Zatiranje varoje s thermosublimatorjem

Arhivirane teme 2005
BUTTON_TOPIC_LOCKED
Uporabniški avatar
marty
Site Admin
PrispevkovCOLON 267
PridruženCOLON So Apr 10, 2004 10:36 pm
KrajCOLON Ivan?na Gorica

Zatiranje varoje s thermosublimatorjem

OdgovorCOLON # 15264Odgovor marty
Pe Sep 23, 2005 11:17 am

Na portalu smo objavili članek g. Jurkoviča o zatiranju varoje z oksalno kislino in s pomočjo enostavnega thermosublimatorja:http://new.slovenski-cebelarji.com/inde ... Itemid=100
Tu se lahko razvije razprava na to temo, vaših mnenj in opažanj si želi tudi g. Jurkovič in upam da se bo pridružil debati.
Znanje o èebelarjenju je kot znanje o gozdu: po mesecu dni uèenja ga poznaš in obvladaš, po desetletju uèenja spoznaš, da o njem veš zelo malo ali niè.

marty

začetnik
PrispevkovCOLON 39
PridruženCOLON Pe Maj 06, 2005 9:28 am

Kako pa LR panj

OdgovorCOLON # 15265Odgovor začetnik
Pe Sep 23, 2005 12:03 pm

Kako pa bi se ta "mašina" lahko uporabila v LR panju?
Pozdrav!

Uporabniški avatar
Andrej-Admin
Site Admin
PrispevkovCOLON 780
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 8:27 pm
KrajCOLON Goriška

OdgovorCOLON # 15266Odgovor Andrej-Admin
Pe Sep 23, 2005 12:12 pm

Marty

Pokliči Jurkoviča in naj poskuša razplamteti debato.
Naj še Janko pripravi mednarodne linke, spoznanja itd... Te dni je prijetno vreme in bo debata sončna in sočna...

l.p. Andrej

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 15267Odgovor dušans
Pe Sep 23, 2005 2:40 pm

Varianti sta dve:

Prva je uporaba visoke podnice. v tem primeru se odpre vratca zadaj in uporabi po navodilih.
Drga varianta je bolj za lase privlečena, na normalno podnico se postavi prazna nizka naklada ali prirejen okvir. Zadeva žal zahteva dvigovanje.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

Re: Zatiranje varoje s thermosublimatorjem

OdgovorCOLON # 15268Odgovor divji cebelar
Pe Sep 23, 2005 5:41 pm

marty napisal/-aCOLONNa portalu smo objavili članek g. Jurkoviča o zatiranju varoje z oksalno kislino in s pomočjo enostavnega thermosublimatorja:http://new.slovenski-cebelarji.com/inde ... Itemid=100
Tu se lahko razvije razprava na to temo, vaših mnenj in opažanj si želi tudi g. Jurkovič in upam da se bo pridružil debati.
Želel bi tudi sam preizkusiti s tem izpopolnjenim načinom. Kje je mogoče to napravico nabaviti in po kakšni ceni ??
Hvala za odgovor in lep pozdrav!

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 17073Odgovor imker
Pe Dec 16, 2005 11:32 pm

Moram se opraviciti, šele danes sem našel vaša vprašanja. bom skušal v kratkem odgovoriti in kaj pojasniti. L.p. Ivan J.

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 17252Odgovor FRANK IZ KANADE
To Dec 27, 2005 1:09 am

Tukaj si lahko ogledate kako je vec thermosublimatorjev povezanih skupaj. Na ta nacin se lahko tretira do deset druzin naenkrat. Seveda z OK.

http://www.members.shaw.ca/orioleln/click_here.htm
Regards,
Frank

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
PridruženCOLON Ne Jun 06, 2004 5:16 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 17253Odgovor Janko
To Dec 27, 2005 8:06 am

Jurkovičev termosublimator spominja na svečne izparilnike eteričnih olj, ki jih v teh dneh nekateri uporabljamo za poživitev prostora. Seveda pa je v njem veliko več prefinjenih detajlov, ki omogočajo sublimacijo oksalne kisine. Vsekakor bi bilo zanimivo primerjati različne termosublimatorje glede količine oksalne kisline in njene razporeditve po panju. Važno pa je, da ima g. Jurkovič in še mnogi drugi čebelarji dobre izkušnje z njegovo tehnično rešitvijo.

Pri tovrstnih postopkih me edino skrbi zadostna skrb za požarno varnost. Izključiti je potrebno vsakršno možnost, da bi se lahko kaj vnelo v panju. Zato bi jaz raje svetoval uporabo aluminijaste folije za pokrivanje okenca medišča namesto papirja. Verjetno se pa celotna napravica ne segreje toliko, da bi se lahko vnel papir, če bi padel nanjo??

V nakladnih panjih pa zadevica ni tako praktična, če nimaš omenjne visoke podnice ali česa podobnega. Jaz imam težave pri izvlačenju predala iz visoke podnice, drugo vprašanje pa je, kaj narediti s spodnjo mrežo v podnici. Je dovolj testni vložek nad njo? Ali jo tesneje zapreti? Morda bo pa kdo stuhtal tudi kako rešitev za običajne postavitve nakladnih panjev. Zaenkrat imajo pri njih prednost električni sublimatorji, ki jih porinimo skozi žrelo.

LP
doc. dr. Janko Božiè
Biotehniška fakulteta, Oddelek za biologijo

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 17254Odgovor Kočevski med-ved
To Dec 27, 2005 12:06 pm

Ker ima Jurkovič same nakladne panje in nima problemov s termosublimacijo mislim, da tudi ostali nimate problemov, vsaj tisti ne ki čebelarite z visoko podnico.
Jaz bom to zimo prvič uporabil termosublimator na 220 v izdelovalca ki je obenem predsednik Ribniških čebelarjev g Lesarja. Jaz sem ga kupil pred pol leta za 18 000 SIT.
LP
Koèevski med-ved

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 17255Odgovor imker
To Dec 27, 2005 4:36 pm

....najprej bom dal,kot sem obljubil ,na portal se nekaj diagramov, potem pa bi naprej diskutirali. To pa zaradi tega, da bi čebelarji-kolegi-lazje ocenili, če je način zimskega zatiranja z OXK sploh primeren. Saj veste, da ga je SČ pet let ignoriral..L.p. I.J.

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov