Točilo

arhivirane teme 2004
BUTTON_TOPIC_LOCKED
Uporabniški avatar
Mig29
PrispevkovCOLON 93
PridruženCOLON To Jun 01, 2004 10:37 am
KrajCOLON Novo mesto

Točilo

OdgovorCOLON # 4979Odgovor Mig29
To Sep 07, 2004 8:02 am

V kratkem nameravam kupiti novo točilo in me zanima katerega se najbolje izplača? Kakšne izkušnje imate ostali člani z različnimi izvedbami?

Hvala in lep pozdrav vsem

Uporabniški avatar
Marko
Site Admin
PrispevkovCOLON 174
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 9:37 am
KrajCOLON Krško

OdgovorCOLON # 5530Odgovor Marko
Po Okt 04, 2004 5:31 pm

Zelo dobro bi bilo, če bi kje dobil ali dal narediti radialno točilo, ki ne trga satov tako kot navadna centrifugalna.
Ker bo poudarek na pridelavi higienske hrane čedalje močnejši, bo tudi mlado satje pomemben člen pridelave. Mlado satje pa je zelo občutljivo pri točenju, še zlasti, če sat ni povsem zgrajen.

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484
PridruženCOLON Pe Apr 23, 2004 11:18 pm
KrajCOLON Sudbury, Ontario, Canada

OdgovorCOLON # 5533Odgovor FRANK IZ KANADE
Po Okt 04, 2004 5:55 pm

V nasih krajih se v mediscu samo uporabljaja mlado satje in sam sem imel samo te.
Uporabljal sem pa 20 sat - 30, 2/3 satov radial - multi speed ekstraktor in mislim da sem samo izgubil par satov in tudi te po moji neumnosti. Dal sem notri nedokoncanega in zavrtel s preveliko brzino! Vcasih lahko vidis ko se sat ukrivi- izboci in zmanjsas brzino...

Ne vem kaksne satnice imate doma. Tukaj uporabljamo vec vrst in te za medisce imajo nekih deset vertikalnih "zig-zag zic" in pri nas zicimo vodoravno (stiri zice) in nimamo nobenih problemov.

In ta zadeva tudi dobro iztoci med ki se je pricel kristalizirat!
Regards,
Frank

JANEZ
PrispevkovCOLON 77
PridruženCOLON Po Apr 05, 2004 9:20 am
KrajCOLON Slovenj Gradec - Legen

OdgovorCOLON # 5552Odgovor JANEZ
To Okt 05, 2004 8:57 am

Jaz sem letos kupil novega z motorjem, ker mi je prej skoraj roka stran padla, ko točiš trdino iz satja. Moraš sukati dolgo in ne preveč hitro, da ne polomiš. Zaradi tega pri nas ne pride v poštev deviško satje v medišču, ker se lomi. Bi bilo probat plastične satnice s plastičnim okvirjem, sem jih videl pri čebelarju v Štanjelu, pa ne vem kako se obnesejo.

Ă
PrispevkovCOLON 181
PridruženCOLON Sr Avg 25, 2004 10:56 pm

OdgovorCOLON # 5563Odgovor Ă
To Okt 05, 2004 1:04 pm

Plastične satnice se odlično obnesejo.Satnice namažeš z voskom
in jih daš gradit čebelam,kot navadne satnice.Jaz sem letos poskusil plastične satnice LR 1/1,čebele so jih lepo zgradile,matice so na njih normalno zalegale,itd...Ogledate si jih lahko na strani
www.kutikshoney.com

Uporabniški avatar
marty
Site Admin
PrispevkovCOLON 267
PridruženCOLON So Apr 10, 2004 10:36 pm
KrajCOLON Ivan?na Gorica

OdgovorCOLON # 5564Odgovor marty
To Okt 05, 2004 1:07 pm

Glede uporabe plastičnih satnic, sem precej skeptičen. No ampak ne bom komentiral njihovo uporabnost, ker jih sam nisem preizkusil. Sam imam točilo za 3 sate z elektromotorjem. Stvar povsem zadošča za 32 pridobitnih družin in delo je hitro opravljeno. Kar se tiče satja, ga menjam približno na 3 leta, vendar nikoli ne točim deviških satov, ampak novo zgrajene sate vedno pustim, da jih matica najprej vsaj enkrat zaleže.
Znanje o èebelarjenju je kot znanje o gozdu: po mesecu dni uèenja ga poznaš in obvladaš, po desetletju uèenja spoznaš, da o njem veš zelo malo ali niè.

marty

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
PridruženCOLON Ne Jun 06, 2004 5:16 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 5596Odgovor Janko
To Okt 05, 2004 11:20 pm

Letos sem kupil nekaj LR plastičnih satnic z okvirji pri Logarju. Ni se mi dalo packati z voščenjem in sem jih samo polil z medno raztopino. Večino je roj kar v redu zgradil. Nekje po robovih so bile težave in na enem krajnem satu, ki ni bil stisnjen k drugim. Eno ne preveč močno družino bom poskusil prezimit na teh satih.

Osebno pogrešam tehnologijo že zažičenih satnic, ki jih le vstaviš v okvir in pritisneš letviso s tremi žebljički, trikrat udariš in je stvar končana. Vem, da koršci čez Karavanke sami pripravljajo take satnice.

LP
doc. dr. Janko Božiè
Biotehniška fakulteta, Oddelek za biologijo

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 5599Odgovor FRANK IZ KANADE
Sr Okt 06, 2004 1:19 am

Osebno pogrešam tehnologijo že zažičenih satnic, ki jih le vstaviš v okvir in pritisneš letviso s tremi žebljički, trikrat udariš in je stvar končana. Vem, da koršci čez Karavanke sami pripravljajo take satnice.[/quote]

Ja to je res. Tri udarce s kladivom.
Moral sem prebrat cel forum, par krat, toda nisem - ujel - zakaj pri vas zicijo vertikalno - v "W" paternu, itd.
Je to zato ker ni za dobit satnice z vgrajenimi zicami, kakor se to dela v Ameriki - Kanadi? In ce ne, sedaj tudi razumem, ko gospodje govorijo o ostalih tezavah katere brezzicne satnice -sati, lahko povzrocijo...
Regards,
Frank

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 5608Odgovor Fizikalec
Sr Okt 06, 2004 7:37 pm

Kar se točila tiče radialno NI za AŽ sate torej če kdo tega hoče kupšit mora delat na LR sistemu.

Uporabniški avatar
Mig29
PrispevkovCOLON 93
KrajCOLON Novo mesto

OdgovorCOLON # 5616Odgovor Mig29
Če Okt 07, 2004 7:36 am

Danilo: Iz katerega razloga ni dobro za AŽ?

Ă
PrispevkovCOLON 181
PridruženCOLON Sr Avg 25, 2004 10:56 pm

OdgovorCOLON # 5628Odgovor Ă
Če Okt 07, 2004 1:48 pm

KER NOBEDEN V SVETU NE ČEBELARI Z AŽ PANJI.
Razen v sloveniji.

Fizikalec
PrispevkovCOLON 6493
PridruženCOLON To Feb 03, 2004 9:35 pm

OdgovorCOLON # 5631Odgovor Fizikalec
Če Okt 07, 2004 5:50 pm

Ker pač radialno točilo ne ''prenese'' AŽ satov povprašaj pri logarju kaj ti bo rekel.

Uporabniški avatar
Mig29
PrispevkovCOLON 93
KrajCOLON Novo mesto

OdgovorCOLON # 5635Odgovor Mig29
Pe Okt 08, 2004 7:43 am

Danilo, zanimivo je to. Mislim pa da ima Marko AŽ panje in zelo priporoča radialno točilo.

Uporabniški avatar
Janko
Site Admin
PrispevkovCOLON 390
PridruženCOLON Ne Jun 06, 2004 5:16 pm
KrajCOLON Ljubljana
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 5636Odgovor Janko
Pe Okt 08, 2004 8:09 am

FRANK IZ KANADE napisal/-aCOLONJa to je res. Tri udarce s kladivom.
Moral sem prebrat cel forum, par krat, toda nisem - ujel - zakaj pri vas zicijo vertikalno - v "W" paternu, itd.
Je to zato ker ni za dobit satnice z vgrajenimi zicami, kakor se to dela v Ameriki - Kanadi? In ce ne, sedaj tudi razumem, ko gospodje govorijo o ostalih tezavah katere brezzicne satnice -sati, lahko povzrocijo...
Veš Frank, naš AŽ okvir ima famozen žleb spodaj in zgoraj, da je manjša površina na jeklenih nosilnih prečkah. Sat bi bil verjetno precej šibek, če bi imel spodaj skoz in skoz zarezo za satnico in zgoraj izrezano letvico. Pa bi morda vseeno šlo. Čebele bi pa tako in atko vse zaprle. Pa še problema s praznim prostorom na spodnji strani sata ne bi bilo. Če želim, da mi čebele zagradi prazen prostor, moram dati sat na glavo v panj. Ko daješ posamezne satnice družinam to še gre, za roj pa ponavadi vročina in teža čebel malo zveriži rob, zato je bolje dati zažičen sta s satnico v zgornjem utoru in pravilno obrnjeno. Ko pa je nekaj sata zgrajenega pa ga lahko obrnemo na glavo.

Ne vem, če se bo kateri od mizarjev lotil izdelave drugačnih AŽ okvirjev. Potem bi moral ponujati tudi zažičene satnice. Vsaj enega izdelovalca opreme, ki izdeluje oboje imamo, morda ga je treba navdušiti, da poskusi.

LP
doc. dr. Janko Božiè
Biotehniška fakulteta, Oddelek za biologijo

FRANK IZ KANADE
PrispevkovCOLON 1484

OdgovorCOLON # 5649Odgovor FRANK IZ KANADE
Pe Okt 08, 2004 4:50 pm

Hvala Janko,
Mislim da malo bolje razumem to zadevo v AZ panju toda obrnjenje satov pa tudi mene postavi na glavo!?
Jaz mislim da to nepotrebno stresira cebele - posebno ce so sati ze delno zalezeni te licinke so tudi same postavljene na glavo. Nekaj takega se nikoli ne vidi v "feral" druzinah.
Strokovnjaki pravijo da samo ena inspekcija zavrze proizvodnjo za 3 - 7 dni da niti ne recem nic kaj to naredi za "Housel Positioning?"
Regards,
Frank

Uporabniški avatar
Pike
PrispevkovCOLON 1479
PridruženCOLON Ne Apr 04, 2004 10:10 pm
KrajCOLON Kamnik
CONTACTCOLON

OdgovorCOLON # 7392Odgovor Pike
To Dec 28, 2004 7:47 pm

Letos bom jaz testiral nekaj LR 2/3 satov brez žičenja. Spodnja letvica ima po celi dolžini zarezo za satnico in zgornja pravtako na spodnji strani. Satnico potem samo prilepiš s koščkom voska na spodnji strani in to je to. Jaz imam že tega žičenja poln kufer. Nek moj kolega uporablja tele 2/3 brez žičenja in pravi, da se v redu obnesejo tudi pri prevozu? Baje se mu je samo pri dveh satih na sredini satnica malo izbočila.
Najbolj me pa srce boli, ko čebele kakšno satnico preveč zgrizejo ali pa sem jaz preveč neroden pri izrezovanju- podiranju matičnjakov pa jo preveč deformiram :cry: :cry: :cry:

BUTTON_TOPIC_LOCKED

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 1 in 0 gostov