Kaj se je zgodilo?????

Arhivirane teme 2005
divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 15904Odgovor divji cebelar
Sr Nov 16, 2005 8:47 am

Kočevski med-ved napisal/-aCOLONNo zopet Rotenon. Škoda da ni iz veterinarske strani priporočila oziroma učinkovitega zdravila proti varoji. Premalo smo organizirani.
Škoda, velika škoda.
Pozdravljen Medo!
Saj ne gre le za Rotenon. V ozadju je tako imenovana doktrina, ki pa jih imamo v Sloveniji kar več. Čebelarji, ki so jim verjeli ostajajo brez čebel.Delo s kislinami ni tako enostavno kot si to nekateri predstavljajo. Pri tem moraš imeti kar nekaj znanja, prakse in veliko sreče. Če se vsi trije faktorji pokrijejo, potem ti družine preživijo, v nasprotnem pa so panji prazni. In letos jih je neverjetno veliko praznih in še veliko jih do pomladi bo. Razni modrijani so se vse leto razmetavali z nasveti, priporočili in se šli strokovnih avtoritet sedaj, ko čebelarjem teče voda v grlo pa jih ni nikjer in seveda ne prevzemajo prav nobene odgovornosti. In takšno stanje traja že kar nekaj let. In kje pridejo med ostalim čebelarji tudi do informacij glede sredstev za zatiranje varoje ?? Tudi preko oglasov v njihovi reviji Čebelar. Ker so tem oglasom verjeli, jim poklonili vero, in ker ni nihče imel poguma ( ali pa ni smel ?!?!?! ) teh oglasov pokomentirati, so jih čebelarji pač nabavljali ter uporabljali. Sedaj pa se le seštevajo žalostni rezultati. In kje so sedaj vse tiste hudo "strokovne" komisije in njihovi arogantni ter vsevedni predsedniki ki v ozadju nosijo velik del krivde za prazne panje in jezo ter žalost čebelarjev???? Zelo lahko je za tuj račun modrovati in biti pameten.
Čebelarji ne le, da so premalo organizirani, so tudi hudo napačno organizirani. Pa ne le oni. Kakšna pa je organizacija in učinkovitost stroke, ki bi čebelarjem morala stati ob strani in jih strokovno servisirati ???

začetnik
PrispevkovCOLON 39
PridruženCOLON Pe Maj 06, 2005 9:28 am

OdgovorCOLON # 15908Odgovor začetnik
Sr Nov 16, 2005 9:57 am

Kaj naj naredim s praznim panjem polnim hrane?
Ali ga pustim na stojišču in zaprem žrelo?

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 15911Odgovor divji cebelar
Sr Nov 16, 2005 10:15 am

začetnik napisal/-aCOLONKaj naj naredim s praznim panjem polnim hrane?
Ali ga pustim na stojišču in zaprem žrelo?
Panj izprazni in zapri. Satje shrani ter ga zaščiti pred veščo in zelo prav ti bo prišlo spomladi, ko poklopce celic napokaš z lopatico in vstaviš v medišče. Tako boš pospešil razvoj družine in bo od vsega vsaj še neka korist.
Pa na varojo v naslednjem letu ne pozabi, ker ona na te sigurno ne bo! :lol:

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15912Odgovor Kočevski med-ved
Sr Nov 16, 2005 10:26 am

Satje boš spomladi in poleti lahko uporabil za narejence. Predladam ti da satje premrzneš in ga v PVC vreči shraniš do uporabe. Če gapremrzneš v zamrzovalni skrinji in če imaš potem sate shranjene v PVC vreči dobro zaprte ti lahko stojijo tudi na toplem. Vešča ti jih ne bo uničila.
LP
Koèevski med-ved

Gost

OdgovorCOLON # 15914Odgovor Gost
Sr Nov 16, 2005 11:37 am

Tudi sam sem včeraj izvedel zimsko zatiranje z Oksalo kislino, z kapanjem. Družine so v dobrem normalnem stanju. V najslabši družini sedejo na 4,5 satovja , v najboljšem pa na 7. satovjih. Letos v tem času nisem zasledil nobene zalege, izgleda da so matice že predčasno nehale zalegati. Mrtvic na podnici ni bilo , razen nekaterih.Tudi danes zjutraj , ko sem posvetil z baterijo nisem opazil povečanja teh. Ob tej priliki sem pobral iz medišča satovje in družine lepo zadelov z penasto gumo , debeline 6cm. Do sedaj nimam nobenih izgub, Z hrano so dobro založene.
Tako za letošnje leto je delo z čebelami končano.
Kot berem imate nekateri velike težave z varozo.Ja letošnje leto je bilo zopet po napadenosti podobno letu 2000. Takrat sem imel polovično izgubo , letos pa nobene. Zato le dobro opazujte vedenje čebel žez vse leto in takoj ustrezno ukrepati . Ko imaš enkrat invalide v panju ni več pomoči. Neizogiben propad sledi. Zanesite se le na sebe in svojimi izkušnjami , če boste poslušale le druge bo kriza.

Gost

OdgovorCOLON # 15917Odgovor Gost
Sr Nov 16, 2005 11:47 am

Divji Čebelar

V popolnosti se strinjam z vašim pisanjem.Le kje so sedaj tisti pametnjakoviči , ki nam vseskozu solijo pamet. Ko pa pride kriza se pa poskrijejo po mišjih luknah. Če to v člankih opozoriš pa ti sledi cenzura. Ali pa te označijo za nevedneža.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15924Odgovor Pike
Sr Nov 16, 2005 4:14 pm

Tole je zanimivo!

Ravno kar me je klical čebelar in nekaj spraševal glede Antivara (amitraz), ki sem mu ga podaril pred časom. Ta možakar bo šele sedaj zatiral varojo!!! Klinc pa vse zatiranje z vsemu vsepovprek, ko gre pa nekdo sredi novembra malo do čebelic.

Pri mojih bom tretiral z okasalno ta konec tedna, če le ne bo preveč deževalo. V nakladnih panjih bom kapljal raztopino po zasedenih ulicah, v AŽ-jih bom pa kar z uparjevalnikom, ker se mi ne ljubi zajebavat s kapanjem.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15925Odgovor Kočevski med-ved
Sr Nov 16, 2005 4:37 pm

Je pa res odgovoren ta prijatelj, predvsem do čebel. Manj dela bi imel če bi spomladi kar zaprl panje.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15926Odgovor Pike
Sr Nov 16, 2005 6:06 pm

Ja, bom ga povprašal spomladi, če je kaj preživelo.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 15927Odgovor divji cebelar
Sr Nov 16, 2005 6:22 pm

Narava je današnji dan podarila vsem zamudnikom. Če ste ga tudi tokrat zamudili, je malo verjetnosti, da bo letos še tako radodarna. Pripravila nam je neverjeten izletni dan in užival sem, ko se je "vojska" skozi žrelo masovno prebijala na sonce. Čudovit pogled in srce ti zaigra kot orkester frajtoneric. V hipu je poplačano vso delo, skrb, trud in denar. Ta užitek pa seveda pozna le Čebelar in je zanj prikrajšan državljan, ki pač ima slučajno čebele.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15928Odgovor Pike
Sr Nov 16, 2005 6:35 pm

Fak ej, jaz sem pa že deset dni zapored v sluzbi in v tej smogasti ljubljani sploh se nisem videl sonca. Cele dneve zaprt v pisarni pa se ADSL-ja nimam :?

Blagor se vam, ki lahko tako pozno opazujete svoje čebelice :lol:

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15929Odgovor Kočevski med-ved
Sr Nov 16, 2005 7:24 pm

Pike tudi ti boš nekoč v naši koži. Si pa cel dopoldan med ljubljanskimi frajlami. Poglej malo okoli sebe. :roll: :wink: :shock:
LP
Koèevski med-ved

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 15930Odgovor divji cebelar
Sr Nov 16, 2005 7:37 pm

Kočevski med-ved napisal/-aCOLONPike tudi ti boš nekoč v naši koži. Si pa cel dopoldan med ljubljanskimi frajlami. Poglej malo okoli sebe. :roll: :wink: :shock:
In pazi, da te žena ne zaloti !!!!!! :lol:

Bojan
PrispevkovCOLON 154
PridruženCOLON To Apr 13, 2004 11:58 am

OdgovorCOLON # 15943Odgovor Bojan
Če Nov 17, 2005 10:45 am

A je kdo poizkusil z oksalno na način kot je bil opisan mislimda v zadnjem čebelarju. Oksalna v granulato in gretje le te s čajno svečko (no saj je v čeberarju narisano).

Zadeva mi zgleda precej simpl...ubistvu se tisto pripravco komot nardi doma. vprašanje samo če deluje..pa če ga lahko kej userješ?!

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15945Odgovor Pike
Če Nov 17, 2005 11:20 am

Ha, ha, ha, ha,... Kar se telih ljubljanskih frajl tiče je pri meni bolj slabo. Hvala bogu, da imam pol ure časa za malico in zavijem v Interšpar. Tam človek vidi veliko lepih stvari 8) .

Za ženo se pa ni za bati, ker pravi, da sem tako in tako preveč s čebelarstvom okupiran :lol: :lol: :lol:

SONCEEEEEEEEEEE, jupi, po 11 dneh ga vidim.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15946Odgovor Pike
Če Nov 17, 2005 11:22 am

Pozdravljen Bojan,

Sem že mislil, ker te toliko časa ni bilo slišati, da si šel kam v inozemstvo, kjer nimajo interneta ?!

Po mojem je tole v redu, če imaš malo čebeljih družin in kup časa pa kakšnega dobrega kolega. Npr. to bi lahko počel med kuhanjem žganja, ko je časa tako in tako preveč oziroma ne moreš nikamor.

Poizkusi in poročaj, lahko da je zanimivo.

Bojan
PrispevkovCOLON 154

OdgovorCOLON # 15952Odgovor Bojan
Če Nov 17, 2005 3:54 pm

No glede na opis tudi ni ravno tako komplicirana zadeva...
Kje pa se da kupit oksalno v prahu?

pavel
PrispevkovCOLON 266
PridruženCOLON To Maj 31, 2005 10:35 am

OdgovorCOLON # 15954Odgovor pavel
Če Nov 17, 2005 4:01 pm

Chemo v BTCju, verjetno tudi v Lukovici

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15955Odgovor Pike
Če Nov 17, 2005 4:07 pm

Zagotovo dobiš na obeh omenjenih lokacijah oksalno kislino v kristalčkih.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15958Odgovor Kočevski med-ved
Če Nov 17, 2005 8:01 pm

Pa ne vedno. Zadnjič sem v Chemu spraševal pa so dejali "Jutri popoldne jo dobimo." "Ali ste čebelar?"
Ja tako je v Ljubljani. Na Lukovici sem jo pa dobil.
LP
Koèevski med-ved

Gost

OdgovorCOLON # 15959Odgovor Gost
Če Nov 17, 2005 9:49 pm

Pravzaorav bo tole le vprašanje, Zastavljam ga tisti čebelarjem ki z uparjanjem OK uničujejo varozo . Ali apomladi ko se prične delo z čebelami tudi očistite mrežo in romčke in takim nastrganim propolisom naredite propolis

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15960Odgovor Kočevski med-ved
Če Nov 17, 2005 9:59 pm

Jaz še nikoli nisem spomladi čistil okvirjev in mrež ki so obdane s propolisom. Propolis pridelujem na mrežicah v NP. Pobiram pa pred prvim tretiranjem ČD s kislinami. Ta propolis ki ga poberem iz mrežic in okvirjev v AŽ panju uporabi prijatelj za razne premaze, med njimi za premaze izrezljanih lesenih medvedkov, skled in podobno.
LP
Koèevski med-ved

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 15962Odgovor divji cebelar
Pe Nov 18, 2005 12:08 am

Anonymous napisal/-aCOLONPravzaorav bo tole le vprašanje, Zastavljam ga tisti čebelarjem ki z uparjanjem OK uničujejo varozo . Ali apomladi ko se prične delo z čebelami tudi očistite mrežo in romčke in takim nastrganim propolisom naredite propolis
Čestitam! Eno najboljših vprašanj v zadnjem času. Vendar bi bil bolj vesel, če bi za tovrstna vprašanja imeli zaprt del foruma. Tako pa pač je kot je. Razen od Medota, druge razprave in odgovorov ne pričakuj, če pa že še kdo bo, pa bo ponovil Medotov odgovor. Ti pa verjemi, če želiš!

Bojan
PrispevkovCOLON 154

OdgovorCOLON # 15973Odgovor Bojan
Pe Nov 18, 2005 10:32 am

Gost. A lahko na moj PM sporočiš kje se te lahko dobi, da še kaj uporabnega poveš.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15978Odgovor Pike
Pe Nov 18, 2005 2:16 pm

Enako kot Kočevski medved :lol:

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15979Odgovor Pike
Pe Nov 18, 2005 2:20 pm

Sama oksalna kislina niti ni tak problem kar se propolisa tiče. Spomnimo se rabarbare, ki ima takšen zoprn okus ravno zaradi ogromnih količin oksalne kisline pa kaonec konvec je tudi v jabolkah in enemu kupu reči. PRed postavko, da propolisa sploh ne uživamo v tako velikih količinah. Drugi problem je , če se ga uporablja na kakšnih ranicah ali podobno. Ampak, ker je v čebelarstvu toliko drugih reči je oksalna kislina, ki se vsede na mrežice in okvirček itd. bolj mila zadeva.

Konec koncev se da tole tudi bolj polemizirati in še bolj dramatizirati. Vsak bo vlekel na svoj konec.

ÄŤebelarka
PrispevkovCOLON 3
PridruženCOLON So Okt 09, 2004 10:30 am

OdgovorCOLON # 15984Odgovor ÄŤebelarka
Pe Nov 18, 2005 4:50 pm

V oktobrskem Čebelarju je pri navodilih za zdravljenje varoe z izparevanjem oksalne kisline omenjeno, da se uporablja zaščitna maska.
Kakšna mora biti in kje se kupi?

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15989Odgovor Pike
Pe Nov 18, 2005 6:03 pm

O teh maskah je na dolgo in na široko pisal Preinfalk v veterinarskih nasvetih. Jaz sem si zapomnil samo toliko, da mora biti siva. V preteklih letnikih čebelarja je to ziher notri. Pa mislim, da smo o temu tudi že nekje debatirali. Pom poizkusil doma pogledati.

Ampak zadnje čase opažam, da vse preveč stvari obljubljam in potem ne realiziram.

Draga čebelarka, ker je slovenija tako majhna tudi okolica Kamnika ni tako velika, de se ne bi imenoval kraj od koder ste doma.

Lep pozdrav

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15990Odgovor Kočevski med-ved
Pe Nov 18, 2005 6:09 pm

čebelarka napisal/-aCOLONV oktobrskem Čebelarju je pri navodilih za zdravljenje varoe z izparevanjem oksalne kisline omenjeno, da se uporablja zaščitna maska.
Kakšna mora biti in kje se kupi?
pojdi do najbližnje gasilske enote in povprašaj za njo. Gasilci imajo prav tako kot potrebiješ ti. Če ti jo oni ne morejo prodati ti bodo vsaj svetovali kje jo dobiš.
Jaz uporabljam vojaško - Švicarske vojske. Tudi SV ima podobne.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15994Odgovor Pike
Pe Nov 18, 2005 8:00 pm

Jaz imam pa JNA masko samo pojma nimam kakšen filter je notri, po mojem kakšen tipski.

No, pa imamo že vsaj sodobno opremljene čebelarje, če ne že vojske :D

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov