POZDRAVLJENI!

Prosimo, če poskusite uporabljati nov forum na lokaciji www.slovenski-cebelarji.com/forum30/

Tisti, ki imate uporabniška imena z "čžš" bodo mogoč imeli težave in bomo uredili sproti.
Oglejte si http://www.slovenski-cebelarji.com/forum30/viewtopic.php?f=55&t=5181

Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Arhiv 2007

Kdaj vzrediti prve matice?

Avtor    Thread Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.
bloop

Pridružen/-a: Ned Avg 2006 15:40
Kdaj vzrediti prve matice?

Torej pojavlja se mi vprasanje kdaj je realno mozno vzrediti prve matice, kaksni pogoji morajo biti za to izpolnjeni?
Kako jih narediti je bolj ali manj zapisano v knjigah.

Jasno mi je, da lahko druzino omejim in bo slej ali prej izrojila, vendar mene zanima najzgodnejse nacrtno ustvarjanje maticnikov, da lahko naredim nekaj zelo(ali vsaj najbolj zgodnjih kar je mozno) zgodnjih narejencev.

Seveda tudi za vsak predlog glede razmisljanja v tej smeri bom zelo vesel,tudi ce gre na kaksno se drugo pot pri vzreji matic.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Dec 19, 2007 5:00 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
divji čebelar

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 7:40

bloop:
Torej pojavlja se mi vprasanje kdaj je realno mozno vzrediti prve matice, kaksni pogoji morajo biti za to izpolnjeni?

Tudi to imaš vse zelo dobro opisano v kar nekaj dobrih knjigah. Tega kar pa v knjigah ne boš našel, pa se boš moral skozi prakso in pretanjeno opazovanje sam naučiti.

Pa lep pozdrav!

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 20, 2007 12:03 am 
cebelar_novinec

Pridružen/-a: Čet Jun 2007 20:08

quote:
Originally posted by divji čebelar
bloop:

Tudi to imaš vse zelo dobro opisano v kar nekaj dobrih knjigah. Tega kar pa v knjigah ne boš našel, pa se boš moral skozi prakso in pretanjeno opazovanje sam naučiti.

Pa lep pozdrav!

Ok mogoče bo kdo rekel, da težim al pa da spet nimam pojma ampak razlika v prenosu informacij na kakšnih tujih spletnih forumih in temle "našem" je zaskrbljujoča.
Ni čudno, da je vse v "k...u" v slovenskem čebelarstvu Sad

Verjamem, da bi bilo prav zanimivo slišat kaj o tem kar bloop sprašuje, Zdi pa se, da je vse na nekih zamerah in da se nekateri obnašajo kot otroci. Enkrat pride do kratkega stika na forumu in ne znate priti "čez" ter se v kotu hudujete.

Sam nisem tak in sem kar nekaj novincem na "mojem" področju pomagal in nikoli pa četudi sva kdaj vrgla hudo debato nisem kuhal nekih zamer in sem takoj priskočil na pomoč.

No sam sem tudi imel še dosti vprašanj, ki bi jih rad zastavil enako-govorečim čebelarjem ampak sem se ravno zaradi takih odgovorov kot je tale od divjega obrnil na tuje forume( kjer sem dobil in-detail odgovore ) in zašel še malo v knjižnico.

Mogoče bi bilo dobro tale forum malo oklestit samo na čebelarsko tematiko. Mi navadni "člani" to ne moremo, ker se bo zmeraj dobil kakšen, ki bi rad "nekaj dodal".
Zato bi bilo dobro imet par moderatorjev pa naj po hitrem postopku čistijo teme, ki zaidejo v dolgo kačo nekih prepirov.

Sporočilo divjega in posledično tole moje sedaj pač to temo ne bo pripeljalo nikamor. Ampak to je tisto "nekaj dodal" ....
 Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 20, 2007 12:12 am 
bloop

Hehehehe:) ocitno je pac da bom moral prebrati knjige Smile in pridobiti izkusnje.
Tako malo sem sel skozi knjigo vzrejajmo boljse cebele pa je tam nekaj napisanega kako in kaj, malo razne strani od slovenskih vzrejevalcev prebral, to pa je pac privedlo da sem pac imel taksno vprasanje, ce pac obstaja kaksen hitrejsi odgovor Smile.
Ker izgleda da pac ne in je zato potrebno izkusnje in pa branje ostalega miljona knjig Smile imam se ene 4 mesece casa da "dostudiram" Smile in pa kot kaze obrniti se na bliznje cebelarje, ki to poznajo. No morda me bodo pa tudi sami napotili na knjige Smile.
No pa najbrz enih par let izkusenj, da zafuram par panjev, potem pa je delo takoj lazje Smile.

Se ze veselim nabiranja znanja, hvala za pomoc Smile.

-------------

Aja cebelar_novinec tako kot je odgovoril divji, tako odgovarjajo samo veliki mojstri, tako da je potrebna potrpezljivost Smile(moras gledati malo vec raznih kung-fu filmov Smile ). Zdaj ali to je ali pa to zeli biti to pa je drugo in o tem ne morem soditi cloveka preko foruma. Zato sem se tudi najlepse zahvalil za pomoc in bom uposteval nasvet Smile.

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 20, 2007 12:40 am 
dušans

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 9:30
Kraj: homec

Vzreja matic spomladi se lahko začne, ko so na voljo troti za oprašitev - spremljaj torej trotovsko zalego. Mislim, da je to v aprilu.

LP

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 20, 2007 1:06 am 
bloop

Najlepsa hvala za ta namig dusans.
Kot sem dejal vse pride prav.
HVala.

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 20, 2007 1:38 am 
boriss

Pridružen/-a: Sob Sep 2007 9:23

Mislim da naslov teme ni pravi.

Po mojem vedenju namreč ni vprašanje kda vzgojiti prve matice. Temveč je vprašanje kdaj vzgojiti ODLIČNE matice. Z prvimi = zanič si v čebelarstvu ne moreš kaj dosti pomagati. Res je, da imaš potem družino, ki pa je na žalost vredna samo kot številka. V bistvu pa od take družine ne moreš pričakovati visokih donosov.

Torej si pred dilemo. Ali zgodaj vzrediti nove družine (in s tem tudi matice) pa upati da bodo dobre ali pa malo počakati in dobiti boljše matice? Jaz osebno imam raje odlične matice namesto zgodnjih.

Torej če sem izbral odlične - kdaj pa naj jih potem vzrejam? Po mojem mnenju v času cvetenja lipe in kostanja. To pa pomeni za večino Slovenije tam v juniju enkrat - po junijski ohladitvi. Takrat je v naravi dovolj cvetnega prahu za dobro oskrbo matic in hkrati je obdobje dovolj dolgo da ob začetku zaleganja matic v panje še vedno prihaja svež cvetni prah in med.

Hkrati če narediš tako lahko od svojih gospodarskih družin že dobiš eno točenje medu do takrat, kar hkrati pomeni, da ti čebelarstvo letos ne bo delalo samo izgubo.

Tupa se mi poraja še eno vprašanje. Vzreja matic da ali ne? Pri meni je to velika dilema. Po eni strani sme odločno proti vsaki vzreji v plemenilčkih z 200 čebelami. Po drugi strani pa moraš vseeno dobiti matice za nove panje? Dobrega odgovora ki bi veljal za vse primere tu ni. V vsaki situaciji je treba ravnati tej primerno. Sem pa največji pristaš narejanju družin za lastno rabo z rojevimi matičnjaki.

Sedaj pa boste rekli, da s tem spodbujamo rojivost čebel. To pač piše v kupu knjig. Moje mnenje je da so to pisali pisci ki sploh ne zanjo čebelariti in so to samo prepisovali iz leta v leto.

Če čebelar zna čebelariti in naredi vse potrebno, da zatre roje nobena matica ne roji. Če pa čebelariti ne zna pa mu bo izrojila tudi matica za aktero drugi pravijo da je povsem nerojiva. Samo rojenje ima bolj malo opraviti z genetiko temveč veliko veliko več s pogoji v panjih.

lp

Nazadnje urejal/a boriss Čet Dec 20, 2007 10:51 am; skupaj popravljeno 2 krat

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 20, 2007 10:37 am 
boriss

quote:
Originally posted by cebelar_novinec
quote:
bloop:

Pa lep pozdrav!

Ok mogoče bo kdo rekel, da težim al pa da spet nimam pojma ampak razlika v prenosu informacij na kakšnih tujih spletnih forumih in temle "našem" je zaskrbljujoča.
Ni čudno, da je vse v "k...u" v slovenskem čebelarstvu Sad

Verjamem, da bi bilo prav zanimivo slišat kaj o tem kar bloop sprašuje, Zdi pa se, da je vse na nekih zamerah in da se nekateri obnašajo kot otroci. Enkrat pride do kratkega stika na forumu in ne znate priti "čez" ter se v kotu hudujete.

Mi lahko pridemo čez samo ne vem o zakaj bi hodili? V čem je spodbuda, da bi to sploh storili. Morda v tem da nam ti napišeš da smo grdi ker tvojega pisanja ne prebavljamo? Če smo res tako grdi ko kaj napišemo - zakaj hudiča pa še vedno tu drek mešeš?

quote:

Sam nisem tak in sem kar nekaj novincem na "mojem" področju pomagal in nikoli pa četudi sva kdaj vrgla hudo debato nisem kuhal nekih zamer in sem takoj priskočil na pomoč.

Fino da si toliko boljši kot ostali. Res je pohvale vredno da nekomu ki ti je razbil zobe nesebično pomagaš.

quote:

No sam sem tudi imel še dosti vprašanj, ki bi jih rad zastavil enako-govorečim čebelarjem ampak sem se ravno zaradi takih odgovorov kot je tale od divjega obrnil na tuje forume( kjer sem dobil in-detail odgovore ) in zašel še malo v knjižnico.

Ja morda so na tujih forumih dobili malo manjkrat po zobeh od ljudi ki nimajo pojma o čebelarstvu in samo mlatijo okoli z veliko gorjačo.

quote:

Mogoče bi bilo dobro tale forum malo oklestit samo na čebelarsko tematiko. Mi navadni "člani" to ne moremo, ker se bo zmeraj dobil kakšen, ki bi rad "nekaj dodal".
Zato bi bilo dobro imet par moderatorjev pa naj po hitrem postopku čistijo teme, ki zaidejo v dolgo kačo nekih prepirov.

Sporočilo divjega in posledično tole moje sedaj pač to temo ne bo pripeljalo nikamor. Ampak to je tisto "nekaj dodal" ....

Če hočeš da se bo v čebelarskih temah pisalo o čebelarskih temah ti predlagam da začneš kar pri sebi - ne piši žalitev vanje.

P
 Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 20, 2007 10:48 am 
divji čebelar

Zanimivo. Ni mogoče odpreti teme okrog katere nekdo ne bi začel prepira. In to je tudi eden od razlogov, da se je mnogokrat boljše ogniti kakšnemu vprašanju, ga enostavno prezreti in pustiti komu, da se potem opeče. In ena od takšnih strokovno delikatnih tem je vzreja matic.

Kar mora o tem vedeti začetnik je v svojem prispevku že povedal Mojster. Do drugih "skrivnosti" pa mora priti vsak sam. S prakso, izkušnjami, skrbnim opazovanjem in s kar nekaj razočaranji. Tako to pač je na vseh področjih in čebelarstvo tukaj ni prav nobena izjema.

O vzreji matic bi res veliko vedel povedati in zapisati Danilo, pa ste ga s svojimi nekorektnimi napadi ter s stalnim zbadanjem primorali, da se je modro umaknil.

Sam sem pred časom tudi že doživel silovito ostro razpravo na tem forumu o vzreji matic in matičnikih. Pridružujem se Mojstru, ki je posredno povedal, da so praviloma najboljše matice iz rojilnih matičnikov. In sedaj tega ne navajam, ker bi želel ponovno odpreti "špetir" na to temo. Tudi, če bo do njega prišlo, mene ne bo zraven. Potrditev za to trditev pa je mogoče najti tudi v nekateri čebelarski literaturi, predvsem tujih avtorjev in manj naših domačih.

Glede rojivosti in vpliva genetike na rojilno lastnost se z Mojstrom malce razlikujeva. Vendar naj to ostane najin problem, ker tega vprašanja na tem forumu res ne nameravam dalje razvijati ter ponovno iskati virov s katerimi bi dokazoval svoj prav. Vsak bo pač ostal pri svojem in s tem ne bo nikomur storjena nobena škoda. Res pa je, da tisto česar ne vidimo ali o čem vemo malo manj, potem to pač zanemarjamo in menimo, da ni pomembno ter da na nekaj nima odločilnega vpliva. Vendar je "genetika" veliko pomembnejša kot smo ji pripravljeni priznati in smo vsi mi ter vse živo ( živalstvo in rastlinstvo ) produkt izključno "genetike" v širšem smislu in ničesar drugega.

In pri rojenju imejmo vedno v mislih, da je rojenje edini naravni način nadaljevanja vrste čebele. Čebele ne kotijo in ne ležejo jajc ter ne poznajo prav nobenega drugega načina, da se vrsta ohrani. In ker čebela ima oziroma je v zgodovini imela veliko naravnih sovražnikov ter bila zelo odvisna od razmer v naravnem prostoru ( prehrana, vreme, bolezni, zajedavci ) je pač skozi tisočletja razvila svoj sistem ohranjanja vrste-rojivost. Ta kranjico to še posebej velja. In če tako rojiva ne bi bila, bi jo danes lahko gledali le še v kakem najdenem fosilu. Ne delajmo kranjici torej krivice z očitkom, da je preveč rojiva. Rojiva je ravno toliko kolikor mora biti in nič več. Pri tam pa še upoštevajmo, da čebela ni bila ustvarjena, da bi človeku nosila med. Tako kot nad celotno naravo je človek izvedel nasilje tudi nad čebelo, so jo podredil in je danes njeno preživetje res odvisno le še od človeka.

Sedaj na koncu svojega prispevka, pa se moram ponovno vrniti k temu s čim sem se v to razpravo vključil. Tisti, ki želi prodreti v skrivnosti vzreje matic, mora o čebelah veliko vedeti. To vedenje pa je mogoče dobiti z literaturo ter lastnim izkustvom. Tega ne more nikomur dati niti najboljši forum na svetu in ne najboljši sosednji čebelar in še najmanj zajedljivi zapisi na tem forumu. Drugačno izkušnjo ter prakso ima vzrejevalec v Tolminu in drugačno kolega na Goričkem. In teh "drugačnosti" je tako pri tehnologiji čebelarjenja in še več pri vzreji matic res veliko.

Pa lep dan želim !

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 20, 2007 1:25 pm 
bloop

Hvala tudi boriss
No vprasanje je ze bilo pravo, zanimalo me je kdaj je mozno vzrediti prve matice, je pa res da je najbrz bolj pomembno ali bodo te matice res najboljse, na to pa nisem pomislil.
Ocitno bo res za razmisliti, kako, kaj in tudi kdaj je najbolje z druzinami in maticami. Vec glav, vec razlicnih pogledov, to je najbolje.
Na tak nacin nisem razmisljal in dobro je razmisljanje potegniti na vse strani.

Znajo pa prvi roji biti tudi dokaj hitri in bi torej tudi ti rojevi maticniki ce prav razmisljamo bili super. Te pa lahko ali preprecim glede na velikost panja, bi moralo biti mozno brez vecjih tezav in potegnem v tem letu se kaksen kg medu, ali po drugi strani ne povecujem prostora za cebele in bodo rojile zgodaj, v tem primeru pa sem brez medu Smile in se roj lahko zbezi.
Kot sem dejal se sreca, da imam se priblizno 4 mesece casa da preucim in predebatiram vse moznosti z cimvec cebelarji.

Morda bo tudi za razmisliti o maticni resetki pred zrelom, da se matica vsaj obdrzi ce bi prislo do moje "napake v postopku".

Ena od moznosti je najbrz tudi, da v prvem moznem casu, vzgojim druzine, z prvimi maticami in potem po prikazanem zaleganju, tiste ki bodo slabe menjam z boljsimi v casu kostanjeve pase(od katere sam seveda ne bom imel nic ce bom mesal cebele celo leto Smile )?
Je pa zopet dvojno delo. Vendar glede na trenutno porabljen cas za teh par panjev in cas, ki ga imam na razpolago, ko nisem vezan na dom in racunalnik mi cas ni ovira, ce je le stvar smiselna.

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 20, 2007 1:30 pm 
bloop

quote:
Zanimivo.
......

Pa lep dan želim !

Tekst sem izbrisal toliko da ne bo dodatnega teksta v temi.

Divji hvala za prispevek, upam da sem se ze v prvo dovolj zahvalil za napotitev na knjige, saj je resnica da se ta skriva najbrz vse ali pa vsaj vecina vsega. Zelel pa sem zaenkrat le krajsi odgovor, tudi v knjigi je lazje iskati ce ves kaj isces.

V bistvu sem dobil zeljene odgovore na moje vprasanje, kako bolj z podrobno vzrejo matic, je jasno da se ne mores nauciti itd... kar v parih prispevkih na forumu ali pa tudi ne po prebranih 10 knjigah, najbrz pa tudi v 5 letih cebelarjenja ne, torej je pred mano vsekakor velikooooo casa, dela in opazovanja.

V bistvu priznam, da najbolj sta mi pri odgovoru pomagala dusans in boriss, to je bilo to kar me je zanimalo.
Kot sem pa ze dejal pri boriss-u pa vec namigov vec razmisljanj pripomore da pogledam na razlicne smeri razmisljanja in se nato lahko lazje odlocam. To leto v vsakem primeru sem 99% da bom raje nabavil maticnike od cebelarjev, ki se na to spoznajo, najbrz pa bom poizkusil tudi kaksnega svojega vzgojiti in videti kako je z tem, malo po malo pa bodo prisle izkusnje.

Glede rojevih maticnikov, je moje razmisljanje taksno kot tvoje divji. To je nacin razmnozevanja vrste in po vsej verjetnosti bo, ce nic prej, prislo cebelarjenje z roji pri nasi cebeli se posebej prav zopet ob prispetju nezeljenega hroscka,ceprav je za opaziti, da ze pri varoji pride zelo prav, ce panje tako ali drugace izrojimo. Pa tudi ogromno cebelarjev cebelari tako z njimi pa je za opaziti, da uspejo pridelati se zmeraj velike kolicine medu.

Se pa strinjam, da je nepotrebno se sploh v kateri temi o cemerkoli prepirati, vsak lahko lepo pove na normalen nacin, svoje trditve zakaj tako misli predstavi svoje argumente in dvome v dolocene stvari in v vecini primerov, bi najbrz slo brez vsake hude besede, je pa res da nekateri tega ne zmorejo. Skoda.
A ker sem vseeno optimist, vem da se bodo stvari tudi popravile.

Hvala se enkrat vsem.
Se nadalje pa bom pripravljen sprejeti kaksen nasvet lahko tudi nasplosno o vzreji prvih, dobrih ali odlicnih matic Smile.
 Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 20, 2007 1:49 pm 
boriss

Divji:

Tisto o genetiki je bilo provokativno napisano. Sem vedel da komu to ne bo preveč všeč. Morda potrebuje moje mnenje malo pojasnila.

Dejstvo je, da jaz vem da je rojilno razpoloženje nujni del obnašanja družine. Čebele ki ga ne bi imele bi bile obsojene na izumrtje. Torej če bi raziskovalci "uspeli" dobiti nerojive čebele bi na koncu ostali brez njih.

Dejstvo pa je tudi, da sem napisal da je za rojenje veliko bolj kriv čebelar kot čebele. Nikjer nisem napisal, da Genetika nima nič zraven. Tako, da če dobro premislim se kar strinjava.

So pa moje ugotovitve skozi dolgoletno delo s čebelami take, da se da čebelariti povsem brez rojev. Če se to ne bi dalo potem bi rekel da ima genetika prevladujočo vlogo tako pa... kot sem napisal.

lp

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 20, 2007 9:28 pm 
dobje
Site Admin

Pridružen/-a: Sre Feb 2006 21:20

Of topic:
Spomladi sem jaz napisal, da nimam rojev in jih ne maram imeti, pa mi je gospod iz tega foruma napisal, da ne znam čebelariti. Question Question
Z borissom se v tem pogledu popolnoma strinjam. Exclamation

Dokler imamo spomine, obstaja preteklost,
dokler imamo upanje, nas čaka prihodnost,
dokler imamo prijatelje je lepa sedanjost

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 20, 2007 9:41 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov
divji čebelar

Teoretično se res da čebelariti popolnoma brez rojev, v praksi pa je ta stvar že malo težje izvedljiva in da bi se izognili prav vsem rojem, mora biti izpolnjenih kar nekaj pogojev. Pa o tem sedaj nimam namena razpredati.
Kako preprečevati rojenje je toliko teorij kot je čebelarjev in še verjetno ena več.
In da res ni nobenega roja v nekem čebelarstvu je lahko več razlogov. Prvič da ima čebelar tako slabe družine, da sploh nima kaj rojiti, drugič, kar velja za velike čebelarje, da mnogokrat niti ne vedo kdaj jim je v resnici kaj rojilo in tretjič, da imaš primerne panje, primerno tehnologijo čebelarjenja ter izreden občutek za to kaj se v družinah v določenem času dogaja. V AŽ panjih pa se popolnoma kontrolirati rojenja enostavno ne da. Z določenimi ukrepi in veliko vloženega dela, se da rojenje omejiti, nikoli pa popolnoma preprečiti.
Z nakladnimi in drugimi tipi panjev pa nimam izkušenj in o tem ne bi sodil.

Vedno, ko o čem pišem ali govorim se to nanaša na izkušnje in vedenje ter prakso z AŽ panji.

Toliko v vedenje gospodu, ki tako ni nikoli z ničemer zadovoljen.

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 20, 2007 10:35 pm 
divji čebelar

Mojster niti v sanjah si nisem domišljal, da o "genetiki" veš kaj manj kot o tem vem sam. Prej nasprotno. Vendar gre tukaj na forumu za nekaj drugega. Tako kot ti, tudi sam, ko pišem na forum, imam pred očmi dejstvo, da to bere tudi veliko mlajših čebelarjev in čebelarjev začetnikov. Zaradi navedenega se mi pač občasno zapiše kaj kar je malo izkušenejšim čebelarjem znano, manj izkušenim pa bi mogoče lahko prišlo prav.

Še posebej zahtevni in delikatni sta temi o rojenju ter vzreji matic za lastne potrebe. Moje izhodišče predvsem pri rojenju je vedno čebela in njena naravna determiniranost na ohranitev vrste v naravnem okolju. Človeka pri tovrstnih razpravah vedno zavestno izključim. Zakaj tako ravnam, pa sem tudi že zgoraj opisal. Vsak čebelar začetnik bi moral tako razmišljati, če želi spoznati kar največ skrivnosti čebelarjenja in življenja čebele.
Razmišljanja s področja življenja čebel in tehnologije čebelarjenaj kot jih občasno podajaš ti, pa so nadgradnja znanj in prakse s tega področja. Manj izkušen čebelar pa bo moral, če bo želel razumeti tvoja stališča in jih v praksi koristno uporabiti, najprej preiti prvo fazo. V nasprotnem se bo njegovo čebelarjenje kljub odličnim nasvetom in navodilom končalo klavrno. Vsak dan lahko v svojem širšem okolju vidim primere, da se pri največjih "filozofih" s področja čebelarjenja, čebelam godi najslabše.

Pa lep pozdrav!

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Dec 21, 2007 7:53 am 
dobje
Site Admin

Pridružen/-a: Sre Feb 2006 21:20

quote:
Teoretično se res da čebelariti popolnoma brez rojev, v praksi pa je ta stvar že malo težje izvedljiva in da bi se izognili prav vsem rojem, mora biti izpolnjenih kar nekaj pogojev. Pa o tem sedaj nimam namena razpredati.
Kako preprečevati rojenje je toliko teorij kot je čebelarjev in še verjetno ena več.
In da res ni nobenega roja v nekem čebelarstvu je lahko več razlogov. Prvič da ima čebelar tako slabe družine, da sploh nima kaj rojiti, drugič, kar velja za velike čebelarje, da mnogokrat niti ne vedo kdaj jim je v resnici kaj rojilo in tretjič, da imaš primerne panje, primerno tehnologijo čebelarjenja ter izreden občutek za to kaj se v družinah v določenem času dogaja. V AŽ panjih pa se popolnoma kontrolirati rojenja enostavno ne da. Z določenimi ukrepi in veliko vloženega dela, se da rojenje omejiti, nikoli pa popolnoma preprečiti.
Z nakladnimi in drugimi tipi panjev pa nimam izkušenj in o tem ne bi sodil.

Vedno, ko o čem pišem ali govorim se to nanaša na izkušnje in vedenje ter prakso z AŽ panji.

Toliko v vedenje gospodu, ki tako ni nikoli z ničemer zadovoljen.

Nikoli nisem rekel, da nisem imel nobenega roja, vendar odkar čebelarim na današnjem stojišču ni bilo rojev za prste ene roke!
Torej gre!
Čebelarim z Až panji, pa ta Tvoja razlaga pri meni v ničemer ne drži:
če imaš mene za nezadovolneža se motiš; res pa mi gredo močno na živce tisti, ki imajo svoje negativne pripombe vsepovsod in namesto, da bi nekomu svoje znanje prenesli v primerni obliki in v jeziku, ki ga tudi začetnik lahko razume to izražajo v stavku ali dveh in še to v neprimerni, negativni obliki in vsebini.
Kolikor čebelarjev, toliko načinov čebelarjenja in moj oče, bi danes rekel, da to ne bo štimalo, ampak meni zaenkrat uspeva.
In pri vsem tem imam čebele rad in vedno ne gledam na dobiček.

Divji!
Lep pozdrav, saj nisi jezen? Question Ali pač!

Dokler imamo spomine, obstaja preteklost,
dokler imamo upanje, nas čaka prihodnost,
dokler imamo prijatelje je lepa sedanjost
 Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Dec 21, 2007 12:41 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov
divji čebelar

Kolegu v čebelarstvu - Dobje !

Daj no, ne ga lomit! Zakaj pa naj bi bil jezen? Naravi se lahko zahvalim, da imam kar visok prag, ko v resnici začnem čutiti rahle občutke jeze. V najini komunikaciji se temu pragu nisem niti za malo približal. Priznam pa, da znam biti občasno malo "zloben" in zajedljiv ter tu in tam pičiti. In tudi sam pike relativno dobro prenašam. Very Happy

Glede prenašanja znanja v "primerni obliki" pa ni vedno tako lahko in enostavno. Če bi spraševalca poznal, vedel kolikšen je obseg njegovega znanja in poznal njegovo čebelarstvo, bi bilo vse veliko lažje. Tako pa pogosto že iz vprašanja samega začutim, da spraševalec o temi na katero se vprašanje nanaša ve zelo malo in v takšnem primeru je res zelo težko dati odgovor, ki bi spraševalca zadovoljil ter bi si z njim tudi v praksi lahko kaj pomagal. Pa to ne mislim na kolega, ki je zastavil vprašanje glede vzreje matic, temveč na splošno kot se to na tem in kakšnem drugem forumu rado dogaja.

Pa pustimo modrovanja. Prihajamo v obdobje praznika, ki nas napotuje v dobre misli ter plemenita dejanja in naj bo vsaj v tem času tako tudi na tem forumu.
Želim ti mirne božične praznike ter uspešno in medeno novo leto 2008!
Drago HORVAT

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Dec 21, 2007 4:17 pm 
boriss

quote:
Kolegu v čebelarstvu - Dobje !

Glede prenašanja znanja v "primerni obliki" pa ni vedno tako lahko in enostavno. Če bi spraševalca poznal, vedel kolikšen je obseg njegovega znanja in poznal njegovo čebelarstvo, bi bilo vse veliko lažje. Tako pa pogosto že iz vprašanja samega začutim, da spraševalec o temi na katero se vprašanje nanaša ve zelo malo in v takšnem primeru je res zelo težko dati odgovor, ki bi spraševalca zadovoljil ter bi si z njim tudi v praksi lahko kaj pomagal. Pa to ne mislim na kolega, ki je zastavil vprašanje glede vzreje matic, temveč na splošno kot se to na tem in kakšnem drugem forumu rado dogaja.

Drago HORVAT

Tu sE menjeu povsem pridružujem. Velikokrat se zgodi da je vrašanej tako zelo široko, da bi lahko kar knjigo napisal če bi želel odgovoriti. In dostikra tej edini pravi odgovor na to - preberi knjigo - ko boš nareidl domačo nalogo pa pridi z vprašanji ki bodo malo bolj ozko specilaizirana in na katera bo možno na kratko odgovoriti. Dober odgovor (beri vseobsegajoč) je zelo zahtevna naloga, za katero pa mariskdaj ni volje niti časa. Velikokrat s emii zgodi da ko dobim vprašanje nanj sploh nemislim odgovoriti - ke rpreprosto ne vem kaj bi odgovoril. Tako potem to premislim in morda kdo drug odgovori narobe pa potem kaj napiešem.

Je pa dejstvo, da so odgvori več ali manj stvar dobre volje. In ko tako kaj napišem pričakujem vsaj primerno korektnost od članov foruma.

Hvala

Lp Boris Seražin
 Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Dec 21, 2007 6:12 pm 
MatejP
Gost

quote:
Originally posted by boriss

Po mojem vedenju namreč ni vprašanje kda vzgojiti prve matice. Temveč je vprašanje kdaj vzgojiti ODLIČNE matice. Z prvimi = zanič si v čebelarstvu ne moreš kaj dosti pomagati. Res je, da imaš potem družino, ki pa je na žalost vredna samo kot številka. V bistvu pa od take družine ne moreš pričakovati visokih donosov.

Jaz vzrejam matice skoraj samo iz rojevih matičnikov. Vzrejam pa takrat, ko so le-ti na voljo. Vprašal bi, zakaj so zgodaj vzrejene matice slabe. Jaz s tem nimam izkušenj, ker nisem vodil evidence, kdaj v letu je bila katera matica oplojena in o kakovosti zgodaj in pozneje vzrejenih matic ne morem govoriti.

Hvala!
 Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Dec 23, 2007 10:07 pm 

Pokaži sporočila:      
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.

Forum Jump:

Stran 1 od 1

Last Thread | Next Thread  >

Forum Rules:
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu