Koliko čebeljih družin je še živih '?

vse o vzreji čebeljih družin

ModeratorCOLON volk

tedi
PrispevkovCOLON 412
PridruženCOLON Pe Okt 23, 2009 11:16 pm
KrajCOLON Logatec

Koliko čebeljih družin je še živih '?

OdgovorCOLON # 36649Odgovor tedi
Sr Okt 28, 2009 9:49 pm

Spoštovani uporabniki foruma .Upam ,da niste zaspali ! Zanima me kakšno je stanje v vaših panjih ? Ali štejete odpadle varoe ? Kakšno je stanje v vaši okolici ? Slišim , da bo katastrofa . Naj bi bilo mnogo družin že odmrlo ! Kaj je res ? Poznate koga ali so to samo govorice ? Naj medi . Tedi

ursolinko
PrispevkovCOLON 175
PridruženCOLON Po Jun 04, 2007 3:33 pm

OdgovorCOLON # 36650Odgovor ursolinko
Sr Okt 28, 2009 10:29 pm

Od avgusta do sedaj so vse preživele.
V celi sezoni en rop(brezmatična družina), ena trotovka in ena družina z poapnelo zalego.
Začel sem s štirimi sedaj jih imam 12.
Kar bo več kot sedem prodam skupaj z panji.

L.P.

Gregor T.
PrispevkovCOLON 331
PridruženCOLON Pe Jan 26, 2007 7:50 pm
KrajCOLON Mirna

OdgovorCOLON # 36651Odgovor Gregor T.
Sr Okt 28, 2009 11:31 pm

Pri meni so še vse žive, a niso najbolj močne. Sem pa slišal od kolega, da je zaprl že tri panje.

levstek008
PrispevkovCOLON 1676
PridruženCOLON Če Maj 22, 2008 1:46 pm

OdgovorCOLON # 36652Odgovor levstek008
Sr Okt 28, 2009 11:32 pm

ne vem.... ampak saj vemo, da nihče ne obeša na velik zvon lastne nesreče, tudi v čebelarstvu ne.

sem upal, da bo bolje, toda resnica ne laže, zato vam sporočam, da sem zaprl že nekaj panjev :oops: , zanimivo, skoraj najbolj perspektivni panji....

v kratkem naredim še sublimacijo OK, potem upam na najboljše...

lp matej

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006
PridruženCOLON Če Jun 14, 2007 8:08 pm

OdgovorCOLON # 36653Odgovor cebelar_novinec
Sr Okt 28, 2009 11:41 pm

Kdor rabi družine naslednjo pomlad me lahko kontaktira. Zbiram rezervacije. Prevzem maja meseca.

LR 1/1 ( na 5 satov ), AŽ ( na 5, 7 satov ) in roji (naravni)....

Pri meni tudi močnim, kot pravi levstek perspektivnim ni tako dobro. Drugače vse zgleda ok in tudi tu okoli ni nekih govoric o kakšnem odmiranju družin na veliko.
Zadnjič spremenil 4, dne cebelar_novinec, skupaj popravljeno 0 krat.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 36655Odgovor volk
Če Okt 29, 2009 2:12 am

Najmocnejse,najbolj pridobitne druzine,omogocajo najboljsi razvoj za varojo.Neki slabici,kjer je se kaka bolezen,zaradi katere propada zalega,no to pa je druzina,ki je varoja nima rada.Mocna druzina ima zalego kmalu,slabic pozno,stevilo generacij je drugacno.
Letos,kolikor do mene prihajajo informacije,je kar nekaj cebelarjev ze zaprlo svoje cebelnjake.No meni domaci porocajo da je vse zivo in OK.
Res pa so vse druzine bile prekinjene,narejenci zdravljeni,druzine zdravljene ze zacetek julija(po prekinitvi).
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 36657Odgovor tedi
Če Okt 29, 2009 10:09 am

Lep pozdrav .Vesel sem vašega odziva . Priznam ,da sem pričakoval komentarje , tistih najbolj aktivnih . Tudi pri mojih čebelah je stanje podobno, najboljše družine so majski narejenci. Najmočnejše ,katere pa niso imele najboljše oskrbe,bile so v gozdu ,imajo največji odpad varoe. Naj medi. Tedi.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 36658Odgovor Fizikalec
Če Okt 29, 2009 4:31 pm

tedi napisal/-aCOLONLep pozdrav .Vesel sem vašega odziva . Priznam ,da sem pričakoval komentarje , tistih najbolj aktivnih . Tudi pri mojih čebelah je stanje podobno, najboljše družine so majski narejenci. Najmočnejše ,katere pa niso imele najboljše oskrbe,bile so v gozdu ,imajo največji odpad varoe. Naj medi. Tedi.
In kaj si pričakoval? Takega cajta je situacija več ali manj vsako leto enaka 90% čebel pade do konca oktobra, zakaj smo o tem že velikooo pisali. Kdor je poskrbel pravi čas za vse nima kaj posebnega biti razen, da so pač tu pa tam kako BM izropale. V zadnjem točenju ali posegu take družine tako izpraznimo ali vsaj označimo, da vemo kaj je z njimi in si ne belimo glave.
Varoja ni nobena izjema razen, da iz leta v leto pač malo bolj ali malo manj udari odvisno od pogojev in dejavnikov.

Uporabniški avatar
Drago1
PrispevkovCOLON 183
PridruženCOLON Pe Apr 20, 2007 7:34 am

OdgovorCOLON # 36659Odgovor Drago1
Če Okt 29, 2009 6:28 pm

ja zdravo vsem na tem forumu"primen so vse zive čebelice"vsaj zaj sn poskrbel pravi cajt "preveru varojo in ukrepal"jesen je bla topla matice so zalegale"tk da če bo kaj padlo bom sporočil!
S54 DM

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 36663Odgovor davca
Pe Okt 30, 2009 6:36 am

Letos smo naše čebelarstvo širili s 16 na 31 panjev. Vse nove družine so iz rojev. Zdravili smo jih sproti ob vsajanju v nakladne panje, in sicer z mlečno kislino. Sicer pa smo vse družine - stare (matične v AŽ panjih) in nove - v avgustu tretirali z apiguardom. V kratkem jih bomo še z OK. Septembra sem zaprla 1 panj, ker je bil trotovski (po moji krivdi), 1 panj pa so čebele izropale. Izgleda, da so varoe pod kontrolo. Bomo videli!
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

davca
PrispevkovCOLON 550
PridruženCOLON To Okt 16, 2007 6:13 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 36664Odgovor davca
Pe Okt 30, 2009 6:51 am

Upam, da so varoe pod kontrolo.

:klobuk
Unus pro omnibus et omnes pro uno - Eden za vse in vsi za enega

Zaèetnik_2
PrispevkovCOLON 52
PridruženCOLON Sr Okt 08, 2008 2:49 pm

OdgovorCOLON # 36665Odgovor Zaèetnik_2
Pe Okt 30, 2009 7:25 am

Sosedje imajo podobno temo na: http://www.pcela.hr/forum/viewtopic.php?f=2&t=3473

lp, Andrej

Uporabniški avatar
Micky
PrispevkovCOLON 586
PridruženCOLON Ne Jan 29, 2006 5:15 pm
KrajCOLON Cerknica

OdgovorCOLON # 36666Odgovor Micky
Pe Okt 30, 2009 2:10 pm

Pri meni so izropale 2 panja (bila sta slaba). Vse ostale družine so zaenkrat še v panjih. Upam, da tako ostane.
Naj medi ! (pardon, naj vam èimveè èebel preživi)

Emil

Odisej
PrispevkovCOLON 1374
PridruženCOLON Če Jun 05, 2008 2:34 pm
KrajCOLON 570mnm, Logatec, Notranjska

OdgovorCOLON # 36671Odgovor Odisej
Pe Okt 30, 2009 4:28 pm

Kolikšen tedenski naravni odpad varoj je torej proti koncu oktobra še sprejemljiv, če je bilo uporabljeno eno od letos ponujenih sredstev v juliju in avgustu?
Na hrvaškem forumu sem zasledil naslednje mnenje:
-od 0 do 5 izjemno uspešno
-od 5 do 10 odlično
-od 10 do 20 zadovoljivo - pozorno spremljati dogajanje
-več kot 20 - slabo, zahteva ukrepanje

Lep dan vsem.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 36672Odgovor Fizikalec
Pe Okt 30, 2009 4:45 pm

Nobeno ker ne veš koliko varoj v družini še imaš. Naravni odpad oziroma ta podatek je vreden NIČ vendar, če je naravni odpad visok potem se velja vprašat zakaj je visok?
Drugače pa je podatek vreden ko ocenjevat zdravstveno stanje prebivalcev neke občine po št. umrlih-nesmisel.
Zanesliv podatek bi bil konec septembra odpret pokrito zalego oziroma polegajočo zalego pa videt kaj je tam notor tisto pa je 99,9% točen podatek. Vse kr je do sedaj preživelo bo tudi naprej tako, da panike zaradi tega ni nobene. Varoja sesuje čebele do konca oktobra, če jo je preveč in jasno treba bo opravit zimsko tretiranje vendar ne pred decembrom, ke bo v panjih zalega.

strickorle-Jani
PrispevkovCOLON 217
PridruženCOLON To Dec 09, 2008 10:51 pm
KrajCOLON Rute nad Vel.laąami

OdgovorCOLON # 36677Odgovor strickorle-Jani
Pe Okt 30, 2009 11:12 pm

Zazimil sem 15 sredje močnih družin.naravnega odpada skoraj nisem imel.
Zdravil sem z Morano 2x po 10 dni,prvič sem jo vstavil 14 julija.Čebele so videti zdrave in živahne.Ob krmljenju za zimo sem namesto vode mešal ćaj materine dušice v raz.2-3 v korist sladkorja.Na liter sirupa pa sem dodal še približno 1dcl.pelinovega zvarka-kas-81,ter 10mill. pelina in žajbla namočenega v alkohol.Isto tako sem delal tudi lansko leto,in nisem imel nobenih izgub,mogoče sreča ali pa zadeva deluje.Enkrat decembra,ko bo oziroma,če bo vsaj 2dni malo toplejšega vremena tam okoli 8*c pa bom opravil še kapanje z OK.Marca pa vam sporočim kako je prezimitev uspela.

Da bi vsi imeli zdrave čebele in naj vam prezimi ćimveč družin vam želi
mama :carovnica Uršula iz Slivnjce :klobuk
Kar cebelica nam da,to pozivi nas in okrepca

tedi
PrispevkovCOLON 412
KrajCOLON Logatec

OdgovorCOLON # 36698Odgovor tedi
Ne Nov 01, 2009 11:58 am

Lep pozdrav na Cerkniški konec. Kakšno sredstvo , je Morana ? Naj medi . Tedi.

strickorle-Jani
PrispevkovCOLON 217
PridruženCOLON To Dec 09, 2008 10:51 pm
KrajCOLON Rute nad Vel.laąami

OdgovorCOLON # 36701Odgovor strickorle-Jani
Ne Nov 01, 2009 12:51 pm

to zadevo izdeljuje samson@samson-kamnik.si,je pa timol razredčen v alkoholu ali gelu.Več si oglejte na njihovi spletni strani,kjer zadevo lahko tudi naročite.

l.p. :carovnica mama Uršula :klobuk
Kar cebelica nam da,to pozivi nas in okrepca

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 36705Odgovor Odisej
Po Nov 02, 2009 11:09 am

Zdravo, Danilo. Nekaj dodatnih vprašanj imam. Ti si običajno zelo 'skop' v svojih odgovorih :D
Fizikalec napisal/-aCOLONNobeno ker ne veš koliko varoj v družini še imaš. Naravni odpad oziroma ta podatek je vreden NIČ vendar, če je naravni odpad visok potem se velja vprašat zakaj je visok?
Drugače pa je podatek vreden kot ocenjevat zdravstveno stanje prebivalcev neke občine po št. umrlih-nesmisel.
Tale primerjava se mi ne zdi najboljša, saj na drugi strani ne primerjam števila umrlih čebel, ampak njihovih škodljivcev.
Sicer pa sem že večkrat zasledil, da JE MOŽNO sklepati iz števila naravno odpadlih varoj na njihovo siceršnje število v panju. A žal ne poznam podatka, kolikšen % je naravnega odpada. Morda kdo ve ?
Fizikalec napisal/-aCOLON Zanesliv podatek bi bil konec septembra odpret pokrito zalego oziroma polegajočo zalego pa videt kaj je tam notor tisto pa je 99,9% točen podatek.
Za takšno natančnost bi bilo potrebno odkriti kar veliko celic. Tako 'šarjenje' po panjih konec septembra se mi ne zdi ravno modro početje. In ker se panj od panja lahko zeeeelooo razlikuje, bi moral to početi na vseh.
Toda, ker si uporabil pogojnik "zanesljiv podatek bi bil", sem prepričan, da si imel v mislih zgolj teorijo.
Fizikalec napisal/-aCOLONVse kar je do sedaj preživelo bo tudi naprej tako, da panike zaradi tega ni nobene. Varoja sesuje čebele do konca oktobra
Zato pa je treba začeti z zdravljenjem sredi julija in v začetku avgusta naj bi bilo že 80-90% varoje uničene. To, da bo vse, kar je do sedaj preživelo, ostalo tudi naprej, pa ne drži povsem. Zgodaj pomladi se bo varoja zopet intenzivneje razmnoževala in če jo bo sedaj ostalo preveč, bo poleg sveže zalege uničevala tudi zimske čebele.
Fizikalec napisal/-aCOLON če jo je preveč in jasno treba bo opravit zimsko tretiranje vendar ne pred decembrom, ker bo v panjih zalega.
Kako to misliš, da bo pred decembrom zalega ?
Pri nas je bilo 14. oktobra pa potem še tri dni krepko pod 0 in takrat so matice gotovo prenehale zalegati. 14. oktober + 21 dni je 4. november. Torej že praktično ves november zalege ne bo več.

Lep dan vsem.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 36706Odgovor cebelar_novinec
Po Nov 02, 2009 12:24 pm

Naravni odpad je treba spremljat skozi celo leto, da bi vedel na čem si. Enkrat pred zatiranjem, med in parkrat po zatiranju ne pove nič. Ima Fizikalec kar prav.

Natančno pa veš kaj se dogaja, če spremljaš TREND naravnega odpada.

Odisej
PrispevkovCOLON 1374

OdgovorCOLON # 36708Odgovor Odisej
Po Nov 02, 2009 2:36 pm

cebelar_novinec napisal/-aCOLONNaravni odpad je treba spremljat skozi celo leto, da bi vedel na čem si. Enkrat pred zatiranjem, med in parkrat po zatiranju ne pove nič. Ima Fizikalec kar prav.

Kako to misliš, da bi spremljal naravni odpad 'med in po zatiranju' ?
Lahko ga spremljamo PRED in precej PO zatiranju, vmes pa ... :(

Lep dan vsem.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 36709Odgovor cebelar_novinec
Po Nov 02, 2009 2:48 pm

Odisej napisal/-aCOLON
cebelar_novinec napisal/-aCOLONNaravni odpad je treba spremljat skozi celo leto, da bi vedel na čem si. Enkrat pred zatiranjem, med in parkrat po zatiranju ne pove nič. Ima Fizikalec kar prav.

Kako to misliš, da bi spremljal naravni odpad 'med in po zatiranju' ?
Lahko ga spremljamo PRED in precej PO zatiranju, vmes pa ... :(

Lep dan vsem.
Da bi ti naravni odpad dal neko sliko je treba spremljat trend razvoja varoje skozi celo leto. Jasno je da ko je "zdravilo" enkrat noter to ni več naravni odpad. No, trend naravnega odpada ti pove stanje obremenjenosti družine z varojo.

Osebno se za tole varojo niti ne sekiram in sem mnenja, da se malo pretirava z vsem tem. Za tele propade družin je po mojem mnenju treba vzroke iskat tudi drugje.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 36710Odgovor Fizikalec
Po Nov 02, 2009 4:18 pm

="Odisej"]Zdravo, Danilo. Nekaj dodatnih vprašanj imam. Ti si običajno zelo 'skop' v svojih odgovorih :D

Tale primerjava se mi ne zdi najboljša, saj na drugi strani ne primerjam števila umrlih čebel, ampak njihovih škodljivcev.
Sicer pa sem že večkrat zasledil, da JE MOŽNO sklepati iz števila naravno odpadlih varoj na njihovo siceršnje število v panju. A žal ne poznam podatka, kolikšen % je naravnega odpada. Morda kdo ve ?
Za takšno natančnost bi bilo potrebno odkriti kar veliko celic. Tako 'šarjenje' po panjih konec septembra se mi ne zdi ravno modro početje. In ker se panj od panja lahko zeeeelooo razlikuje, bi moral to početi na vseh.
Toda, ker si uporabil pogojnik "zanesljiv podatek bi bil", sem prepričan, da si imel v mislih zgolj teorijo.
Zato pa je treba začeti z zdravljenjem sredi julija in v začetku avgusta naj bi bilo že 80-90% varoje uničene. To, da bo vse, kar je do sedaj preživelo, ostalo tudi naprej, pa ne drži povsem. Zgodaj pomladi se bo varoja zopet intenzivneje razmnoževala in če jo bo sedaj ostalo preveč, bo poleg sveže zalege uničevala tudi zimske čebele.
Kako to misliš, da bo pred decembrom zalega ?
Pri nas je bilo 14. oktobra pa potem še tri dni krepko pod 0 in takrat so matice gotovo prenehale zalegati. 14. oktober + 21 dni je 4. november. Torej že praktično ves november zalege ne bo več
Primerjava umrlih škodljivcev je povsem enaka in ni realna po št. "naravno odmrlih" varoj. Te umirajo od starosti in še kakega faktorja ne pa na način, če jih je dosti jih dosti naravno odpada-NE drži. Noben % ti tu ne more nič pomagat edino, ko jih je preveč jih ni nuja naravno veliko pada, ker se one čisto lepo preselijo na "zdravega" gostitelja.

Če imaš v enoti 80 družin in pogledaš samo 5-8 po "mojem" načinu odkrivanja celic boš vedel vse. NE izbereš družin kjer je bil ciklus zaleganja prekinjen tam podatek ni uporaben drugače pa kr verjemi drži 99,9% sprobano v 16 letni karieri. Tebi tega ni treba verjet in tudi delat lahko pač delaš po svoje.
Varoja uniči čebele do konca oktobra kr ostane živo to ostane in z tem sem mislil, da to MORA sesut zimsko tretiranje. Spomladi o varoji ni kaj mislit in spomladi se varoja slabo razmnožuje manj ko je ostane dlje lahko mirno "spiš".
Kaj pa ima veze, če je temperatura 0 misliš, da matica kr preneha zalegat? V nekaj primerih ja povsod in vseh družinah pa ne. Zimsko tretiranje je za konec novembra prvi najhitrejši termin samo jaz pred decembrom tega ne delam.
Če se mi bo ljubilo bom šel 1x okoli 15 novembra pogledat ene par panjev in sem prepričan, da bom najdo zalego.....[/quote]

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 36713Odgovor divji cebelar
To Nov 03, 2009 8:36 am

Tudi sam sem presenečen kako zakoreninjeno je prepričanje, da v mesecih november in december v panjih ni zalege. Pravzaprav je v zimskem času zelo kratko obdobje, ko v panjih res ni NIČ zalege in je dolžina tega obdobja odvisna od zunanjih vremenskih in temperaturnih okoliščin. Tako, da mora čebelar res s pravim občutkom in izkustveno ter poznavalsko ugotoviti, kdaj je nastopilo to kratko obdobje , ko v panjih ni NIČ zalege in v tem kratkem obdobju ujeti dan, ki je primeren za zimsko zatiranje varoje. Tukaj so moje izkušnje popolnoma enake kot Danilove.

Brskanje po panjih in vizualno ugotavljanje kdaj ni več zalege je seveda zelo škodljivo početje in je potem bolje, da nekaj "zimskih" varoj ostane živih kot v tem času vznemirjati čebele. Posledice takšnega zimskega vznemirjanja potem čebelar občuti takoj spomladi.

Naravni odpad varoj je sicer pokazatelj, res pa je, da ni najbolj natančen in to iz več razlogov, ki jih sedaj nima smisla navajati. Vendar število odpadlih varoj čebelarju vendarle nakaže težavo in je pravzaprav skoraj vseeno ali jih je v panju sto manj ali sto več. Važno je, da se čebelar zaveda problema in pravočasno ter pravilno ukrepa.

Še vedno velja pravilo, da če si zamudil pravi čas za zimsko tretiranje, potem boš v naslednjem letu imel nekaj več težav. Vendar ne že spomladi, temveč v času, ko se leto obesi v drugo polovico. Zaradi tega je tudi ukrep izrezovanja trotovine precej nekoristno početje glede zatiranja varoje, razen mogoče pri zadnjem izrezovanju, ko se verjetno nekaj varoj s trotovino odstrani, potem pa gradilni nagon pri čebelah upade in ni skoraj kaj več izrezovati. To pa je čas, ko varoja začne svoj najbolj intenzivni razvoj. In na to veliko čebelarjev pozabi ali pa tega niti ne ve.

volk
PrispevkovCOLON 2074
PridruženCOLON Če Apr 10, 2008 2:18 pm
KrajCOLON Zemlja

OdgovorCOLON # 36714Odgovor volk
To Nov 03, 2009 1:19 pm

Pravi cebelar je poskrbel za mocno druzino,ki jo prezimuje.In v taki,je kar celo leto nekaj zalege.Sploh druzine z mladimi maticami.

Tretiranje proti varoji je ucinkovito,ko ni zalege.Torej je velikokrat to pocetje cebelarjev malo malomarno in lovljenje vetra.Ce so okoliske T dovolj visoke,je not zalega.Zato so ena leta problemi z varojo,ena pa ne.Tudi naravni odpad je en velik stos.Ker generacije varoj,ki so izvaljene na jesen,so bolj dolgozive.In malo manj odmirajo.Zato se razmerje za izracun spreminja.In se spreminja od druzine,do druzine.
Zame je edino ucinkovito sredstvo prekinitev zaleganja.Ce matica ne zalega,tudi varoja nima kam iti.
Narava je dekle lepotica,
Ko je voljna,
sama se preda,
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Uporabniški avatar
Drago1
PrispevkovCOLON 183

OdgovorCOLON # 36759Odgovor Drago1
So Nov 07, 2009 3:17 pm

volk ti bi prekinu zaleganje??ves kaj"pol nemoreš meti močnih druzin"si premislil kaj bo čes en mesec??ti povem?"ostal boš bres vecina čebel"ker ganeracije se nebodo zvalile in ni čebel"razumeš ni zalegan ja ni čebel!!
S54 DM

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 36760Odgovor cebelar_novinec
So Nov 07, 2009 3:47 pm

Čebelja družina ima naraven mehanizem in kar sama "prekine zaleganje". Reče se mu rojenje. Letos so tiste, ki so rojile ( prekinile zaleganje ) najbolj močne.

Uporabniški avatar
Drago1
PrispevkovCOLON 183

OdgovorCOLON # 36762Odgovor Drago1
So Nov 07, 2009 5:12 pm

novinec"če umetno prekineš rojenje"izgubiš par generacij čebel"se pravi čes 3 tedne ni čebel"stare umrejo in ni novih se pravi da
s tem ti oslabiš druzino"ni čebel !!razumeš??če pa rojijo recimo v maju"se druzina pobere in se lahko kaj nabere kostanjevega medu!
S54 DM

valterp
PrispevkovCOLON 167
PridruženCOLON To Apr 28, 2009 2:02 pm
KrajCOLON okolica Celja

OdgovorCOLON # 37039Odgovor valterp
Če Nov 19, 2009 10:10 pm

Tisto vprašanje na začetku od Tedija je res na mestu, saj imam od petih le še eno družino. Sicer sem letos šele začel z čebelarjenjem, vendar pa so mojemu mentorju, ki čebelari že trideset let odmrle še prej kot meni. Ena družina je odmrla zaradi ropa že koncem septembra, bila pa je tudi zelo slaba zaradi napada varoje. Ostale tri pa so skorajda izginile od konca oktobra pa do danes, med njimi tudi družina, ki je bila močna in tudi z varojo pri tisti družini ni bilo težav. Proti varoji pa sva uporabljala MK. Družina odmre v nekaj dneh, kot da ne bi bilo zimskih čebel. V panju sem našel le nekaj umrlih čebel (manj kot petdeset), na njih pa na prvi pogled ni videti, da bi bile bolane. Če kdo o tem "pojavu" ve kaj več, bi bil zelo vesel če se o tem razpiše.

cebelar_novinec
PrispevkovCOLON 1006

OdgovorCOLON # 37040Odgovor cebelar_novinec
Če Nov 19, 2009 10:31 pm

valterp napisal/-aCOLONTisto vprašanje na začetku od Tedija je res na mestu, saj imam od petih le še eno družino. Sicer sem letos šele začel z čebelarjenjem, vendar pa so mojemu mentorju, ki čebelari že trideset let odmrle še prej kot meni. Ena družina je odmrla zaradi ropa že koncem septembra, bila pa je tudi zelo slaba zaradi napada varoje. Ostale tri pa so skorajda izginile od konca oktobra pa do danes, med njimi tudi družina, ki je bila močna in tudi z varojo pri tisti družini ni bilo težav. Proti varoji pa sva uporabljala MK. Družina odmre v nekaj dneh, kot da ne bi bilo zimskih čebel. V panju sem našel le nekaj umrlih čebel (manj kot petdeset), na njih pa na prvi pogled ni videti, da bi bile bolane. Če kdo o tem "pojavu" ve kaj več, bi bil zelo vesel če se o tem razpiše.
Nič sekirat.
Naslednje leto v nabavo novih družin ali pa razvijat iz te ene preživele in gasa naprej. Pusti ti mentorja pri miru. Vidiš, da ti ne more ne vem kaj pomagat......

Sam ne verjamem, da je za vse to kriva varoja in mogoče bi moral pogledat ti in tudi vsi ostali kateri so zaprli panje tudi v kako drugo smer.....

BUTTON_POST_REPLY

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov