Gradilnik trotovine v satnem okvirčku

Arhivirane teme 2005
BUTTON_TOPIC_LOCKED
Roman
PrispevkovCOLON 11
PridruženCOLON To Avg 16, 2005 12:15 pm
KrajCOLON Brezovica

Gradilnik trotovine v satnem okvirčku

OdgovorCOLON # 16961Odgovor Roman
Če Dec 15, 2005 9:19 am

Pozdravljeni.
Mene kot začetnika pa zanima kakšno velikost gradilnika uporabljate za graditev trotovine v satnem okvirčku. V literaturi sem zasledil da približno 1/3 satnika, drugje (stari čebelarji) pa 1/2 okvirčka. Tudi izrezovanje trotovine navajajo zelo različno. Eni na 7-8 dni, drugi 10 drugje spet berem, da na 14 dni.
Kako je z topljenjem trotovine in čistočo?
Kakšne so vaše izkušnje in nasveti?
Hvala za nasvete že v naprej.
LP Roman

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 16963Odgovor Pike
Če Dec 15, 2005 9:50 am

Zivijo Roman,

O temu smo full pisali. Jaz uporabljam kar cel prazen AŽ okvir za trotovino, je vse skupaj bolj enostavno in preprosto, kot že je pregrajen na pol ali pa na tri dele (imam tudi take na tri dele pa nisem preveč navdušen. Če je v celem okvirju tudi lažje "ven" pade vse skupaj.

Graditev trotovine je odvisna od moči družine (na to moč vpliva veliko stvari).

Trotovina je skoraj deviško satje, bolj čistega v takšnih količinah težko dobiš.

tibet
PrispevkovCOLON 83
PridruženCOLON Sr Apr 20, 2005 11:37 am

OdgovorCOLON # 16974Odgovor tibet
Če Dec 15, 2005 12:07 pm

Pozdravljen Roman!
Jst uporabljam polovico LR okvirja za izrezovanje trotovine in imam dobre izkušnje s tem. Izrezujem približno na 10 dni odvisno od moči družine in kako hitro zgradijo satje, ter ga matica tudi zaleže.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 16999Odgovor divji cebelar
Če Dec 15, 2005 7:21 pm

Glede izrezovanja trotovine vam predstavim svojo prakso, ki pa je ne želim nikomur vsiljevati in ne trditi, da je naboljša ali edino pravilna.
Sam uporabljam AŽ okvir razdeljen na polovico. V polovico, ki gleda proti prednji strani panja vstavim satno osnovo, drugo pustim prazno za trotovino. Trotovino izrezujem, ko je velika večina celic zaprta in nič prej. Ta praksa se mi je dosedaj pokazala kot primerna in nameravam pri tem ostati.

Roman
PrispevkovCOLON 11
PridruženCOLON To Avg 16, 2005 12:15 pm
KrajCOLON Brezovica

OdgovorCOLON # 17001Odgovor Roman
Če Dec 15, 2005 7:54 pm

Divji,
tako nekako sem tudi jaz prebiral, in morda se spomniš približno na koliko dni je to potem da je večina pokrite?
Glede čistoče sem pa ravno to mislil ko tako trotovino daste v topilnik so zraven bube,...?
V enem izmed starejših čebelarjev sem prebral da nekateri dajo trotovino z mrznitv skrinnjo, jo nato odprejo in iztresejo bube (ali so to ličinke?) in nato dajo to topit,...
Hvala za odgovore.
LP Roman

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 17003Odgovor divji cebelar
Če Dec 15, 2005 8:12 pm

Roman napisal/-aCOLONDivji,
tako nekako sem tudi jaz prebiral, in morda se spomniš približno na koliko dni je to potem da je večina pokrite?
Glede čistoče sem pa ravno to mislil ko tako trotovino daste v topilnik so zraven bube,...?
V enem izmed starejših čebelarjev sem prebral da nekateri dajo trotovino z mrznitv skrinnjo, jo nato odprejo in iztresejo bube (ali so to ličinke?) in nato dajo to topit,...
Hvala za odgovore.
LP Roman
Na koliko dni pride do izreza trotovine je odvisno od več faktorjev. To je odvisno od časa, ko imajo čebele navišji gradilni nagon, od paše v okolju, moči družine, velikosti panja in še česa. V vseh panjih praviloma naenkrat trotovine ni mogoče izrezati. Tako v povprečju v vsakem panju izrežem trotovino od 4 do 5 krat na leto in pri tem pač kolikor se le da pazim, da jo izrežem čim bliže dnevu, ko bi se prvi troti izlegli. Seveda pa preveč natančen in pikolovski tudi ni treba biti.
Izrezano trotovino potem dam takoj v sončni topilnik in ni nobenih problemov. Zakaj pa naj bi bili ??? In zakaj naj bi pri tem še kaj zamrzoval ?? To pa res prvič slišim. To kar ostane v topilniku, ko sonce stopi lep vosek, ki steče v posebno posodo, pa skurim.
In to je, dragi prijatelj, v glavnem vse.
Lep pozdrav!

bogdan
PrispevkovCOLON 493
PridruženCOLON Pe Apr 09, 2004 10:10 am
KrajCOLON Ajdovscina

OdgovorCOLON # 17014Odgovor bogdan
Pe Dec 16, 2005 12:30 am

Izrezovanje trotovine ima smisel v zatiranju varoje, ta pa v celice leze tik preden jo čebele pokrijejo, tako da ni smiselno izrezovati trotovine prej. Jaz jo v panju izrežem največ trikrat, večinoma pa enkrat ali dvakrat v letu. Do sedaj se mi še ni zgodilo, da bi ob pregledu bub našel varojo. Imam prekratek staž verjetno.
Naj medi, kjerkoli ze si...

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 17029Odgovor Kočevski med-ved
Pe Dec 16, 2005 10:33 am

divji čebelar napisal/-aCOLONGlede izrezovanja trotovine vam predstavim svojo prakso, ki pa je ne želim nikomur vsiljevati in ne trditi, da je naboljša ali edino pravilna.
Sam uporabljam AŽ okvir razdeljen na polovico. V polovico, ki gleda proti prednji strani panja vstavim satno osnovo, drugo pustim prazno za trotovino. Trotovino izrezujem, ko je velika večina celic zaprta in nič prej. Ta praksa se mi je dosedaj pokazala kot primerna in nameravam pri tem ostati.
Jaz uporabljam popolnoma enako metodo.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 17031Odgovor Pike
Pe Dec 16, 2005 10:45 am

Menim, če izrezovanje trotovine ni vključeno v tehnologijo čebelarjenja potem je to samo nepotrebna izguba časa. Npr. Če bi trotovino izrezovali kar tako malo povprek. Smo nekje že tudi debatirali, če se ne motim, da v tistem prvem obdobju, ko čebele burno gradijo trotovino sploh ni toliko varoje v teh trotovskih celicah. Jaz sem ter tja izrezujem trotovino, ker potrebujem "čisto" satje za pridobivanje voska s katerim potem voska stekleničke z medenimi izdelki.

TomaĹľ
PrispevkovCOLON 96
PridruženCOLON Pe Okt 08, 2004 9:14 pm

OdgovorCOLON # 17039Odgovor TomaĹľ
Pe Dec 16, 2005 11:29 am

Lep pozdrav !

Če izrezujete trotovino z namenom, da boste omejili ali odstranjevali varojo iz panjev zgubljate čas z nepotrebnim delom.V kolikor pogledate pokrito trotovino nekje pred 10-15 julijem ne boste opazili skoraj nobene varoje v trotovini.Trotovski sat je po moje koristen da imajo čebele na voljo gradnjo, ne da jo vlečejo povsod drugod.

Tomaž

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov