, kako bo čimbolje razumel sonaravno funkcioniranje čebel, za profit bo še čas.
nebi mogel bolje napisat.... :klanjam use si prav napiso!

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 49851Odgovor dobje
Ne Avg 21, 2011 5:34 pm

Mladi čebelar se je pač odločil za svoj način čebelarjenja. Z leti bo morda kaj spremenil, sedaj mu pač čebelnjak služi za shrambo orodja in nakladne panje.
Spoštujem njegovo odločitev in prav je da je to predstavil in mi mu pri tem pomagajmo.
@nakladni čebelar, nikomer se ne rabiš opravičevati

Sam bi želel, da se še veliko mladih čebelarjev predstavi

Lep zaključek dneva

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 49856Odgovor kravzlj
Ne Avg 21, 2011 10:11 pm

Samo veseli smo, da je še kaj mladih čebelarjev. Pač ozadja morda ne poznamo najbolje, zato je težko. Dela kakor ve in zna, in kakršne možnosti ima. Morda nekoč postavi zraven en stolp AŽ-jev, in bo videl če se obnese.
Samo naj raziskuje in ugotavlja kaj se da!
Za krmljenje pa ne skrbi, saj si se znašel.

Le tako naprej!

Lp

èešnjevèan
PrispevkovCOLON 129
PridruženCOLON Sr Apr 07, 2010 7:50 pm
KrajCOLON ?eąnjevek

OdgovorCOLON # 49887Odgovor èešnjevèan
Po Avg 22, 2011 4:28 pm

nakladni čebelar napisal/-aCOLON
Fizikalec napisal/-aCOLONNo tle za utemeljitev ne rabiš biti preveč pameten sicer ne vem kolk je ta čebelnjak širok in ne vem pašnega okoliša tam ampak po moje gre tle noter ziher 15 panjev. To se pravi z 15 panji bi tle moral pridelat vsaj 400-600 kil meda 0dvisno od panja, z 5 nakladnimi ziher nebo šlo. Torej je prostor popolnoma neekonomično izrabljen in potraten.
čebelnjak je velik 2x3m.
kar se pa tega neekonomičnega prostora tiče se a strinjam...pač nemorm dat not dve vrste nakladnih noter.
Tut obstajajo podobni čebelnjaki ki imajo 2 vrsti nakladnih panjev, samo pregraditi je potrebno z dovolj močno pregrado, pa se gor naloži, kako se jih pa rihta na takšni višini pa ne vem, ker sam nimam nakladnih panjev, ki bi bili tako zloženi.

imker
PrispevkovCOLON 580
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 49888Odgovor imker
Po Avg 22, 2011 5:59 pm

češnjevčan napisal/-aCOLON
nakladni čebelar napisal/-aCOLON
čebelnjak je velik 2x3m.
Tut obstajajo podobni čebelnjaki ki imajo 2 vrsti nakladnih panjev, samo pregraditi je potrebno z dovolj močno pregrado, pa se gor naloži, kako se jih pa rihta na takšni višini pa ne vem, ker sam nimam nakladnih panjev, ki bi bili tako zloženi.
-------------------------------------------------------------------------------------
....najlepši in najbolj koristen čebelnjak je evodija nad panji. Hitro zraste, da debelo senco in veliko cvetnega prhu !
Čebele in čebelar nimata od njega nobene koristi-bolj škoduje-ovira kot koristi. I.J.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 49889Odgovor Fizikalec
Po Avg 22, 2011 6:30 pm

G. Jurkovič občasno res napišete ornk kozlarijo zaradi teh vaših GJ panjev, jaz mojih čebelnjakov za miljardo vaših panjev nebi menjal :shock:

imker
PrispevkovCOLON 580
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 49897Odgovor imker
To Avg 23, 2011 9:13 am

Fizikalec napisal/-aCOLONG. Jurkovič občasno res napišete ornk kozlarijo zaradi teh vaših GJ panjev, jaz mojih čebelnjakov za miljardo vaših panjev nebi menjal :shock:
-----------------------------------------------------------------------------------

...to je verjetno razmerje med čebelnjakarji in nečebelnjakarji. Sicer pa GJ panji ( v Sloveniji jih je že cca 2.000) ,kot vsi drugi NP ne potebujejo čebelnjakov.
Da bi pa menjal novo za staro - težko bo koga najti-nazaj ni poti !

Že večkrat sem povedal, raje povejmo kar znamo ,namesto da bi se ozmerjali!

Lep pozdrav Ivan J.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 49899Odgovor Fizikalec
To Avg 23, 2011 9:19 am

Saj jaz vas nisem ozmerjal (če je tako izpadlo se opravičujem) vendar iz že znanih razlogov delo izven čebelnjaka zame nebi prišlo v poštev.
To pa je:
-delo znotraj ne glede na vreme, točim lahko, če dežuje itd..
-točenje na mestu brez prevoza satja
-premik velikega št.panjev v zelokratkem času na pašo
-delo sede kr z nakladnimi ni možno
pa še kaj se najde, da ne naštevam, to so razlogi zaradi katerih kakršenkoli nakladni panj zame ne pride v poštev.

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 2 in 0 gostov