Panj z vrtljivim-okroglim satjem

Arhivirane teme 2005
Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

Panj z vrtljivim-okroglim satjem

OdgovorCOLON # 6295Odgovor Fizikalec
Pe Nov 05, 2004 2:33 pm

http://www.slovenski-cebelarji.com/gall ... vim_satjem

Oglejte si sliko na zgornji povezavi gre za panj z okroglim satjem katero lahko skupaj vrtimo za 180° ali pa manj oziroma več glede na naše potrebe. Slika je žal slaba poslana po fax-u in bo ta panj predstavljen na Lukovici oziroma ideja za njegov ravoj pri nas. Verjetno bo šlo za konstrukcijo da bo možno postavit na univerzalno podnico Jurkovič in na plodišče z okroglimi sati LR ali AŽ naklade. Trenutno je to razvojna faza Madžari ga že imajo je ta panj povezan z gredjo na kontejner sistemu in elektromotor obrača plodišča prek časovnega releja.
Odpiram debato na temo vrtljivo plodišče pričakujem vaše predloge...

Uporabniški avatar
JJ
PrispevkovCOLON 237
PridruženCOLON Po Apr 05, 2004 7:16 pm

OdgovorCOLON # 6303Odgovor JJ
Pe Nov 05, 2004 4:54 pm

Pa ta čudna kišta je bila na Apimondii razstavljena nekaj dni na štantu pri Madžarih, kasneje je izginila, odšla je v ocenjevanje komisiji za inovacije.

Z Miheličem sva se nadpraskala po glavi ko nama je Madžar razlagal, kako se zadeva vrti in zajame na bobnasti okrogli sat celotno dejavnost čebelje družine v obdobju 24 ur.... Če sem prav štekal se zadeva obrača tako kot se skozi dan obrača delo družine ......

Uglavnem "jaz mam že z LR, kozinci, AŽ, in triet AŽ" nad komedije doma in da si zdaj montiram še boben od pralnega stroja, ki se mi vrti na "štrom" notri pa okroglo satje in čebelice ..... Pravzaprav zakaj pa ne :P :twisted: :P :lol:

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 6304Odgovor Fizikalec
Pe Nov 05, 2004 5:10 pm

JJ za denar kolko kišta tam stane ga ne bo nihče montiral kajti cena je samo 110.000 forintov kar znese enako v tolarjih približno :cry: Boben rabi precej modifikacij za naš sistem in seveda ravno tako sam krmilni sistem, ki je preveč ''primitiven'' Obrača boben motorček za avto brisalce kar še ni tolko pomembno je še veliko zadev. Kot drugo obračanje ni povezano z ciklom 24 urnega dela družine ampak z tem, da varoja nima šans in družin ni treba zdravit. Enako se rešujemo blokade plodišča z medom saj z obračanjem silimo, da ga nosijo gor. Kot tretje preprečimo 100% rojewnje kajti ni šans za valitev matičniga ker le ta rabi konstantni položaj dol. Enako se godi z varojo obračanje jih ubije ozioroma se ne morejo zvalit dočim čebelam ne škodi???
To je le nekaj povzetkov študije in vsega skup banalna ocena konstrukcije za naše razmere je 60.000 za rostfrei bobenske nosilce in zaprte ležaje pa les in vse ostalo. Težava bo z sati kajti treba bo najto plastičarja, ki bo naredil kalup itd..za vlivanje satnikov z satnica. Bo pa težava kajti v poštev pride samo plastika za ta namen.

Uporabniški avatar
JJ
PrispevkovCOLON 237

OdgovorCOLON # 6306Odgovor JJ
Pe Nov 05, 2004 6:05 pm

Ja nekako tako, vzrok je varoja, rojenje, in stalna zaposlenost z prenašanjem medu in vrti se glede na čas torej, dan&noč. Delo zunaj in v panju....

Krajše rečeno 24 urni delavnik

Uporabniški avatar
carniolan
PrispevkovCOLON 561
PridruženCOLON Po Apr 05, 2004 9:21 am
KrajCOLON Trenutno - FR
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 6327Odgovor carniolan
So Nov 06, 2004 12:41 am

Videl tudi jaz na Api Expo v Lju
Tudi prejsnji teden ga je Oger pripeljal v Donaueschinegen na letni cebelarski kongres poklicnih nemskih cebelarjev - Ker je bil njegov stand poleg mojega sem opazoval ljudi - skepticni - prospekt v ogrskem jeziku - inovator

Bolj se je to gledalo kot na Concours Lepine - s tistim zobcastimi koleslji od starih biciklov, kot muzejski antropoloski izdelek iz Neandertala kakor pa satelistko postajo MIR

Na Concours Lepine leta 36 je bil razstavljen ekonom lonec - vsi so se delali norca iz tega, danes pa nobena gospodinja ne more brez - Moulinex in SEB sta vzela trzno niso in tako jima traja kar ze 50 let

Ogri garantirajo 120 kil medu po panju in amortizacijo v treh leti ?? Tako je pisalo

Sliko iz ogrskega standa posljem Danilu pa naj jo dalje posreduje. Izdelava rustikalna kakor da so jo delali brigadirji na progi Brcko Banovici

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 6328Odgovor Fizikalec
So Nov 06, 2004 12:45 am

Carniolan dej če maš kako dobro fotko delamo na konstrukciji te zadeve nam bo v pomoč po moje zna stvar uspet ej!?

Uporabniški avatar
carniolan
PrispevkovCOLON 561
PridruženCOLON Po Apr 05, 2004 9:21 am
KrajCOLON Trenutno - FR
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 6330Odgovor carniolan
So Nov 06, 2004 12:53 am

Ura je mal pozna dve sliki dobis za minuto - poslani dve sliki - Andrej pa naj spemeni malo njegov cas glede na GMT - nismo na pravi valovni dolzini!
**** Mecem kosti, psi jih glodajo....karavana pa gre dalje...****

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 6334Odgovor Fizikalec
So Nov 06, 2004 10:01 am

Lojze hvala za sliki sta postavljeni na galerijo in si lahko vsi ogledajo.

jankolar
PrispevkovCOLON 1
PridruženCOLON So Apr 17, 2004 11:19 pm
KrajCOLON Murska Sobota
CONTACTCOLON

Okrogli panj

OdgovorCOLON # 6351Odgovor jankolar
So Nov 06, 2004 11:03 pm

Madžar je v LJ razlagal, da se z obračanjem satja tudi borijo proti rojenju, saj naj bi se žerka v matičniku utopila, ko se le ta postavi pokonci..
janez kolar ms

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 6357Odgovor divji cebelar
Ne Nov 07, 2004 8:35 am

Verjetno ni daleč čas, ko bomo začeli čebelariti v odsluženih pralnih strojih. Teh pa je na odlagališčih kar veliko. Prihajajo torej zlati časi.

Uporabniški avatar
JJ
PrispevkovCOLON 237

OdgovorCOLON # 6371Odgovor JJ
Ne Nov 07, 2004 5:41 pm

carniolan napisal/-aCOLON.......Bolj se je to gledalo kot na Concours Lepine - s tistim zobcastimi koleslji od starih biciklov, kot muzejski antropoloski izdelek iz Neandertala kakor pa satelistko postajo MIR.......

Sem si pogledal fotko in konstruktor je zadevo glede na lansko leto inoviral. Pralnemu stroju je priključil še staro singerico :P Ko bo celotno zadevo kloniral še s kakšnim starim trabantom ali žigulijem bo to samohodna enota, ki bo nosila 250 kg na sezono in se sama gibali iz paše na pašo :twisted: :roll: :twisted:

Uporabniški avatar
BONI
PrispevkovCOLON 182
PridruženCOLON Ne Apr 11, 2004 8:58 am
KrajCOLON KOPER

OdgovorCOLON # 6372Odgovor BONI
Ne Nov 07, 2004 6:22 pm

bomo začeli čebelariti v odsluženih pralnih strojih. Teh pa je na odlagališčih kar veliko

centrifuga pa deluje kot točilo :wink:
VEM DA NIC NEVEM
AMPAK, DRUGI NE VEDO
DA NIC NE VEDO

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 6373Odgovor Fizikalec
Ne Nov 07, 2004 6:25 pm

Smešno a ne ampak ni rečeno, da je to narobe...

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
PridruženCOLON Ne Jun 06, 2004 5:16 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 6385Odgovor Janko
Po Nov 08, 2004 8:21 am

Tegale vrtljivega panja se dobro spomnim. Tudi jaz sem ga precej dolgo gledal. Sicer pa obračanje satja na glavo marsikdo prakticira v Sloveniji. AŽ sat pač to omogoča. S tem prenašamo vence medu k žrelu, ki jih pote čebele znašajo v medišče, poleg tega pa lahko zaviramo rojenje. Seveda, to ne more biti način za preprečevanja rojilnega razpoloženja, ampak le za odložitev akta rojenja. Prej ko slej je potrebno tudi v takih družinah ukrepati.

Mislim, da ni potrebno komplicirati z okroglim satjem. Drugič, ne vem zakaj bi bilo potrebno obračanje dvakrat dnevno. Zaradi varoje? Ali imajo varoje res tako hudo težavo najti luknjico za piteje hemolimfe? Ali se jim lahko zgodi, da se prilepijo v svoj iztrebek? Takole se re poraja kar nekaj vprašanj. Imam precej preporsto zamisel. V glavi čepi že precej časa (nekaj let). Manjak pa predvsem časa in pravega orodja za realizacijo. Gre za zasnovo plodišča, ki bi poleg obračanja omogočal skupna medišča za več družin in na nek način naredil možnost večmazičnega čebelarjenja. Kot morda veste, je po Farrarju marsikdo še poskušal razvijati večmatične sisteme. Tudi Tomažin opisuje svojo rešitev. Zame rešitviTomažina in Madžara vsebujeta precej preveč kompliciranih dodatnih naprav. Zato se bolj navdušuejm nad preprostimi rešitvami. Je kak prostovoljec, ki bi bil pripravljen v inovativen psokus izdelave vrtljivega večmatičnega plodišča?. Za začetek lahko uporabimo tudi že obstoječe okvirje, ne rabimo komplicirati z okroglimi sati. Tudi v moji zamisli se bi dalo plodišča brez medišč obračati kolikokrat bi hotel, z medišči bi pa morda raje omejil na nekaj dni. Ne vem sicer kaj bi to pomenilo za varojo, a za medne zaloge in matičnike bi bilo dovolj.

Sedaj prihajamo v zimo in v delavnice. Mene sicer preganjajo predavanja in podbne reči, a svojo zamisel sem pripravljen deliti z drugimi. Od čebeljega patenta tako človek ne more obogateti. Bom poskusil pripraviti skice in jih objaviti. Potem pa veseleo na delo. Vsekakor bi rad sam porbal eno tako napravo.

LP
doc. dr. Janko Božiè
Biotehniška fakulteta, Oddelek za biologijo

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 6401Odgovor Fizikalec
Po Nov 08, 2004 4:47 pm

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493

OdgovorCOLON # 6404Odgovor Fizikalec
Po Nov 08, 2004 7:22 pm

Pozdravljeni člani foruma in ostali čebelarji

Kot je na kratko omenil že g. Danilo Bedek pripravljano na Lukovici predavanje madžarskih strokovnjakov o novem madžarskem panju Konya z vrtečim plodiščem, ki po njihovih izjavah omogoča čebelarjenje brez varoe (in to brez uporabe kemičnih sredstev "zdravil" ) in brez rojenja. Poleg tega ima tudi druge pozitivne lastnosti na čebeljo družino in pridelavo čebeljih pridelkov. Po dopisovanju z njimi mi je uspelo, da smo se dogovorili, da pridejo na Lukovico štirje madžarski strokovnjaki z njimi bo tudi inovator ter g. Kovač iz Lendave kot prevajalec in predstavniki podjetja AniVet iz Budimpešte, ki panje proizvaja.

Pripravili bodo izčrpno predavanje in sicer, v soboto 11. decembra ob 10 uri, na Čebelarskem centru na Brdu pri Lukovici o novem panju in sistemu čebelarjenja ter demonstracijo uporabe panja z vrtljivim plodiščem na koncu pa bo razprava. Kotizacija za predavanje je 600 SIT.

Vljudno vabljeni vsi, ki vas zanimajo napredne tehnologije v čebelarstvu.

Urednik Janez Mihelič
Čebelarska zveza Slovenije

Tole je pismo g. Miheliča torej, če koga zanima se lahko udeleži.

Uporabniški avatar
vlado
PrispevkovCOLON 319
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 8:21 pm
KrajCOLON Bela krajina
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 6406Odgovor vlado
Po Nov 08, 2004 9:02 pm

Gospoda draga- zadeva, ki jo prestavljate kot novo je že rahlo "de mode" kakor bi rekli mi tekstilci. Zadeva je bila predstavljena že lani na Apimondiji. Z avtorjem sem se imel priliko pogovarjati, kdor je pa hotel je imel na njegovem štantu tudi propragandni gradivo. Da je ta stvar brez varoze ni res, kajti po pogovoru z avtorjem mi je ta omenil da jesensko tretira varojo z Hemovarjem !!!!!!
Je pa zadeva interesantna, ker naj ne bi bilo rojenja.

Kar se pa nas Belokranjcev tiče, rajši bomo vztrajali v obračanju jagenčkov in odojkov na žaru :P :P :P

Uporabniški avatar
vlado
PrispevkovCOLON 319
KrajCOLON Bela krajina
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 6407Odgovor vlado
Po Nov 08, 2004 9:11 pm

Janko Božič napisal/-aCOLON

Sedaj prihajamo v zimo in v delavnice. Mene sicer preganjajo predavanja in podbne reči, a svojo zamisel sem pripravljen deliti z drugimi. Od čebeljega patenta tako človek ne more obogateti. Bom poskusil pripraviti skice in jih objaviti. Potem pa veseleo na delo. Vsekakor bi rad sam porbal eno tako napravo.

LP

Janko, v kolikor si zainteresiran, lahko nahecam tasta, da se angažira glede tega. Odkar je na Apimodiji videl ta panj tudi sam razmišlja o bolj enostavni verziji

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 6410Odgovor Janko
To Nov 09, 2004 8:27 am

Vsekakor me zanima vsakoršno sodelovanje z inovativnim čebelarjem na tehnološkem področju. Kar nahecaj tasta.

Meni se je zdelo čudno, da bi varoja se orientirala glede na težnost. verjetno so ji glavna kemična čutila, da zavoha svoje iztrebke in luknjico v kutikuli bube. Poleg tega pa ji verjetno ni pretežko narediti še dodatno luknjo. Se i pa zdimalo realnejša možnost vpliva povečanega medsatnega prostora, ki ga je italijan proglasil za rešitev v boju proti varoji na plenarnem zasedanju Apimondije. Glede na poznavanje medsebojnega obiranja tudi tu dvomim na bistven prispevek.

LP
doc. dr. Janko Božiè

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Rizbe varijant za obračanje satja

OdgovorCOLON # 6495Odgovor Janko
Pe Nov 12, 2004 2:11 am

V moji foto galeriji so risbe nekaterih mojih zamisli. Najprej v ogled, potem pa še kaj razlage. Če prej ne, v ponedeljek.

http://www.slovenski-cebelarji.com/gall ... me=PanjTeh

LP
doc. dr. Janko Božiè

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 6509Odgovor Janko
Pe Nov 12, 2004 3:13 pm

Čez viken pripravim še nekaj skic in opisa.

LP
doc. dr. Janko Božiè

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

Preprosta rešitev za obračanje LR naklad

OdgovorCOLON # 6560Odgovor Janko
Po Nov 15, 2004 11:25 am

Čez vikend sem razmišljal o preprosti rešitvi obračanja LR naklad. Najbolj preprosta možnost (vsaj trenutno v moji glavi) je, da zablokiramo sate na nosilcih, http://www.slovenski-cebelarji.com/gall ... id=sRotLR1
poskrbimo za dodatne distančnike,http://www.slovenski-cebelarji.com/gall ... id=sRotLR2
da ohranimo prostor med sati tudi po obračanju, nato pa spnemo dve nakladi s spodnjo stranjo skupaj in nanju bočno na sredini pričvrstimo nosilce za obračanje. http://www.slovenski-cebelarji.com/gall ... id=sRotLR3
Morda lahko uporabimo kovinske kromirane okrogle noge ali pa kdo kaj zvari.
Sate poleg dodatne letvice lahko zablokiramo z mrežastim okvirjem, ki je lahko tudi mreža za lovljenje varoje po odpadu. Kako tako mrežo dovolj močno pritrditi, je lahko veliko rešitev. Seveda bi morali imeti vsaj eno tako rezervno mrežo. Pred obračanjem jo učvrstimo na zgornji strani, spodaj odstranimo naklado, a še vedno pustimo pritrjeno mrežo na spodnji strani, obe nakladi skupaj zavrtimo. Odmaknemo zgornjo mrežo in spodaj pričvrstimo nazaj podnico. Nato pa plodišče pritisnemo nazaj k matični rešetki in mediščem. Nosilci panja bi bili na nivoju matične rešetke, ki bi bila del nosilca za mediščne naklade. Morda bi potrebovali majše preureditve naklad zaradi izvedbe nosilca z matično rešetko. Plodiščni del panja bi pritisnil na matično rešetko s pomočjo nosilnih pletenih žic ali kake podobne rešitve. Z nosilnimi žicami bi se dalo narediti dovolj preprost sistem za spuščanj dveh naklad. Podrobnosti o tem pa drugič. Pri tem opisanem sistemu bi bilo mogoče v dveh nakladah vzdrževati tudi dve matice ločene z ločilno desko skozi obe nakladi. Prilagoditi bi bilo potrebno še mrežni okvir. Pa še kako malenkost bi bilo za urediti.

Z LR okviri bi se dalo rešiti tudi večjo enoto, kjer bi bilo skupno plodišče za dve do tri matice v dveh delih, kar bi pomenilo do 6 družin na enem nosilcu z dvema ločenem mediščema (2 3 ali dvomatična sistema na enem nosilcu. Tak sistem bi bilo še možno opravljati ročno. Seveda z drugačnimi okvirji pa bi poskusil rad tudi z večmatičnimi sistemi (na primer 6 matic za eno medišče). Okvir s sredinskim nosilcem je zanimiv, a je vprašanje. Če bi se lahko uveljavil kot standard. Tale sveža ideja o prilagoditvi LR standarda za obračanje je še najbolj sprejemljiva.

Toliko zaenkrat.

LP
doc. dr. Janko Božiè

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 6563Odgovor dušans
Po Nov 15, 2004 1:59 pm

Prav na hitro mi je med branjem prisla na misel ideja, da bi se sati zlozili v dolgo "trugo" eden poleg drugega po zelji v dolzino (kot filterpresa) in bi se obracali potem v lezecem stanju. Ce se komu ljubi o tem razmisljti, ideja je na voljo.

LP

Uporabniški avatar
vlado
PrispevkovCOLON 319
KrajCOLON Bela krajina
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 6564Odgovor vlado
Po Nov 15, 2004 2:16 pm

Vsi bi obračali satje - sedaj mi pa razložite kaj bi poleg protirojilneha razpoloženja s takim obračanjem dobili ???

Ă
PrispevkovCOLON 181
PridruženCOLON Sr Avg 25, 2004 10:56 pm

OdgovorCOLON # 6565Odgovor Ă
Po Nov 15, 2004 2:17 pm

vlado napisal/-aCOLONVsi bi obračali satje - sedaj mi pa razložite kaj bi poleg protirojilneha razpoloženja s takim obračanjem dobili ???
STROŠKE!!!
Po mojem naj se naučijo najprej
delat z nakladnim panjem.

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 6567Odgovor dušans
Po Nov 15, 2004 3:13 pm

Fanta vidva pa resne razumeta, zimaje, pa malo brusimo mozgane, da ni dolgcas. Cebelar, si ti strokovnjak za nakladne panje, te lahko mi zacetniki kdaj kaj povprasamo?

LP

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 6585Odgovor Janko
To Nov 16, 2004 1:27 pm

Ja, res pilimo možgane. Poleg zavlačevanja rojenja, je to varijanta, da brez razbijanja gnezda spravimo medno zalogo k žrelu in jo čebele prenašajo navzgor. Vem, da nekateri radi obračajo AŽ sate s tem namenom, poleg tega pa še čebele malo zadelajo morebitno luknjo. Sam sem tudi to nekajkrat naredil ob pregledovanju gnezda.

LP
doc. dr. Janko Božiè

Ă
PrispevkovCOLON 181
PridruženCOLON Sr Avg 25, 2004 10:56 pm

OdgovorCOLON # 6595Odgovor Ă
Sr Nov 17, 2004 2:10 pm

Ni bolj pametno ob menjavi naklad še naklade obrnit
za 180 stopinj? :roll:
Namesto novih panjev? :roll:

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 6597Odgovor Janko
Sr Nov 17, 2004 2:47 pm

Pri zamenjavi naklad z normalno mero LR običajno ostanejo na zgornji strani zgornje naklade obsežni venci medu, ki po menjavi pridejo na sredino gnezda. S tem razbijemo gnezdo na dva dela. Ob pomladnih ohladitvah je lahko potem problem ogrevanja celotne zalege. Z obračanjem na glavo ne razbijemo gnezdo, vseeno pa čebele presilimo na prekladanje medu in jim omogočimo širjenje prostora za zalego.
Nekateri čebalarji z LR zaradi tega še vedno raje delajo z okvirji kot nakladami.

LP
doc. dr. Janko Božiè

Uporabniški avatar
JJ
PrispevkovCOLON 237

OdgovorCOLON # 6604Odgovor JJ
Sr Nov 17, 2004 7:15 pm

vlado napisal/-aCOLONVsi bi obračali satje - sedaj mi pa razložite kaj bi poleg protirojilneha razpoloženja s takim obračanjem dobili ???

Po pravici povedano tudi meni ni jasno zakaj bi jih moral zaradi protirojilnega ukrepa preobračati in obračati, kar se varoje tiče pa je že povedano, da zadeva ne špila

Ma že tako je kup drugih metod da bi pa čebele zdaj še "centrifugiral" se mi zdi pa čisto mimo.... :roll: :idea: :x

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov