POZDRAVLJENI!

Prosimo, če poskusite uporabljati nov forum na lokaciji www.slovenski-cebelarji.com/forum30/

Tisti, ki imate uporabniška imena z "čžš" bodo mogoč imeli težave in bomo uredili sproti.
Oglejte si http://www.slovenski-cebelarji.com/forum30/viewtopic.php?f=55&t=5181

Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Arhiv 2007

Omara ali posamični panj?

Avtor    Thread Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.
Fizikalec

Pridružen/-a: Tor Feb 2004 21:35
Omara ali posamični panj?

Zanima me kako bi se obnesla izdelava posamičnega panja z iveralke, pomisleki, teža, prelaganje itd...

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Okt 03, 2007 9:15 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
boriss

Pridružen/-a: Sob Sep 2007 9:23

Težko vprašanje.

Jaz take panje uporabljam samo kot kontrolne panje na vagi. To so izredno težki panji za katere vedno ko jih prestavlajm potrebujem pomoč. Prazen z čebelami tehta nad 50 kg normalno okoli 60 kg. Ko pa je pol tehta tudi čez 100 kg. Ne znam si predstavlajti kako bi lahko tak poln panj lahko dvignil brez da bi polomil iveral. Tako, da mislim, da tak panj sploh ni primeren za prevoze brez kontejnerja. Tudi če bi bil panj narejen iz smrekovega lesa bi bil tako velik panj za ročen prevoze kar nekoliko pretežak - pridobili bi samo nekja kg razlike. Po drugi strani pa les kot naravni material poka in imamo z tem kar veliko težav - če stena panja poči so potem čebel v takem panju bolj nemirne kot v celem panju - več pikajo.

Imam pa še en pomislek. Pri čebelarjenju v omarah se panji med seboj grejejo in tako potrebujejo manj hrane za razvoj v pomladnih mesecih. Če pa bi naredil panje na klasični način pa je prvo treba veliko več lesa in drugo reže med panji hladijo družine. Kar povzroči počasnejši razvoj družin. Tako, da jaz tudi v stalnih čebelnjakih ne bi uporabljal enojne panje iz iverala. Koristi od združenih panjev so prevelike.

lp

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Okt 03, 2007 9:28 am 
Fizikalec

Ja ravno teža je problem, če bi ga posamično izdelal, omaro smo natehtali 178 kg prazno (6 panjev skupaj), če bi bil vsak panj posebej pa je zadeva enormno težja...

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Okt 03, 2007 9:36 am 
divji čebelar

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 7:40

Zakaj pa je tako nepriljubljen AŽ 11 satar s povečano globino pri katerem je 11 satov v hladni stavi in dodatno 3 sati v topli stavi. Tako v panju po potrebi lahko povečamo število satov iz 22 na 28 ??!!

Sam imam dva taka panja, ki sem ju pred leti kupil na Prekmurju in meni sta se več od odlično obnesla. Edini problem so mogoče le distančne spojke, ki ločujejo okvirje tople stave, ker rade odpadajo. Če bi imel več takih panjev bi vsekakor sam poiskal primernejšo rešitev, tako pa se mi ne da zafrkavati z iskanjem rešitve.

Večkrat sem že razmišljal zakaj se ti panji vsaj pri malih čebelarjih niso obnesli. Za velike mi je razumljivo, ker bi jim ta sistem povzročil preveč dodatnega dela. Za male ljubiteljske bi bil pa prav idealen, ker je v njem zelo lahko preprečevati rojenje in v primerih dobrega medenja se za kar 6 satov lahko poveča prostor. Še nobeno leto, ko sem vstavil prečne sate, mi nobena id obeh družin ni rojila. Tudi prinos medu je več kot odličen.

Če bi začel še enkrat na novo in bi bil pripravljen financirati v nove panje, bi si dal narediti izključno le takšne.
Zakaj jih torej ni v ponudbi proizvajalcev panjev in zakaj se jih čebelarji izogibajo ??

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Okt 03, 2007 1:05 pm 
Fizikalec

Ponudba na trgu pomeni izdelavo velikih serij panjev nekaj kosov pomeni pogubo za izdelovalca. Kot drugo tak panj bi bil še bolj svinsko drag, ker je že AŽ klasičen predrag.
Podobne panje uporablja Kozinc in take dela tud Krže po naročilu kolkor vem.
Distančne sponke ali "jahači" ne odpadajo nič, če jih malo skup pigneš, da tesno objame satnik.
Zelo pametno potezo je naredo Boris, ko je več panjev združo in uporabo iveralko. Tudi jaz sem bil skeptičen kako se bojo čebele v tem počutile pa sem pred 2 ali 3 leti eno tako omaro naredo in čebelam ni nič manjkalo. V začetku, ko sem jih preselo je zgledalo kot, da jim malo drsi Cool kasneje pa jim čisto nič ne fali. Lani pa smo pred sezono zamenjali še vse ostale panje v čebelnjaku z omarami. V taki omari ni železnih palic kjer bi satje slonelo na toplo stavbo kot ima to grajšev panj ampak je na matični rešetki v medišču. V plodišču pa dam 2 klocna, da se poravnam na višino satov na hladno stavbo.
Pred pašo samo potegnem tri sate nazaj pa dam 3 satnice naprej namesto, da kaj prestavljam, malo dela veliko efekta.
Drugi vidik je krmljenje prek 5 l kanistra spet malo dela, počasen odvzem, bomba družine. Za vrata je samo pena spet vrata pašejo kamor češ samo enega ven vržem pa odprem drugaga pa predhodnega zaprem se veliko prihrani na času. Da o čiščenju na gladki površini iverala sploh ne govorimo ej Wink

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Okt 03, 2007 1:30 pm 
divji čebelar

Saj gre za enak sistem kot pri mojih dveh panjih. Topla voda je torej odkrita.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Okt 03, 2007 6:13 pm 
boriss

quote:
Originally posted by divji čebelar
Zakaj pa je tako nepriljubljen AŽ 11 satar s povečano globino pri katerem je 11 satov v hladni stavi in dodatno 3 sati v topli stavi. Tako v panju po potrebi lahko povečamo število satov iz 22 na 28 ??!!

Sam imam dva taka panja, ki sem ju pred leti kupil na Prekmurju in meni sta se več od odlično obnesla. Edini problem so mogoče le distančne spojke, ki ločujejo okvirje tople stave, ker rade odpadajo. Če bi imel več takih panjev bi vsekakor sam poiskal primernejšo rešitev, tako pa se mi ne da zafrkavati z iskanjem rešitve.

Večkrat sem že razmišljal zakaj se ti panji vsaj pri malih čebelarjih niso obnesli. Za velike mi je razumljivo, ker bi jim ta sistem povzročil preveč dodatnega dela. Za male ljubiteljske bi bil pa prav idealen, ker je v njem zelo lahko preprečevati rojenje in v primerih dobrega medenja se za kar 6 satov lahko poveča prostor. Še nobeno leto, ko sem vstavil prečne sate, mi nobena id obeh družin ni rojila. Tudi prinos medu je več kot odličen.

Če bi začel še enkrat na novo in bi bil pripravljen financirati v nove panje, bi si dal narediti izključno le takšne.
Zakaj jih torej ni v ponudbi proizvajalcev panjev in zakaj se jih čebelarji izogibajo ??

Živjo:

Res ne vem zakaj ti misliš, da je ta panj nepriljubljen. Dejstvo je da vse več čebelarjev ki vedo kaj je pomembno čebelari s tem panjem. In ni res da je z njim več dela. Zato ker (pravilno si ugotovil) družina v njem ne roji imaš s takim panjem pol manj dela. In ker je ravno toliko velik kot LR panj tudi prinese približno toliko.

Je pa dejstvo, da je bila konstrikcija tega panja veliko let več ali manj skrita - veliko zaslug ima tako opevani g. Zdešar za to. In sem jaz zato rabil veliko let, da sme sploh ugotoivl kako je narejen, da bi pa kdo znal povedati zakaj je ta panj veliko boljši od AŽ panja - ni ga bilo junaka.

LP
 Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Okt 03, 2007 7:26 pm 
divji čebelar

Mojster komentira:

Res ne vem zakaj ti misliš, da je ta panj nepriljubljen. Dejstvo je da vse več čebelarjev ki vedo kaj je pomembno čebelari s tem panjem. In ni res da je z njim več dela. Zato ker (pravilno si ugotovil) družina v njem ne roji imaš s takim panjem pol manj dela. In ker je ravno toliko velik kot LR panj tudi prinese približno toliko.

Je pa dejstvo, da je bila konstrikcija tega panja veliko let več ali manj skrita - veliko zaslug ima tako opevani g. Zdešar za to. In sem jaz zato rabil veliko let, da sme sploh ugotoivl kako je narejen, da bi pa kdo znal povedati zakaj je ta panj veliko boljši od AŽ panja - ni ga bilo junaka.
V mojem širšem čebelarskem okolišu ta vrsta panja ni v uporabi in tega sistema velik del čebelarjev sploh ne pozna. Tudi na raznih razstavah, sejmih in drugih podobnih prireditvah na katerih se razstavlja čebelarska oprema, se takšen panj praviloma ne razstavi in tržišču ne ponudi. Vsaj za Pomurje in največji del Štajerske to velja. Če je v drugih delih države to drugače, potem je to seveda pohvalno.

Z "več dela" sem seveda mislil predvsem na to, da ta panj zahteva v začetku malo več iznajdljivosti in prektičnosti pri delu in je lahko v začetku resnično "več dela" dokler sam ne ugotoviš pravilnega postopka. Opisal ga je že Danilo in nima smisla, da sedaj to še enkrat ponavljam.

V resnici gre za klasičen AŽ, ki od čebelarja ne zahteva ne dodatne opreme, ne drugačnih znanj ali izkušenj in rešitev je enkratna.
Pri tem se seveda postavlja še vprašanje zakaj največji ( in res največji ) del čebelarjev v mojem širšem okolju trmasto vstraja na 10 S AŽ panju, ki je po mojih izkušnjah od vseh AŽ panjev najslabša rešitev. Veliko boljši glede razvoja družin in prinosa medu je AŽ 9 S, ki ima le to slabo lastnost, da je v njem težko brzdati rojenje. Ta slabost pa je že manj izrazita pri AŽ 11 S, ki je prav tako glede razvoja družin in doprinosa medu veliko in res veliko boljši od tako priljubljenega 10S. In, da z AŽ-ji zaključim z lastno izkušnjo ter ponovim trditev, da je od vseh treh tukaj navedenih AŽ 10S najslabši in najmanj primeren.
Sam imam že dolgo let vse tri naštete tipe ( AŽ 9S, AŽ 10S in AŽ 11S ) in še dva s povečano globino 11S + 3S ( ne vem kako se uradno imenujeta ) in si glede na izkušnje upam postaviti to trditev. Vsaj za moj pašni okoliš to vsekakor drži. Kako pa je drugje pa bi lahko povedali drugi.
Če bi začel še enkrat iz "nič", v mojem čebelarstvu vsekakor ne bi bilo več nobenega AŽ 10S, temveč predvsem AŽ 11+3 in klasični 11S.

Pa lep čebelarsko sistemski pozdrav!

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Okt 04, 2007 6:16 am 
boriss

Ja končno si napisal tisto kar jaz pišem že celo leto ali več Smile.

In res ne vem zakaj tolikokrat napišeš da so zate AŽ panji ODLIČNI. In večina čebelarjev trmasto vztraja pri svojem (klasičnem AŽ panju) tudi zaradi takih piscev kot si ti!

lp

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Okt 04, 2007 8:09 am 
divji čebelar

[quote="boriss"]Ja končno si napisal tisto kar jaz pišem že celo leto ali več Smile.

In res ne vem zakaj tolikokrat napišeš da so zate AŽ panji ODLIČNI. In večina čebelarjev trmasto vztraja pri svojem (klasičnem AŽ panju) tudi zaradi takih piscev kot si ti!

lp[/quote]
Spoštovani Mojster, še vedno vztrajam pri tem, da so AŽ panji odlični. Odlični za moje potrebe in moj pašni okoliš ter pogoje pod katerimi imam lahko večje število čebeljih družin. Res pa je, da iz več različic AŽ panja kot neprimernega izločam predvsem AŽ 10S in sem tudi povedal zakaj.
Malim čebelarjem, ki nimajo več kot tam do 10 panjev in ki radi venomer kaj delajo pri čebelah, pa bi lahko zelo dobro služil tudi AŽ 9S. Le rojilni nagon morajo vedeti brzdati in s količinami natočenega medu bodo zadovoljni veliko bolj kot kolegi, ki čebelarijo z AŽ 10S.
Več kot zadovoljen sem in izpolnjujeta vsa moja pričakovanja klasičen AŽ 11S in poglobljen AŽ 11+ 3 S. Ta slednji je prav idealen za moje pašne razmere in ker nisem prevoznik. V njem je praktično najmanj opravil in pravzaprav je še najbližji tvoji doktrini čim večje racionalizacije porabljenega časa na enoto čebelarstva.
Očitaš mi, da preveč pozitivno pišem o "klasičnem" AŽ panju. Če si pri tem mislil na AŽ 10S, pote to ne gre za klasičen AŽ panj, temveč za najbolj razširjen med čebelarji. Klasični AŽ panji so vsi tipi razen tistega 11+3, ki pa je res malo neklasičen. Je pa odličen! Very Happy
Pa lep pozdrav!

P:S: Malo zlobe ne more škoditi. Da sva midva enkrat zelo podobnih misli ???? Saj ne morem verjeti. Moral bom k psihiatru! Laughing

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Okt 04, 2007 9:32 am 
boriss

Ti pa pišeš nelogično.

Po mojem menju je vse kar je manj kot 11+3 klasika - in ZANIČ.

Še posebej 9 satar - ker ZAHTEVA zeloooooo veliko znanja - ki pa ga predvsem začentikom manjka. In potem berem na forumu zeloooooooooooo zanimiva vprašanja na katera ne vem ali bi sploh odgovoril ali ne tako osnovna so.

LP

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Okt 04, 2007 9:42 am 
  Pokaži sporočila:      
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.

Forum Jump:

Stran 1 od 1

Last Thread | Next Thread  >

Forum Rules:
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu