POZDRAVLJENI!

Prosimo, če poskusite uporabljati nov forum na lokaciji www.slovenski-cebelarji.com/forum30/

Tisti, ki imate uporabniška imena z "čžš" bodo mogoč imeli težave in bomo uredili sproti.
Oglejte si http://www.slovenski-cebelarji.com/forum30/viewtopic.php?f=55&t=5181

Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Arhiv 2004

Cedila in čiščenje medu

Avtor    Thread Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.
Mig29

Pridružen/-a: Tor Jun 2004 10:37
Kraj: Novo mesto
Cedila in čiščenje medu

Zanima me kakšna cedila se vse uporabljajo in načini kako se očisti med vseh nepotrebnih delcev.

lp

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Okt 20, 2004 7:52 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Marko
Site Admin

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 9:37
Kraj: Kr?ko

Lahko uporabljaš kovinska cedila različnih velikosti, seveda vse nerjaveče, kakšna starejša se še najde v aluminijski varianti. Vendar pa tisti, ki med sami polnijo, priporočajo, uporabo cedil, ki zgledajo kot iz blaga oziroma tista stara sita za mline, Material je verjetno umetna masa, ima pa zelo majhne luknjice in med zelo dobro očisti, kar je pomembno zlasti pri svetlih medovih - npr. pri akaciji. Seveda pa ne smeš pozabiti, da je potrebno z medu nečistoče tudi posneti, kar narediš v tednu po točenju vsaj enkrat, raje pa dvakrat. Očitno razliko se opazi na zgornjem robu medu, potem ko ga natočiš v kozarec.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Okt 20, 2004 10:43 am 
Čebelarček

Pridružen/-a: Sob Apr 2004 20:55

Jaz uporabljam takšno cedilo. Cedilo je dvojno (gosta in fina mreža). Odstrani veliko delcev voska, toda še vedno treba z vrha soda pobirati delce, pa tudi po tem še kakšen delec ostane. Pojavi se problem pretočnosti cedila, ko točim povsem polno satje. Letos je to bilo pri gozdnem medu, ko je bilo satje polno, med zrel in gost in čeprav imam v točilu naenkrat le 4 sate je bilo treba čakati, da je požiralo. Skratka pri malo več družinah in gostem medu je lahko zamudno.
Odslej medu verjetno ne bom več cedil, ampak bom med zlival v sode in nato pobral goščo. Mislim, da se na ta način med lahko prav tako dobro očisti. Vsaj tako sem že videl, da se dela.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Okt 20, 2004 3:05 pm 
Marko
Site Admin

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 9:37
Kraj: Kr?ko

Za te primere imam jaz dve cedili. Da se lahko zaženemo in potočimo na hitro.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Okt 20, 2004 3:28 pm 
Čebelar

Pridružen/-a: Sre Avg 2004 22:56

quote:
Originally posted by Čebelarček
Pojavi se problem pretočnosti cedila, ko točim povsem polno satje. Letos je to bilo pri gozdnem medu, ko je bilo satje polno, med zrel in gost in čeprav imam v točilu naenkrat le 4 sate je bilo treba čakati, da je požiralo. Skratka pri malo več družinah in gostem medu je lahko zamudno.
Odslej medu verjetno ne bom več cedil, ampak bom med zlival v sode in nato pobral goščo. Mislim, da se na ta način med lahko prav tako dobro očisti. Vsaj tako sem že videl, da se dela.

Najboljša rešitev se mi zdi da je s cedili za večja čebelarstva,in podobne zadeve,da se lahko med res očisti voska.

Nazadnje urejal/a Čebelar Sre Okt 20, 2004 8:27 pm; skupaj popravljeno 1 krat
 Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Okt 20, 2004 7:53 pm 
Fizikalec

Pridružen/-a: Tor Feb 2004 21:35

Cedilo je rešitev za mala čebelarstva vendar je ''nepotreno'' delo kajti med se sam očisti in to 100%
Seveda treba voščene delce pobrat na sodih čez nekaj dni >NIKAKOR ne pustiti dlej časa kajti iz veliko primesi potem lahko pride do okvare vonja ali okusa medu. Sploh kjer se toči direkno pri čebelah in je v medu nekaj čebel je to zelo nevarno. Gozdne medove ali pa že delno kristalizirane medove je težko skozi cedilo spravljat.
Za kozarce polnit pa je treba 50 kg pretočne posode ala Logar in tako ni možnosti za kakšnokoli primes v medu.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Okt 20, 2004 8:04 pm 
Mig29

Pridružen/-a: Tor Jun 2004 10:37
Kraj: Novo mesto

Kako je potem najbolje porabiti goščo ki se jo posname?

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Okt 21, 2004 10:00 am 
Fizikalec

Pridružen/-a: Tor Feb 2004 21:35

To ppotem precediš Wink vosek pa gre v kuho ali pa v sončni topilnik to je najbolj simpl način

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Okt 21, 2004 6:49 pm 
c

Pridružen/-a: Čet Dec 2004 10:08
Cedila in čiščenje medu

Strinjam se z danilom glede posnemanja vendar mislim, da je za prodajo nujno imeti še kakovostno cedilo.

Po segrevanju medu pred embaliranjem je verjetno nujno med precediti vendar z takimi cedili kot so na trgu to ni možno (velikost odprtin je prevelika) Zato sem izdelal cedilo iz poliester mreže, kjer se odprtine skoraj ne vidijo. Zato da se med sploh cedi je cedilo v obliki stožca velikosti cca 30 cm in premera 20 cm. Zaradi višine cedila se le to težko zapolni in se cedi hitreje pri temperaturi medu cca 40 st lahko hitro precedim do 1000 kg medu brez čiščenja.

Enako cedilo uporabljam tudi pri kuhi voščenih pokrovcev izkoristek je nekoliko slabši toda ne da se mi ukvarjati z nekaj kg voska pri teh cenah.

V mapo pripomočki za čebelarjenje sem dal sliko cedila katerega uporabljam za kuho voščin za cejenje medu uporabljam enako samo bolje narejeno.Spodaj je bližnjica.
http://www.slovenski-cebelarji.com/gallery/view_album.php?set_albumName=inovacije

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 09, 2004 10:46 am 
Pike

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 22:10
Kraj: Kamnik

Letos sem se tudi jaz precej zafrkaval s precejanjem medu. Imam podobno dvojno cedilo kot čebelarček. Vendar je to sila zamudno, če ne segrevaš medu. Jaz ga ne, vendar po treh dneh, ko sem pretocil med v posode posnamem vosek. Potem prelijem v posode ala Logar in pustim kaksne dva dni, ter ponovno posnamem vosek. Uporabljam kar lopatico (ki je za palačinke obračat) je iz nekakšne umetne mase, ki se ne stopi če z njo v vroči ponvi palačinke obračate. Je pa res, da kljub vsemu sem ter tja kakšen delček voska ostane.

Je pa tole cedilo od seražina sila zanimivo. Jaz bi si tud nekaj podobnega omislil, ker je problem malih cedil, da vse skupaj prepočasi teče (če sploh teče), ker ni dovolj velike količine medu, da bi spodnjega hitro potisnil skozi.

Me pa zanima kako vzdigujete posode z medu (zelo verjetno cca 30 kg ) ali pa v cedilo z zajemalko dajete med (bolj malo verjetno, ker gre prepočasi)

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Dec 28, 2004 5:36 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
c

Pumpa za med. Lahko pa tudi narediš konzolo na steno in dviguješ z dvigalom, Ki ga kupiš v Bauhausu v Lj za 20 000 sit pa je uporaben še za kaj drugega. To je moj stari pristop.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Dec 28, 2004 6:46 pm 
Pike

Se mi je kar zdelo, da bo kaksno konzolno dvigalo vmes ali pa črpalka, ker je full težko dvigovat vse te kante. Jaz si bom kar dvigalo omislil, danes sem že začel pospravljati 2/3 gospodarskega poslopja, ki ga bom preuredil v skladišče za med in polnilnico. stanujem namreč v bloku, med točim pri straših, kante vozim domov v klet, potem pa po stopnicah iz kleti v stanovanje, potem pa spet kozarce medu v klet na stelaže, potem pa spet kozarce gor v prodajo Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes KATASTROFA. pa tudi žena full pizdi, ker imamo povsod po stanovanju polno kant z medom Laughing Cool

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Dec 28, 2004 7:25 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
FRANK IZ KANADE

Pridružen/-a: Pet Apr 2004 23:18
Kraj: Sudbury, Ontario, Canada

STOPNICE! Shocked Te so tudi moj kriz zlomile! 300 LR naklad, gor in dol, 6 ton medu, tono cukra...
Ko pa sem vse imel pripravljeno za komercialno cebelarjenje mi je bil pa kriz koncan!
Pohiti z tvojo pripravo, Pike! V nasih krajih gre 76% cebelarjev v rani pokoj zaradi kriza! Confused Crying or Very sad

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Dec 28, 2004 8:26 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Pike

Ja glede mojega kriza je tudi hudic. Sem pa pogruntal (ko me zena ni hotela vec masirati po krizu seveda), ce se ulezem na tla, potem otrocka full erada po meni skaceta in plezata, pa tudi malo zaleze. Jaz sem si ravno zaradi biolecin v krizu omislil 2/3 LR naklade. Res, da je vse skupaj malo drazje, vendar je moj kriz samo en. Mater sem prav crkoval, ko sem AZ panje letos prekladal in vozil na paso. Bom letos kar se da mocno posodobil vse stvari, ker je tole s krizem hudic.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Dec 28, 2004 8:44 pm 
c

No ja dokler so otroci do 15 kg to še gre kaj boš pa potem? Jaz mojih AŽ ne dvigujem nikoli pa jih vseeno vozim - veliko lažje kot bi LR panje.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Dec 28, 2004 8:47 pm 
Pike

ja, moji otrocki so glih na meji, puncka po vcerajsnem tehtanju 14 kg, fantek pa 11 kg. Prava korenjaka Cool
Ne, ne saj pravim, da si moramn nekaj bolj smiselnega in ne tako fizičnega omisliti, ker je to res cisto prevec. S tem sem mislil, tiste manjse prikolice za prevoz.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Dec 28, 2004 8:52 pm 
FRANK IZ KANADE

Pridružen/-a: Pet Apr 2004 23:18
Kraj: Sudbury, Ontario, Canada

Naredi si stojisce panjev... Ko gres na paso pa potisnes prikolico notri, pritegnes panje dol.
Na destinaciji pa jih malo gor vzdignes, potegnes prikolico ven in adijo!

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Dec 28, 2004 10:07 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Kočevski med-ved

Pridružen/-a: Pet Apr 2004 21:18
Kraj: KOCEVJE - KOSTEL

Frank in Seražin ti dobro predlagata. Izkušena čebelarja. Pazi na križ, da ne bo prepozno.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Dec 29, 2004 10:00 pm 
Pike

Doma smo skocili v akcijo in ze smo v prvi fazi (ciscenje in odvoz ropotije, ki jo nihce ne poterbuje in se je nabirala leta in leta) izgradnje nove tocilnice. Ocenjena vrednost investicije (adaptacija + skromna oprema)700.000 SIT, nekaj se celo fotr navdusuje nad cebelarstvom Wink Wink Wink . Pa bo kaksen tolar premaknil Very Happy
Prikolica bo pa morala pocakati, do naslednjega leta ali pa vsaj konec leta 2006, bo pa vsekakor takssna kot je Frank napisal.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Dec 31, 2004 12:42 pm 
  Pokaži sporočila:      
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.

Forum Jump:

Stran 1 od 1

Last Thread | Next Thread  >

Forum Rules:
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu