Kaj se je zgodilo?????

Arhivirane teme 2005
sevdah
PrispevkovCOLON 15
PridruženCOLON Ne Maj 02, 2004 8:19 pm

Kaj se je zgodilo?????

OdgovorCOLON # 15592Odgovor sevdah
To Okt 11, 2005 4:55 pm

V torek(8.10) sm odprl svoje panje da vidim kako jim gre i da se pripravim za oksalno kislino. Potem pa ŠOK!!! Panji prazni brez čebel. Nikjer nobene mrtve čebele. Hrane in vec kot dovolj!!! Pred 20 dnevi sem jih samo odpiral in so panji bili puni čebel. Ne vem zakaj so odsle? Junija sm jih tretiral z mravljo kislino!!! Kaj se je zgodilo????? :(

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15596Odgovor Pike
To Okt 11, 2005 5:30 pm

Pozdravljen Sevdah,

Takole preko računalnika je težko reči kaj je krivo za izginotje čebel. Smo se pa čebelarji enako spraševali že konec leta 2003, ko so bili panji prazni, s kopico zalog medu in cvetnega prahu. Sem ter tja je bila v kakšnem panju še matic s ščepcom čebel vendar vse mrtvo.

KAj je točen razlog je sila težko reči. Takrat je tudi izbruhnila tista afera s Gauchom in imidaklopridom. Čisto pošteno povedano mislim, da je bila kriva varoja! Saj obstaja polno teorij zaradi katerega razloga čebele zapustijo panj, kdaj se ne morejo vrniti zaradi zastrupitve itd. Letos kot sem že v navodilih za oktober napisal sem opazil in še opažam, da varoja pada in pada in pada,... Kam to vse skupaj pelje ne vem ampak si spet upam trditi, da bo letos vsaj glede na moj osip varoje in na pogovore z ostalimi čebelarji še kdo ostal brez kakšne družine ali pa celo več.

Vseeno mi je pa zelo žal, da si ostal brez čebelic. v kolikor boš potreboval kaj matic ti jih rade volje podarim. Tudi kakšna družinica bi se našla :wink:

Lep pozdrav,

Grega

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

Re: Kaj se je zgodilo?????

OdgovorCOLON # 15597Odgovor divji cebelar
To Okt 11, 2005 5:40 pm

sevdah napisal/-aCOLONV torek(8.10) sm odprl svoje panje da vidim kako jim gre i da se pripravim za oksalno kislino. Potem pa ŠOK!!! Panji prazni brez čebel. Nikjer nobene mrtve čebele. Hrane in vec kot dovolj!!! Pred 20 dnevi sem jih samo odpiral in so panji bili puni čebel. Ne vem zakaj so odsle? Junija sm jih tretiral z mravljo kislino!!! Kaj se je zgodilo????? :(
Pozdravljen prijatelj!
Če je bilo tisto junija zadnje tvoje srečanje z varojo (zatiranje), bi bilo zanimivo vedeti koliko krat si se z varojo spopadel pred tem in sedaj skoraj zagotovo lahko povemo, da ti je varoja spraznila panje. V letošnjem letu je napad varoje zelo hud in tisti, ki smo temu problemu posvečali več pozornosti, kot ti ( tako vsaj sodim po tvojem opisu ) imamo še vedno velike odpade po tretiranjih. Nekateri veterinarji, ki so malo več prisotni na terenu in poznajo razmere, že lep čas opozarjajo na problem varoje in praznenje panjev. Čebelarji, ki so se striktno držali "doktrine" se sedaj že srečujejo s praznimi panji, nekateri bodo to spoznali spomladi, drugi zopet bodo v pomlad šli z zelo oslabljenimi družinami. Vse bolj se mi dozdeva, da bo zima kar primeren čas, da se čebelarji temeljito pogovorimo o tem kako spraviti varojo v znosne okvire.
Žal mi je, da se ti je to pripetilo. Prepričan sem, da se ti v naslednjem letu sigurno več ne bo.

bogdan
PrispevkovCOLON 493
PridruženCOLON Pe Apr 09, 2004 10:10 am
KrajCOLON Ajdovscina

OdgovorCOLON # 15601Odgovor bogdan
To Okt 11, 2005 5:57 pm

Ojej! :( Koliko panjev? Kolikokrat si tretiral proti varoji, s šok terapijo ali kako? Tudi jaz sem mnenja, da je vzrok varoja. :evil: Ko sem pred leti začel čebelariti z dvema družinama, se zadevi nisem dovolj resno posvetil, sem se jeseni znašel pri panjih polnih medu in brez čebel, med drobirjem pa je bilo kar nekaj varoj, dovolj za razlago nenadne "evakuacije".
Naj medi, kjerkoli ze si...

Gost

OdgovorCOLON # 15606Odgovor Gost
Sr Okt 12, 2005 9:15 am

14. julija sm jih nazadnje tretiral z mravljo kislino šok metoda. pred tem pa zimsko tretiranje novembra 2004 z oksalno kislino in to je po mojem zadoščalo vse do tega leta. Šlo mi je 10 panjev, v petih je ostalo malo čebel, jih bom zdruzil v dva pa bom videl ce bodo preziveli. ko koncam zdruzevanje jih bom tretiral takoj z oksalno kislino. Kaj pravite na to?
Dvadeset dni pred tem kaj mi se je zgodili panji so bili puni čebel!!!!!! Bio sm srečan da sm jih končno spravil na normalno stevilo za zimo in da ne bo potrebno zdruzevanje!!!!

Boris
PrispevkovCOLON 259
PridruženCOLON So Apr 03, 2004 9:17 pm
KrajCOLON Primorje

OdgovorCOLON # 15613Odgovor Boris
Sr Okt 12, 2005 7:51 pm

Pozdravljen !

Mislim, da se sedaj združevanje ne obnese več, mogoče bi pa lahko premestu družine v manjše panje, sedemsatarje naprimer.

Je pa sedaj po moje že vse skup prepozno. :?

lesi
PrispevkovCOLON 74
PridruženCOLON Če Sep 29, 2005 6:39 pm
KrajCOLON Brežice

OdgovorCOLON # 15819Odgovor lesi
Če Nov 10, 2005 1:29 pm

pravkar sem bil pri dveh starejših čebelarjih (eden jih ima 12 AŽ, drug 32 AŽ) pred hranjenjem in večkratnim zdravljenjem proti varoji, zdaj jih imata oba po eno družino in še ta je letošnji roj v obeh primerih.

Povedala sta, da so panji ostali prazni in polni medu za zimovanje, vendar v panjih ni čebeljih družin niti mrtvih čebel. Ostali so so prazni panji z polnimi okvirji.

Povedala sta oba, da sta pravočaso zdravila oz. zatirala proti varoji in to večkrat, saj naj bi bilo veliko varoje. Upad čebeljih družin naj bi se začel stopnjevati ob koncu kostanjeve paše.

Čebele naj bi zapustile panj a se nikoli vrnile. Ker pa je številčno v panju ostala mala in slabotna družina pa je prišlo še do ropa.

Zdravila sta jih samo s Hemovarjem....

Ali obstaja možnost da so mlade letošnje družine-roji man izpostavljeni varoji kot bolj številčne močne družine.

Vlivam jim upanje na bolše dni , vendar eden od njih je že skoraj izgubil veselje do čebelarjenja, čeprav čebelari že od zgodnji maldostniškjih letih.

Boris
PrispevkovCOLON 259
KrajCOLON Primorje

OdgovorCOLON # 15820Odgovor Boris
Če Nov 10, 2005 2:09 pm

lesi napisal/-aCOLONpravkar sem bil pri dveh starejših čebelarjih (eden jih ima 12 AŽ, drug 32 AŽ) pred hranjenjem in večkratnim zdravljenjem proti varoji, zdaj jih imata oba po eno družino in še ta je letošnji roj v obeh primerih.

Povedala sta, da so panji ostali prazni in polni medu za zimovanje, vendar v panjih ni čebeljih družin niti mrtvih čebel. Ostali so so prazni panji z polnimi okvirji.

Povedala sta oba, da sta pravočaso zdravila oz. zatirala proti varoji in to večkrat, saj naj bi bilo veliko varoje. Upad čebeljih družin naj bi se začel stopnjevati ob koncu kostanjeve paše.

Čebele naj bi zapustile panj a se nikoli vrnile. Ker pa je številčno v panju ostala mala in slabotna družina pa je prišlo še do ropa.

Zdravila sta jih samo s Hemovarjem....

Ali obstaja možnost da so mlade letošnje družine-roji man izpostavljeni varoji kot bolj številčne močne družine.

Vlivam jim upanje na bolše dni , vendar eden od njih je že skoraj izgubil veselje do čebelarjenja, čeprav čebelari že od zgodnji maldostniškjih letih.

Živjo !

Najbrž čebelje družine niso bile dražilno krmljene in matice so nehale zalegat, posledica je seveda pomanjkanje zimskih čebel, poletne pa so pomrle. Tudi če jih druge čebele nebi izropale te družine nebi dočakale pomladi. Svoje so seveda prispevale tudi varoje, brez dvoma in posledica tega so prazni izropani panji. Čudno, da se lahko to zgodi čebelarju z večletno prakso. :?

Bo še kdo kaj dodal oz. me popravu, če sem se zmotu, vendar mislim da so to vzroki propada družin.

Lep pozdrav :!:

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 15822Odgovor divji cebelar
Če Nov 10, 2005 6:01 pm

Boris verjetno nisi v zmoti . vendar je na razpolago premalo podatkov, da bi bilo mogoče s sigurnostjo reči kje tiči osnovni razlog. Morali bi vedeti kdaj sta zadnjič točila. kdaj sta pričela z zimskim krmljenjem, kako in kolikokrat sta tretirala s hemovarjem in še kakšen podatek bi bil dobrodošel. Neglede na to kaj si o amitrazu mislimo in kakšni so njegovi stranski učinki, je še vedno toliko učinkovit, da družine ne bi smele propasti, če bi tretirala pravilno in pravočasno in če sta tudi drugače skrbela za družine, predvsem za njihovo živalnost ter da so imele vedno dovolj hrane. V času med zadnjim točenjem in začetkom zimskega krmljenja je "dražilno krmljenje !?!?!" zdaleč premalo, čebele je potrebno kar redno krmiti in tako zagotavljati primerno količino hrane za normalen razvoj družine. Sploh je zanimivo kako se je uveljavilo t. i. "dražilno krmljenje", ko čebelarji v pitalnike vlivajo 2 do 3 dcl raztopine. Zgodaj spomladi je takšno krmljenje bolj škodljivo kot koristno, ker je v panjih tako že dovolj vlage in vode res ni treba še dodatno dolivati. Čez leto pa takšno "krmljenje" res le draži čebele, druge koristi pa od tega ni. Če se že mora kaj dajati, potem se naj da poln pitalnik in to toliko krat kot je pač potrebno in ne le za svojo dušo in mirno vest. Od tega čebele nimajo nič. Mogoče le kakšen rop, če si ob tem še malo neroden ali nepreviden.

imkerr

Nega cebeljih družin

OdgovorCOLON # 15823Odgovor imkerr
Če Nov 10, 2005 6:42 pm

Letos je napad varoe posebno zanimiv. skoraj v celoti se strinjam s tem kar ste vsi pred mano zapisali. Dodal bi se naslednje:
Pri mojih cebelah v Ljubljani mi do konca junija ni uspelo najti ene varoe, cebele sem drzal na maksimalni moci. Pri poznojesenskem tretiranju pa je prislo do izredno velikega odpada, kar dokazuje na mocno reinvazijo.
Ker je bila jesen brez pase, se tudi mlade druzine, kjub krmljenju niso razvile-prava revščina.
Kdaj bomo zaceli zatirati varoo bolj organizirano in istocasno-ne vsak po svoje ali enkrat eden drugic drugi, varoa pa se seli ?! Ivan Jurkovič

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 15824Odgovor divji cebelar
Če Nov 10, 2005 7:01 pm

Pozdravljeni g. Jurkovič !
Najina želja, da bi začeli v bližnji prihodnosti enotno, načrtno in vsklajeno zatirati varojo, se nama ne bo tako hitro uresničila. Da pa bi to sploh lahko počeli, bi morali imeti pred tem izpolnjene določene pogoje. Kot prvo, bi vsi čebelarji morali vedeti kakšno je stanje v njihovih družinah. In koliko jih to v resnici ve ??? Priznajva si, da zelo malo. Večina jih pač nekaj zdravi, eni s tem, drugi z drugim, v glavnem na pamet. Najprej torej v vse panje rešetke za lovljenje odpadlih varoj in vodenje ustrezne evidence. Ker so plastične rešetke precej drage, jih je potrebno sofinancirati iz sredstev EU in državnega proračuna. Tako bodo vsaj vsi čebelarji imeli nekaj od tega. Potem sofinanciranje pripomočkov za uporabo kislin ter sredstev samih. Praktično izobraževanje čebelarjev na terenu in ne več stalno ponavljajoče se blebetanje prežvečenih teorij od katerih čebelarji praktično nimajo nobenih koristi. In to lahko počnejo le področni veterinarji, ki bi morali sami najprej dobro poznati vse tehnike in metode dela s kislinami. In ko bodo izpolnjeni ti pogoji, se lahko izdela konkretna ter učinkovita doktrina ter program za celotno Slovenijo ali vsaj njene večje dele.

Boris
PrispevkovCOLON 259
KrajCOLON Primorje

OdgovorCOLON # 15825Odgovor Boris
Če Nov 10, 2005 7:27 pm

Pozdravljen divji !

Glede dražilnega krmljenja nisem niti pomislu na dodajanje sladkorne razstopine le po dva do tri deci družinam. Delam tako, kot so me učili priznani čebelarji, po zadnjem točenju vsak drugi dan poln pitalnik, cca 8 dcl sladkorne razstopine v razmerju 3 : 2 v korist sladkorja. Ko čebele prenašajo to razstopino po panju pa dobi matica občutek, da je v naravi paša in močno poveča zaleganje zimskih čebel. To zadnje nisem napisal tebi divji, ker to že itak veš temveč lesiju. :) :lol:

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 15832Odgovor divji cebelar
Pe Nov 11, 2005 8:38 am

Boris tudi meni kdaj kak poduk prav pride. :lol: Imaš pa prav. Če čebelam že kaj dajamo, potem naj bo od tega tudi korist in ne da bi jih le dražili, one pa bi bile lačne. Nasploh pa nekateri čebelarji t.i. "dražilnemu krmljenju" z dodajanjem 2 do 3 dcl raztopine pripisujejo prevelik pomen. Na prihodnjo pomlad je treba misliti že avgusta.
Lepo te pozdravljam!

Boris
PrispevkovCOLON 259
KrajCOLON Primorje

OdgovorCOLON # 15833Odgovor Boris
Pe Nov 11, 2005 10:18 am

divji čebelar napisal/-aCOLONBoris tudi meni kdaj kak poduk prav pride. :lol: Imaš pa prav. Če čebelam že kaj dajamo, potem naj bo od tega tudi korist in ne da bi jih le dražili, one pa bi bile lačne. Nasploh pa nekateri čebelarji t.i. "dražilnemu krmljenju" z dodajanjem 2 do 3 dcl raztopine pripisujejo prevelik pomen. Na prihodnjo pomlad je treba misliti že avgusta.
Lepo te pozdravljam!

Sva na isti frekvenci divji. :o :lol: :lol:

Lep pozdrav ! :wink:

Gost

OdgovorCOLON # 15836Odgovor Gost
Pe Nov 11, 2005 2:03 pm

tko kot vsi ostali, kakor tudi ta dva starejša in tudi sam sem hranil čebele po točitvi in prezimovanjem tko kot ma za biti. Na kraj pameti mi ne pade da bi v pitalnik zlil 1 dcl raztopine, vedno do vrha, zvečer in večkrat,

Ta dva sta jih zdravila in nahranila, skratka začela pripravljati na zimovanje. Ne da bi ju zagovarjal, ampak sta na tem področju kar strokovnjaka z dolgoletnimi izkušnjami.

Upam pa reči kolikor vem, da v posavju nista edina, ki sta ostala brez družin v panju.

Mislim in se strinjam, da je letos, delnio zaradi slabega poletja, varoja toliko bolj na preži.

Boris
PrispevkovCOLON 259
KrajCOLON Primorje

OdgovorCOLON # 15837Odgovor Boris
Pe Nov 11, 2005 7:05 pm

Anonymous napisal/-aCOLONtko kot vsi ostali, kakor tudi ta dva starejša in tudi sam sem hranil čebele po točitvi in prezimovanjem tko kot ma za biti. Na kraj pameti mi ne pade da bi v pitalnik zlil 1 dcl raztopine, vedno do vrha, zvečer in večkrat,

Ta dva sta jih zdravila in nahranila, skratka začela pripravljati na zimovanje. Ne da bi ju zagovarjal, ampak sta na tem področju kar strokovnjaka z dolgoletnimi izkušnjami.

Upam pa reči kolikor vem, da v posavju nista edina, ki sta ostala brez družin v panju.

Mislim in se strinjam, da je letos, delnio zaradi slabega poletja, varoja toliko bolj na preži.

Pozdravljen !

Če so čebele pomrle oz. so zapustile panje, če so bile izropane in so šle po slabem je vedno kriv čebelar. Nekje je naredu napako in to se dogaja tudi čebelarjem z večletno prakso, kateri mislijo da imajo že vse v malem prstu in jih zato večkrat povozi čas po domače rečeno.

Ko sem letos poklical možakarja, ki je čebelarjem potom društva nabavu hlapilnike in mu povedal, da me je poklical starejši čebelar, ki je zaradi njih izgubil tri družine, ker je prekoraču dovoljeno dozo mi je ta rekel, da možakar ni hotel poslušat njegovih navodil, ker ima znanje v malem prstu. Pa je dal ta kislino v tri panje in pobil čebele. Govorim o možakarju z zeloo dolgo čebelarsko prakso.

Torej dragi gost, brez zamere, krivda je vedno od tistega, ki izgubi družine, bodisi zaradi malomarnosti ali pa neznanja.
Vzroke ki si navedel lahko pripišemo samo varoji in prepoznemu zdravljenju. Večkrat so že čebelarji pisali na ta in tudi na ostale forume, tudi na forumu čebelarske zveze si lahko prebereš popolnoma isti primer, ko je človek čez noč ostal brez čebel, čeprav naj bi jih uspešno pripravil na prezimovanje in zaključek je bil povsod vedno enak, kriva je bila varoja.
Če imaš družine zelo močne, te zlahka napadejo slabše razvite čebele v okolici in reinvazija varoj naredi svoje. Precej se govori tudi o istočasnem tretiranju družin proti varoji in tega se v bodoče, če je le možno probajte držat. V moji okolici teh problemov o katerih pišeš nima noben čebelar, se pa vsi obvezno udeležimo vsakega strokovnega predavanja in smo zelo povezani med sabo. Sem pa največ znanja dobu ravno iz čebelarskih forumov, ker je gori več koristnih informacij kakor v vseh knjigah skupaj. :wink: :)

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 15838Odgovor divji cebelar
Pe Nov 11, 2005 7:13 pm

Največji del te razprave se ni nanašal na smolo, ki sta jo imela oba kolega. Da bi lahko komentirali njun primer, bi morali imeti nekaj več podatkov. Na osnovi informacije o njunem primeru se je razprava potem prevesila v smer dražilnega krmljenja. Tako da o primeru obeh kolegov pravzaprav razprave skoraj ni bilo.
V Sloveniji zaenkrat ne poznam prav nobenega strokovnjaka za zatiranje varoje. Tudi tisti, ki se javno za to razglašajo, so še daleč od tega. Poznam pa nekaj malo bolj in nekaj malo manj uspešnih čebelarjev, ki pač bijejo vsak svojo bitko s to nadlogo in nekaj inovatorjev, ki so svoja znanja ter izkušnje želeli udejaniti v neki metodi, ki bi dala zadovoljive rezultate. Na žalost pravih rezultatov še vedno ni. Vendar pa je treba vsem, ki se na tem področju trudijo, nuditi vso pomoč. Še najbolj nebogljeno na tem področju izgleda slovenska čebelarska stroka, ki ji že leta ni uspelo na svetlo dati nič novega, učinkovitega in koristnega. Izgleda, da se vsi najraje ukvarjajo s stvarmi, ki imajo malo uporabno vrednost, s pravimi problemi pa se vsak po svoje spopadajo kar čebelarji sami. Oba kolega, ki imata prazne panje sta žrve naših razmer na tem področju, pa če si to priznamo ali ne. In na žalost nista edina. Čebele kar lepo padajo, vendar zaradi tega v tej deželi prav nikogar ne boli glava. Razen prizadetih čebelarjev, seveda.

Gost

OdgovorCOLON # 15849Odgovor Gost
So Nov 12, 2005 11:08 pm

Pozdrav

Panji brez čebel , VAROZA pa nič drugega,

Gost

OdgovorCOLON # 15850Odgovor Gost
So Nov 12, 2005 11:46 pm

Sprva nisem hotel tega napisati . ko pa sem še enkrat prebral zadni članek od g. div.čebelarja , pa me je zamikalo da to napišem. res je , da smo čebelarji pravzaprav pri zatiranju varoze praktično ostalo sami z svojimi težavami.Borimo se kakor se gdo more znajti , vendar v okvirjih še mogočega -dovoljenega. Ne vsi. Sam se ukvarjam že nekaj let z to nadlogo in sedaj že lahko rečem da sem na pravi poti. Iskazalo se je , da je moja teorija prava. Že sem pred leti napovedal , da se varoza razvija v ciklusih . Takrat mi ni nobeden to verjel . celo raje so me zaničevali .Pa nič zato. Gornji pravi so nekateri ki mislijo da o tem vse vedo , ne vedo pa nič. tako ga pač razumem. Sam priznam , da ne vem nič, pa vendar kar uspešno pobijam varozo, tako , da mi na dela več škode. In to z minimalnimi posegi v panju,se razume z dajenjem stupov. Pri vsem tem je žalostno , da kot pravi zdravstvena doktrina ki jo propagirajo ni vredna nič, RES ni vredna počenega groša.Res je tudi to , da kaj novega pa nimajo za ponuditi. V letošnjem letu ki nas zapušča je bilo povsod zelo hudo, kdor ni v pravem času pravilno in učinkovito ukrepov se je znašel tam kot gornja čebelarja. Ker imam kar dosti stikov z čebelarji moram tudi to povedati. Čeprav nekaterim to ne bo všeč. To si tudi zelo redek čebelar upa na glas povedati. Veliko čebeljnih družin je šlo zaradi MK.
Še dosti imam o tem za povedati , vendar so stvari take , da bi se neposredno izdal kdo sem , sem pač raje anonimen.

trot

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 15851Odgovor divji cebelar
Ne Nov 13, 2005 8:19 am

Pozdravljen spoštovani Gost !
Da ne bi vedeli NIČ ne drži popolnoma. Sedaj vemo vsaj že to, da NIČ ne vermo, oziroma daleč premalo, da bi se s to nadlogo lahko usperšno kosali. Glede cikličnih gibanj v pojavu invazije varoje pa se s tabo strinjam. Ta občutek sem dobil tudi sam. Vendar je pri tem še nekaj. Ne sprašuj kaj, ker ne vem. Zanimivo pa je vendarle, da se v vseh delih dežele ta nadloga ne pojavlja enako močno in ne pobira enakega davka. Največje izgube pravzaprav beležijo področja, kjer so ali bi naj vsaj bili, čebelarji najbolj "osveščeni ?!?!?! " in se jim tudi največ nudi. In prav v teh področjih ob varozi običajno največji davek pobirajo tudi drugi vzroki kot so huda gniloba, zastrupitve čebel in "neznani ???" pojavi odmrtja čebeljih družin.Temu fenomenu bi se pa le kazalo malo posvetiti.
In zakaj ne bi smeli vedeti kdo si ?? Pa saj ni važno. O svojih izkušnjah pa le še kaj zapiši in s tem boš mogoče komu pomagal, da bo vsaj lažje obvladoval situacijo na področju varoze.

Gost

OdgovorCOLON # 15854Odgovor Gost
Ne Nov 13, 2005 12:47 pm

Pozdrav

To kar pravite je vse res , žal. Ko začnež brskati po tem problemu, in če bolj brskaš in iščeč več vprašanj se postavlja. Tako , da si potem postavljen pred zid , kako naprej. Tedaj praktično ugotoviš , da nič ne veš . V takem primeru svse skupaj za nekaj časa pustim in se kmalu utrne kakšna nova misel. Res je , če ne moreš z zadevo naprej moraš to prespati , pa pridejo nove ideje. Posebno težko je ko nimaš prav nikogar s katerim bi si izmenjal ideje.No ni povsem tako , kajti strokovnaki - kemiki mi z svojim znanjem velijko pomagajo.Marsikaj bi se na tem področju lahko dalo spremenite v prid čebelam , toda ni taprave volje. Ker je žal lobi tako močan da dirigira stvari v svoj prid.Prepričan sem , da prav konstruktivna debata bi doprinesla uspeh. Čeprav bi bil ta forum ,moral biti predvsem posvečen temu namenu, ni tako. Praksa kaže , da smo čebelarji ane čudne sorte ljudje.
Seveda sem pripravljen marsikaj svetovati in stem doprinesti da bi bilo manj težav . Vendar ne na tem mestu , drugje . Predvsem pa v svojem čebelarskem drušvu. Pri zadnjem predavanju ki sem gpripravil na temo zimsko zatiranje sem naletel na topel sprejem.

Gost

OdgovorCOLON # 15855Odgovor Gost
Ne Nov 13, 2005 2:05 pm

div. Čebelar

Da nadaljujem. Omenili ste , da je opaziti največji propad pri najbolj osveščenih čebelarjev, Pravilna ugotovitev. Tudi sam sam prišel do tega mnanja. Zakaj tako je več razlag.Največ posvečam opazovanju , tako sem pri čebeljnako veliko časa. Ko se enkrat naučiš razumeti obnašanje čebel . potem je veliko lažje. Ravno o tem pripravljam članek , kako brez dajanja lovilcev lahko točno določiš kakšno stanje je v panju glede varoze.Ko sem se pred leto tega problema lotil , sem se prvo usedel za mizo in si napravil tehnični koncept , ki mi služi za nadalno delo . Ko enkrat veš kaj hočeš je veliko lažje. Glede odmiranja čebel , mi je že jasno , razen če ni tudi posredi kaj drugega. to bo pokazal čas. Huda gniloba, bo še poseben problem. Hvala bogu , da tega problema še nimam, vendar opažam , da pristojni nimajo pravega pristopa za rešitev te nadloge. Kaj storijo , pridejo zmečejo na kup in požgejo. Mogoče še razkužojo , stem je rešena zadeva. Še nisem zasledil , da bi se stvari lotili pri koreninah .Prvo ugotoviti zakaj spore hude gnilobe pričnejo svoj uničejoči pohod. Če vemo , da so te klice v vsakem panju in čakajo na ugoden trenutek. Če bi se sam polotil tega problema , bi si prvo posvetil točni analizi kje stojijo čebeljnaki , v kakšnih pogojih. Spomnim se , da so stari čebelarji vedno rekli , da mora čebeljnak stati prej na prepihu kot v zavetju in v senci. Nevem , toda moje mnenje je , da bi se morali posvetiti prvo odpraviti vlage v panju in prepiha. Ne vem več kje sem prebral , da nekateri celo svetujejo dajati vodo pod gnezdo , pa to je noro.Isto kot svetujejo dražilno krmlenje, kar je popolnoma skregano z logiko.
Naj bo dovolj , kot vidite se takoj razpišem po dolgem in po počez.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668

OdgovorCOLON # 15856Odgovor divji cebelar
Ne Nov 13, 2005 8:36 pm

Pozdravljen kolega v čebelarstvu !
Malo sveže krvi temu forumu kar koristi. Vesel sem, da si se pojavil. In ugotavljam, da imava glede nekaterih zadev zelo podobne poglede ter kot je videti tudi izkušnje. Upam, da boš kdaj glede varoje pripravljen povedati kaj več. Posebej zanimivo se mi zdi, kako se brez lovilnih mrež orientirati glede napadenosti družine s tem zajedalcem. Priznam, da si me naredil radovednega. Glede hude gnilobe in njenega zatiranja pa je problem lahko bolj kompliciran kot je videti. Obstajajo že več let stara žarišča, ki jih nikoli ni nihče do konca saniral. In vsake toliko časa udari prav iz teh starih žarišč ali iz njihovih neposrednih bližin.
Lepo te pozdravljam!

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

Re: Nega cebeljih družin

OdgovorCOLON # 15862Odgovor Kočevski med-ved
Po Nov 14, 2005 9:30 am

imkerr napisal/-aCOLONLetos je napad varoe posebno zanimiv. skoraj v celoti se strinjam s tem kar ste vsi pred mano zapisali. Dodal bi se naslednje:
Pri mojih cebelah v Ljubljani mi do konca junija ni uspelo najti ene varoe, cebele sem drzal na maksimalni moci. Pri poznojesenskem tretiranju pa je prislo do izredno velikega odpada, kar dokazuje na mocno reinvazijo.
Ker je bila jesen brez pase, se tudi mlade druzine, kjub krmljenju niso razvile-prava revščina.
Kdaj bomo zaceli zatirati varoo bolj organizirano in istocasno-ne vsak po svoje ali enkrat eden drugic drugi, varoa pa se seli ?! Ivan Jurkovič
Ivan verjetno še nekaj časa ne, ker smo premalo organizirani.
LP
Koèevski med-ved

Bojan
PrispevkovCOLON 154
PridruženCOLON To Apr 13, 2004 11:58 am

OdgovorCOLON # 15863Odgovor Bojan
Po Nov 14, 2005 10:18 am

No vidim da iamte nekateri enake težave kot jaz. Letos jeseni sem ostal brez 2 družin. Je pa dejstvo ki ga priznam da je bilo varoje ogromno. Pa sem letos dvakrat izrezal trotovino. Dal sem bayvarol po iztočenju in krmljenju, vendar ga čebele niso jemale. Rezultat je bil da je en panj padel v času ko sem imel notri bayvarol. Enostavno je bil sesut (verjetno od mojih sosednjih panjev) tekom dneva, ker je bilo pred žrelom ogromno čebel, satje pa popolnoma izprazneno, ker so ga očitno izropale. Je pa res da je bilo varoj na podnici res nepopisno velik.
In teden dni za tem je tako kot pišete...prazen postal še drugi panj...ki sem ga potem zaprtl ker so spet praznile sate sosedove čebele. Skratka eno sranje je s to varojo. Sedaj bom ob priliki zdravil z oksalno. Upam da bosta te dve družini zdržali.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15865Odgovor Kočevski med-ved
Po Nov 14, 2005 11:12 am

Upanje umre zadsnje.
LP
Koèevski med-ved

začetnik
PrispevkovCOLON 39
PridruženCOLON Pe Maj 06, 2005 9:28 am

OdgovorCOLON # 15889Odgovor začetnik
To Nov 15, 2005 7:35 pm

Danes sva s kolegom zdravile najine družine z OK.
Tudi pri naju groza.
Od mojih dveh panjev je bil en panj prazen z ogromno pokrite hrane od zimskega krmljenja. V nedeljo sem pred žrelom gledal mrtvice in našel tudi po tri do štiri varoje na mrtvici. Očitno so padle zaradi reinvazije varoje, kljub poletnemu zdravljenju z Rotenon palčicami in skoraj nikakršnem odpadu.

Pri kolegu pa je slika drugačna. Od štirih panjev sta propadele dve družini. Panji so prazni, brez čebel in brez hrane - prazni sati. Očitno je bil pri njemu rop in to v nekaj dneh.
Oba čebelariva na LR panjih.
Spomladi se priporočam za nakup novih družin, če kdo pozna čebelarja z LR panji.
Pozdrav!

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15891Odgovor Kočevski med-ved
To Nov 15, 2005 7:49 pm

No zopet Rotenon. Škoda da ni iz veterinarske strani priporočila oziroma učinkovitega zdravila proti varoji. Premalo smo organizirani.
Škoda, velika škoda.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
carniolan
PrispevkovCOLON 561
PridruženCOLON Po Apr 05, 2004 9:21 am
KrajCOLON Trenutno - FR
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15902Odgovor carniolan
Sr Nov 16, 2005 8:34 am

začetnik napisal/-aCOLONDanes sva s kolegom zdravile najine družine z OK.
Tudi pri naju groza.
Od mojih dveh panjev je bil en panj prazen z ogromno pokrite hrane od zimskega krmljenja. V nedeljo sem pred žrelom gledal mrtvice in našel tudi po tri do štiri varoje na mrtvici. Očitno so padle zaradi reinvazije varoje, kljub poletnemu zdravljenju z Rotenon palčicami in skoraj nikakršnem odpadu.

Pri kolegu pa je slika drugačna. Od štirih panjev sta propadele dve družini. Panji so prazni, brez čebel in brez hrane - prazni sati. Očitno je bil pri njemu rop in to v nekaj dneh.
Oba čebelariva na LR panjih.
Spomladi se priporočam za nakup novih družin, če kdo pozna čebelarja z LR panji.
Pozdrav!

Uporaba Rotenona ni z palcicami - spet Vrhniski izum - Ce si v nakladnih panjih se to postupa preko najlon nogavice po ulicah v plodiscu - Palcice pa so dober zasluzek in zavajanje kupca v zmoto, kar je kaznivo. Poleg tega pa Rotenon ni dovoljeno sredstvo s strani evropskih veto instanc.
**** Mecem kosti, psi jih glodajo....karavana pa gre dalje...****

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15903Odgovor Kočevski med-ved
Sr Nov 16, 2005 8:44 am

In teden dni za tem je tako kot pišete...prazen postal še drugi panj...ki sem ga potem zaprtl ker so spet praznile sate sosedove čebele. Skratka eno sranje je s to varojo. Sedaj bom ob priliki zdravil z oksalno. Upam da bosta te dve družini zdržali.[/quote]

Ne čakaj predolgo.To že lahko izvedeš danaŠNJE TEMPERATURE SO ZELO UGODNE.
LP
Koèevski med-ved

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov