Mnenja, predlogi, pripombe

Arhivirane teme 2005
Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

Mnenja, predlogi, pripombe

OdgovorCOLON # 6320Odgovor Fizikalec
So Nov 06, 2004 12:05 am

dr.vet. med. Borut Preinfalk bo vodil to tematiko tukaj odpiram temo veterinarski nasveti ter vse z tega področja. Naprošam za konstruktivna vprašanja ter komentarje področje je zelo ''občutljivo'' za kresanje mnenj zato prosim za strpno debato.
Tukaj lahko podate mneja in napotke kaj, kako bi hoteli glede nasvetov.
Zadnjič spremenil 1, dne Fizikalec, skupaj popravljeno 0 krat.

Uporabniški avatar
JJ
PrispevkovCOLON 237
PridruženCOLON Po Apr 05, 2004 7:16 pm

OdgovorCOLON # 6333Odgovor JJ
So Nov 06, 2004 9:13 am

Borut Živijo,

Ravno danes se bom lotil prepričevanja nečakov da se vpišejo k tebi v čebelarski krožek na osnovni šoli Ig.

Pozdrav,
JJ iz Selnika

MM
PrispevkovCOLON 353
PridruženCOLON Po Maj 17, 2004 1:30 pm
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 6388Odgovor MM
Po Nov 08, 2004 10:07 am

JJ napisal/-aCOLONBorut Živijo,

Ravno danes se bom lotil prepričevanja nečakov da se vpišejo k tebi v čebelarski krožek na osnovni šoli Ig.

Pozdrav,
JJ iz Selnika

Odlično. Verjetno bo odgovor na tole strokoven in za vse pomemben ...
Vis Vitalis

bogdan
PrispevkovCOLON 493
PridruženCOLON Pe Apr 09, 2004 10:10 am
KrajCOLON Ajdovscina

OdgovorCOLON # 6391Odgovor bogdan
Po Nov 08, 2004 11:36 am

MM - Miro napisal/-aCOLON
JJ napisal/-aCOLONBorut Živijo,

Pozdrav,
JJ iz Selnika

Odlično. Verjetno bo odgovor na tole strokoven in za vse pomemben ...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

No, pa začnimo:
Lepo pozdravljeni vsi, ki ste noivi na forumu ali se do sedaj še niste oglasili.
Zanima me, ali se pri nas dobi indikator za ugotavljanje prisotnosti bakterije hude gnilobe č. zalege (HGČZ). Na apimondiji sem dobil vzorčni primerek na eni od stojnic. (Bayer?) Kako ta zadeva deluje? Ali ta pripomoček uporabljajo tudi veterinarji pri ugotavljanju HGČZ?
Naj medi, kjerkoli ze si...

Borut
PrispevkovCOLON 14
PridruženCOLON Pe Okt 29, 2004 11:46 am
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 6443Odgovor Borut
Sr Nov 10, 2004 9:48 am

Pozdravljen JJ iz Selnika! Nečaki lahko pridejo na krožek v petek, 12.11.2004 ob 11.30 uri v avlo prvaga nadstropja v šoli.

Glede seta za ugotavljanje HGČZ pa naslednje: poznam le set firme Vita-Anglija. Test deluje kot test za ugotavljanje nosečnosti.Sumljiv material daš v stekleničko z reagentom, pretreseš in vzameš 3 kaplice, ki jih naneseš na testno ploščo, počakaš1-3 minute in odčitaš. če vidiš eno črto je rezultat negativen, če vidiš dve črti je pozitiven.Sedaj še nekaj detajlov: set je bil predstavljen na Apimondiji, tam so se nekaj dogovarjali naši trgovci in predtavnik Vite vendar se niso dogovorili, ker je set predrag.Nasvet: če naletiš na sumljivo zalego pokliči veterinarja za čebele, ta bo z 99 % gotovostjo postavil diagnozo in odvzel material za laboratorij. Laboratorijski pregled je 100% in brezplačen!, ker gre za bolezen iz liste A.To bi bilo vse. lp Borut

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 6480Odgovor Kočevski med-ved
Če Nov 11, 2004 6:35 pm

Zelo sem vesel da je DR Borut Preinfalk prevzel tako pomembno področje. Veliko stvari bomo zvedeli iz prve roke
LP
Koèevski med-ved

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 6484Odgovor Fizikalec
Če Nov 11, 2004 6:49 pm

Ja prvo zahvala dr. Prenfalku za voljo do tega ''brezplačnega'' žrtvovanja časa žal mu honorarja ne moremo plačat me pa veseli, da smo dobili VETERINARJA kajti je edini pristojen za dajanje nasvetov v tej smeri čeprav ''neuradno''. Mogoče pa se bo kdaj lahko pojavil uradno pod okriljem NVI VF močno upam na ta premik.

Borut
PrispevkovCOLON 14
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 6498Odgovor Borut
Pe Nov 12, 2004 9:50 am

No,ena iz prve roke! Hemovar bo skoraj 100% prepovedan in to v zelo kratkem času.Problem ni v amitrazu ampak v topilu, ki je prepovedano za uporabo v veterini.Kdor je vezan izključno na uporabo amitraza v kakršni koli obliki,naj čim prej začne razmišljati o primernem nadomestilu.

TomaĹľ
PrispevkovCOLON 96
PridruženCOLON Pe Okt 08, 2004 9:14 pm

OdgovorCOLON # 6499Odgovor TomaĹľ
Pe Nov 12, 2004 10:20 am

S čem bi pa še lahko nadomestil hemovar, če kisline izločimo:

Tomaž Z.

Ă
PrispevkovCOLON 181
PridruženCOLON Sr Avg 25, 2004 10:56 pm

OdgovorCOLON # 6500Odgovor Ă
Pe Nov 12, 2004 10:23 am

Če govorimo o zimskem zatiranju je Perizin.Ampak tudi
s tem se bo po mojem mnenju kaj hitro zgodilo
isto kot s hemovarjem.Tako,da rajši razmišljaj o oksalni kislini.

Uporabniški avatar
vlado
PrispevkovCOLON 319
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 8:21 pm
KrajCOLON Bela krajina
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 6501Odgovor vlado
Pe Nov 12, 2004 10:51 am

Tomaž napisal/-aCOLONS čem bi pa še lahko nadomestil hemovar, če kisline izločimo:

Tomaž Z.
Z ničemer, kajti Hemovar, Mitac 20, Varolik, Taktik in še podobna sredstva so sestavljena tako , da je noter 20 % aktivne substance to je amitraz, 80 % pa je topila- v tem primeru je to ksilol. Štos je v temu da je topilo bolje strupeno, kot aktivna snov in zato spada hemovar med strupe II stopnje.

Borut
PrispevkovCOLON 14
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 6502Odgovor Borut
Pe Nov 12, 2004 11:19 am

Ne gre samo za zimsko zatiranje ampak tudi poletno.Veliko čebelarjev začne uporabljati amitraz že po koncu paše,poznam ljudi, ki so dimili z amitrazom po 15krat! Zatiranje varoje mora postati sistem in ne samo kampanjsko poseganje v panj torej moramo vključiti tudi apitehnične ukrepe-izrezovanje trotovine, lovilne sate,umetne in naravne roje.v poletnem času pa je možna uporaba Apiguarda-timol,mravljinčna kislina-šok terapija ali hlapilniki

Ă
PrispevkovCOLON 181

OdgovorCOLON # 6504Odgovor Ă
Pe Nov 12, 2004 11:31 am

Borut napisal/-aCOLONMravljinčna kislina-šok terapija ali hlapilniki
No in kakšno se vam zdi bolj primerno?
-hlapilniki
-šok terapija?

Borut
PrispevkovCOLON 14
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 6505Odgovor Borut
Pe Nov 12, 2004 11:40 am

Če imamo čebele dosegljive vsak dan je po mojem boljši hlapilnik ker je manj poseganja v panj, šok terapija je varnejša, ker več kot toliko kisline ne more priti v gnezdo je pa več dela

TomaĹľ
PrispevkovCOLON 96
PridruženCOLON Pe Okt 08, 2004 9:14 pm

OdgovorCOLON # 6506Odgovor TomaĹľ
Pe Nov 12, 2004 1:10 pm

Zaenkrat imam z mravljično kislino slabe izkušnje, kljub študiranju obeh Riharjevih knjig.Nameravam preiti na kisline, vendar potrebujem eno zdravilo, dokler ne obvladam zdravljenja s kislinami.
Za Timol sem bral, da je potrebno istočasno tretirati vse družine, zaradi ropanja.Kaj pa sosedove????

Tomaž

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 6520Odgovor Fizikalec
Pe Nov 12, 2004 5:53 pm

Upam ne bom prilil preveč olja na ogenj vendar kar se kislin tiče imam tudi jaz zelo slabe iskušnje. Sploh z Medja hlapilnikom in MK ne uporabim v nobenem primeru z nobenim hlapilnikom razen šok terapijo. Edino kar
se z g.Zdešarjem strinjam je to, da vse kar prekine zaleganje v panj ne sodi. MK to stori, če jo vstavimo z hlailnikom in izhlapeva dlje časa, če postopek ponovimo izgubimo veliko čebel pomembnih za zimo. V nobenem primeru ne odobravam nobenega sredstva pa naj bo timol ali karkoli v času od janurja do konca julija. To je SVETI čas in nobena zadeva v panju nima kaj iskati niti je potrebna, če smo jeseni in eno zimsko zdravljenje opravili.
TOLIKO O TEM sedaj pa bom napisal moj način boja!

Mi se ali večina se loteva varoje na napačni poti torej kurativi. Varoje se treba lotit malo drugače in sicer na preventivi. Kot prvo odpade kakršnokoli krmljenje na spomlad kajti leto ubija čebelele in slabi družine. Spomladi treba doseči max. razvoj in to zelo hitro pa brez česarkoli dodajat. Čez leto izrezovanje trotovine je velik :?: nimam še vseh podatkov ampak po moje ta postopek zelo blagodejno deluje na varoje ne zavira ampak pospeši ali premesti jih na delavsko zalego. Mlado satje varoja ne mara v to sem prepričan kajti tam je ne najdeš v celici. Nadalje sedaj pride obračanje, sate treba obračat v panju ob pregledu. Po kostanjevi paši je prvo treba družine KRMIT šele nato streljat z vseh topov na varojo. Če se takrat lepo kravatica in morje na prvo mesto postavi je konc z našimi čebelami in v to sem 100% prepričan. Tu je 90% težav zaradi varoje kajti dela se ravno vse narobe in z tem je vse v prid varoji ne pa čebelam. Dodam naj, da se spet veselo uporablja FLUVALINAT ali njegova različica KLARTAN in spet začnemo j... sami sebi vse. V vseh teh 12 letih čebelarjenja pa tam nekje 1998 je odpovedal fluvalinat nisem izgubil NOBENE družine zaradi varoje in upam trdit, da je ne bom tudi naprej.
O tem pripravljam obširno študijo kdaj bo končana ne vem ampak zgleda kot bi pisal doktorsko disertacijo sem pa prepričan, da je ključ uspeha tu čemur namemnjam to študijo. Tu pride v poštev naravno razmnoževanje družin ne umetno ali pa suhe čebele kajti to je možno tretirat tud z perizinom ( čeprav nisem pristaš tega strupa in ga nikoli nisem uporabil) vendar je rešitev tu ne pa v kemiji niti kakršnikoli doktrini ali ''alternativi''

Uporabniški avatar
vlado
PrispevkovCOLON 319
KrajCOLON Bela krajina
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 6521Odgovor vlado
Pe Nov 12, 2004 6:09 pm

Danilo, namesto perizina lahko uporabiš oksalno kislino, efekt odpada varoe ti je isti, zadeva ni strupena, pa še za kakšno kosilo v Moravcih boš prišparal :D

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 6522Odgovor Fizikalec
Pe Nov 12, 2004 6:15 pm

Vlado vem samo primer sem dal ni mišljeno kot uporaba ampak primer kaj lahko uporabiš tud tak hud strup nebi mel škode za med če maš 3 dni karantene za čebele. Lahko tud Apitol marsikaj lahko...

Uporabniški avatar
vlado
PrispevkovCOLON 319
KrajCOLON Bela krajina
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 6527Odgovor vlado
Pe Nov 12, 2004 11:34 pm

Ha se strinjam, vendar se čebelari in čebelarstvo pravkar nahaja na razpotju, kako tretirati varoe . Prvi problem je ta, da bodo sredstva, ki so še registrirana v naslednjih letih postala resistentna, v kolikor jih ne bodo prepovedali kakor bodo oz so že hemovar. Drugi problem pa je osveščenost in informiranost kupcev, ki več ali manj že vejo in po časopisih pišejo s kom packamo med. MIslim da nam druga izbira kot alternativa ne preostane. Tu nastane velik problem, ker na njo nismo pripravljeni. Več ali manj čebelarji tretirajo kampanjsko - celo leto nič, ampak šele ko teče voda v grlo. Z delo z kislinami pa so potrebne izkušnje in znanje. In kot si že sam pogruntal so časi fluvalinatnih palčk zagotovo minili.

In kot smo čebelarji iznajdljivi, ni vrag ,da ne bi pogruntali nekaj tretjega. :lol:

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 6528Odgovor Fizikalec
So Nov 13, 2004 12:09 am

Ja Vlado jaz zase ziher vem kako bom in moj cilj je jasen sedaj kako bo kdo drug pa je že spet doktrina. Samo z alternativo pademo nanizpitu kot so padli Nemci itd.. to garantiram.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 6536Odgovor Kočevski med-ved
So Nov 13, 2004 9:45 am

Pri meni zaenkrat kisline delujejo z uspehom .Letošnje tretiranje z MK sem pa malo zamudil in se takoj pozna pri nekaterih družinah. Dve so mi toliko oslabele da sem jih pridružil k drugim. Torej potrebno bo tretirati pravi čas in vsi čebelarji na enem področjuv istem času da ni reinvazije iz drugih panjev.
LP
Koèevski med-ved

Ă
PrispevkovCOLON 181

OdgovorCOLON # 6537Odgovor Ă
So Nov 13, 2004 10:32 am

Kočevski medved napisal/-aCOLONPri meni zaenkrat kisline delujejo z uspehom .Letošnje tretiranje z MK sem pa malo zamudil in se takoj pozna pri nekaterih družinah. Dve so mi toliko oslabele da sem jih pridružil k drugim.
Uporabljaš hlapilnike???

Borut
PrispevkovCOLON 14
KrajCOLON Ljubljana

OdgovorCOLON # 6555Odgovor Borut
Po Nov 15, 2004 8:57 am

Idealno bi bilo,da bi tudi sosed istočasno pedenal svoje čebele.Je pa vse odvisno tudi kako blizu so sosednje čebele,koliko jih je, ali je paša, v katero smer letijo sosednje čebele,itd. Večinoma se pri timolu ropajo čebele istega stojišča med seboj, zato je potrebno dati timol vsebm družinam, da so vse istočasno zmešane.Timol namreč poruši sistem feromenskega komuniciranja čebel v panju.Najprimernejši čas za vstavitev timola je pozno popoldan tako, da se čez noč stanje nekoliko umiri.

Uporabniški avatar
varoza2003
PrispevkovCOLON 7
PridruženCOLON Po Apr 19, 2004 7:27 am
KrajCOLON Postojna
CONTACTCOLON

Zanimivo Danilo

OdgovorCOLON # 6557Odgovor varoza2003
Po Nov 15, 2004 9:33 am

Iz vsebine tvojega prispevka na žalost ne znam razbrati sistema, ki ga ti uporabljaš za boj proti varozi.Praviš , da kisline niso za v panj ( se popolnoma strijam), ne uporabljaš kemičnih sredstev kot so:(perizin,amitraz,...itd), izrezovanje trotovine si postavil pod velik Vprašaj.
Zares me zanima tvoja doktrina.
Lepo pozdrav in naj medi.

Ă
PrispevkovCOLON 181

Re: Zanimivo Danilo

OdgovorCOLON # 6559Odgovor Ă
Po Nov 15, 2004 10:21 am

varoza2003 napisal/-aCOLONIz vsebine tvojega prispevka na žalost ne znam razbrati sistema, ki ga ti uporabljaš za boj proti varozi.Praviš , da kisline niso za v panj ( se popolnoma strijam),....
S čim pa bomo potem zatirali varozo,ko bodo vsa kemična
sredstva nedovoljena???
Vsi oziroma velika večina čebelarjev,ki uporablja kemična sredstva za
zatiranje varoze misli le kako bodo zaj***** veterinarja,da ne bo našel
ostankov,drugo pa je itak vseeno.V resnici pa je tako,da onesnažujejo
vosek,ki ga potem predelajo v satnice in kasneje te satnice z ostanki uporabljajo drugi čebelarji.S tem se onesnažuje propolis.In na koncu glavni proizvod večine čebelarjev MED.Nihče ne razmišlja o potrošniku,v resnici pa je tako:enkrat so naredili analizo 8 ali 9 slovenskih medov in nekaj vzorcev
medu enih največjih proizvajalk na svetu.In rezultat VSI slovenski vzorci so imeli ostanke,edino tuji vzorci jih niso imeli nič!!!
In primer,če v Nemčiji ugotovijo ostanke v medu ti ves med zlijejo v kanal!
Zamislite se malo!!!

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 6562Odgovor Kočevski med-ved
Po Nov 15, 2004 1:42 pm

No letošnje leto sem uporabljal doma narejene hlapilnike z MK in je odpadlo nenavadno visoko število varoje. Tudi do 2000 osebkov vseh starosti.
Sedaj je na vrsti OK.
V jeseni so mi bile izropane štiri družine. Vzrok brezmatičnost.
LP
Koèevski med-ved

Ă
PrispevkovCOLON 181

OdgovorCOLON # 6566Odgovor Ă
Po Nov 15, 2004 2:19 pm

Kočevski medved napisal/-aCOLONNo letošnje leto sem uporabljal doma narejene hlapilnike
Na kakšen način ti pa funkcionirajo oz. kakšni so? :roll:

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 6568Odgovor Fizikalec
Po Nov 15, 2004 5:27 pm

No mogoče sem res malo napisal nerazumljivo vendar sem lepo nakazal kaj delam. Uporabim Amitraz in MK amitraz ponovim MK izključno 1X za test delovanja amitraza vendar od januarja do konec julija ne dajem NIČESAR noter in tu je bistvo. Spomladi treba tendirat k temu da se pokurijo zimske zaloge, če pa se dimi v maju pa v aprilu potem je logično, da ostanki so. Upam kadarkoli dat med na analizo in upam z 99,9% verjetnostjo trdit, da ne najde nihče ostankov teh sredstev v medu.
Če bi malo testirali vsebnost MK v medu bi se nam zgodilo isti kot nemcem kjer so bile vrednosti presežene samo to itak ne škodi ker je to ''altenativa'' :wink: tega je lahk poljubno v medu!

Uporabniški avatar
vlado
PrispevkovCOLON 319
KrajCOLON Bela krajina
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 6573Odgovor vlado
Po Nov 15, 2004 6:31 pm

Danilo je pozabil napisati, da tretira varoe z amitrazom šele tedaj ko iztoči med, zato mu ne najdejo amitraza v medu. Tega mu ne bodo našli nikoli ,ker ta razpade po dveh mesecih na produkte -foramidin in ksilidin ki sta bolj nevarna kot sam amitraz. Še posebno je nevarno topilo ksilol v katerem je raztopljen amitraz, ki spada v strupe 2 stopnje in zaradi njega Hemovar verjetno ne bo v bodoče dobil zelene luči za uporabo.

Danilotu ne bo preostalo v bodoče da se sprijazni da bo tretiral z MK, te mu pa tudi ne bodo našli v medu, če bo delal pravilno in pred tretiranjem iztočil med. KOnčno pa je MK tudi sestavni del medu.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 6574Odgovor Fizikalec
Po Nov 15, 2004 6:40 pm

Vlado, če je tu kdo, ki tretira z medom v mediščih ali karkoli potem res več ne vem kaj sploh tu iščem? Da ne bo pomote to, da se tretira po točenju na 2-5 dan NE odobravam niti z kako alternativo ali kemijo. Takrat čebele prenesejo največ vsega v med ker intenzivno čistijo satje.
Nisem mislil, da bo kdo iskal Amitraz ampak kero koli sestavino ali topilo tud tega ne boš najdo. Osebno sem dal narediti kar nekaj vzorcev testov v Nemčiji vendar nobenih akaricidov niti antibiotikov ni bilo najdeno zato si upam trdit z 99.9% verjetnostjo.
Kar se MK tiče pr men NIKOLI ne bo prioritetna pa lahk vi delate kaj čete za 1x šok terapijo testa druge snovi ja drgač pa lahk pozabiš to.

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov