Splošno o propolisu

Arhivirane teme 2005
profeso
PrispevkovCOLON 1
PridruženCOLON So Avg 14, 2004 11:58 am

kaj je propolis

OdgovorCOLON # 4492Odgovor profeso
So Avg 14, 2004 12:02 pm

Mi lahko nekdo v nekaj stavkih opiše propolis in zakaj se uporablja in kako?
Če je možno tako, da bomo to razumeli tudi ne čebelarji.

LP

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 4494Odgovor Kočevski med-ved
So Avg 14, 2004 12:10 pm

Vse o propolisu je opisano na prvi strani.Če vas zanima kaka podrobnost se oglasite.
Lep pozdrav
LP
Koèevski med-ved

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 4498Odgovor Fizikalec
So Avg 14, 2004 2:47 pm

Klikni na: http://www.slovenski-cebelarji.com/foru ... um.php?f=5 tri tematike z področja propolisa mislim, da smo kar dobro zasnovali.

Vem, da je težko najti, če prideš na forum, ko je 4.000 prispevkov zgornji link vas postavi na mesto tam pa izberite vse tri teme, če še kaj manjka ali vas zanima pa izvolite...

Ă
PrispevkovCOLON 215
PridruženCOLON So Apr 03, 2004 8:55 pm

Mrežice za propolis

OdgovorCOLON # 4743Odgovor Ă
So Avg 21, 2004 11:19 am

Ima mogoče kdo kakšen link na stran kjer se da videti kako izgledajo mrežice za pridobivanje propolisa?

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 4746Odgovor Kočevski med-ved
So Avg 21, 2004 12:36 pm

Čebelarček. jaz ga na žalost nimam.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
carniolan
PrispevkovCOLON 561
PridruženCOLON Po Apr 05, 2004 9:21 am
KrajCOLON Trenutno - FR
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 4750Odgovor carniolan
So Avg 21, 2004 9:15 pm

Bom skusal jutri najti pri Ickowiczu pa ti bom dal link, ce ima sliko na siteu. Pazi te propolisove mrezice so v glavnem v dimenzijah LR in DB ne pa za AZ
**** Mecem kosti, psi jih glodajo....karavana pa gre dalje...****

Ă
PrispevkovCOLON 215

OdgovorCOLON # 4751Odgovor Ă
So Avg 21, 2004 10:59 pm

Carniolan, bi lepo prosil za link. Seveda sem tudi pričakoval, da je zadeva za LR, ker pri AŽ bi bilo res težje izvajat. Pri nakladnih panjih, ki stojijo na prostem se verjetno tudi bolj obrestuje načrtno pridobivanje propolisa, ker je na prepihu in se čebele bolj angažirajo.

Kam pa se potem mrežice montirajo?
Bi šlo npr., če bi razkiral eno naklado in bi kar iz vsake stranice izrezal pravokotnik in tam namestil gosto mrežo?

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 4752Odgovor Fizikalec
So Avg 21, 2004 11:18 pm

Poglej na WWW.SWIENTY.COM tam jih najdeš imam cel katalog v pdf samo je čez 2 Mb nebi rad pošiljal pobrskaj na ihovi strani
Če boš iskal v nemšekm jeziku so to propolisgitter

Uporabniški avatar
Mig29
PrispevkovCOLON 93
PridruženCOLON To Jun 01, 2004 10:37 am
KrajCOLON Novo mesto

OdgovorCOLON # 5473Odgovor Mig29
Če Sep 30, 2004 7:38 am

Nikjer nisem zasledil kako se mreže za propolis uporabljajo. Mogoče je bilo pa je izbrisano. Prosil bi koga če lahko pojasni uporabo mrež, koliko časa lahko pridobivamo propolis, kakšna mora biti družina, skratka vse o pridobivanju in shranjevanju.

hvala in lp

Ă
PrispevkovCOLON 215

OdgovorCOLON # 5479Odgovor Ă
Če Sep 30, 2004 3:30 pm

Ko se na mrežice nabere propolis, se dajo v zamrzovalnik, nato pa se z upogibanjem ali zvijanjem mrežice propolis odlušči.
Nikjer v Sloveniji nisem zasledil, da prodajajo te mreže. Če bi nas bilo interesentov več bi lahko skupno organizirali en nakup iz tujine in privarčevali na poštnini.
Letos sem opazil, da so čebele veliko propolisa nanesle na penasto gumo, kjer so imele stik z njo, toda ta propolis zaradi morebitnih delcev penaste gume ni uporaben.

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 5484Odgovor FRANK IZ KANADE
Če Sep 30, 2004 7:18 pm

Ena fotka na moji f. galeriji, stran 8, za tiste ki jih niso videli.
Regards,
Frank

Logaski
PrispevkovCOLON 18
PridruženCOLON Po Avg 09, 2004 7:10 pm
KrajCOLON Logatec

propolis

OdgovorCOLON # 6275Odgovor Logaski
Če Nov 04, 2004 9:35 pm

malo od propolisa
Sestava:
Organske kisline, alkoholi in fenoli, alhehidi in estri. Propolis v kapsulah je atomiziran in maksimalno ociscen primesi
Indikacije:
Cebele uporabljajo propolis za vzdrzevanje antibijoticnega stanja v cebeljem panju. Propolis kapsule unicujejo klice, zaustavljajo vnetja, vplivajo blagodejno na zelodcna in crevesna obolenja, krepijo telesni obrambni sistem, lajsajo bronhimalna in astmaticna obolenja.
DARK WEBMASTER

JANEZ
PrispevkovCOLON 77
PridruženCOLON Po Apr 05, 2004 9:20 am
KrajCOLON Slovenj Gradec - Legen

OdgovorCOLON # 6287Odgovor JANEZ
Pe Nov 05, 2004 12:37 pm

še ena varianta za pridobivanje propolisa:
Lani sem popravljal oz. menjaval mrežo na panjskih okencih v AŽ panju. Ker nisem imel kovinske sem vstavil plastično mrežo. Za pokušino sem dal plastično mrežo sive barve, ki je prešana, ne pletena. To mrežo uporabljajo za prešanje sadja, vsaj kot tako jo v trgovini poznajo. preko leta so mi čebele to mrežo čebele v celoti propolizirale, tako da so jo skoraj v celoti zaprle. Ko sem vstavil vratca z normalno plastično mrežo - tako za okna proti komarjem, mi te mreže niso propolizirale. Stvar je vsekakor v velikosti odprtin, ne v kakšnem prepihu, ali kaj drugega. To mrežo sem dal v zmrzovalnik in izmencal veliko kvalitetnega propolisa.

Ă
PrispevkovCOLON 181
PridruženCOLON Sr Avg 25, 2004 10:56 pm

OdgovorCOLON # 6288Odgovor Ă
Pe Nov 05, 2004 1:20 pm

Mig29 napisal/-aCOLONNikjer nisem zasledil kako se mreže za propolis uporabljajo. Mogoče je bilo pa je izbrisano. Prosil bi koga če lahko pojasni uporabo mrež.
V nakladnem panju daš to mrežo ali ploščo za propolis na zgornjo naklado,in čebele napolnijo zareze s propolisom.Mreže se nastavi sredi ali pa na koncu kostanja.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 7193Odgovor Pike
Sr Dec 22, 2004 4:46 pm

ali kdo ve v kaksnem olju se topi propolis, ker baje obstaja varianta propilisa topljenega v olju in ne alkoholu. Se mi to zdi bistveno bolj primerno za otroke in zenske.

c
PrispevkovCOLON 205
PridruženCOLON Če Dec 09, 2004 10:08 am

OdgovorCOLON # 7203Odgovor c
Sr Dec 22, 2004 5:46 pm

Varijanta propolisa ki ni v alkoholu je v glicerinu. Pridobi se pa tako, da propolis zmeljejo tako fino da teče kot olje. potem to razredčijo z tem oljem. Po mojem mnenju za otroke ta ni nič boljši, kvečjemu je možnost da dobiš katere nečistoče, ki so v propolisu in se z alkoholom ne izlužijo. Pa tudi okus je čuden.

Uporabniški avatar
carniolan
PrispevkovCOLON 561
PridruženCOLON Po Apr 05, 2004 9:21 am
KrajCOLON Trenutno - FR
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 7211Odgovor carniolan
Sr Dec 22, 2004 7:25 pm

seražin napisal/-aCOLONVarijanta propolisa ki ni v alkoholu je v glicerinu. Pridobi se pa tako, da propolis zmeljejo tako fino da teče kot olje. potem to razredčijo z tem oljem. Po mojem mnenju za otroke ta ni nič boljši, kvečjemu je možnost da dobiš katere nečistoče, ki so v propolisu in se z alkoholom ne izlužijo. Pa tudi okus je čuden.
Ni ravno tako - industrijsko ekstrahiran propolis 70% raztopina se kasneje topi v PEG 400 kar je neke vrste alkohola in se mu potem lahko mesa nekatera rastlinska olja (oljcno - bucno za kapsule za prostato etc) O necistocas pa ni potrebno govorit ker se izdela iz 100% ekstrakta in je le a sel preko serijo filtrov in ne duha in sluha o vosku ali mehanskih necistocah.
Ne pomesati med izrazi integralnim ekstraktom propolisa in domazmesano tinkturo iz sadjevca!
**** Mecem kosti, psi jih glodajo....karavana pa gre dalje...****

c
PrispevkovCOLON 205

OdgovorCOLON # 7213Odgovor c
Sr Dec 22, 2004 7:40 pm

Hvala za pojasnilo.

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
PridruženCOLON Ne Jun 06, 2004 5:16 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 7236Odgovor Janko
Sr Dec 22, 2004 10:52 pm

Zanimivi so objavljeni rezultati vodnih elstraktov propolisa, ki so imeli celo antikarcinogene učinke na celice v kulturah. Seveda pa imajo drugačen učinke tudi druge snovi, ki pa jih moramo topiti z alkoholom. Vodni ekstrakt ima silno slab izkoristek, tudi tistega kar gre v vodo. Zato so za raziskave uporbili alkoholni ekstrakt, nato pa pogledali, kaj se topi le v vodi.

LP
doc. dr. Janko Božiè
Biotehniška fakulteta, Oddelek za biologijo

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 7249Odgovor Pike
Če Dec 23, 2004 1:28 pm

najlepsa hvala za pojasnilo. Vse tako kaze, da bom ostal kar pri lekarniskem alkoholu. Mi je nekako bolj pri srcu kot pa "cvet" od zganja, pa se nima tako neprijetnega vonja in okusa.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 7326Odgovor Pike
Ne Dec 26, 2004 2:14 pm

Sem si premislil, v petek sem destiliral svoj prvi snops. Pa sem kar nekaj cveta izločil pa niti ne izgledat tako slab in glede na ceno lekarniskega alkohola, ki je priblizno 1000 SIT za 0.5 litra in glede na to, da se propilis uporablja po kapljicah tole s tem cvetom oz. prvim takom niti ni tako slabo. V teh kapljicah niti ne bo cutiti tako zelo metilnega alhkohola. Bom najprej na meni in svojih clanih druzine malo testiral :lol: :lol:

c
PrispevkovCOLON 205

Metilni alkohol

OdgovorCOLON # 7332Odgovor c
Ne Dec 26, 2004 2:50 pm

Nisem prepričan, da je metilnialkohol sploh uporaben za te namene. Ne uporablja se zato ker je strupen, ti ga pa misliš dajati v zdravilo? :evil:

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 7338Odgovor Pike
Ne Dec 26, 2004 6:58 pm

Kot sem ze omenil, gre za kapljice in ne za uzivanje v velikih kolicinah. Konec koncev je skoraj vsako zelisce ali pa vsa hrana lahko strupena, ce se jo uziva v velikih kolicinah. Metilni alkohol se izloča pri destilaciji iz pektina, vpliva predvsem na vidne zivce in ce se ga res napijeta z njim (za kar je potrebna ze res neka huda huda huda sila!!!) potem je zelo verjetno , da boste poleg obupnega macka se oslepeli. Velike količine metilnega alkohola kvarno vplivajo na žganje poleg vseh ostalih hlapnih kislin in čreslovin, tanina,...
Splošno je znano, da se cvet (prvi tok) uporablja v ljudski medicini za zunanjo uporabo od kar ljudje destilirajo zganje. Predvsem gre za zunanjo uporabo (razkuzevanje okolice ran, obkladke (npr. kostanjevi za krcne zile), pri zvinih in izpahih. Koncentracija cveta ki je ponavadi 60 ali 70% pri taksni uporabi ne skodi in ga zdravilstvo celo priporoca.

AMPAK SAMO NEKAJ KAPLIC, KOT SEM ZE NEKJE ZGORAJ OMENIL NE POVZROCI NOBENE SKODE IN NE PUSTI NOBENIH POSLEDIC

Viri:
Andrej Sertelj - Domace zganje
Dario Cortese - biolog ( ce se ne motim)
dr. Marian Kotar - profesor na gozdarskem faksu
Franc Prezelj - cebelarski mojster
Sersen Joze - moj dedek (celo zivljenje pije svojo prekmursko smarnico in verjemite, da marsikdo od nas vkljucno z mano bi bil sila srecen, ce bi vsaj podobno tako izgledal in se tako tudi pocutil pri 78 letih, seveda, najprej jih moramo docakati) :roll: :roll: :roll:

Boris
PrispevkovCOLON 259
PridruženCOLON So Apr 03, 2004 9:17 pm
KrajCOLON Primorje

OdgovorCOLON # 7339Odgovor Boris
Ne Dec 26, 2004 7:19 pm

Če boš to ( zdravilo ) sprobaval na svojih članih družine Pike upam, da si pri tem mislil le na tvojo taščo. :D :D :lol: :lol:

Joj mi je zbežalo, oprostiii. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 7340Odgovor Pike
Ne Dec 26, 2004 7:25 pm

ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha, moram reci, da se tako od srca ze dolgo nisem nasmejal kot s temle o tasci :P :P :P No, sem ravno se dva smesna e-maila dobil tole je bila pa tista kapljica cez rob in sedaj otroci mislijo, da se je ociju zmesalo ker se tako smeji :P :P :P

bogdan
PrispevkovCOLON 493
PridruženCOLON Pe Apr 09, 2004 10:10 am
KrajCOLON Ajdovscina

OdgovorCOLON # 9096Odgovor bogdan
Po Mar 21, 2005 12:04 pm

V Celju sem kupil mrežo za pridobivanje propolisa, kam jo je najbolje montirati? Na okence? Mediščno ali plodiščno? Ali je potem treba pustiti vratca odprta, ...Skratka, kako. :?:
Vem, da ne še zdaj ampak, ko bo topleje... :idea:
Naj medi, kjerkoli ze si...

TomaĹľ
PrispevkovCOLON 96
PridruženCOLON Pe Okt 08, 2004 9:14 pm

OdgovorCOLON # 9105Odgovor TomaĹľ
To Mar 22, 2005 8:20 am

Kdo je pa prodajal mrežice za zbiranje propolisa??Kakna je cena ??

Tomaž

Uporabniški avatar
Mig29
PrispevkovCOLON 93
PridruženCOLON To Jun 01, 2004 10:37 am
KrajCOLON Novo mesto

OdgovorCOLON # 9107Odgovor Mig29
To Mar 22, 2005 10:22 am

Mrežice je prodajala Vema, cena je bila pa mislim da okoli 600 sit/m.
Pokliči v Vemo in povprašaj.
Je bila pa fora, ko sem vprašaj za mreže, mi je prodajalka odvrnila v hrvaškem jeziku. Nekaj minut kasneje sem izvedel da so hrvatje množično kupovali mreže in je mislila da sem jaz spet eden iz hrvaškega avtobusa. :D
Be the change you want to see!

Uporabniški avatar
Senior
PrispevkovCOLON 112
PridruženCOLON Ne Apr 18, 2004 7:53 am
KrajCOLON ©entjernej

OdgovorCOLON # 9112Odgovor Senior
To Mar 22, 2005 3:13 pm

Na lanskem čebelarskem sejmu sem videl možakarja, ki je (zgoraj, na galeriji) razlagal namen in uporabo mrežic za pridobivanje propolisa. Mrežica je bila položena na sate.
Milsim da je bil to tisti možak, ki je igral glavno vlogo v filmčku "Prijatelj čebelar" - mislim da je to g. Franc PREZELJ. Zagotovo bo znal dati ustrezna pojasnila
Letos ga na sejmu v Celju nisem videl.

Uporabniški avatar
pokowc
PrispevkovCOLON 13
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 6:44 pm
KrajCOLON slo

OdgovorCOLON # 15986Odgovor pokowc
Pe Nov 18, 2005 4:54 pm

Danilo-Medeni napisal/-aCOLONImaš kako idejo za pametno aromo?

Živjo, spet
arom je morda res kar nekaj na tržišču, samo res nevem,ako bi to spadalo zraven k okusu meda; kar poglej koliko okusov sladoledov poznamo, no en namig je :wink:
Bi mogu jaz mau to videt, experimentirat....
Zadnjič spremenil 1, dne pokowc, skupaj popravljeno 0 krat.

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov