Prestavitev panjev

arhivirane teme 2004
BUTTON_TOPIC_LOCKED
Bojan
PrispevkovCOLON 154
PridruženCOLON To Apr 13, 2004 11:58 am

Prestavitev panjev

OdgovorCOLON # 9119Odgovor Bojan
Sr Mar 23, 2005 1:07 pm

Zanima me če ima kdo kakšno preizkušeno metodo kako s čim manj škode prestaviti čebele za cca 40 metrov.

Medeni mi je že povedal da je to problem in da je potrebno čebele odpeljati precej stran,...ampak to nekako mislim da ne bo izvedljivo.

V knjigi od čebele do medu sem pod temo prevoznega čebelarjenja zasledil neko metodo s katero naj bi brez večjih težav prestavil čebele na drugo stojišče. Avtor Pavle Zdešar na kratko omenja neko metodo izdelave "škatlice" s 2 ali 3mi pregradami in luknjicami s kozi katere čebele pridejo na svetolobo in se menda na ta način ponovno orientirajo...je to kdo poiskusil...bo to uredu...ker odpeljat jih res nimam kam...lahko bi jih odpeljal cca 2 km stran kar je premalo..ali pa 60 in več...na vikend...ampak tja pa si ne upam zaradi bolezni ipd.....pa tudi v avto ne bi šli 4je panji

c
PrispevkovCOLON 205
PridruženCOLON Če Dec 09, 2004 10:08 am

OdgovorCOLON # 9121Odgovor c
Sr Mar 23, 2005 3:00 pm

Najbolje je če čebele prestaviš z 4 tedne za vsaj 6 km zračne razdalje. Drugače pa jih je treba vsaj za 3 dni zapreti. Da sa vsaj malo ponovno orientirajo. Drugi teden bo menda malo slabega vremena in bi morda to šlo tudi brezt zapiranja. Sedaj je tako ali tako še malo čebel ki letijo in se bi verjetno to dalo narediti. Vendar ti garantirati, da bo to uspešno ne morem.

V najslabšem primeru itak izgubiš samo nekaj % čebel kar normalno družine prenesejo.

Bojan
PrispevkovCOLON 154
PridruženCOLON To Apr 13, 2004 11:58 am

OdgovorCOLON # 9128Odgovor Bojan
Sr Mar 23, 2005 8:01 pm

No ko sem že začel to temo. Danes sem kontaktiral gospoda Zdešarja in on je rekel da če bom ohranil geometrično postavitev panjev, torej da bodo postalvjeni enako kot so sedaj da jih lahko vsak dan premaknem za 1 meter brez problema....bom to poizkusil ko bom začel z opstavitvijo čebelnjaka in potem sporočim rezulatate,

c
PrispevkovCOLON 205
PridruženCOLON Če Dec 09, 2004 10:08 am

OdgovorCOLON # 9131Odgovor c
Sr Mar 23, 2005 8:41 pm

Nisem prepričan da bo to šlo če ne letijo dovolj dobro se ne bodo orientirale vsak dan pa omenil si da rabiš 40 m torej 40 dni in vsak dan jih boš begal? Mislim da potem sploh ne bodo imele časa kaj nabrati. Pri nas je bilo danes popoldne opblačno mislim da bo bolje da najdeš neko obdobje ko bo napovedano salbo vreme in prestaviš - kar bo pa bo.

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 9136Odgovor FRANK IZ KANADE
Če Mar 24, 2005 3:12 am

Ce bos premaknil te panje - ne odlasaj! Ce bo vreme lepo in mogoce tudi pasa, bo to sigurno velika napaka. Poslusaj kaj ti Mojster pravi.
So to AZ ali nakladni?
Za AZ-je, bo malo tezje! Lahko jih pocasi pomikas, toda ce jih pa pomaknes vse naenkrat, pa postavi pred vsaki panj siroko dilco "Plywood" in jo nasloni na panj, tako da, ko cebele prilezejo iz zrela, bojo zbegane in morajo iti okoli te dilce da vzletijo.
Tako, one bojo videle da je nekaj narobe in bojo krozile to zadevo in se tako reorientirale...!
Nekateri pa tudi svetujejo da namesto dilce postavis steklo, ali pa "pleksi" pred panje.
Namen je - da one ne vzletijo v zrak od zrela - morajo iti okoli, in potem v zrak, kapis?
Ce pa novi cebelnjak se ne stoji, pa jih vseeno pomakni na to lokacijo, tako da ko je cebelnjak zgrajen jih pa samo pomaknes pocasi par metrov nazaj - in so doma.

Toda naredi to v casu ko ne letijo dosti!
Regards,
Frank

Uporabniški avatar
Kočevski med-ved
PrispevkovCOLON 3212
PridruženCOLON Pe Apr 02, 2004 9:18 pm
KrajCOLON KOCEVJE - KOSTEL
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 9138Odgovor Kočevski med-ved
Če Mar 24, 2005 9:06 am

Jaz sem imel srečo s podobnim premikanjem. Namreč moral sem v septembru ko sem zgradil čebelnjak le za 30 m prestaviti panje iz prikolice z 12 AŽ panji. Vsak dan sem za tri metra premaknil prikolico s panji. Imel pa sem tudi to srečo da sem premikal kompletno prikolico in to zvečer v mraku tako da so se čebele zjutraj na novo orientirale. Po par dneh je kljub temu približno 50 ali 60 čebel letalo okoli starega stojišča.
Če imaš pred sedanjim in bodočim stojiščem čisti prostor /brez drevja / ti priporočam da lahko po dva do tri m prestavljaš čebele tako da panje zlagaš tako kot stojijo sedaj. Če pa to ni mogoče prepeli panje 5-6 km stran za dobo enega meseca. Zadnja varijanta je najboljša za to obdobje.
Sedaj ti je v panju prepotrebna vsaka čebela.
LP
Koèevski med-ved

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov