Panj z vrtljivim-okroglim satjem

Arhivirane teme 2005
Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 6605Odgovor Fizikalec
Sr Nov 17, 2004 7:20 pm

ja marsičesa vi ne razumete...
Če sate obračaš pri AŽ-ju se varoja oziroma deleš te že zmanjša pospeši razvoj itd..
konstantno obračanje pomeni, da čebele ne morejo matičnika spravit v stanje, da se zvali, če bi mal pomislo bi ogotovo, da je za MATIČNIK zakon "vedno dol" če ga zasučeš ga čebele podrejo seveda pokritega. Če je odkrit ga skušajo spet obrnit dol, če bi vsakih 24 ure sat zasukal nimajo šans.

Uporabniški avatar
JJ
PrispevkovCOLON 237
PridruženCOLON Po Apr 05, 2004 7:16 pm

OdgovorCOLON # 6606Odgovor JJ
Sr Nov 17, 2004 7:25 pm

Danilo-Admin napisal/-aCOLONja marsičesa vi ne razumete...
Če sate obračaš pri AŽ-ju se varoja oziroma deleš te že zmanjša pospeši razvoj itd..
konstantno obračanje pomeni, da čebele ne morejo matičnika spravit v stanje, da se zvali, če bi mal pomislo bi ogotovo, da je za MATIČNIK zakon "vedno dol" če ga zasučeš ga čebele podrejo seveda pokritega. Če je odkrit ga skušajo spet obrnit dol, če bi vsakih 24 ure sat zasukal nimajo šans.

OK bom razumel ko boš ti pri vseh!!!! torej prav vseh svojih družinah v plodišču obračal sate vsakih 24 UR!!!!!

:?: :idea: :?: :idea:

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 6607Odgovor Fizikalec
Sr Nov 17, 2004 7:27 pm

[quote="JJ

OK bom razumel ko boš ti pri vseh!!!! torej prav vseh svojih družinah v plodišču obračal sate vsakih 24 UR!!!!!

quote]

Ne gre za to ti skušam razložit čemu oziroma kako bi učinkovalo na rojenje JJ za AŽ ne morež lahk pa bi v tem tipu panja z okroglimi sati ali pa po skicah dr. Božiča!?

Uporabniški avatar
vlado
PrispevkovCOLON 319
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 8:21 pm
KrajCOLON Bela krajina
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 6608Odgovor vlado
Sr Nov 17, 2004 8:52 pm

Fantje tu zastonj izgubljamo energijo, POtrebno bi napeti vse sile in pogruntati nekaj takšnega , kar bi pognalo varoo iz panja oz . zavrlo njen razvoj.

Čebela pa naj v miru rojijo :P

Ă
PrispevkovCOLON 181
PridruženCOLON Sr Avg 25, 2004 10:56 pm

OdgovorCOLON # 6610Odgovor Ă
Sr Nov 17, 2004 11:01 pm

Za manj rojenja pa bodo poskrbeli naši vzrejevalci :lol: .
Saj za to so zadolženi? :roll:

Uporabniški avatar
carniolan
PrispevkovCOLON 561
PridruženCOLON Po Apr 05, 2004 9:21 am
KrajCOLON Trenutno - FR
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 6612Odgovor carniolan
Če Nov 18, 2004 12:05 am

V 25 letih se je rojenje pri Kranjici zmanjsalo za 0,004% to je 0,4 promile (deset-tisocinke procenta) in silni novci so bili potroseni na to, pri Poklukarjevi sluzbi na KIS - njegov naslednik pa molci ne daje informacij za javnost - toliko boljse da ne bi izpadel prevec pameten .Da se gre z selekcijo manj rojenja namesto povecevanje medenja v nakladnjih panjih , kar se isce na trgu. Kranjica je odlicna na DB in LR po svetu samo za Slovenijo baje ne odgovarja.(?) Treba si je enkrat za vselej vstaviti v "tintaro" da je bila ta cebela namenjena 150 let za rojenje - prodajo druzin- saj se še v vseh prospektih vantiramo koliko rojev se je prodalo od Philippa Rotschütza naprej in ne za medenje, temvec za pripravo Ljudeč je to prislo v glqvo . Kranjico se je selekcioniralo na rojenje in ne na medenje .Nam, ki promovirmo to cebelo vsi ti pisqni popirji ki se jih je delilo na sejmu Apimondije, bolj skodijo kot koristijo; Po teh 150 letih vsega napredka, pa ni mogoce dobiti druzin na okvirjih, ki je zastopano 90% v EU. Ta dezela bi bila lahko rezerva za druzine za 1/3 EU, samo je trmoglavost in vztrajanje na nekem panju, ki ne more ven. Kolikokrat sem ze rekel na forumu, da v EU je 90% cebelarjenja na DB in 4% na LR ostalo na domacih panjih, ki nimajo nobenih standardnih mer.
**** Mecem kosti, psi jih glodajo....karavana pa gre dalje...****

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
PridruženCOLON Ne Jun 06, 2004 5:16 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

DB

OdgovorCOLON # 6646Odgovor Janko
Po Nov 22, 2004 8:38 am

Zelo bi bilo koristno, da bi se tudi pri nas lotili čebelarjenja v DB. DB sistem prisili čebelarja v ločeno satje za medišča, kar ima silno velik pomen za kvaliteto medu. Med običajno pridobi barvo, pogosto pa tudi del okusa na račun poprej zaleženega satja. Z idejo o rotiranju celih naklad se pa bom vseeno še poigral. Malo preveč me je žrla vrsto let. A to ne pomeni, da se ne bi dalo delati v okviru uveljavljenih standardov. Predavanje madžarov je najavljeno. Lahko jih boste sprašili gled varoje. Če se z obračanjem vsaj razpolovi prirast varoje, bi bilo to krasno. Morda jih pa res lahko zbegamo pri iskanju luknjic za sesanje na bubi. To bi rabilo resno raziskavo v laboratoriju. Toliko idej, kdo bo vse to anredil?

LP
doc. dr. Janko Božiè
Biotehniška fakulteta, Oddelek za biologijo

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
PridruženCOLON Ne Jun 06, 2004 5:16 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Horizontalni večmatični sistem

OdgovorCOLON # 6647Odgovor Janko
Po Nov 22, 2004 9:20 am

Bistvo mojega predloga je tudi horizontalni večmatični sistem. Če je toile res:

Našel sem zanimiv članke iz Čila. Ima kratek angleški povzetek in angleške opise slik.

http://mingaonline.uach.cl/scielo.php?s ... en&nrm=iso

Jasno je, da se najbolje odrezal sistem z dvema maticam v horizentali (45kg), nato dve matice v vertikali (28kg) in ena matica (8kg).

LP
doc. dr. Janko Božiè
Biotehniška fakulteta, Oddelek za biologijo

Ă
PrispevkovCOLON 181

OdgovorCOLON # 7371Odgovor Ă
To Dec 28, 2004 4:20 pm

Še eno vprašanje za inovatorje in zagrizene navdušence tega sistema.Malo sem razmišljal o tej stvari,ki se mi zdi daleč najbolj ne smiselna rešitev za izboljšanje tehnologije čebelarstva,pa se mi je pojavilo vprašanje:Je potem potrebno imet tudi za rezervne družine posebne panje na okrogle sate z mehanizmom?(potem takem te pride že pet satni panjiček zelooo drag)
In še eno vprašanje:Zakaj ima ta panj mrežo za kontrolo varoj,če po vašem mnenju v tem panju zatiranje zaradi "skoraj nemogočega razmnoževanja" varoj naj ne bi bilo potrebno? :roll:

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 7373Odgovor Fizikalec
To Dec 28, 2004 4:50 pm

Kot prvo rezervne 5 satne panje res rabiš in so bili tudi tam predstavljeni na Lukovice z okroglim mehanizmom vendar ta ni vrtljiv, ke rto ni potrebno.
Panj, ki nima kontrolne podnice pa je za današnje čase zelo nespametno in nadalje nikjer ne piše, da razvoj varoje ni mogoč ampak je konstruktor povdaril, da je otežen oziroma se varoja ne razmnoži v taki meri, da bi ogrozila družine :roll: :roll:

Ă
PrispevkovCOLON 181

OdgovorCOLON # 7374Odgovor Ă
To Dec 28, 2004 5:17 pm

Danilo-Admin napisal/-aCOLONNadalje nikjer ne piše, da razvoj varoje ni mogoč ampak je konstruktor povdaril, da je otežen oziroma se varoja ne razmnoži v taki meri, da bi ogrozila družine :roll: :roll:
Če se varoja ne more normalno množit,pa pride vsak do zaključka,da se v določenem času toliko razmnoži,da še tako močna družina in obračanje odpoveta in družina odmre.In družina hira počasi.Po mojem je nezatiranje
v teh panjih večje zlo,kot pa zatiranje z MK in OK,ki se nekaterim takooo
upirata in sta kriva po njihovem mnenju za slabljenje družin.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 7375Odgovor Fizikalec
To Dec 28, 2004 5:23 pm

Tole komentirat kot prazno slamo mlatit dokler se tega ne lotiš v praksi, ko bo šansa tak panj dobit ga bomo pač dopbili in testirali.
Mogoče pa je razlika če uporabiš MK 1x na leto ali pa 5x pa še kako velika je. Je pa ena pametna rešitev pri tem panju ne rabiš naklade dol basat ampak imaš direkten dostop do plodišča....

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 7482Odgovor Kočevski med-ved
Sr Dec 29, 2004 10:05 pm

En tak panj bi kupil , pa naj stane tudi 60000 SIT. Če ne drugega da ga gledam kako se čebele brez lastna energije prevažajo.
LP
Koèevski med-ved

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 7483Odgovor Fizikalec
Sr Dec 29, 2004 10:08 pm

Medo, ko ga bo moč kupit ti javim :roll:

Uporabniški avatar
JJ
PrispevkovCOLON 237
PridruženCOLON Po Apr 05, 2004 7:16 pm

OdgovorCOLON # 7521Odgovor JJ
Če Dec 30, 2004 11:21 pm

Louis, podobnega imena kot naš Carniolan. Je odkril če medicinsko orodje prevreš je manj okužb ali pa če mleko zavreš dlje traja. Pisal se ja Pasteur in od tod pasterizacija.

Samo vrel je vse skupaj. Za tisti čas heretično.

Kaj ima to veze s tem panjem. Mogoče nas zadeva pa če še tako noro izgleda lahko prijetno preseneti.

Uporabniški avatar
carniolan
PrispevkovCOLON 561
PridruženCOLON Po Apr 05, 2004 9:21 am
KrajCOLON Trenutno - FR
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 7527Odgovor carniolan
Pe Dec 31, 2004 12:59 am

Vidis ta Pasteur je bil Ludvik - ja sem pa Gonzaga eden ima god 10 avgusta drugi pa 21 junija pri svojem delu pa stalno posnemam mojega soimenjaka kar se tice ciscenja aparatur in delovnih instrumento (razen za tla pa klasicni luzni kamen- kausticna soda)

Ves ta Ludvik pa je iznasel poleg "pasteurizacije" tudi cepivo proti steklini in po njemu se imenujejo tudi raziskovalni instituti "Instituts Pasteurs", ki konkurirajo institutom Max Planck - Ce pa se vec - obadva instituta sta privatne fundacije - to je denar ki jima je ostal po smrti in sta ga namenila za razne raziskave. Slicno izumitelju Alfredu Nobel-u za dinamit, ki pa se namenja za nagrade raznim znablastim babaml iz Afrike in "teroristom" à la Yasser Arafat, sam pokojni tovaris ki pociva na Brozju te nagrade ni dobil pa je bil sestkrat kandidat. Brkati slosar iz Gdanska jo pa je fasal.
**** Mecem kosti, psi jih glodajo....karavana pa gre dalje...****

ÄŤebelko
PrispevkovCOLON 87
PridruženCOLON Ne Jun 05, 2005 1:22 pm
KrajCOLON Trstenik

OdgovorCOLON # 13125Odgovor ÄŤebelko
So Jul 02, 2005 7:11 am

Tudi jaz sem že pomislil, da bi sate obrnil, kot mi je svetoval nek čebelar (da zapolnijo luknje - trdnost), a me skrbi, da bi to negativno vplivalo na zalego (celice pod kotom navzgor).

Ă
PrispevkovCOLON 181

OdgovorCOLON # 13127Odgovor Ă
So Jul 02, 2005 7:47 am

Rajši naredi tako, da ko vstaviš satnico v panj naj bo satnica pri spodnji letvici. In čebele ti bodo v celoti izpolnile okvir.

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov