Preživele družine letošnjo zimo

vse o vzreji čebeljih družin

ModeratorCOLON volk

% preživetja čebel 2009/10

100%
19
27%
90%-100%
21
30%
70%-90%
7
10%
50%-70%
8
11%
30%-50%
5
7%
10%-30%
6
9%
umrle vse
4
6%

Skupaj glasovCOLON 70

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

Preživele družine letošnjo zimo

OdgovorCOLON # 39637Odgovor dobje
Po Mar 01, 2010 3:14 pm

Zanima me, koliko čebeljih družin je to zimo preživelo?
Lahko poveste in obenem izpolnite anketo!

Od oktobra do danes so moje preživele vse!

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 39639Odgovor Micky
Po Mar 01, 2010 3:39 pm

Pri meni so preživele vse. Izgubil sem 2 družini že v jeseni, ker so bile preslabe in so bile izropane.
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 39644Odgovor Odisej
Po Mar 01, 2010 3:44 pm

Pri meni se je nekaj podobnega zgodilo (verjetno) z eno. Neprimerno bolj so izletavale iz panja pozno jeseni kot ostale - če je bilo le malce vremena.
In večkrat se je zgodilo, da sem našel na bradi kar precejšnje število mrtvih.
Nekaj v tem panju jih je preživelo zimo, kaj pa je dejansko notri, bom preveril spomladi.
Z izkušnjami bi morda znal reagirati pravočasno.

Ostale so videti zelo dobro.

Lep dan vsem.

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 39652Odgovor bloop
Po Mar 01, 2010 7:46 pm

Odisej, to kar si opisal je pri meni bilo v enem panju, ki je padel pred zatiranjem z oksalno.
Krivda pa je na varoji, na dnu med cebelami jih je bilo polno-res prevec.

strickorle-Jani
PrispevkovCOLON 217
PridruženCOLON To Dec 09, 2008 10:51 pm
KrajCOLON Rute nad Vel.laąami

OdgovorCOLON # 39655Odgovor strickorle-Jani
Po Mar 01, 2010 10:09 pm

...od 15 družin,kolikor sem jih tudi zazimil,so preživele vse. :carovnica
Kar cebelica nam da,to pozivi nas in okrepca

dobje
Site Admin
PrispevkovCOLON 948
PridruženCOLON Sr Feb 22, 2006 9:20 pm
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 39656Odgovor dobje
Po Mar 01, 2010 10:34 pm

Po rezultatu sodeč do sedaj smo bili zelo uspešni!
Lep večer vsem

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40106Odgovor Kočevski med-ved
Po Mar 08, 2010 5:52 pm

Če bi medved spal bi ostalo 100%. :rezakla
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
PridruženCOLON Sr Jul 30, 2008 6:34 pm
KrajCOLON Zaborąt pri Dolu
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40115Odgovor kravzlj
Po Mar 08, 2010 8:06 pm

Vse padlo :( :?
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40116Odgovor Kočevski med-ved
Po Mar 08, 2010 8:09 pm

kravzlj napisal/-aCOLONVse padlo :( :?
Ne morem verjet.
Zelo mi je žal, med ostalim zaradi tega ker si vedno napredno mislil.
Lp
LP
Koèevski med-ved

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 40121Odgovor Fizikalec
Po Mar 08, 2010 8:27 pm

Je to sezono fuuul padlo samo redki bojo priznali.....

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40122Odgovor kravzlj
Po Mar 08, 2010 8:33 pm

Hvala Branko. Meni je tudi žal, ampak še vedno imam voljo.

Zato bom probal ponovno in si našel nekoga ki mi bo res pomagal, da se to ne bo ponovilo.

Kdaj lahko kaj pridem na obisk ? :wink:

Lp

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40123Odgovor Kočevski med-ved
Po Mar 08, 2010 8:38 pm

K meni kadar želiš. Najbolje takrat ko bo lepo vreme, da vidiš kako lepo pri meni vsi panji izletavajo.
LP
Koèevski med-ved

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 40134Odgovor cebelar_novinec
To Mar 09, 2010 4:48 am

Kravzlj : zakaj pa so padle ? Tam na slikah še pred nekaj dnevi nosijo cvetni prah ?

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 40139Odgovor divji cebelar
To Mar 09, 2010 8:26 am

Sedaj so nastopile prav idealne razmere za padanje čebeljih družin. Na to sem pred časom že opozarjal, da če se bo za kratek čas otoplilo in se bo nakazala pomlad, potem pa se bo vreme obrnilo in bos stisnil mraz. In točno to se sedaj dogaja. Čebele padajo čebelarjem širom dežele. Nekateri priznajo, drugi so modro tiho. Če se vreme ne bo v kratkem obrnilo bodo še padale.

Ne iščite razlogov v varoji. Ni kriva ta revica. V nekaterih primerih morda, v večini pa zagotovo ne. Kriva je tehnologija čebelarjenja. Te čebele, ki sedaj padajo so bile na smrt obsojene že v jeseni. Sedaj se jim ne da več pomagati.

Sedaj se le kažejo posledice tistega na kar sem v teh razpravah na tem forumu v jeseni opozarjal, pa so me nekateri nabijali na križ in ob tem mlatili velike neumnosti. Spomnite se tudi nekaterih pisanj in opozoril Danila. Čebele je v jeseni potrebno pripraviti tako kot, da bo do začetka maja sneg in mraz. Najhujšo napako pa so naredili tisti, ki so koncem februarja v panje tlačili pogače in nekateri celo vlivali sladkorno raztopino.

Najkrajše vedno potegnejo čebele.

Uporabniški avatar
kravzlj
PrispevkovCOLON 506
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40140Odgovor kravzlj
To Mar 09, 2010 8:37 am

Hej!

Pred panjem sem na dveh čebelah opazil varojo.
Mrtvice bom najbrž poslal veterinarju na pregled, pa vam povem.

Lp Luka

mg
PrispevkovCOLON 808
PridruženCOLON Sr Feb 03, 2010 1:18 am

OdgovorCOLON # 40147Odgovor mg
To Mar 09, 2010 12:13 pm

Sam moraš vedeti - ugotoviti zakaj so padle čebele. Noben veterinar ti tega ne bo povedal ( razen če ne gre za hude okužbe) pa nebi padle vse družine :cry: :cry:

Lep pozdrav
lep pozdrav

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 40148Odgovor divji cebelar
To Mar 09, 2010 12:28 pm

Kateri tepec tukaj briše posamezne prispevke ???

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 40150Odgovor Odisej
To Mar 09, 2010 12:42 pm

Zdravo, Divji.
divji čebelar napisal/-aCOLONSedaj so nastopile prav idealne razmere za padanje čebeljih družin. Na to sem pred časom že opozarjal, da če se bo za kratek čas otoplilo in se bo nakazala pomlad, potem pa se bo vreme obrnilo in bos stisnil mraz. In točno to se sedaj dogaja. Čebele padajo čebelarjem širom dežele. Nekateri priznajo, drugi so modro tiho. Če se vreme ne bo v kratkem obrnilo bodo še padale.
Ali lahko, čeprav si menda že, pojasniš te idealne razmere za padanje družin?
Tista dva ali trije toplejši, sončni dnevi (vsaj pri nas na Notranjskem) so bili za čebele prav primerni, da so opravile čistilne izlete in se iztrebile, ampak temperature zjutraj in preko noči so bile povsem zimske.
Pa še nekaj me zanima: od kje vam podatki, da čebele padajo širom dežele, če pa so nekateri 'modro tiho' ali 'ne priznajo'?
Ne vem zakaj, ampak vtis je že tak, da je sramotno, če nekdo izgubi čebele. Škoda, če je res tako. Iz teh nesreč bi se lahko vsi veliko naučili, tako lastniki padlih čebel kot ostali.

Lep dan želim vsem.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40152Odgovor Kočevski med-ved
To Mar 09, 2010 1:34 pm

Nisem še slišal da bi komu na Kočevskem padle družine od teh treh toplejših dni do sedaj.
Morda je tu in tam res komu, toda pri nas zagotovo ne. In tudi nevem zakaj bi. To tri ali štiri dnevno vreme je čebelam le pomagalo da so si na novo okoli svojega gnezga uredilu prostor za nadaljni razvoj, ki jih čaka v prihodnosti.
Lp
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 40154Odgovor Micky
To Mar 09, 2010 2:18 pm

Jaz misalim, da so bili tisti trije topli dnevi prav idealni za čebele. In ne vidim razloga, zakaj bi pa zdaj kar morali izgubiti čebele. Če do sedaj niso padle tudi sedaj ne bodo. Morda komu kakšna. Razen če so brez hrane. To pa ni novost, da brez hrane ne preživijo. Se pa strinjam, da kdor jih je letos že dražilno krmil, ta ni naredil najboljšo stvar.
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

bloop
PrispevkovCOLON 746
PridruženCOLON Ne Avg 06, 2006 3:40 pm

OdgovorCOLON # 40155Odgovor bloop
To Mar 09, 2010 2:35 pm

Odisej "Ne vem zakaj, ampak vtis je že tak, da je sramotno, če nekdo izgubi čebele. Škoda, če je res tako. Iz teh nesreč bi se lahko vsi veliko naučili, tako lastniki padlih čebel kot ostali."

Ja za vecino je se vedno sramota, da nekomu padejo cebele, se kar niso presli iz starega razmislanja in da neko leto bodo morda tudi njemu. No ali pa so mu, pa je tisto leto raje bil tiho in je pac glavni mojster.
Sam pa sedaj iz preventive letno naredi npr. 10 dimljenj, kadarkoli med letom, tebi pa soli pamet, da je kislina ki jo uporabis npr. 3x po zadnjem tocenju in pa zimsko dosti hujsi strup, tako za med kot za cebele, pa ceprav moji mediscni sati sploh ne vidijo nobenega sredstva, ker niso v panjih nikdar kadar zatiram varojo.
Se najboljsi pa so potem, ko pametujejo zakaj so nekomu padle cebele, takrat pa se lahko tudi za glavo primes, ko slisis neumnosti.
Da se nekateri izognejo taksnim neumnostim pa so potem raje tiho in potem priznajo res le redkim, da so utrpeli izgube ali da imajo oslabljene cebelje druzine.
Je pa tudi interesantno, kako zelo veliko nevoscljivosti je med posameznimi cebelarji, ce se npr. zacnes blizat stevilu njihovih panjev po komaj par letih, prav cakajo da se ti kje kak panj sprazni,da lahko neumnosti sirijo.

Pravijo da upas lahko, da bo bolje... samo glede na to kar spoznavam iz dneva v dan... bo se dosti snega zapadlo preden bo kaksna sprememba v razmisljanju vsaj v nasi okolici.

sadjar
PrispevkovCOLON 78
PridruženCOLON Po Mar 08, 2010 12:08 pm

OdgovorCOLON # 40157Odgovor sadjar
To Mar 09, 2010 3:31 pm

Živjo! Meni sta padli dve družini od desetih.To je bilo okrog Božiča .Prvi izletni dan je bil uspešen in so dobro letele zdaj pa spet ta mraz.Je pa veliko mrtvic in kar vsak dan jih je na bradah., pa kar silijo ven kljub mrazu vrjetno,da teh ni več nazaj.Razvoj pa vrjetno gre počasi naprej.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 40158Odgovor cebelar_novinec
To Mar 09, 2010 3:40 pm

bloop napisal/-aCOLONOdisej "Ne vem zakaj, ampak vtis je že tak, da je sramotno, če nekdo izgubi čebele. Škoda, če je res tako. Iz teh nesreč bi se lahko vsi veliko naučili, tako lastniki padlih čebel kot ostali."

Ja za vecino je se vedno sramota, da nekomu padejo cebele, se kar niso presli iz starega razmislanja in da neko leto bodo morda tudi njemu. No ali pa so mu, pa je tisto leto raje bil tiho in je pac glavni mojster.
Sam pa sedaj iz preventive letno naredi npr. 10 dimljenj, kadarkoli med letom, tebi pa soli pamet, da je kislina ki jo uporabis npr. 3x po zadnjem tocenju in pa zimsko dosti hujsi strup, tako za med kot za cebele, pa ceprav moji mediscni sati sploh ne vidijo nobenega sredstva, ker niso v panjih nikdar kadar zatiram varojo.
Se najboljsi pa so potem, ko pametujejo zakaj so nekomu padle cebele, takrat pa se lahko tudi za glavo primes, ko slisis neumnosti.
Da se nekateri izognejo taksnim neumnostim pa so potem raje tiho in potem priznajo res le redkim, da so utrpeli izgube ali da imajo oslabljene cebelje druzine.
Je pa tudi interesantno, kako zelo veliko nevoscljivosti je med posameznimi cebelarji, ce se npr. zacnes blizat stevilu njihovih panjev po komaj par letih, prav cakajo da se ti kje kak panj sprazni,da lahko neumnosti sirijo.

Pravijo da upas lahko, da bo bolje... samo glede na to kar spoznavam iz dneva v dan... bo se dosti snega zapadlo preden bo kaksna sprememba v razmisljanju vsaj v nasi okolici.
Kolkr vidim padajo čebele vsem. Tudi tistim, ki so 10x tretirali poleti, jeseni in še pozimi. Lahko zaključimo, da varoja ni vzrok propada čebel ? Dobro preberi ! ! ! Ni vzrok ! Kaj, če je posledica ?

Kdor je dejansko kaj bral forum je prebral kar so Fizikalec, Divji in Volk govorili. Brez fooda in s 3 čebelami v panju pač v zimo ne moreš it pa lahko dimiš sto na uro....kot radi nekateri sami rečete : ostaneš brez varoje in brez čebel.

Problem je, ker folk sploh ne bere foruma. Vsi nekaj navijate a kar vam šefi napišejo sploh ne berete. Samo, da je kamp in da je četica postrojena. Večina čebelarjev tako ali tako nima pojma o čebeli. Dundrajo o tem kako se pozimi premika družina gor da pride do medu in to je to. Saj bi napisal kaj več si o tem mislim in kako vidim prezimovanje čebel pa se mi zdi, da ne bo pomagalo. Če ne poslušate Fizikalca, Divjega in Volka kaj boste mene Čebelarja Novinca. Vse je tu, na forumu že napisano.

Bloop, tvoje pritoževanje nad tem kdo kaj bluzi ne bo nič pomagalo....kar naj se izognejo debati. Bo naslednje leto spet isto....So What ! ( Pahor - 2010 )

Teli tvoji nevoščljivosti pa se reče v 21. stoletju konkurenca. Na žalost je pač tako. Meni osebno sicer ni vseeno za propad družin a posebno gane me tudi ne več, še posebej, če so padle človeku, ki je tri leta nazaj trdil, da jaz čebel po letu dni ne bom več imel. Pa ne bo krokodiljih solz zdej in kako mi je "žal" za njegove čebele. One si bodo že opomogle....

Sem šel pa kar pogledat danes ko sem videl kaj se je Kravzlju zgodilo kljub temu, da so še par dni nazaj letele in nosile cvetni prah. Spet sem prekršil svoj "način" :D in potrkal na panje. Brnijo. Tudi matice so noter. Verjetno marsikomu ne bo jasno kako to vem....
Zadnjič spremenil 2, dne cebelar_novinec, skupaj popravljeno 0 krat.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 40159Odgovor Kočevski med-ved
To Mar 09, 2010 3:40 pm

Ven silijo zaradi povečanja porabe vode, ker imajo zalego. Poraba hrane je bila v zadnjih 10 dnevih skoraj 80 dag.
Lp
LP
Koèevski med-ved

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 40175Odgovor volk
To Mar 09, 2010 5:51 pm

Divji,a ti je res nekdo zbrisal prispevek?
Glede da sem tu moderator jaz,bi prosil,da nihce drug ne brise prispevkov.Jaz jih ne,in jih ne mislim,razen v ekstremnih primerih.

Jaz sem dal cebelam pred 10 dnevi noter pogace,ter po potrebi tudi sate z hrano,mislim pa,da neke hude potrebe po vodi ni,ker je noter polno kondenza.Imam pa dolocene druzine,ki zasedajo sedmem satov in vec,hrane imajo pa po 10 do 15 kg.In so se vedno zive.In upam da tudi bodo se teh nekaj dni,ker bo potem ze topleje.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 40185Odgovor divji cebelar
To Mar 09, 2010 9:23 pm

[quote="Kočevski med-ved"]Nisem še slišal da bi komu na Kočevskem padle družine od teh treh toplejših dni do sedaj.
Morda je tu in tam res komu, toda pri nas zagotovo ne. In tudi nevem zakaj bi. To tri ali štiri dnevno vreme je čebelam le pomagalo da so si na novo okoli svojega gnezga uredilu prostor za nadaljni razvoj, ki jih čaka v prihodnosti.
Lp[/quote]
_________
To nekajdnevno toplo vreme so nekateri izkoristili za tlačenje pogač v panje. In to še ni najhuje. Nekateri so zaradi strahu pred pomanjkanjem hrane začeli čebelam vlivati v pitalnike celo sladkorno raztopino.

Vendar je to njihov problem. Če že ni sramotno, če nekomu vsako zimo padajo čebele, v ponos pa mu to vsekakor ne more biti. Meni je v vseh dvajset letih čebelarjenja do danes padla le ena sama družina. Ena sama. Ostalih bebavih čvekarij pa sploh ne nameravam komentirati.

Kolega Volk, da nekdo briše prispevke. Verjetno je tisti tepec menil, da gre za žaljivko, ko sem zapisal vprašanje ali so bile varoje na mrtvi čebeli ali čebela na varoji. Tisti, ki o varoji kaj malega ve, zakaj sem vprašanje postavil malo hudomušno. Več o umestnosti tega humornega vprašanja pa tako ni potrebno pojasnjevati, ker so tu v glavnem sami vrhunski čebelarski strokovnjaki in jim je bilo takoj jasno kam merim. In zaradi tega so verjetno tudi zbrisali.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 40186Odgovor cebelar_novinec
To Mar 09, 2010 9:44 pm

Divji, mislim, da sem tisti komentar videl v eni drugi temu ;)

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 40187Odgovor divji cebelar
To Mar 09, 2010 9:47 pm

[quote="cebelar_novinec"]Divji, mislim, da sem tisti komentar videl v eni drugi temu ;)[/quote]
________
Kako pa je prišel tja ???

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 40188Odgovor cebelar_novinec
To Mar 09, 2010 9:51 pm

Boo :) A si ti narobe stisnu al pa zmeda pri moderaciji....

bostek
Site Admin
PrispevkovCOLON 870
PridruženCOLON Sr Jul 15, 2009 7:31 am
KrajCOLON kozjansko

OdgovorCOLON # 40325Odgovor bostek
So Mar 13, 2010 6:19 pm

Nadaljujemo iz podvojene teme.
imker napisal/-aCOLON...v četrtek smo naredili na sestnku društva anketo: V tej zimi je do 1.3. umrlo našim članom 37% družin. Mrz v marcu in natančen pregled bo verjetno še kaj dodal.
Učite se teorije, drugače boste ostali celo življenje v praksi pračebelarja (August b. Berlepš)

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov