paženje LR panjev

Arhivirane teme 2005
sgroj

paženje LR panjev

OdgovorCOLON # 15765Odgovor sgroj
Ne Nov 06, 2005 3:19 pm

letos bom prvič zazimil nakl.panje,pa bi rad vprašal kako se pripravijo oz.ali se kaj pažijo in s čim.

Gost

OdgovorCOLON # 15770Odgovor Gost
Ne Nov 06, 2005 6:08 pm

Pozdravljen,

Žal odgovor takoj ni možen. Najprej prosim napiši, kje čebelariš in kakšne podnice uporabljaš.

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 15771Odgovor dušans
Ne Nov 06, 2005 6:12 pm

Napaka pri prijavi, to sem jaz.

dušans
PrispevkovCOLON 735
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:30 am
KrajCOLON homec

OdgovorCOLON # 15792Odgovor dušans
Po Nov 07, 2005 11:38 am

Takole na kratko:

Praviloma se NP ne ovijajo in tudi posebno paženje ni potrebno.

Če uporabljaš podnice z mrežo, se na vrh panja pod streho da izolacijska plošča, na spodnjo stran plošče pa PVC folija.

Če uporabljaš klasično podnico se da na vmesni poklov, ki je pod streho nekaj časopisov.

V hladnejših krajih (Gorenjska) nekateri priporočajo ovijanje panjev z dahpapo, kako preberi v knjigi V vrtincu čebel.

V glavnem je potrebno paziti, da je dovolj zraka, da sati ne plesnijo.

V primeru slabega zračenja je potrebno odvzeti sat ali dva v vsaki nakladi.

Toliko v kratkem. Malo opiši kje si in kakšno opremo imaš, potem bomo napisali še več.

LP

Gost

OdgovorCOLON # 15797Odgovor Gost
Po Nov 07, 2005 7:57 pm

hvala Dušan!
vesel sem vsakega nasveta.Kar se pa zračenja tiče imam pa takole:žrelo imam popolnoma odprto,v pokrovu ali pregradni deski ali kako se temu reče(ne streha)sem pa izrezal luknjo veliko kot polovico žrela.Samo ne vem ali naj okrogle luknje v nakladah zamašim ali ne.Zazimit mislim v dveh nak.ker so dovolj močne.Podnico imam z mrežo,čebelarim pa na Krškem polju.

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563
PridruženCOLON Po Nov 07, 2005 2:42 pm
KrajCOLON MS, Iľakovci 69

OdgovorCOLON # 15798Odgovor zver
To Nov 08, 2005 12:03 pm

Dober dan!

Sem maldi čebelar, in sem imel prejšnje leto kar nekaj plesni v panjih. Posebej v tistih, kjer sem žrelo preveč zaprl. (prezimoval sem 4 panje).
Zaradi poznega krmljenja ( v oktobru) sem letos žrela nakloiko zaprl, saj sem s tem preprečil ropanje, sedaj sem jih pa odprl, da bo zračenje primerno. Prvi panj, ki je lansko leto bil najbolj plesniiv, sem s severne strani obložil s stiroporjem in gobo.

Upam da bo letos boljše.

LP Aleš

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 15799Odgovor divji cebelar
To Nov 08, 2005 12:25 pm

zver napisal/-aCOLONDober dan!

Sem maldi čebelar, in sem imel prejšnje leto kar nekaj plesni v panjih. Posebej v tistih, kjer sem žrelo preveč zaprl. (prezimoval sem 4 panje).
Zaradi poznega krmljenja ( v oktobru) sem letos žrela nakloiko zaprl, saj sem s tem preprečil ropanje, sedaj sem jih pa odprl, da bo zračenje primerno. Prvi panj, ki je lansko leto bil najbolj plesniiv, sem s severne strani obložil s stiroporjem in gobo.

Upam da bo letos boljše.

LP Aleš
Pozdravljen!
V kakšnih panjih čebelariš ???

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563

OdgovorCOLON # 15808Odgovor zver
Sr Nov 09, 2005 2:36 pm

čebelarim v AŽ 10 satarjih, dva sta 9 satarja in dva 7 satarja nekaj pa imam za narejence ( 5, 3 in 2 S)

Boris
PrispevkovCOLON 259
PridruženCOLON So Apr 03, 2004 9:17 pm
KrajCOLON Primorje

OdgovorCOLON # 15810Odgovor Boris
Sr Nov 09, 2005 7:51 pm

zver napisal/-aCOLONčebelarim v AŽ 10 satarjih, dva sta 9 satarja in dva 7 satarja nekaj pa imam za narejence ( 5, 3 in 2 S)

Živjo Aleš !

O načinih, kako preprečit nastajanje plesni v panjih je bilo že precej napisano, je pa najbrž pri tolkih sporočilih to teško najt.

Tudi jaz sem imel na začetku iste probleme sploh spomladi, ko prične matica močno zalegat. Vzami vratca od panja proč in zapažaj z 5 centimetersko spužvo. Ta naj bo 1.5 cm večja od odprtine. poleg tega odstrani iz medišča dva do tri, lahko tudi štiri sate, tako boš dosegu boljšo cirkulacijo zraka v panju.

Škoda, da si pričel prepozno krmit čebele, ker je zaradi tega matica najbrž uzgojila premalo zimskih čebel in take družine teško preživijo zimo in tudi spomladi so preveč švoh za močan spomladanski razvoj.

Gost

OdgovorCOLON # 16006Odgovor Gost
Ne Nov 20, 2005 1:06 pm

Najboljša za zadelavo je kot omenja zgoraj je penasta guma, debeline 5-6 cm. Naj bo stara , ker taka nima več statične elektrike. Stiropor ali papir kot ga nekateri priporočajo ni v redu , ker zadrži vlago . Dočim skozi penasto guma pa vlaga izhlapeva in v panju ni vlage. Penasto gumo imamo lahko namesto vrat skozi celo leto, ker je zračna , ne dovoli prepiha , ter v panju zadrži temperaturo kot si jo želijo čebele.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 16013Odgovor Pike
Ne Nov 20, 2005 5:00 pm

Ma ne ga srat no, paženje panjev po mojem mnenju sploh ni potrebno! Čebel tisočletja ni nihče nikjer pažil pa so preživele.

Z opažanjem čebel dobimo samo plesen v panju in posledično krajšo življensko dobo panja. Čebele tako in tako grejejo svojo zimsko gručo in ne okolico panja in ker je nekako znano, da je temperatura na obodu zimske gruče , če se ne motim tam okrog +7°C je brez veze opažaiti panje. Čeprav, čebele bojda na račun nižjih temperatur porabijo več hrane. Ampak so te razlike tako minimalne, da niso vredne omembe. No, pri nekaj tisočih panjih bi se že poznalo ampak to tu ne pride v poštev.

Sam vsekakor nisem pristaš paženja panjev odkar imam čebele v nakladnih panjih z mrežasto podnico, ki je žez celo leto odprta, tudi pozimi.

Sem toliko denarja in časa zmetal za vse pene in kartone, pa odeje in bog ve česa vse nisem probal, nima smisla. Ta čas raje posvetimo, če ne drugega kakšni čebelarski literaturi ali pa izdelavi okvirjev.

divji cebelar
PrispevkovCOLON 2668
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 7:40 am

OdgovorCOLON # 16015Odgovor divji cebelar
Ne Nov 20, 2005 7:11 pm

Pike zelo avtoritativno:
Ma ne ga srat no, paženje panjev po mojem mnenju sploh ni potrebno! Čebel tisočletja ni nihče nikjer pažil pa so preživele.

O katerih panjih je tu govora??? Sam sem predhodno razpravo razumel, da gre za AŽ panje. Če gre v resnici zanje, potem se z gornjo avtoritativno in žaljivo trditvijo ni mogoče strinjati. Pike oprosti, ampak način tvoje zavrnitve trditvev kolegov res ni na nivoju in še napačen je, če gre za AŽ panje.
Pa brez zamere in lep pozdrav!

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 16019Odgovor Kočevski med-ved
Ne Nov 20, 2005 8:56 pm

Mislim da je tu tema o NP. NP res ni potrebno pažit. Jaz pažim le pokrov.
LP
Koèevski med-ved

Boris
PrispevkovCOLON 259
PridruženCOLON So Apr 03, 2004 9:17 pm
KrajCOLON Primorje

OdgovorCOLON # 16021Odgovor Boris
Ne Nov 20, 2005 10:02 pm

Tudi jaz sem razumel, da gre za AŽ panje in sem nameraval napisat, da imam tudi sam zapažane panje le z penasto gumo, brez vratc gori in to vedno poleti in pozimi.
Od kadar tako čebelarim nimam nikakršnih problemov z vlago v panjih.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 16022Odgovor Kočevski med-ved
Ne Nov 20, 2005 10:31 pm

Boris mislim da kar prav ukrepaš.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 16042Odgovor Pike
Po Nov 21, 2005 12:57 pm

Sem mislil tako za AŽ kot LR in GJ panje :D.

Problem nastane pri ne uporabi parne zapore. Parna zapora gre skupaj s toplotno izolacijo tako kot ata na mamo. Parna zapora je v bistvu lahko navaden polivinil ali pa še bolje kakšna paropropustna in vodoodbojna folija vendar to v našem primeru ni potrebno.

Efekt mrzle steklenice piva na toplem vsi poznamo, ko začne tači po steklenici in jo je v največji vročini tako prijetno prijeti, ker je mrzla in vlažna.

Do nastajanja kondenza prihaja zaradi ohlajevanja toplega zraka. Topel zrak je običajno v naših razmerah bolj vlažen kot mrzel. Če je toplotna izolacija dovolj debela (vsaj 20 cm, da služi svojemu namenu - novi evropski predpisi) in nima parne zapore potem zrak kondenzira v sami toplotni izolaciji, kar posledično pripelje do tvorjenja plesni v topl. izol. Zato uporabljamo parno zaporo (pri tlakihi-podih) kar navadno PE folijo (ne PVC, ker naj bi bili ekološko osveščeni). Ta služi temu, da se vsa vlaga, ki prehaja skozi neko plast zadrži pri temu polivinilu in ne prehaja v toplotno izolacijo, ker potem, ko se le ta enkrat zmoči izgubi svoj namen in v bistvu hladi namesto, da bi ˝grela˝. Pri strehah se uporabljajo paropropustne in vodoodbojne folije, kjer vsa vlaga iz prostorov odide skozi to folijo zaradi zelo majhnih luknjic.

Saj vsi poznamo mokre tiste 5-6 cm pene ali pa moker karton, da o plesnivih vratcih na notranji strani sploh ne govorim. Vsako pomlad sušim vratca in peno, pa imam občutek, da me že čebelice malo čudno gledajo.

Ker je pa splošno znano, da čebelam bolje škodi vlaga kot mraz se mi zdi uporaba raznih tako imenovanih toplotnih izolaterjev nesmiselna ravno zaradi tega, ker niso pravilno uporabljeni in ker te materiali sploh niso temu namenjeni.

Če ne uporabljamo raznih izolacij, gre vlaga enostavno skozi lesena vratca in se ne nabira na notranji strani, posledično so vratca suha in bolj zdravo okolje za čebeljo družino.

Če komu doma plesnijo stene (meni že, ker ni nobene izolacije) v stanovanju naj namesto Jupola uporablja bio apno, ker so v jupolu neke smole in plesen le te naravnost obožuje 8)

Gost

OdgovorCOLON # 16107Odgovor Gost
Sr Nov 23, 2005 11:58 am

Vse skupaj g. Pike ste pomešali. Ena stvar je izolacija v stanovanju ali parna zapora na strehi. Ali zimsko paženje , odevanje družin v panju. Res je nikjer ne piše , da morate pažiti, Vi pač ne. To se že dela , sedaj se že lahko reče stoletja, pa ne zato ker bi bilo slabo . To bi že naši predniki pogruntali in sigurno sedaj nebi to počenjali. Pač so pogruntali , da je to za čebele koristno .Pa poglejmo kaj na to temo pove čebelar leta 1934 v svoji knjigi.Čebele morajo imeti pozimi popoln mir , čist zrak in dovol toplote . Najbolj jim škodujeta v zimskem počitku PREPIH IN VLAGA. Zato morajo čebelarji poskrbeti , da se panji dobro zaprejo in da v njih ni prepiha. V tistih časih so imali slamarice,ker so propuščale vlago , toplotno pa odlično izolirale.V sedanjem času to funkcijo prevzema penasta guma. Je propustna na vlago in dobro tesni. Pravite , da imate vedno vlažno penasto gumo.Tudi sam sem imel davno pred leti ta problem ki pa sem ga reši na sledeči način.Sedaj tega problema ni več. Namreč naredim takole . Penasto gumo prave dolžine položom na matično rešetko , spredaj prav tako, čez celi presek panja. Toda zgoraj pod strop panja založom z Al pločevino v obloki trijkotnika , prehod eventualne vlage iz gume položene na matični rešetki.
Je pa tudi to res , da si moramo vzeti na vsake toliko časa in pogledati-v lepem vremenu če je slučajno kaj vlage- zamenjamo z rezervno in vlažno posušimo na soncu. V vseh letih kar to počenjam se mi je zgodilo , mislim da le enkrat. Pogoj pa je , da vrata pustimo odprta.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 16112Odgovor Pike
Sr Nov 23, 2005 1:57 pm

g. Gost jaz nisem ničesar pomešal. Lepo vi vas že kar na začetku prosil, da me ne vikate, ker imam občutek, da me malo hecate. Tudi tole je moj zadnji odgovor na vaš prispevek vsaj dokler se ne predstavite, če ne drugače bi bil zadovoljen že s kakšnim vzdevkom ali pa psevdonimom.

Torej, kot sem že na začetku omenil nisem nič pomešal. Tudi sklicevanje na tako stare vire, ni ravno na mestu, ker so enostavno prestari.
Poglejte kaj sem pa jaz našel v Slovenskem čebelarju v letniku X na strani št. 153. v rubriki Vprašanja in odgovori, citiram:

Vprašanja in odgovori.
Vprašanje: Dva moja soseda sta letos češplje lupila, in čebele so letale na olupljene češplje. Eden teh sosedov je žveplal čebele ter jim naposled s slamo krila smodil, da so revice po tleh druga vrh druge lazile. Ker je počenjal to brezvestnost danzadnem, sem ga svaril, a je rekel, da naj svoje čebele zaprem, kar pa ni bilo mogoče, ker je bila ajda v najlepšem cvetju. Imam 20 panjev, in dasi so bili prej prav dobri in živahni, so zdaj skoraj popolnoma brez čebel, kar ni čuda, saj jih je na tisoče in tisoče popalil. Enaka škoda se je napravila na enak način tudi sosednjemu čebelarju,…

Ob temu naj si vsak misli svoje ampak tako so takrat razmišljali in takšnih prispevkov je v tistih časih polno. Kar se pa tiče uporabe nečesa ali pa delanje nečesa na enak način že stoletja pa to ravno ne pomeni, da je to vedno najbolje.

Se strinjam z vami ali s tistim čebelarjem, ki je to nekje navajal v letu 1934, da jim škodita prepih in vlaga. Jaz sem se vlage znebil tako, da sem panje nehal pažiti. Razloge za nastajanje sem navedel v prejšnjih prispevkih. Prepiha (ne svežega zraka!) sem se pa znebil tako, da sem kupil vse nove panje oziroma malo popravil stare. Čebelice pa tako in tako vse špranjice bojda zadelajo s propolisom ali ne?

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563

OdgovorCOLON # 16143Odgovor zver
Če Nov 24, 2005 10:23 am

Šment,

Toliko napisanega, eni za paženje drugi ne, kaj naj potem sedaj storim?
Tudi jaz opazujem čebele in panje in materiale, pa sem ugotovil, da ene penaste gume, ali penaste plasike (pri nas jim rečemo kar GOBE) dihajo različno. Do tega sem priel tako, da sem pač vstavljel različne gobe v različne panje, ene so splesnile se navlažile druge ne.
Ker sem pomislil da je kriva sam lega panja, sem letos lokacijo gob zamenjal, tiste ki niso plesnile, sem dal tja kjer so predhodne plesnile in obratno.
Seveda pa sem letos dodal še kar precej zmečkanega nepovoščenega papirja, ki bo "pobiral" vlago in ga bom po potrebi zamenjal (jan. ali feb. ko bom zatiral varozo).

Pa vam napišem spomladi kako je bilo.

LP Zver

Uporabniški avatar
marty
Site Admin
PrispevkovCOLON 267
PridruženCOLON So Apr 10, 2004 10:36 pm
KrajCOLON Ivan?na Gorica

OdgovorCOLON # 16166Odgovor marty
Če Nov 24, 2005 12:33 pm

Seveda pa sem letos dodal še kar precej zmečkanega nepovoščenega papirja, ki bo "pobiral" vlago in ga bom po potrebi zamenjal (jan. ali feb. ko bom zatiral varozo).
To bo pa precej pozno za zatiranje varoje, s čim pa boste takrat zatiral?
Februarja bo gotovo že prisotna nova zalega.
Znanje o èebelarjenju je kot znanje o gozdu: po mesecu dni uèenja ga poznaš in obvladaš, po desetletju uèenja spoznaš, da o njem veš zelo malo ali niè.

marty

Uporabniški avatar
zver
PrispevkovCOLON 563

OdgovorCOLON # 16485Odgovor zver
To Nov 29, 2005 2:09 pm

Lansko leto mi je zaplinil skozi žrelo en čebalar in to s hemovarom. Letos bom pa videl kaj bo.

LP

Uporabniški avatar
marty
Site Admin
PrispevkovCOLON 267
PridruženCOLON So Apr 10, 2004 10:36 pm
KrajCOLON Ivan?na Gorica

OdgovorCOLON # 16486Odgovor marty
To Nov 29, 2005 2:35 pm

Če še do sedaj niste zdravil, predvidevam da bodo prazni panji.

Lp
Znanje o èebelarjenju je kot znanje o gozdu: po mesecu dni uèenja ga poznaš in obvladaš, po desetletju uèenja spoznaš, da o njem veš zelo malo ali niè.

marty

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 16487Odgovor Pike
To Nov 29, 2005 2:46 pm

ježeš, ježeš bo pa res potrebno pesti držati, če niste z ničemer varoje zatirala. Kljub temu lahko sedaj s kakšno oksalno kislino ampak milo rečeno ste prepozni. Boste pa drugo leto malo bolj pazljivi pa bo. Saj skoraj vsako leto kdo kaj zafučka pri čebelah :lol:

tibet
PrispevkovCOLON 83
PridruženCOLON Sr Apr 20, 2005 11:37 am

paženje

OdgovorCOLON # 16533Odgovor tibet
Sr Nov 30, 2005 11:53 am

:D lani sem pažil pozno novemra LR panje s strešno lepenko in moram priznati da je blo vse OK.
Letos me je tale sneg malo presenetil tako da s paženjem ne bo nič dokler ga vsaj mal ne stali.

alešD
PrispevkovCOLON 50
PridruženCOLON Ne Avg 21, 2005 11:44 am
KrajCOLON ©kofja Loka - okolica

OdgovorCOLON # 16551Odgovor alešD
Sr Nov 30, 2005 8:25 pm

Pozdrav. Sam sicer po večini čebelarim v AŽ panjih (30), imam pa tudi dve družini v LR panjih.

Lani (pa tudi letos) sem družini v LR panjih zazimil v dveh nakladah. Iz zgornje naklade sem vzel po en sat, ostale pa nekoliko razmaknil. Poskrbel sem, da nikjer pri spojih (tako med podnjico in naklado, kot med nakladama ter zgoraj med naklado in pokrovom), ni bilo razpok, skozi katere bi nastajal prepih. Žrelo je bilo odprto, izletne luknje v nakladah pa zaprte. V pokrov pod streho sem razporedil časopisni papir, kolikor je bilo v pokrovu pač prostora. To pa je tudi vse.

Lani nisem imel težav ne s plesnijo, ne z vlago. Eden od obeh LR panjev pa se je spomladi tudi tako dobro razvil, da je rojil (čeprav je bilo letos rojev malo). Torej mislim, da kaj preveč komplicirat pri paženju LR panjev, ni potrebno.
še vedno je lepo biti èebelar

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 16580Odgovor Kočevski med-ved
Če Dec 01, 2005 10:15 am

[. Torej mislim, da kaj preveč komplicirat pri paženju LR panjev, ni potrebno.[/quote]
In prav imaš.
LP
Koèevski med-ved

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 16581Odgovor Pike
Če Dec 01, 2005 10:38 am

Se v celoti strinjam s tabo

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 16582Odgovor Pike
Če Dec 01, 2005 10:38 am

Oziroma, kar z obema.

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 16583Odgovor Pike
Če Dec 01, 2005 10:41 am

Letos jaz ne bom uporabljal PVC folije pod pokrovi LR panjev, razlog je sledeč. Potem zaradi nastajanja kondenza kar naprej kaplja po čebelah in tudi okvirji na vrhu plesnijo, da o zgornjih robovih panja sploh ne govorim.

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 16599Odgovor Kočevski med-ved
Če Dec 01, 2005 12:18 pm

Pike tudi jaz nisem letos dal nič folije. Lansko leto sem imel tudi jaz plesnivo satje.
LP
Koèevski med-ved

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov