POZDRAVLJENI!

Prosimo, če poskusite uporabljati nov forum na lokaciji www.slovenski-cebelarji.com/forum30/

Tisti, ki imate uporabniška imena z "čžš" bodo mogoč imeli težave in bomo uredili sproti.
Oglejte si http://www.slovenski-cebelarji.com/forum30/viewtopic.php?f=55&t=5181

Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Arhiv 2009

obnova panjev

Avtor    Thread Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.
bostek
Site Admin

Pridružen/-a: Sre Jul 2009 7:31
Kraj: kozjansko
obnova panjev

Pozdravljeni. Čez nekaj časa bom verjetno naredil svoj čebelnjak, bi pa rad dal vanj panje od starega ata, ki pa so že dali nekaj let skozi.

Sedaj pa me zanima kako jih lahko obnovim? A se lahko uporabljajo kakšne barve, laki, ali je stvar škodljiva? Mogoče bi samo zamenjal čelno stran, ker ostalo je dobro ohranjeno.

Nočem pa kupiti novih, ker so le nekakšna vez z mojim rojstnim krajem. Hvala

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Sep 04, 2009 7:12 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Timijan

Pridružen/-a: Pon Okt 2008 21:13
Kraj: BELA KRAJINA

Čestitam Bostek! Že marsikomu sem pisaril, kao obnoviti star panj v nulo in je šlo, pa se bom še enkrat potrudil:

Če imaš debele sloje starih barv, to odstraniš z rahlim plamenom z plinskim gorilcem, ter s pleskarko lopatko (špohtel) ali koščkom pločevine. Potem to še malo prebrusiš. Vse skupaj, ves zunaji del, kjer si prišel do lesa, potem enkrat ali dvakrat premaži z lanenim oljem (bolj gosto od firneža), tistim iz Sevnice, in v par dneh bo suho. Na to pa nanesi barvo.

Če pa je stara barva tanjša, jo dobro zbrusiš in potem naneseš novo.

Jaz sem uporabil odlično barvo JUBIN EMAIL, ki sem jo nanesel v štirih plasteh, v enem dnevu, tudi sredi zime (je na vodni osnovi, če dan ni vroč, pa uporabiš močnejši fen in je hitro suho). Ta barva je za les, kovino, tudi zid, kamen. Kravželj pravi, da je v Jubovi tovarniški trgovini precej cenejša; osnovne barve. Lahko pa si daš zmešati katerekoli odtenke od tisočih, npr. v Mavrici, pol je pa piksna kar draga, tam pod 20 evrov za kilo, a se splača, res.

Torej, pri AŽ daš novo barvo na pročelje, ostalo, od zunaj, pa z lanenim oljem, medtem ko notri samo čeb. dleto in šibek plamen (počasi, povsod), pa bo za dolga leta OK.

Za pitalnike pa tudi lahko vse narediš sam, če je treba kakega poporaviti ali obnoviti. Lp t

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Sep 04, 2009 8:43 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kravzlj

Pridružen/-a: Sre Jul 2008 18:34
Kraj: Zaboršt pri Dolu

Heh, smo na istem. Jaz sem ene stare panje obnovil tako, da sem sprednjo stran najprej z dletom opucal, potem pa zbrusil. Jaz sem sicer samo premazal z barvo, a sedaj bom prej laneno olje.
Res je, pri nas v Jubu se dobi malo ceneje barve, navadne, katere imajo namešane so mislim da okol 6-7€ liter. Lahko preverim.
Notri pa samo postrgaš z dletom in obžgeš.

To je to!

Lp Luka

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Sep 04, 2009 3:32 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
  Pokaži sporočila:      
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.

Forum Jump:

Stran 1 od 1

Last Thread | Next Thread  >

Forum Rules:
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu