paženje LR panjev

Arhivirane teme 2005
Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

OdgovorCOLON # 16604Odgovor zver
Če Dec 01, 2005 1:07 pm

dan,

nič bat, tisto v januarju je le dopolnilo, letos sem že plinil z hemovarom (avgusta pa septembra pa oktobra) zadnjega oktobra pa sem jih pošprical še z oksalno kislino (mal cukra, medu pa vode in oksalne kisline v kristalčkih, razmerja se ne spomnim).

LP zver

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 16611Odgovor dušans
Če Dec 01, 2005 3:20 pm

Pike napisal/-aCOLONLetos jaz ne bom uporabljal PVC folije pod pokrovi LR panjev, razlog je sledeč. Potem zaradi nastajanja kondenza kar naprej kaplja po čebelah in tudi okvirji na vrhu plesnijo, da o zgornjih robovih panja sploh ne govorim.
Predlagam, da o izkušnjah s folijo pod pokrovom napiše izkušnje več čebelarjev. Uporaba folije pod pokrovom je bolj razširjena pri nas in v svetu kot si mi mislimo. Verjetno so zato razlogi.

Moje izkušnje so podobne kot pri Gregorju in Branku, tako, da sem imel folijo samo od 15. januarja do 15. marca.

Mogoče je zračenje v panjih, ki imajo mrežo na podnici, dovolj veliko, da kondenz ne kaplja. GJ panj ima relativno majhno mrežo in še ploščo nad podnico.

Ivan je kar velik zagovornik folije.

LP

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 16614Odgovor Pike
Če Dec 01, 2005 3:52 pm

Glede uporabe folije. Menim, da je čez aktivno čebelarsk sezona to je obdobje nekje med aprilom in septembrom folija pri LR (oz. nakladnih) panjih nujno potrebna iz naslednjih razlogov:

1. Ko odpremo pokrov panja (če ne uporabljamo pitalnikov) so čebele še vedno pod folijo. Folijo malo prevzdignemo in podimimo, čebele se lepo odmakneje med satje.

2. Folja čebelam preprečuje (če ne uporabljamo pitalnikov), da bi čebele gradile satje med okvirji in pokrovom. Zato lahko pokrov vedno brez težav snamemo s panja.

3. Folija je dober pokazatelj kdaj moramo nastaviti novo naklado. Takoj, ko čebele začnejo graditi med folijo in okvirji nastavimo naklado.

4. Konec koncev s folije lahko pridobivamo tudi vosek, čeprav sam za to uporabljam mrežice.

6. Folijo lahko uporabimo namesto dežnika, če prične deževati (bolj za šalo kot zares)

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 16646Odgovor dušans
Pe Dec 02, 2005 12:36 am

Pike napisal/-aCOLONGlede uporabe folije. Menim, da je čez aktivno čebelarsk sezona to je obdobje nekje med aprilom in septembrom folija pri LR (oz. nakladnih) panjih nujno potrebna iz naslednjih razlogov:

1. Ko odpremo pokrov panja (če ne uporabljamo pitalnikov) so čebele še vedno pod folijo. Folijo malo prevzdignemo in podimimo, čebele se lepo odmakneje med satje.

2. Folja čebelam preprečuje (če ne uporabljamo pitalnikov), da bi čebele gradile satje med okvirji in pokrovom. Zato lahko pokrov vedno brez težav snamemo s panja.

3. Folija je dober pokazatelj kdaj moramo nastaviti novo naklado. Takoj, ko čebele začnejo graditi med folijo in okvirji nastavimo naklado.

4. Konec koncev s folije lahko pridobivamo tudi vosek, čeprav sam za to uporabljam mrežice.

6. Folijo lahko uporabimo namesto dežnika, če prične deževati (bolj za šalo kot zares)

Za vse navedene točke pri meni služi vmesni pokrov. Z zarezami omogoča tudi dokaj dobro zračenje v pašni sezonitakrat, ko je potrebno odvesti veliko vlage.

Poleti sem se potepal po Posočju, tam sem videl panje čebelarstva Lucka. Na zgornji nakladi so bile plošče iz pleksija čez pa izolacija iz tapisona ali nekaj sličnega, vse skupaj pokrito s streho. To je bilo avgusta. Z Lucko nimam stikov, tako da nisem prediskutiral situacije. Na forumu ga nisem zasledil, imajo pa svojo spletno stran.

Po predavanju dr. Božiča je en čebelar iz Zgornje savske doline tudi pripovedoval, da uporablja folijo (mislim da Gregori ali podobno), na podnicah pa ima mrežo.

Na netu sem videl, da folijo tudi prodajajo - v Franciji.

Toliko vem jaz o stvari.

imker
PrispevkovCOLON 580
PridruženCOLON Ne Dec 05, 2004 5:12 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 16656Odgovor imker
Pe Dec 02, 2005 9:47 am

.......jaz sem o foliji vse napisal na CARNIOLA, pa ne bi ponavljal. V glavnem se strinjam s tem, kar ste napisali. Mislim, da je idealno, da bi uporabljali folijo in neko za vlago propustno tkanino izmenicno-glede na letni čas in tudi vrsto panja.. Trenutno preizkušam več vrst materialov,pa se še slišimo. I.J.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 16657Odgovor Pike
Pe Dec 02, 2005 10:23 am

Kje pa je ta CARNILOA oziroma kaj je CARNIOLA, da bi si malo pogledal?

Gost

OdgovorCOLON # 16662Odgovor Gost
Pe Dec 02, 2005 11:13 am

debatna skupina za NP, glej SČ-oktober?

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 16663Odgovor Pike
Pe Dec 02, 2005 11:16 am

V redu, bom pogladal. Hvala

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 16665Odgovor Kočevski med-ved
Pe Dec 02, 2005 11:32 am

Pike da ne boš preveč brskal. poglej spletno stran.

http://groups.yahoo.com/group/nativehive-CARNIOLA/
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 16670Odgovor Pike
Pe Dec 02, 2005 11:59 am

Najlepša hvala Branko :D . Sem v slubi pa ni ravno veliko dela :lol: