Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Nega čebeljih družin skozi leto

Kako do poletja?

Avtor    Thread Objavi novo temo   Odgovori na to temo
MorfejČebelar

Pridružen/-a: Sre Jan 2012 9:13
Kako do poletja?

Ali pri svojih čebelah kaj počnete ali jih boste pustili na miru do toplejšega vremena? Ker mnenja o tem so različna. Eni pravijo, da jih dodajanje pogače ali rastopine le še dodatno po nepotrebnem obremenjuje.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Mar 30, 2013 9:43 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
levstek008

Pridružen/-a: Čet Maj 2008 13:46
Re: Kako do poletja?

quote:
Originally posted by MorfejČebelar
Ali pri svojih čebelah kaj počnete ali jih boste pustili na miru do toplejšega vremena? Ker mnenja o tem so različna. Eni pravijo, da jih dodajanje pogače ali rastopine le še dodatno po nepotrebnem obremenjuje.

Če jim pohajajo zaloge je treba dodat. Lahko tud ne pokukaš notri čakaš lepšega vremena....in pol pogledaš, če bo še kaj za gledat. Confused

Lp Matej
Prispevek Sob Mar 30, 2013 9:53 am 
boriss

Pridružen/-a: Sob Sep 2007 9:23

Lačne čebele dodajanje pogače reši zanesljive smrti!

Tekočina (v malih dozah - recimo v kanglici) preprečuje da bi čebele rabile vodo - zato ne letajo v slabem vremenu ven.

Čebelarji ki trdijo, da jim to škodi nimajo pojma!

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Mar 30, 2013 10:48 am 
JANEZ

Pridružen/-a: Pon Apr 2004 9:20
Kraj: Slovenj Gradec - Legen

sem vsem družinam dodal pogače na matično rešetko, direktno nad gnezdo. Ostali del polivinila od pogače sem razprostrl po matični rešetki, da se gor nabira kondenz. Tako imajo družina samo 2cm do hrane. To sem naredil že pred to ohladitvijo, pred kakim tednom.
Čebele imajo sicer hrane dosti, ampak jih je malo. Stare zimske čebele odmirajo, novih pa ni!
Ne vem kaj bo čez en mesec, bomo združevali pa iz treh družin delali eno močno?

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Mar 30, 2013 1:40 pm 
MorfejČebelar

Danes pogledal čebele (Dolenjska). Lepe, zdrave, zasedajo na petih, šestih, tudi sedmih satih, vendar pa zalege še ni kaj dosti. Predvidevam da zato, ker še ni nobenega dotoka hrane od zunaj.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Apr 08, 2013 1:33 pm 
Jurij H.

Pridružen/-a: Sob Mar 2013 22:05

zanimivo...jaz imam v vseh panjih že polna plodišča čebel ki podsedajo ter imajo po 6-7 satov zalege

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Apr 08, 2013 3:41 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Jurij H.

zanimivo...jaz imam v vseh panjih že polna plodišča čebel ki podsedajo ter imajo po 6-7 satov zalege pa jih imam tudi na dolenjskem (odvisno kje....južni ali jugovzhodni)
Very Happy

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Apr 08, 2013 3:42 pm 
volk

Pridružen/-a: Čet Apr 2008 14:18
Kraj: Zemlja

Kaj je zate sat zalege?
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Apr 09, 2013 9:31 am 
Jurij H.

kaj je zame sat zalege...nisem mislil majhnih površin zelege na satu temveč tudi do slabe 2/3 zalege na posameznem satu Wink

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Apr 09, 2013 4:55 pm 
Janževec

Pridružen/-a: Sre Maj 2010 7:01

Ta pojav umiranja čebel v svojem okolju spremljam že kar nekaj let in skoraj vedno pri istih čebelarjih, ki vse vedo, vsem bi solili pamet, na vsa vprašanja poznajo odgovore in sploh so "pravi čebelarski mojstri". Ves čas iščejo rešitve kako bi ravnali, da bi pri čebelah kar najmanj delali in zanje skrbeli, si izmišljujejo neke nove doktrine čebelarjenja, prebirajo razno literaturo o tehnologijah čebelarjenja, ki bi ji v veliki večini bilo prej mesto v košu in ne na čebelarjevi polici. V panje tlačijo vse kar jim pride pod roke, ves čas računajo kolik bo izplen po panju in kako čebelariti s čim manjšimi ali že kar z nikakršnimi stroški. Ko jim že skoraj uspe naučiti živeti čebele brez hrane, pa ti gredo te nehvaležnice lepo umret in jezit čebelarja.

Za njihove polomije je vedno krivo vse drugo le sami nikoli nič. Krivi so veterinarji, pa potem neučinkovita sredstva za zatiranje varoje, ki so sicer bila res neučinkovita, pa jih pač nekateri nismo več vstavljali, ker smo to hitro ugotovili. Krivi so neznani virusi, krive so neke čudne nadnaravne sile, celo lastovke bi naj bile po mnenju nekega primorskega čebelarja krive, ker zaradi pomanjkanja muh sedaj pojedo naše čebele in krivo je še veliko kaj drugega in kot po pravilu zelo skrivnostnega ter strašljivo neznanega.

In tako se vsako pomlad kot jara kača ponavlja ista razprava o mrtvih čebeljih družinah in ta cirkus traja že leta in leta. Na tem forumu obupani Seražin vedno znova, kot stara lajna ponavlja kaj je kdaj potrebno storiti in na kaj biti pozoren. Občasno se mu pridruži še Danilo. Pa je vse zaman. Kot gluhemu „dobro jutro“, bi lahko mirno rekli. Če pa je že kakšen odziv, pa je ta velikokrat celo žaljiv in izključujoč. Čebelarski dojenčki bi radi očeta učili kako se deca delajo. Neverjetno.

Zakaj pa nihče ne pokliče v svojem okolju tistih čebelarjev, ki jim že veliko let ali celo nikoli ni preko zime padla nobena čebelja družina oziroma jim občasno pade le kakšna in jih povpraša kako čebelariti in oskrbovati čebele, da bodo veselo preživele zime in spomladi razveseljevale svoje čebelarje????????? Naredite to in presenečeni boste kako enostavno je vse skupaj v resnici. Le kalkulator je pri čebelarjenju potrebno vreči v koš in slediti potrebam čebel. Enostavno, kajne? Pa tudi zelo učinkovito.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Apr 09, 2013 5:05 pm 
phladnik

Pridružen/-a: Ned Maj 2008 0:50

Od treh panjev mi je preživel samo eden.
Slabič ni imel možnosti,čeprav so v začetku marca še imele izlete.

Drugo družino pa sem prejšnji teden pometel ven. (imele so še tri polne sate medu). V začetku marca sem jim dodal pogačo... (mislim, da jim ni uspelo priti do hrane, ker je tudi pogača bila skoraj nedotaknjena), torej sem jih slabo zazimil ... sem pač začetnik!
tule pa je rezultat:

link
link
link
link

Na podnici jih je bilo kar precej ... približno četrtina.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Apr 09, 2013 6:10 pm 
mg

Pridružen/-a: Sre Feb 2010 1:18

Zato zazimi še kakšno rezervno družino, da lahko spomladi prazne panje napolniš.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Apr 09, 2013 7:51 pm 
boriss

Pridružen/-a: Sob Sep 2007 9:23

Tistle na sliki je deleč od sata medu! Ena mala revščina.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Apr 09, 2013 7:59 pm 
medo4

Pridružen/-a: Sob Nov 2010 20:28
Kraj: Žetale (haloze)

Meni je preživelo od 24, 23 družin, pa še za tisto , ki je padla sem sam kriv ker sem vanj januarja tresknil z paketom ladijskega poda . Slišal sem da so močno zašumele , vendar zaradi mraza nisem imel kaj storiti in sem lahko samo upal da ostanejo v gruči, to se seveda ni zgodilo ,ko 29 januarja niso šle na čistilni izlet , kot vsi drugi panji sem panj odprl in našel mrtve čebele , ki so se razlezle skoraj po vseh satih. Hrana , ki je ostala je tehtala 22, 7 kg.

Lp,Medo

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Apr 09, 2013 9:53 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Acer

Pridružen/-a: Pet Jun 2012 23:40
Kraj: Maribor

quote:
Originally posted by medo4
Meni je preživelo od 24, 23 družin, pa še za tisto , ki je padla sem sam kriv ker sem vanj januarja tresknil z paketom ladijskega poda . Slišal sem da so močno zašumele , vendar zaradi mraza nisem imel kaj storiti in sem lahko samo upal da ostanejo v gruči, to se seveda ni zgodilo ,ko 29 januarja niso šle na čistilni izlet , kot vsi drugi panji sem panj odprl in našel mrtve čebele , ki so se razlezle skoraj po vseh satih. Hrana , ki je ostala je tehtala 22, 7 kg.

Lp,Medo

Meni se zdi malo verjetno da bi družina padla zaradi treska. Verjetno bo kaj drugega krivo. Sicer pa čestitke za uspešno prezimitev, samo da ostale letijo.
Prispevek Sre Apr 10, 2013 8:59 pm 
medo4

Pridružen/-a: Sob Nov 2010 20:28
Kraj: Žetale (haloze)

Ko sem kapal z oksalno decembra je imela družina pet ulic, se pravi da je bila srednje močna družina. Po mojem je kriv ropot.

Lp

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Apr 10, 2013 9:33 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
olševčan

Pridružen/-a: Pon Mar 2009 16:10
Kraj: olševek

quote:
Originally posted by medo4

Lp,Medo

Jaz mislim da tu ni bil problem udarec. Meni se je eno leto prevrnilo pet panjev. En dan so ležali z žreli v snegu, pa so bili spomladi vsi polni čebel. Če bi čebel pomorale zaradi ropota potem bi lahko vsak dan sedel ob panjih in preganjal ptiče ki trkajo po panjih hehehe Laughing
 Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Apr 10, 2013 9:48 pm 
bogdan

Pridružen/-a: Pet Apr 2004 10:10
Kraj: Ajdovš?ina

Meni se je pred leti zgodil en vandalizem, ko mi je mularija premetala čebelnjak - v februarju. En panj je bil odkotaljen par metrov ven, odprt in sati so se vsuli ven. Opazil sem to šele po dveh (?) dneh, ko je na satju s čebelami ležal sneg. Za eno lopato čebel je umrlo, ostale, ki so preživele pa so si tisto leto opomogle in bile ena boljših družin po razvoju in donosu...

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Apr 10, 2013 11:36 pm 
FRANK IZ KANADE

Pridružen/-a: Pet Apr 2004 23:18
Kraj: Sudbury, Ontario, Canada

Zivjo Bogdan!

Madonca je pa ze dosti vode preteklo pod mostom odkar sem kaj od Tebe bral.
Jaz se se spomnim slik ko Ti je mularija panje razmetala.
Me veseli, da se vztrajas... Upam, da Ti gre vse tako kot treba?

Bojo kmalu cesnje?

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Apr 11, 2013 1:15 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
bogdan

Pridružen/-a: Pet Apr 2004 10:10
Kraj: Ajdovš?ina

Pozdravljen Frank!

Najbrž veste, ali pa ne, da je pri nas bil letos februar nenavadno dolg, pravzaprav kaže da se je glih poslovil, tako da imam marelice v cvetju, češnje pa se šele pripravljajo na cvetenje. po moje bo letos vse za dva ali tri tedne pozneje. Pozebe pa kar opažam ni bilo. Ko je vreme, čebelice letijo in na češnji se bodo lepo (upam) razvile do akacije... Sem jih pa pred tem spomladanskim "podaljškom zime" preveril glede hrane, dodal vsaki porcijo pogače in zdaj enkrat bom šele drugič letos zares pokukal v panje. Ko bo čas.
Hudič je v tem, da če imaš delo, ga je preveč, če ga pa nimaš, ga pa res nimaš. Ma eni smo taki, da si ga poiščemo, tudi če ni treba...

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Apr 11, 2013 7:48 am 
MorfejČebelar

Pogledal danes čebelice. Imajo že kar nekaj zalege. Očitno zadnjič še ni bila pokrita. Very Happy

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Apr 14, 2013 7:15 pm 
  Pokaži sporočila:      
Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Forum Jump:

Stran 1 od 1

Last Thread | Next Thread  >

Forum Rules:
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu