Mesečna srečanja v Biološkem središču v Ljubljani

Arhivirane teme 2005

Ali bi prihajal na čebelarske večere v Ljubljano v Biološko središče?

Glasovanje se je zaključilo dne To Jul 19, 2005 10:30 am

NE
2
7%
Občasno
13
46%
Redno
13
46%

Skupaj glasovCOLON 28

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
PridruženCOLON Ne Jun 06, 2004 5:16 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 14335Odgovor Janko
Po Avg 15, 2005 9:39 pm

Frenk, sporočilo je bilo popravljeno po odgovoru Pike. Pike oprosti, zdaj ozgleda, da so tebe obiskale zvezdice!
Divji, jaz zadnje čase silno redko predavam za širšo čebelarsko srenjo. Čebelarji te najraje poslušajo v soboto zvečer, jaz imam pa rad te dneve za družino. Če bi si dovolil, bi se mi lahko hitro zgodilo, da bi vsako drugo soboto preživel nekje stran od doma. Sedajle sem tukaj bolj za to, ker moram nadoknaditi izgubu uric jutrišnejga dne zaradi neke družinske zadeve.

LP
doc. dr. Janko Božiè
Biotehniška fakulteta, Oddelek za biologijo

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Izhodišče in povzetek

OdgovorCOLON # 14433Odgovor Janko
Če Avg 18, 2005 11:23 am

Kranjska sivka je pridobila nekakšen zaščiten status kot avtohtona pasma čebel v Sloveniji. Moj namen ni razlagati zakonsko urejenost tega področja. Želim razčleniti nekatera strokovna ozadja, ki naj bi bila temelj varovanju Kranjske sivke. Trenutno prevladujejo razmišljanje, da je varovanje Kranjske sivke varovanje pasme domače čebele kot pasme domače živali. S stališča čebelarjenja je to popolnoma utemeljeno, toda meni kot biologi pa se porajajo vprašanja:
Ali je medonosna čebela res domača žival?
Koliko je človek doprinesel k lastnostim Kranjske sivke?
Pri tem razglabljanju hitro ugotovimo, da je imela narava odločilen selekcijski pritisk na razvoj pasem in, da je kranjska sivka različek znotraj podvrste Apis mellifera carnica, ki se je v glavnem oblikoval po zadnji ledeni dobi in že več tisočletij ni doživel bistvenih genetskih sprememb. V tem stoletju smo Kranjsko sivko resno začeli ogrožati čebelarji. Najprej s povečanim pretokom genov znotraj širše populacije Kranjske sivke, občasnim vdorom genov drugih različkov kranjske čebele in tudi drugih podvrst, zlasti italijanske čebele. S prometom čebel pa smo pridobili tudi pogubnega zajedavca varoo, ki zahteva skrb čebelarjev za preživetje čebel v nenaravno veliki populaciji.
Čebelarska praksa mora prisluhniti naravnim procesom, ki so omogočili razvoj Kranjske sivke. Vzrejo in selekcijo čebel je potrebno čim bolj približati naravni selekciji. Živalsko pasmo Kranjsko sivko bi lahko sicer vzdrževali z umetnim osemenjevanjem, kot to počno v tujini. Pri nas pa imamo edinstveno priložnost, da selekcijo peljemo vzajemno z naravo, ki je prispevala bistveno k oblikovanju naše Sivke. Podal bom možne rešitve, ki bodo dane v razpravo med čebelarje.

Jutri pa še napotki o kraju predavanja.

LP
doc. dr. Janko Božiè

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 14450Odgovor divji cebelar
Če Avg 18, 2005 7:47 pm

Čebela NI domača žival ! Pa je tu popolnima vseeno kaj pravi zakon ali kak drug predpis, ki ga je ustvaril človek. Že stari čebelarji so poznali rek, " da je čebela edina domača žival, ki se NI dala udomačiti"! In prav zaradi tega so jo še bolj spoštovali in cenili. Ker pa človeška neumnost in stremuštvo ne poznata meja. so ji tako v preteklosti, kot tudi še danes, naredili veliko škode. In, da dopolnim vašo navedbo, glede križanja Sivke. Ne le z italijansko in nemško. križali so jo tudi že s prekomorskimi vrstami. Na srečo brez hujših posledic. Pa tega niso počeli navadni čebelarji, da ne bo pomote. Še najmanj pa večinski del, mali čebelarji.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 14463Odgovor Pike
Če Avg 18, 2005 9:40 pm

Tole je silo zanimivo čisto zares!!!!!

Ali je čebela domača žival? Vprašanje je kaj razumemo pod besedo domač. Čeprav bi bilo tu bolj na mestu, da čebela ni udomačena žival, pa čeprav tu spet pride do manjšega navzkrižja. Pa sem šel malo v slovar slovenskega knjižnega jezika pogledat.

Beseda domač ima cel kup neke ralage. Bolj zanimiva je beseda avtohton kjer piše, da pomeni da nekdo izvira od tam torej je domačin, torej je blizu doma in če je blizu doma je domač :D :D :D Kar malo smešno :D

avtohtón -a m () knjiž. kdor je po izvoru od tam, kjer živi; domačin, praprebivalec: avtohtoni so se umikali priseljencem
avtohtón -a -o prid. () ki je po izvoru od tam, kjer živi; domač, prvoten: avtohtoni narodi; avtohtono prebivalstvo / avtohtona rastlina, drevesna vrsta // knjiž. izviren, samonikel: avtohton umetniški izraz; avtohtona poezija

Vsekakor pa čebela ni udomačena žival. Domača pa je :nicjasno

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 14472Odgovor Kočevski med-ved
Če Avg 18, 2005 9:51 pm

Pike, Zanimiva razlaga.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
bara
PrispevkovCOLON 1169
PridruženCOLON Ne Apr 17, 2005 7:01 pm
KrajCOLON Domľale
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 14474Odgovor bara
Če Avg 18, 2005 9:53 pm

Pike, mislim, da je pravilna, zato je čebela domača žival...
Nobena tema ni tako trda, da je sveèa ne bi mogla razsvetliti.

www.varna-hrana.si/

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 14477Odgovor Pike
Če Avg 18, 2005 9:58 pm

ha ha ha ha, pa saj pravim jaz sem se tako sila prijetno nasmejal ko sem tole videl v slovarju. Hecno a ne no?

Uporabniški avatar
bara
PrispevkovCOLON 1169
KrajCOLON Domľale
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 14478Odgovor bara
Če Avg 18, 2005 10:13 pm

To je pa iz Zakona o živinoreji:
1. Avtohtone pasme so pasme domačih živali, ki so nastale na območju Republike Slovenije.
8. Domače živali so živali, ki jih človek redi za svojo korist in živijo pod njegovim varstvom ter oskrbo in niso prosto živeče živali po predpisih o ohranjanju narave.

www.varna-hrana.si/

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 14480Odgovor Janko
Pe Avg 19, 2005 7:18 am

bara napisal/-aCOLONTo je pa iz Zakona o živinoreji:
8. Domače živali so živali, ki jih človek redi za svojo korist in živijo pod njegovim varstvom ter oskrbo in niso prosto živeče živali po predpisih o ohranjanju narave.
Tale stavek je zelo sporen. A sedaj pa moramo s predpisom o ohranjanju narave povedati, katere so vse "nedomače" živali? Izmed vseh tistih miljonov vrst? Reja divjadi v ogradi ima več značilnosti reje domačih živali, kot pa reja medonosne čebele. V stavku 8. manjka MORDA beseda "samo" pred " njegovim varstvom". Smešno je pa to, da lahko stavek razumemo, da morajo prosto živeče živali živeti po predpisih o ohranjanju narave :D A predpisi o ohranjanju narave določajo katere so prosto živeče živali? To bi bilo zanimivo videti.

V zakonu o živinoreji se termin domača žival uporablja za udomačeno žival in ne za avtohtone živali. Beseda domač ima v našem jeziku različne pomene, odvisno od konteksta uporabe. V navezi domača žival razumemo kot udomačena žival in ne kot avtohtona žival. Domače divje živali ali domača divjad pa pomeni, da so to divje živali, ki živijo v našem domačem okolju, v naših gozdovih na primer.

LP
doc. dr. Janko Božiè

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 14482Odgovor divji cebelar
Pe Avg 19, 2005 8:57 am

Kam pa potem po teh razlagah, recimo, spadajo činčile ??? Ali pa čmrlji ???, ki jih nekateri gojijo kot čebele in imajo v okviru ČZS celo svojo sekcijo. Glede avtohtonosti seveda ni nič nejasnega. Malo manj jasno pa je glede "domače" živali. "Udomaćiti" se da tudi volka, srno, divjega prašiča, srako ali vrano in pravzaprav skoraj vsako "divjo" žival. Saj bi recimo lahko rekli, da je volk lahko "udomačena" žival, pes pa je "domača" žival. Vendar pri tem ne smemo zanemariti pravne terminologije, ki je prav posebna veja stroke v pravu in poznavanje njenih zakonitosti bi nam dalo odgovor tudi na te naše dileme.
Glede čebele pa je zgodba res hudo zanimiva. Če odmislimo pravni vidik, potem seveda lahko mirno rečemo, da čebela ni ne domača in ne udomačena žival. Vendar takšna razlaga velja le za pojasnjevanje pojmov značilnih za karakteristike drugih vrst "domačih" ali "udomačenih" živali.

Uporabniški avatar
Andrej-Admin
Site Admin
PrispevkovCOLON 780
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 8:27 pm
KrajCOLON Goriška

OdgovorCOLON # 14499Odgovor Andrej-Admin
Pe Avg 19, 2005 5:59 pm

Divji

Kdo bi vedel. Mogoče kmalu preko video konferenc... Nikoli ne veš:)

Andrej

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 14500Odgovor Pike
Pe Avg 19, 2005 8:57 pm

Shit ne, jaz sem v sluzbi celo studijo o teli domacnosti natipkal pa mi je internet zablokiral in se je vse skupaj ogasnilo. Sedaj pa ob steklenici laškega rizlinga iz Bele krajine študiram, če bi vse to še enkrat napisal. Ma klinc, naj bo čebela domača žival, ki ni nikoli udomačena.

Uporabniški avatar
Andrej-Admin
Site Admin
PrispevkovCOLON 780
KrajCOLON Goriška

OdgovorCOLON # 14511Odgovor Andrej-Admin
Pe Avg 19, 2005 10:09 pm

Evo Folk

Malo o predavanju in zemljevid...
Kdor bo hodil na predavanja bo sigurno v prednosti:)
http://new.slovenski-cebelarji.com/inde ... &Itemid=95

Za tsite, ki ne bodo mogli hoditi v LJ pa bo v bodoče poskrbljeno za veliko presenečenja. Sodobna tehnologija nudi marsikaj, a ne....
Kaj bi gledali butaste filme na TVju:)

Andrej

GREGA
PrispevkovCOLON 25
PridruženCOLON Pe Apr 01, 2005 3:00 pm
KrajCOLON POLHOV GRADEC

OdgovorCOLON # 14583Odgovor GREGA
Po Avg 22, 2005 10:04 am

O super pridem :)
ÄŚEBELE SO ZANIMIVE

Uporabniški avatar
bara
PrispevkovCOLON 1169
KrajCOLON Domľale
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 14584Odgovor bara
Po Avg 22, 2005 10:36 am

Bara in Žiga tudi prideta.

www.varna-hrana.si/

Uporabniški avatar
sara
PrispevkovCOLON 2
PridruženCOLON Pe Jun 17, 2005 10:34 am
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 14594Odgovor sara
Po Avg 22, 2005 12:27 pm

Čebelarji!

Udeležujte se takšnih strokovnih predavanj in čim manj nasedajte "strokovnjakom" ČZS. Le na takšen način boste lahko ustrezno obveščeni. Dr. Božič je stroka, ČZS pa ne.
sara

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Nekaj povdarkov z včerajšnega predavanja

OdgovorCOLON # 14741Odgovor Janko
Če Avg 25, 2005 7:16 am

Sedaj sicer pišem celo zgodbo na podlagi večrajšnega predavanja. Predavanje mi je veliko pomagalo, da tudi pri sebi zbistrim nekatere poglede na problem varovanja kranjske čebele.

V osnovi imamo pri nas težavo, ker preradi uporabljamo pojem pasma namesto rasa. Izraz pasma običajno rabimo za domače živali, rasa pa vemo, da za značilno drugačno obliko neke vrste, ki so nastale pod naravnimi vplivi. Pri kranjski čebeli Apis mellifera carnica gre za oznako naravne oblike čebele, ki se sicer označuje kot podvrsta, a zaradi ne dovoj velikih razlik od drugih čebel jo večji del svetovne stroke imenuje rasa (race). Vsekakor govorimo o rase in ne pasmi kranjske čebele. Ta rasa je bila prvič opisana s strani Pollmanna, ki je nabral vzorce v deželi Kranjski (pomebno opozorila Janeza Gregorija!). Tako je Slovenija klasična lokaliteta za raso kransjke čebele. O pasmah pri čebelah ne moremo govoriti, ker proces odomačenja ni bistveno spremenil genske osnove gojene rase čebel. Najbližje poskusu oblikovanja pasme čebele je Backfast čebela, ki pa se še vedno obnavlja z medrasnim križanjem. Tako imamo pri medonosni čebeli poleg naravnih ras še komercialne rejske linije čebel. V tem delu sem se tule razpisal, ker se pridržujem mnenju kolega Gregorija, da moramo tudi pri nas uporabljati izras rasa in ne pasma.

Ko razjasnimo ta dva pojma, je potem tudi lažje reči kako moramo varovati kransjko čebelo. Vsekakor predvsem kot naravni različek in ne kot vzgojeno pasmo. Ops, naša zakonodaja pa govori o varovanju avtohtone pasme. Seveda imamo pa čebelarji tudi problem na strani naravovarstveniko. Nenaravno velika populacija kransjke čebele fizično odvzema prostor drugim opraševalcem pri boju za hrano. Zakaj jo potem varovati, če pa nam zbija biodiverziteto opraševalcev???? Čebele so res zelo specifičen problem. Nekako sos se tudi psolušalci strinjali, da je tudi v interseu čebelarstva, da varujemo genski sklad avtohtone kranjske čebele. Seveda pa to ne gre najbolj skupaj z željami po umetni selekciji.

Nadaljevanje sledi!
doc. dr. Janko Božiè

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Varovanje kranjice, možne rešitve

OdgovorCOLON # 14742Odgovor Janko
Če Avg 25, 2005 7:52 am

Če smo deklarirali, da moramo varovati kranjico, potem tto moramo tudi uresničevati. K temu nas zavezujejo tudi splošna določila naravovarstvene zakonodaje ne glede na to ali se zedinimo, če čebela ni prava domača žival. Ohranjati moramo biodiverziteto te avtohtone populacije čebel. To ima dejansko lahko tudi tržno vrednost, predvsme z razvojem vzreje matic za tuje trge. Tu se pa začnejo naslednji problemi. Dobrih matic za komercialno rabo pa ne bo mogoče dobiti brez dobre selekcije, tudi tiste najbolj moderne z molekolarno genetiko. Ta selekcija pa lahko ugrozi diverziteto avtohtone populacije. Da bo mogoče najti dobre kompromise med ohranjanjem avtohtone populacije in sodobno selekcijo, nas čaka kar nekaj pomebnih korakov.

Najbolj bistveno je, da se povdarja lastno vzrejo matic čebelarjev. Ta vzreja mora temeljiti na čim širšem izboru družin, da se ne ogroža diverzitete. V kolikor ni vključenega v izbor večjega razmnoževanja čebeljih družin zaradi samega nadaljnega izbora, potem si iz nadaljne vzreje matic oziroma obnovitve ne sme izločati drugih družin kot tistih z rumeni obročki in ekstremno agresivnih. Tu so različne možnosti, ki bi jih tudi morali dopuščati. To bom še razčlenil v podrobnejšem pisanju v mojem prispevku.

Da se najti nek urovnotežen kompromis med željo po visoko selekcioniranih linijah in ohranjanju genskega sklada. Najprej rabimo definirati pašna območja v Sloveniji. Podlaga za to je lahko fitogeografska karta potencialne vegetacije in raba kmetijskih zemljišč. Postaviti bo potrebno neke kriterije, ki bodo realno omogočili določitev pašnih območij. Taka območja se seveda ne skladajo z nikaršnimi upravnimi enotami ali gozdno gospodarskimi enotami. So pa nujen temelj za nadaljne odločanje o usmerjanju čebelarske dejavnosti, ki bo zagotovila tudi zadovoljivo varovanje avtohtone populacije kransjke rase čebel. Na območjih kjer so dobre paše primerne za prevaževalce, kar pomeni visoke donose kvalitetnega medu, lahko dovolimo večji promet s čebelami, na ostalih območjih pa le tega omejimo. To ni prijazno do čebelarjev, a vtej smeri se bo potrebno odločiti, da ne bomo umetno preveč povečevali genski pretok med različnimi deli avtohtone populacije kranske čebele, poleg tega pa sam genski sklad ogrožali z vnosom neavtohtonih genov kransjke rase, kaj šele drugih ras. Huda zadeva. Zadovoljit bo potrebno velike in male čebelarje pa še zavarovati našo raso čebel.

LP
doc. dr. Janko Božiè

Uporabniški avatar
Senior
PrispevkovCOLON 112
PridruženCOLON Ne Apr 18, 2004 7:53 am
KrajCOLON ©entjernej

OdgovorCOLON # 14743Odgovor Senior
Če Avg 25, 2005 8:37 am

Vsekakor pa čebela ni udomačena žival. Domača pa je
.... jaz pa mislim, da je čebela (seveda tista, ki smo ji namenili dom v našem panju) neukročena domača žival ....

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 14744Odgovor Janko
Če Avg 25, 2005 8:43 am

Beseda domača ima več pomenov. V kontekstu gojitve živali to pomeni udomačeno žival, v kontekstu spoznavanja živali v naši naravi pa pomeni avtohtono žival, tukaj bivajočo, ne prinešeno od kje drugje. S tega stališča je kransjka čebela domača žival na območju Slovenije, s stališča gojenja živali pa je gojena prostoživeča žival. Morda bi lahko celo dodal ogrožena in vzdrževana. Za te nujen dodatke je pa seveda kriv človek, ker je prenesel zajedavca varoo. Brez prometa s čebelami do tega prenosa ne bi prišlo.

LP
doc. dr. Janko Božiè

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 14759Odgovor Pike
Če Avg 25, 2005 1:22 pm

Predavanje g. Božica je bilo super. Vsa mnenja in teze so bile podkrepljene s strokovnimi argumenti, kar je nas poslušalce še posebaj pritegnilo. Žal je zmanjkalo časa za kakšno daljšo razpravo. Vendar smo zunaj predavalnice porabili vsaj še enkrat toliko časa, da smo obdelali še nekaj čebelarskih tem. Vsekakor vsa pohvala g.Božiču in se že veselim naslednjega predavanja.

Uporabniški avatar
Andrej-Admin
Site Admin
PrispevkovCOLON 780
KrajCOLON Goriška

OdgovorCOLON # 14760Odgovor Andrej-Admin
Če Avg 25, 2005 1:23 pm

Dr. Janku osebno čestitam za zelo uspešen začetek predavanj s področja čebelarstva v biološkem središču.
To dokazuje, da smo na pravi poti.

Kar tako naprej folk...

Janko, hvala
Andrej

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 14771Odgovor Kočevski med-ved
Če Avg 25, 2005 4:46 pm

Kar nekako težko mi je da nisem uspel poslušati predavatelja Janka Božiča. Samo enkrar sva se srečala pri mojem čebelnjaku pa se mi je zazdel da je pravi strokovnjak s področja žuželk.
Upam da bom naslednje predavanje prisoten.
LP
Koèevski med-ved

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 14772Odgovor dušans
Če Avg 25, 2005 4:56 pm

Pri dr. Božiču mi je všeč to, da ima rad čebele kot živali in jih ne gleda kot tipično proizvodno sredstvo. Res se mi zdi pomembno, da se čebela (sivka) zaščiti pred "strokovnimi" posegi živinorejcev.

Res je bilo po predavanju kar zanimivo. Še pridem.

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 14777Odgovor Janko
Pe Avg 26, 2005 7:03 am

Hvala za pohvale in seveda povabljeni tudi naslednjič. Približno čez mesec dni. O temi se bom pa še odločil. Sedaj pišem, nekaj strani je že narejenih, potem pa zadevo obelodanim. Povzetek je praktično že tu na forumu, v e-ČISu pa nemarvam odpreti posebna predmeta v zvezi s predavanji. Podrobnosti še pridejo. Ideja še zori. V enem predmetu bom pričakoval interaktivnost udeležencev.

LP

Janko
doc. dr. Janko Božiè

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15423Odgovor Janko
Pe Sep 30, 2005 2:37 pm

Nisem čisto pozabil na vas, čebelarji. Naslednji teden sicer začnemo z rednimi predavanji, pa se bom malo orientiral po urniku in določil nov termin za predvanja. Oktobra bo sigurno novo posebno predavanje. Obljubil sem vam tudi poseben predmet v e-ČISu. Menda bo to tudi uspelo. Sedaj me čaka zaključek prispevka v zvezi z varovanjem kranjske čebele. Dobil sem namreč publikacijo poročila projekta BABE, ki je večino dilem v zvezi z varovanjem čebel dobro pojasnil, ne pa seveda tudi rešil.

Več o tem pa drugič.

LP
doc. dr. Janko Božiè

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Možnost obiska na predavanjih za študente

OdgovorCOLON # 15839Odgovor Janko
Pe Nov 11, 2005 10:34 pm

Dragi čebelarji,

Menilo je že več kot mesec dni, pa vas nisem ponovno povabil na predavanje. Priznati moram, da me je začetek študija dobro zasipal z rednim in izrednim delom. Vseeno pa lahko vas povabim na predavanja, ki jih imam za študente. Kot veste so predvanja javna in lahko kdaj pokukate tudi v univerzitetne predavalnice. Morda bo koga zanimal moj prikaz medonosnih rastlin, paš v Sloveniji in teoretične ter praktične principe izkoriščanja paš. Naslednji petek ob 8 uri bom imel predavnje na Rodici na Zootehniki v prvi stavbi v drugem nadstropju. Mordapa se dobimo še pod Rožnikom kak teden dni kasneje in to s kako drugo temo. O tem pa naslednji teden.

LP
doc. dr. Janko Božiè

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15840Odgovor Kočevski med-ved
Pe Nov 11, 2005 10:54 pm

Janko zanima me ali je to zjutraj ob 8 00
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15859Odgovor Janko
Po Nov 14, 2005 7:41 am

Ja, zjutraj ob 8 uri. Saj bom še nekaj pripravil tudi za en večer, morda naslednji teden v četrtek ob 20:30. Bom še potrdil in povedal naslov. Po predavanju pa bomo lahko nadaljevali razpravo v mojem čebelarskem prostoru.

LP
doc. dr. Janko Božiè

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 15860Odgovor Kočevski med-ved
Po Nov 14, 2005 8:52 am

Janko kje je Rodica ? Ali mi lahko daš točen naslov.
LP
Koèevski med-ved

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov