Izdelava narejejncev

vse o vzreji čebeljih družin

ModeratorCOLON volk

Benko
PrispevkovCOLON 93
PridruženCOLON Če Mar 04, 2010 10:35 pm

Izdelava narejejncev

OdgovorCOLON # 41015Odgovor Benko
So Apr 10, 2010 11:25 pm

Zanima me, kdaj je nanjugodnejši čas in kako najučinkoviteše narediti narejenec z dodajanjem matice ali pa brez dodajanja matic. Ali jih lahko delamo že sedaj in, kako vpliva spremenljivo aprilsko vreme na razvoj mlade družine?

Hvala lepa!

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 41018Odgovor Fizikalec
Ne Apr 11, 2010 7:38 am

Sedaj delat narejence? Prvo čebele še niso na vrhuncu torej odvzem zalege ni dober, matic in matičnikov še ne dobimo za kupiti torej kako si ti to predstavljaš izvest sedaj?

Narejence lahko delaš, ko nastopi rojilno raspoloženje pač, če nočeš matice kupovat eno družino pustiš-prisiliš na roj, dobiš dovolj matičnikov in pač potem narediš narejece. Za kaj več bi moral vedet kaj bi ti delal 5,7,9 satarje?

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 41019Odgovor levstek008
Ne Apr 11, 2010 7:41 am

Počakaj do kostanjeve paše, takrat je v izobilju čebel, takrat so na voljo matice(kje jih dobiš sedaj??), je bolj stabilno vreme!!

lp matej

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 41020Odgovor Fizikalec
Ne Apr 11, 2010 7:44 am

Do kostanja pa res ni treba čakat, po kostanju več ni takega razvoja jih je zelo dobro naredit v ali po akaciji sploh, če dela z matičniki rojevimi ali kupljenimi.
Če doda oplojene matice potem je lahko to kostanj drgač pa ni ravno preveč fino (vsaj meni) in za naše kraje.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 41023Odgovor volk
Ne Apr 11, 2010 8:44 am

Delati narejence na kostanj je malo zgreseno.Jaz sem lani delal narejence v 5 satarjih ter sedemsatarjih iz 1 ali 2 sata zalege s cebelami.

Ce das v 7 satarja v maju 2 sata zalege ter matico,imas do zime lahko druzino zelo mocno,v juniju pa rabis dati skoraj 4 sate zalege.Narejence se dela,ko moc raste,ne ko zacne padati.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

ursolinko
PrispevkovCOLON 175
PridruženCOLON Po Jun 04, 2007 3:33 pm

OdgovorCOLON # 41030Odgovor ursolinko
Ne Apr 11, 2010 2:14 pm

Jaz začnem delat narejence, ko začne akacijeva paša.(če začnem prej raskiram rop).

In to tako, da dam družino na pol in ena ostane, druga pa direkt v 10 satarja.(če dam v prašilčka, mora, iztočit med, ker ga zafilajo do roba)
Lani sem iz 1 družine naredil 6 družin, preživelo jih je 5(dve sem združil).

Od prvega narejenca sem imel 5kg medu od lipe.
Zadnje dva pa sem moral dohranit.

Pravijo da so najboljše matice v času ko se dan daljša.

Jaz zmeraj pustim en lep velik matičnjak(stara ličinka) in dva balončka(mladi ličinki).

Pa glej, da boš mel kej trotov.

Tolk za info danes sem videl da odganja akacija.(koper)

NAJ MEDI

farmer2
PrispevkovCOLON 59
PridruženCOLON Po Dec 07, 2009 9:16 pm
KrajCOLON koper - okolica, Krkav?e

OdgovorCOLON # 41337Odgovor farmer2
Ne Maj 02, 2010 9:08 pm

Ursolinko, kako je s tvojimi narejenci, a si jih že začel narejat, kajti akacija v Fiesi že cveti.

ursolinko
PrispevkovCOLON 175

OdgovorCOLON # 41349Odgovor ursolinko
Po Maj 03, 2010 8:54 am

Pet družin sem že "razbil" in čez kakšen dan ali dva bom dobil prve letošnje matice.

Pri meni sta češnja in regrad zelo lepo medila, če bo še akacija bom imel poln čebelnjak čebel in medu.

Pri meni akacija še ne cvet, se pa v Kopru cvetovi odpirajo, pri meni bo čez kak teden.

valterp
PrispevkovCOLON 167
PridruženCOLON To Apr 28, 2009 2:02 pm
KrajCOLON okolica Celja

OdgovorCOLON # 42317Odgovor valterp
Če Jun 17, 2010 9:40 pm

Pozdravljeni, ker sem še začetnik bi prosil, če mi lahko malce podrobneje kdo opiše, kako napraviš narejence. Ali jih napravljaš tako, da odvzameš zaležene matičnike, ali odvzameš matico, zaležen matičnik pa pustiš. Mene zanima bolj ona možnost, ko odvzameš matico, zato da mi ni treba družino vozit na drugo lokacijo, ali pač!? Prebral sem sicer že nekaj na to temo, vendar mi še ni čisto jasno, koliko satov odvzameš, kakšne sate, s kakšno zalego, v kakšen panj jih daš - velikost in podobno. Zanima me tudi kako potem neguješ (hraniš) ti dve družini, če je to sploh potrebno, koliko čebel odvzameš prvi, jih ometeš iz satov vnov panj, in podobno. Vem, da sem kar zahteven, vendar bom to delal prvič in bi si rad bil na jasnem kaj moram nardit, da ne bo kaj narobe. Ker moram to napravit kmalu, saj je bil nastavljen in zaležen matičnik že pred petimi dnevi bi prosil, da si kmalu kdo vzame čas in mi opiše. Hvala

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 42328Odgovor Gregor T.
Pe Jun 18, 2010 12:47 pm

Možnosti je nešteto. Matico lahko porabiš tukaj ali tam, lahko odpelješ ali ne. Moraš pa upoštevati, da če pustiš na isti lokaciji, moraš narediti močnejše, ker se bo del čebel vrnil. Če boš imel čez nekaj dni kostanjevo pašo, je zdaj idealen čas, da daš matico v prašilček, ker boš imel v stari družini potem mlado matico, še malo več medu, pa še zaleganje se bo prekinilo in s tem se boš rešil veliko varoje. Jaz bi npr. za 7-satarja na isti lokaciji dal dva sata zalege in enega OBVEZNO medu, ker bodo nekaj dni brez pašnih čebel.

MaMe
PrispevkovCOLON 484
PridruženCOLON Sr Jun 03, 2009 1:01 pm

OdgovorCOLON # 48384Odgovor MaMe
Ne Maj 08, 2011 10:26 pm

Živijo, imam eno vprašanje, na temo izdelave narejencev na istem mestu. To, da mora biti narejenec močnejši, ker se pašne čebele vračajo, mi je jasno. Nekateri pa narejence za nekaj dni zaprejo, da se na novo organizirajo družinice in se manj čebel vrne.

Sedaj pa moje vprašanje ... kolikšen je ta časovni razpon v katerem lahko imaš narejence zaprte. Torej od minimuma, da je sploh kakšen učinek, do maksimuma ko že škoduje.

LP

ursolinko
PrispevkovCOLON 175

OdgovorCOLON # 48399Odgovor ursolinko
Po Maj 09, 2011 4:00 pm

Ko zapiraš čebele moraš pazit na bistvo, da čebele v panj ne dovažajo medičine in vode. Brez vode pa ni življenja.

MIN IN MAX to še nisem pogruntal saj nisem podrobno gledal moči narejenca prvi in naslednje dni. Po mojem mnenji je MIN 24h za max pa ni pomembno če le imajo vodo in kakšen literček raztopine.

Jaz v vsakem primeru pošpricam en sat z vodo da jo imajo dovolj.

Pa ko zapreš žrelo jim odpri vratca, da ne zakuhajo.

ZAprem jih pa za 2-dni in drugi dan odprem zvečer v mraku.

MaMe
PrispevkovCOLON 484

OdgovorCOLON # 48400Odgovor MaMe
Po Maj 09, 2011 4:44 pm

Aha hvala, ... na vodo nisem pozabil, in na medeni sat in dodatno krmljenje pa tudi ne :) Vročina pa tudi ni problem, ker imam nakladne panje in sem jih postavil na "hladno"

... letos prvič delam narejence pa raje še malo povprašam, da vidim kakšne prakse imaste ostali, da bo rezultat čimboljši :) Namreč nikjer nisem zasledil da bi neko točno napisal koliko časa jih ima priprte.

LP

MaMe
PrispevkovCOLON 484

OdgovorCOLON # 54824Odgovor MaMe
Pe Maj 04, 2012 9:16 am

Še eno vprašanje na tem mestu. Ali kaj profitiraš če dodaš narejencu oprašeno matico, ter tako pridobiš nekaj dni preden se ti matica iz matičnika opraši.

Ne vem... mislim da sem nekje zasledil, da če dodaš oprašeno matico, le ta ne začne takoj zalegati v narejencu, je to res?

LP
M

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 54836Odgovor Fizikalec
Pe Maj 04, 2012 4:38 pm

Profitiraš 14-20 dni jasno, matica po sprejemu za 48 ur začne zalegat jo one kuuj nafutrajo. Jasno da pridoš eno generacijo čebel AMPAK treba to dobro izvest. čE JE V PANJU odkrita zalega je to fuuul delikatno in jasno če je paša zunaj je lažje. Nardiš narejenca piočakaš 8-10 dni poidreš vse zasilne matičnike in šele nato dodaš matico.

alesni10
PrispevkovCOLON 29
PridruženCOLON Po Jun 20, 2011 2:13 pm
KrajCOLON Koroąka

OdgovorCOLON # 58618Odgovor alesni10
Če Mar 07, 2013 7:03 pm

Pozdravljeni,

se opravičujem ker pišem v mogoče malo napačno temo.

Ampak imam eno vprašanje. Po dosedanjih opazovanjih sem opazil, da so mi preživele vse družine, lepo so že izletavale, med njimi sta tudi dve rezervni družini na 7S.
Zanima me, v primeru, da so vse družine močne, med njimi tudi rezervni družini lepo razviti, ter močni, kaj bi bilo najbolje narediti?? Jih preseliti v nov panj AŽ 10S. Kako to storiti, ter kdaj, če so v istem čebelnjaku.

Čebelarim z AŽ, da se ve. :)

Hvala vam za vašo pomoč ter mnenja.

Lep dan :)
Anton

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 58620Odgovor Fizikalec
Če Mar 07, 2013 8:17 pm

Sedaj še ziher ne za to bo čas čez kak mesec to takrat pa jih lahko prepelaš kam stran in potem nau problema z preselitvijo. Preložiš tam in pač z 10s prpelaš nazaj sedak pa preveri zalogo hrane in jih lepo pusti na miru

alesni10
PrispevkovCOLON 29
PridruženCOLON Po Jun 20, 2011 2:13 pm
KrajCOLON Koroąka

OdgovorCOLON # 58621Odgovor alesni10
Če Mar 07, 2013 8:56 pm

Hvala Fizikalec, tudi sam sem imel nekaj takšnega v planu. :)

Brez skrbi da imajo mir. Samo razmišljam o njih zaenkrat. Zadnjič sem pa lepo opazoval prvi izletni dan pri meni.

Bilo je nekaj najlepšega, ko sem videl kako lepo izletavajo iz vseh panjev! :)

Lep večer vsem! Hvala Fizikalec še enkrat.

Anton

MarS
PrispevkovCOLON 93
PridruženCOLON Po Dec 03, 2012 3:32 pm
KrajCOLON Laško

Osirotela družina

OdgovorCOLON # 59948Odgovor MarS
Sr Jun 19, 2013 8:45 am

Se bom navezal kar na to temo.
Maja sem družini odvzel matico, skupaj z nekaj zalege in dal v eno 2/3 naklado z namenom, da preprečim rojilno razpoloženje in pridobim novo družino. Družina z matico se lepo razvija naprej, včeraj sem nastavil tretjo naklado.
V starem panju pa so potegnile matičnike, pustil sem enega, druge pa uporabil drugje. To je bil čas slabega vremena in matica se ni oprašila. Ponovno sem dodal matičnik in zopet nisem uspel priti do matice. Sedaj je brezmatična družina že brez pokrite zalege, torej samo stare čebele, vse tri naklade pa so nabite z medom.
Zanima me naslednje:
Kaj predlagate, ali dodati matico, ali to družino združiti z letošnjo novo družinico? Nekako se nagibam k slednjemu, cilj pa mi je, da bi bila nova matica čimprej sprejeta. Kako naj to izvedem (časopis?)?

olševèan
PrispevkovCOLON 202
PridruženCOLON Po Mar 02, 2009 4:10 pm
KrajCOLON oląevek

OdgovorCOLON # 59949Odgovor olševèan
Sr Jun 19, 2013 11:16 pm

Zakaj ne dodaš oprašene matice in imaš lepo družinco.

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 59950Odgovor Gregor T.
Če Jun 20, 2013 7:28 am

V panju je lahko mlada matica, ki ponavadi ne začne zalegati tako dolgo, da se poleže vsa stara zalega plus še nekaj dni. Če misliš da je ni, dodaj noter 1-2 sata nepokrite zalege in poglej čez 3 dni. Če bodo potegnile matičnjake, jih podri in dodaj matico v dodajalni matičnici, ali s satom njenih čebel, ker če bi pustil spet matičnjak, bi predolgo trajalo. Če ne potegnejo matičnjakov je noter mlada matica, ki bo vsak čas začela zalegati. Lahko jih tudi združiš, če imaš preveč družin.
Na prisotnost oprašene matice lahko sklepaš tudi po razporeditvi medu v plodišču. Če je razmetan po celi površini satja, brez reda, matica še ni oprašena, ko pa ga čebele prenesejo v vence in očistijo celice za zalego, se bo kmalu pojavila.

MarS
PrispevkovCOLON 93
KrajCOLON Laško

OdgovorCOLON # 59951Odgovor MarS
Če Jun 20, 2013 8:50 am

Hvala za vaše nasvete. BM družini sem dodal letošnjo mlado družinico spodnja naklada, nato MR, časopis in gor tri naklade BM družine.
Upam, da bo vse OK.
lp

boriss
Site Admin
PrispevkovCOLON 3074
PridruženCOLON So Sep 08, 2007 9:23 am

OdgovorCOLON # 59954Odgovor boriss
Če Jun 20, 2013 10:13 am

ČE so v brezmatični tortavke nau vse v redu. Ubile ti bodo matico.

MarS
PrispevkovCOLON 93
KrajCOLON Laško

OdgovorCOLON # 59955Odgovor MarS
Če Jun 20, 2013 10:32 am

Pregledal sem sate v vseh treh nakladah. Vsi sato so bolj ali manj zaliti z medom, tako, da niti ni bilo možnosti, da bi lahko kam zalegale. Vseeno hvala za opozorilo.

Q
PrispevkovCOLON 372
PridruženCOLON Sr Jan 18, 2012 10:07 am

OdgovorCOLON # 60631Odgovor Q
Sr Avg 07, 2013 2:51 pm

Bi pa kar tule vprašal, se sedaj še da narediti rezervne družine (npr. na 9 satih) in zraven dodati mlado oplojeno matico ali je že prepozno v sezoni ? Koliko satov zalege bi bilo potrebnih itd...

LP

medo4
PrispevkovCOLON 356
PridruženCOLON So Nov 20, 2010 8:28 pm
KrajCOLON ®etale (haloze)
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 60635Odgovor medo4
Sr Avg 07, 2013 4:54 pm

Zdaj se ne delajo več družine z zalego , pač pa z suhimi čebelami in oplojeno matico, ki jo moraš dodat drugi dan . Jaz jo dam kar na mrežo na škatli samo da jo začutujo in v pol ure se čisto umirijo. Čebele pa za dva dni v klet v temo na hladno, da se socializirajo in ne pozabiti na vodo. Lahko narobe obrnjena 0.5l plastenka, sam naredim tudi testo 6 delov mletega sladkorja in en del čim svetlejšega medu, Jaz to delam do 20 julija ko poberem mediščne sate in mi rata brez problema in sprejem matice je 100%. Zdaj se še tudi da vendar je treba vzeti več čebel in hraniti in hraniti. Ometence obvezno za vsaj tri tedne odpelja 4 ali 5 km vstran. To vse so že napisali lani pa pred lani...itd.

Lp,Medo

M&M
PrispevkovCOLON 112
PridruženCOLON Če Jan 20, 2011 4:15 pm

OdgovorCOLON # 60637Odgovor M&M
Če Avg 08, 2013 1:20 pm

Avgusta sam ne delam več ometencev. Glede na rezultate prejšnjih let je to že malo pozno. Družine se niso razvile dovolj in so prezimile kot šibke družinice, ki so si opomogle ravno do konca sezone. Od nje seveda ni bilo nobene koristi.
Ometencu je seveda potrebno pomagat s cca 10 l sladkorne raztopine, da se razvije, problem pa je s CP. Sploh zdaj, ko je vse posmojeno in si travniške cvetlice še kar nekaj časa ne bodo opomogle.
Sam bi delanje rezrvnih družin preložil na naslednje leto, zdaj pa reševal obstoječe družine (zdravljenje proti varoji, krmljenje, voda, preprečevanje ropa).
Lp,
Matjaž

medo4
PrispevkovCOLON 356
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 60639Odgovor medo4
Če Avg 08, 2013 1:59 pm

Seveda je zdaj pozno in je pomajnkanje paše, vendar si lahko vsak shrani sate z cvetnim prahom ko ga je v izobilju pa tudi medene sate se lahko shrani take ki niso do konca pokriti. Vsaj tako naredim jaz. Ometence delam pa v petsatne prašilčke, vzamem dva sata medu sat z medom in cvetnim prahom in dva zgrajena sata ki sem ju pri kostanju iztočil, v takem primeru je situacija čisto drugačna in ima ometenec dobre pogoje za štart, matico pač kupim. To pač mora vsak sam pri sebi vedet, če misli delat ometence proti koncu julija da si shrani nekaj satov pri vsakem točenju. Govorim iz svojih izkušenj in z tem je kar nekaj dela in skrbi, vendar je škoda tistih čebel ,ki potem cel avgust visijo z brad in ni haska od njih samo hraniš jih, zakaj jih nebi ometel in hranil v drugem panjiču in naj vzgajajo zimske čebele v novi družini. Sat čebel je bil spomladi 12 eurov in več. Kdor razmišlja zdaj o tem je pa že pozen, kot je napisal M&M. Upam , da nisem koga užalil.

Lp,Medo4

Q
PrispevkovCOLON 372
PridruženCOLON Sr Jan 18, 2012 10:07 am

OdgovorCOLON # 60641Odgovor Q
Če Avg 08, 2013 3:58 pm

medo4 napisal/-aCOLON...vendar je škoda tistih čebel ,ki potem cel avgust visijo z brad in ni haska od njih samo hraniš jih, zakaj jih nebi ometel in hranil v drugem panjiču in naj vzgajajo zimske čebele v novi družini...

Lp,Medo4
Saj ravno zaradi tega sem vprašal... Drugače pa, ja prepozno... prej se nisem dovol posvetil narejanju novih družin, ker sem jih pobiral po vejah... :wink:

LP

medo4
PrispevkovCOLON 356
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 60642Odgovor medo4
Če Avg 08, 2013 4:24 pm

Če si pobral roje v koncu maja ali v juniju jim ne rabiš dat 12 kg sladkorja, ker bodo zabile plodišče z hrano in nebo dovolj prostora za zaleganje zimskih čebel. Vsekakor moraš pogledat koliko majo zaloge, ko boš dal tam okrog 7 kg sladkorja.
Jaz sem že naredil tako začetniško napako, ko so mi prvič pustile hrano sem čez nekaj časa še parkrat hranil. Rezultat je bil pa tak , da sem imel iz močnega roja spomladi precej slab panj in ga sploh nisem mogel spustiti v medišče ob cvetlični paši. Čeravno je bila dolga zima je bil panj še vedno zabit z hrano in sem mu ob prvem pregledu tri sate vzel vstran. Skratka bolj ko je pozen roj več rabi sladkorne raztopine.

Lp,Medo4

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov