POZDRAVLJENI!

Prosimo, če poskusite uporabljati nov forum na lokaciji www.slovenski-cebelarji.com/forum30/

Tisti, ki imate uporabniška imena z "čžš" bodo mogoč imeli težave in bomo uredili sproti.
Oglejte si http://www.slovenski-cebelarji.com/forum30/viewtopic.php?f=55&t=5181

Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Arhiv 2007

LR panji
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
  Avtor    Thread Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.
su3

Pridružen/-a: Sob Sep 2007 0:30
LR panji

Razika med AŽ in LR? Nega!

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Sep 15, 2007 1:52 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Misko

Pridružen/-a: Sob Jul 2006 11:59
Kraj: Murska Sobota

Malo branja ne škodi:

AŽ panj -> http://www.cebelarska-zveza-slo.si/cebelar_panji_az.php

LR panj -> http://www.cebelarska-zveza-slo.si/cebelar_panji_lr.php

Boštjan

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Sep 15, 2007 7:16 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
su3

LR Panji

Pozdravljen!
Prebrala sem že precej knjig,revij.. o AŽ in LR, zanima me bolj kako zadeva teče v praksi!

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Sep 17, 2007 2:34 pm 
Fizikalec

Pridružen/-a: Tor Feb 2004 21:35
Re: LR Panji

quote:
Originally posted by su3
Pozdravljen!
Prebrala sem že precej knjig,revij.. o AŽ in LR, zanima me bolj kako zadeva teče v praksi!

To pa lahko preuzkusiš na 2 načina:

-greš do čebelarja z vsaj 70 panji LR in pomagaš pri delu dan ali dva
-postopek ponoviš pri čebelarju z AŽ panji, prakse ti žal noben od nas ne more tu napisat.
Pomagaš pri pregledih, točenjih itd..potem potegneš črto kaj je lažje pa hitreje....

Za PRAKSO rabiš leta kolko let pa je odvisno od mentorja kakšnega dobiš. Če je dober nekaj let, če je odličen pa se v enem letu naučiš toliko kot pr dobrem nikol, da "slabega" ne omenjava. Ni samo štos v delu ampak v tehnologiji, ki se uporablja, cena lete itd...
Prispevek Pon Sep 17, 2007 3:28 pm 
dobje
Site Admin

Pridružen/-a: Sre Feb 2006 21:20

su3, mislim, da boš morala dopolniti svoje vprašanje, če boš želela zadovoljiv odgovor.
Jaz čebelarim v AŽ panjih in da ne bom ponavljal stare pesmi, tako je čebelaril moj oče in tako nadaljujem tudi sam. Pa ni čisto tako. Wink
Pred leti sem poiskusil tudi z LR panji in sem to opustil. Poznam oba načina čebelarjenja in če bi bil mlajši, bi skoraj sigurno čebelaril z LR panji, tako pa.... Very Happy
su3, povej več o čem želiš odgovor. Question

Lep pozdrav

Dokler imamo spomine, obstaja preteklost,
dokler imamo upanje, nas čaka prihodnost,
dokler imamo prijatelje je lepa sedanjost

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Sep 17, 2007 7:43 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov
su3

LR panji

Pozdravljen!
Vprašanje sem res malo nerodno postavila, AŽ panje kolikor toliko obvladam,po prebrani literaturi me vedno bolj vleče k LR panjem. Zakaj bi se vi odločili za LR panje?

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Sep 19, 2007 8:33 am 
Fizikalec

Re: LR panji

quote:
Originally posted by su3
Pozdravljen!
Vprašanje sem res malo nerodno postavila, AŽ panje kolikor toliko obvladam,po prebrani literaturi me vedno bolj vleče k LR panjem. Zakaj bi se vi odločili za LR panje?

Lahko malce objasniš kaj pomeni "koliko toliko" jaz čebelarim 14 let imam 250 panjev pa komaj koliko toliko obvladam.
Imel sem tudi 10 LR panjev pa sem jih podaril oziroma prodal za simbolično ceno 7 je bilo naseljenih eni na 3 nakladah 1/1, najhuje dvigovanje, operacija ramena ne dovoli tega več.
NISEM nasprotnih LR, teh debatah o panjih sploh ne maram če povem moje mnenje kar mi pri LR ne leži:

-delo zunaj pod milim nebom
-dat dol naklado al dve, da vidim plodišče
-dviganje naklad sploh pri meni ne pride v poštev več
-točenje, transport satov nekam je čista jeba
-kr je nahuje prevažanje zelo nerodna zadeva, če se lotiš od začetka mogoooče
-med, v grajševem panju pridelam skor enako količino kokr v LR torej ni vsporedbe

Če čebelariš res za hoby (to je potem 2-3 panje) je čist vseeno, če pa hočeš ne vem nekoč pristat pri 100 ali več panjih pa res moraš vso tehnologijo usmerit v določeno smer. Komotno lahko tud z LR samo kot sem napisal pojdi 2 dni k Adlešiču pa se zadeve naštudiraj je eden pionirjev na tem področju....

Nazadnje urejal/a Fizikalec Sre Sep 19, 2007 10:50 am; skupaj popravljeno 1 krat
 Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Sep 19, 2007 10:03 am 
dušans

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 9:30
Kraj: homec

quote:
Originally posted by su3
Pozdravljen!

Moja pot do odločitve:

95% čebelarjev na svetu uporablja nakladne panje - ali je tak delež čebelarjev neuk, neumen , nerazgledan? Verjetno ne.

Študije napravljene o času oskrbe čebel in pridelkih v raznih tipih panjev so bile napravljene in objavljene (tudi v SČ)

Anton Janša, svetovni utemeljitelj novodobnega čebelarstva je tudi postavil temelje nakladnega čebelarstva (nihče ni prerok v svoji domovini)

Za mnenje nisem vprašal lastnikov AŽ panjev, oni nakladnega čebelarstva ne poznajo in ne obvladajo.

Poznani so mi bili težji pogoji prevažanja.

Zanemaril sem opozorila glede teže naklad in dvigovanja, nabavil sen normalne naklade, ki sem jih potem zamenjal z 2/3, zdaj je delo prava milina.

Takole na hitro, upam, da bo še kdo kaj dodal, mogoče Ivan ali Tomaž.

LP
 Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Sep 19, 2007 10:04 am 
divji čebelar

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 7:40

Dušans zapiše:

Anton Janša, svetovni utemeljitelj novodobnega čebelarstva je tudi postavil temelje nakladnega čebelarstva (nihče ni prerok v svoji domovini)

Lahko to trditev malo bolj utemeljiš ???

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Sep 19, 2007 11:07 am 
boriss

Pridružen/-a: Sob Sep 2007 9:23

quote:
Originally posted by su3
Pozdravljen!

Ja ta debata o vrsti panjev je večna. Na splošno velja, da vsak svoje panje hvali Smile .

Milsim, da lahko še jaz dodam malo olja na ogenj.

1. Kaj je dober panj lahko ugotoviš samo tako, preizkusiš oba sistema. Jaz sme izbral AŽ velikost satnika. (nisem napisal AŽ panj !)

2. Pri isti PROSTORNINI panja dobiš PODOBNE DONOSE mudu.

3. Vsa razlika je v tem koliko dela moraš vložiti za oskrbovanje panjev. (to pa se izračuna tako da začneš zapisovati VSE delo vloženo v čebelarstvo s 1.1 in končaš to zapisovanje z 31.12.. NAto pa to deliš s številom panjev) (KOt orientacijo ti lahko povem da za AŽ sistem velja ta čas manj kot 2 uri letno - če iimaš več potem nekaj ne delaš prav)

4. Količina fizično vloženega dela (dviganje naklad) je pomembna samo takrat ko si bolan in star Smile za resno ugotavljanje, s katerim panji bom POKLICNO čebelaril pa ni preveč pomebna - velja samo kriterij dela, ki je največji strošek (delavce za dviganje tako ali tako KUPIŠ).

5 Pri meni je prevagalo:
- delo potrebno za oskrbo družin (skupna vsota ur)
-delo ki je potrebno za preseliti določeno število panjev
- sistem točenja ki mi omogoča to narediti na kontejenrju
- zaščita panjev pred medvedom ( čebele imam v področju medveda po 3 mesece letno)

LP Boris
 Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Sep 19, 2007 12:02 pm 
dušans

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 9:30
Kraj: homec

quote:
Originally posted by divji čebelar
Dušans zapiše:

Lahko to trditev malo bolj utemeljiš ???

Beri A. Janša Popolni nauk za vse čebelarje IV.poglavje $27,$ 28 in XIV. poglavje
 Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Sep 19, 2007 12:24 pm 
boriss

quote:
Originally posted by dušans

Beri A. Janša Popolni nauk za vse čebelarje IV.poglavje $27,$ 28 in XIV. poglavje

Veš jaz imam pa knjigo kar doma in sem pravkar prebral ta citat.

Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
 Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Sep 19, 2007 4:50 pm 
Tomaž

Pridružen/-a: Pet Okt 2004 21:14

LEP POZDRAV !

Napisal bom svoje stališče, izbira panjskega sistema pa je stvar posameznika, ki se mora odločiti zakaj bo sploh čebelaril.Kot prvo, kdor nima veselja do čebel, nima smisla da sploh začne. V teh parih letih kar čebelarim, mi ni žal, da sem se odločil za 2/3 nakladne panje. Z njimi je lažja manipulacija v dobrih letinah, pa lahko dosežemo boljše rezultate.

Tomaž

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Sep 19, 2007 6:34 pm 
Mici

Pridružen/-a: Pon Maj 2006 22:08
Kraj: Zagrac

quote:
Originally posted by Tomaž
LEP POZDRAV !
Kot prvo, kdor nima veselja do čebel, nima smisla da sploh začne.

to je pa največja neresnica kar jih je!
sicer obstajajo primeri ko človek pač v srcu nima nečesa kar je potrebno imeti za čebele, ampak takih je zelo malo (po moji skromni oceni).
je pa tako da, ko se enkrat zares srečaš s čebelami se jim ne moreš odreči in nehati čuditi. pri nas smo (sem) začel čebelarit zaradi bratovih pobud, pa vam povem, od nabave kišt, sem kar naprej v "čebeljem poslu".
še zdaleč ni pogoj za zanimanje nad čebelami pred čebelarjenjem.

moje skromno (1 letni čebelar) je, da je za naš prostor najbol primeren AŽ paj, SAJ, je Slovenski prostor PREnasičen s čebelami in zato še zdaleč ne pride nakladni sistem v igro (da kar dodajaš naklade kakor jih polnijo) pri nas je pač preprosto povedano preveč čebeljih družin, in čebele večino slovenskega medu kar same pojedo. AŽ sistem je pa ravno tak, veliko družin, majhen pridelek (relativno)

ni nujno da je moje mnenje najbol objektivno in resnično, je pa moje Razz

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Sep 19, 2007 9:49 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
divji čebelar

[quote="dušans"][quote="divji čebelar"]Dušans zapiše:

Beri A. Janša Popolni nauk za vse čebelarje IV.poglavje $27,$ 28 in XIV. poglavje[/quote]
Pričakoval sem tak odgovor. Velik problem naših čebelarjev je prav v tem kar si napisal. Še vedno svoje osnovno znanje zajemajo iz skoraj 300 let stare literature in prav po vzoru iz RKC ( sveto pismo ) povzdigujejo v nebo vsak citat iz tega janševega dela. Na enak način bi lahko citirali tudi Petra Dajnka iz njegovega Čelarstva ( 1831 ) in prišli bi še do bolj močnih argumentov, da je le nakladni panj tisto pravo, vse drugo pa naj bi bilo le neko čebelarsko mečkanje.
Pri tem pa veselo pozabljamo, da se je v teh skoraj 300 letih veliko stvari na tem področju spremenilo. In to temeljito. Pojavile so se nove bolezni, o starih vemo veliko več kot so vedeli takrat, pojavili so se novi zajedalci, in kar je še najbolj pomembno prišlo je do ogromnih in usodnih sprememb v naravnem okolju od nestanka premnogih, za čebele pomembnih, rastlinskih vrst do vremenskih sprememb. In še nekaj se pravkar temeljito spreminja, "čebelarjenje na kilograme" se umika "čebelarjenju na kvaliteto".
Janša, Glavar, Dajnko ....... imajo svoje častno mesto na knjižnih policah, kot priročniki za čebelarjenje pa so žal že zdavnaj pase.

Nazadnje urejal/a divji čebelar Čet Sep 20, 2007 10:14 am; skupaj popravljeno 1 krat

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Sep 20, 2007 7:03 am 
boriss

quote:
Originally posted by Mici

moje skromno (1 letni čebelar) je, da je za naš prostor najbol primeren AŽ paj, SAJ, je Slovenski prostor PREnasičen s čebelami in zato še zdaleč ne pride nakladni sistem v igro (da kar dodajaš naklade kakor jih polnijo) pri nas je pač preprosto povedano preveč čebeljih družin, in čebele večino slovenskega medu kar same pojedo. AŽ sistem je pa ravno tak, veliko družin, majhen pridelek (relativno)

ni nujno da je moje mnenje najbol objektivno in resnično, je pa moje Razz

JA tvoje pisanje izhaja iz nepoznavanja problemov. To kar si napisal pač ne zdrži resne kritike.

Ne da se mi pisati znanstvenega prispevka - samo ne drži da je čebel preveč in da je AŽ panj najboljši!

lp boris
 Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Sep 20, 2007 9:23 am 
divji čebelar

Zanimiva razprava. Je v Sloveniji preveč, premalo ali ravno dovolj čebel ??? Sam bom na to vprašanje odgovoril, da premalo jih vsekakor ni. Sem pa bliže hipotezi, ki jo je postavil kolega Mici.
Kot vire sem uporabil podatke MKGP in Statističnega urada R Slovenije.

Pa si poglejmo to zgodbo malo pobliže:

1. po podatkih MKGP je bilo na dan 19.03.2007 v Sloveniji na področju čebelarstva stanje sledeče:
- število čebelnjakov z 20 ali manj panji 7.487
- med 20 in 50 panji 2.015
- nad 50 panji 556
SKUPAJ 10.058 čebelnjakov

Skupno število naseljenih čebeljih panjev pa 169.036

2. Zavod za statistiko R Slovenije:
- velikost Slovenije 20.273 km2
- od tega moramo odšteti 4,6% celotnega ozemlja ( vodne površine 07%, pozidane površine 2,08%, ceste 1,0% in železnice 0,1% )

In tako dobimo 19.150 km2 kjer imajo čebele kaj početi.

Dobro bi bilo odšteti še visokogorje in skale ter kamenje. vendar se s tem nisem ukvarjal, ker tudi tam zraste kakšna rožica Very Happy

3. Sedaj pa se malo poigrajmo z najosnovnejšimi računskimi operacijami in seveda brez ambicij po kaki veliki strokovnosti.

- površina 19.150 km2 : 10.058 čebelnjakov = 1,90 km2 ali drugače povedano, da ima vsak čebelnjak na voljo 1,90 km2 ozemlja
Se vam to zdi veliko ali malo ali ravno prav, pa naj vsak oceni sam. Seveda pa pri tem nujno upoštevajte dejstvo, da čebelnjaki niso idealno razporejeni po celotnem ozemlji temveč so strnjeni na določenih področjih. ( Na Triglavu nisem videl nobenega Very Happy )

- Površina 19.150 km2 : 169.036 čebeljih družin = 0,11 km2. Statistično ima torej vsaka čebelja družina na razpolago 0,11 km2 ozemlja.

Nad zgornjim prikazom se sicer lahko zmrdujemo, ga zanikamo kot nerealen prikaz in da statistika tukaj pač ne pomeni veliko ker ................. in tako dalje.
Ker pa so čebele živali, ki so podrejene zakonitostim narave, si moramo nujno zastaviti vprašanje koliko čebeljih družin bi bilo, če bi njihovo število urejala narava in ne človek. Tukaj si bomo verjetno že bolj enotni in bomo skupno ugotovili, da bi jih bilo zelo veliko manj. Torej je stanje čebeljih družin v tem našem prostoru nesorazmerno naravnim zakonitostim. Je tako ? Se s to ugotovitvijo strinjamo ?? Pravzaprav pa je tako vseeno, če se strinjamo ali ne, ker v resnici tako tudi je.
In kako narava ravna v primerih, ki se število določenih živalskih vrst ali kolonih poveča nad "dovoljeno" mejo ?? Želi jih zmanjšati na tisto pravo in primerno raven. To pa stori s starimi ali vedno novimi boleznimi, zajedalci, vremenskimi pojavi ter drugimi ukrepi, ki jih ima narava na razpolago.
Tu pa se je vmešal človek, ki je zaradi svojih ekonomističnih in egoističnih želja in zahtev uvedel ukrepe in postopke, ki se zaenkrat še koliko toliko uspešno zoperstavljajo naravnim zakonitostim. Postavlja pa se resno vprašanje kako dolgo bo človek še uspešen. Na koncu bo vsekakor v tem spopadu poražen. Na žalost pa bo skupaj s človekom poražena tudi čebela.

Tako, dragi Mici, malo sem skušal utemeljiti to kar si zapisal. Da bi o tem lahko govoril ali pisal pa ne rabiš biti čebelar več kot 1 leto. Še toliko časa ne. Le naravne zakonitosti je potrebno vsaj malo poznati.
Pa lep pozdrav !

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Sep 20, 2007 11:43 am 
Mici

ja saj sem upal da bomo o tem že kaj napisali v košu mislim da, ko je nekdo objavil povezavo do čebelnakov v Gerk-u.
sem tudi vprašal kako čebele letijo, pa ni nihče odgovoril.
je pa tako da ima Slovenija še enkrat več površine kot ste napisal Wink

pač, tu spet ena služba ne opravlja tisto za kar obstaja. tu poleg mene bo menda čebelar postavil stojišče z 200 družinami.

je pa to žal začaran krog, vsak ki začne, slej ali prej dobi nasvet "pa boš ja imel vsaj ene 20-30 družin, da se vsaj splača". ker pa je že tako in tako preobremenjeno, se niti opazi ne, da je pri sosedih povprečen donos padel za recimo 2-4 kile.

to je po mojem tudi del odgovora zakaj tako rekoč ni več divjih družin, večina vpije VAROJA VAROJA VAROJA,hjah...tisti ki malo bol poznajo povedo tudi da motorna žaga, nihče pa ne pomisli da se odvija boj, ne boj mesarsko klanje za nektar rožic.je pač več dejavnikov, no..v bistvu je eden-človek.

nisem pa rekel da je AŽ paj najbolši, ampak da je za dane razmere najprimernejši.

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Sep 20, 2007 12:06 pm 
divji čebelar

Mici:

Mici:

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Sep 20, 2007 12:26 pm 
Mici

quote:
Originally posted by divji čebelar
Mici:

Mici:

hErvardi.

vira mi menda ni treba navajat, bom kar "plastično" obrazložil.
hrib pokriva 1kvadraten kilometer, njegova površina je pa 1,5...recimo pač. Slovenija je pa precej hribovita tako da mislim da znese 55 tisoč kvadratnih kilometrov.

o tem kako letijo sem pa tako mislil, ali letijo 3km glede na podlago ali pač neozirajoč se na podlago.

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Sep 20, 2007 1:14 pm 
Fizikalec

mici spet ga malo lomiš vsevprek letijo tud 6 km res pa da zelooo malo več o čebelah sploh v tej meri, ko si presodil glede panja. Moral se boš še zeloooo veliko naučit (z mano vred), da boš uspešen čebelar....

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Sep 20, 2007 1:19 pm 
Mici

jah...vem da letijo tudi do 6km ampak mnogi bi rekli da že na 3km ne. če bi pa napisal 6km, bi pripomnili da jih pa tako malo leti tako daleč da skoraj ni omembe vredno, nikol ni prav Laughing
ma hudič...moram nehat pisat, spet smo temo o slonih nadaljevali z mravljami Embarassed
se opravičujem

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Sep 20, 2007 1:27 pm 
boriss

Joj!

En znani politik je rekel:

NE VERJAMEM NOBENI STATISTIKI - RAZEN ČE JO SAM PONAREDIM.

Divji:

Ti si lepo delal s statistiko!

Samo na koncu si kar tako lepo počez zaključil, da je panjev preveč . Na kakšni statistični osnovi? Statistiko si samo dokazal koliko panjev je v Sloveniji. Sama obremenjenost pasišča pa s tem nima prav nič skupnega.

Prvi podatek en hektar Akacijevega nasada izloči skupno 1500 kg medičine. Torej bi teoretično an en ha akacije postavili 60 panjev čebel brez vseh težav. pri smreki je ta podatek 800 kg /ha kakor tudi pri drugih gozdnih vrstah, Tu lipa prav nič ne zaostaja.

Za resno analizo pašnih možnosti bi morali imeti podatek koliko ha posamezne vrste je v Sloveniji in na tej osnovi bi lahko malo bolje ocenili zmogljivosti pasišča. Vendar tako na palec - kot ti praviš da je čebel preveč jaz pravim, da jih je premalo.

Sedaj pa k malo bolj argumentiranemu pisanju.

V pravilniku o pašah piše, da je za PREZIMOVANJE (sklepam, a je takrat najmanj pašnih virov) DOPUSTNA (menda je ta dopustna za nekajkrat manjša od optimalne) obremenitev pasišča 0,5 panja /ha.

Ker mislim, da je to najmanjša zmogljivost pasišča bi lahko za potrebe statistike vzel kar ta podatek.

Torej kot si napisal imamo v Sloveniji skupaj 19 150 km2 in jaz bom velikodušen in rekel da je za čebelarjenje 20 % površine neprimerne torej ostane "samo" še 15 320 km2. KO tje zanno ima en km2 100 ha. Torej kot sem napisal bi to pomenilo cca 50 panjev na km2 in zmnoženo to pride "samo" 766 000 panjev čebel ki bi lahko bili v Sloveniji pri MINIMALNI obremenitvi pasišč. In če slučajno nisi opazil to pomeni da bi lahko bilo 4,53 x več čebel kot jih imamo.

Če pa bi za zmogljivosti pasišča vzeli realno koliko medičine se izloči pa bi prišli že do kar neverjetnih številk. Vendar priznam bi potem zanesljivo imeli težave z prezimovanjem in oskrbo družin v obdobju ko ni medenja ali je le to slabo.

lp

ps Mici ti pa pišeš neumnosti.

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Sep 20, 2007 1:42 pm 
Mici

brez bedakov(mene) tudi pametnih(vas) ni, žal.

hmmm, 60 družin na hektar akacije?!?!?!?! oprostite ampak......1500 - 80%=300kg medu. prekleto slab donos bi bil tole. pa še ne vem, koliko vode točno vsebuje akacijeva medičina?
5kg na družino, bi verjetno kar sproti pojedle?

sem prebral razne sestavke gospodov iz tujine. pa večina vztraja pri tem da so se vedno ko so poskusili povečati donos opekli. npr:
letos 10 družin z donosom 50kg
drugo leto 20 družin, donos pa le 20.
je res da je lahko le naklučje ampak...večkrat, večim ljudem...ne vem.

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Sep 20, 2007 2:02 pm 
Fizikalec

quote:

sem prebral razne sestavke gospodov iz tujine. pa večina vztraja pri tem da so se vedno ko so poskusili povečati donos opekli. npr:

Pa ne bo držalo, lani je blo pr meni vsaj 100 gospodatni manj (mislim krog 1 km) pa je bilo manj medu. letos pa je blo veliiko več medu kljub najmanj 100 dužin več torej se nekdo moti.
Prispevek Čet Sep 20, 2007 2:08 pm 
dobje
Site Admin

Pridružen/-a: Sre Feb 2006 21:20

Mogoče bi vse tole bilo zanimivo, če se ne bi odvijalo v vprašanju, ki ga je zastavila su3:Razika med AŽ in LR? Nega!
Meni zadovoljiv odgovor sta dala dušans in Tomaž.

Gospodje!

Vse ostalo pa je ? Embarassed
Pomagajte mladi radovednici!

Dokler imamo spomine, obstaja preteklost,
dokler imamo upanje, nas čaka prihodnost,
dokler imamo prijatelje je lepa sedanjost

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Sep 20, 2007 2:08 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov
Fizikalec

quote:
Originally posted by dobje
Mogoče bi vse tole bilo zanimivo, če se ne bi odvijalo v vprašanju, ki ga je zastavila su3:Razika med AŽ in LR? Nega!
Meni zadovoljiv odgovor sta dala dušans in Tomaž.

Gospodje!

Vse ostalo pa je ? Embarassed
Pomagajte mladi radovednici!

No pol sem jaz čist ven padel DOBJE pa mi Razloži kaj je v teh odgovorih zadovoljivega? kateri od njiju živi od čebel, kateri od njiju je podal kolko časa porabi na panj, kako je uredil, da stoči med na stojišču itd...
Meni je edini podatek tule, ki je prikazan v številkah od Borisa, jaz sicer zaostajam v času rabim ga 3 ure slabe na panj na leto (za lani je podatek) za letos bo malo boljši....
Prispevek Čet Sep 20, 2007 2:33 pm 
boriss

quote:
brez bedakov(mene) tudi pametnih(vas) ni, žal.

hmmm, 60 družin na hektar akacije?!?!?!?! oprostite ampak......1500 - 80%=300kg medu. prekleto slab donos bi bil tole. pa še ne vem, koliko vode točno vsebuje akacijeva medičina?
5kg na družino, bi verjetno kar sproti pojedle?

ja veš vem za primer ko je bilo lani na področju enih 700 panjev po 50 kil - letos pa samo enih 400 po 0 kil Smile

Ali je to zelo resen argument za obrmenitev pasišča ?

LP boris
 Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Sep 20, 2007 2:35 pm 
Fizikalec

quote:
Originally posted by boriss
ja veš vem za primer ko je bilo lani na področju enih 700 panjev po 50 kil - letos pa samo enih 400 po 0 kil Smile

Ali je to zelo resen argument za obrmenitev pasišča ?

LP boris

Ja lani na srečo letos pa na žalost sem tema dogotkoma osebno prisostvoval
Prispevek Čet Sep 20, 2007 2:44 pm 
igorv

Pridružen/-a: Tor Avg 2004 12:07

Se bom tudi sam s svojim skromnim znanjem vključim v to debato.

Menim da je debata AŽ ali LR brez pomena. Eni ali drugi zagovorniki sistema čebelarjenja že vrsto let prepričujejo eden drugega, kako je njihov sistem boljši. Očitno je da noben sistem ni popoln in noben sistem ni zanič, saj se v nasprotnem ne bi ohranil toliko časa in bi bil že zdavnaj pozabljen. Imata pa vsak svoje prednosti in slabosti. Z vsemi navedenimi pogledi na en ali drug sistem bi se najbolj strinjal z mnenji, ki sta jih navedla Boriss in Fizikalec. Pri podatku, koliko časa porabiš za oskrbo družin skozi celo leto na panj je potrebno po mojem najprej ločiti s kakšnim namenom se kdo ukvarja s čebelarstvom (ali je to čisti hobi ali pa je to tudi nek dodatni ali celo osnovni vir zaslužka). V primeru, da je to neke vrste vir zaslužka je v končni fazi važen samo čas ki ga porabiš za delo povezano s čebelami (seveda je tu še čim cenejša nabava čim bolj kvalitetnega materiala potrebnega za oskrbo družin, čim večji pridelek, prodaja..., ampak pri obeh sistemih so te stvari približno enake, torej šteje več ali manj samo čas - čas pa je denar). Prepričan sem, da se da obe tehnologiji z določenim znanjem in iznajdljivostjo izpopolniti do približno podobnih rezultatov, je pa odvisno seveda od vsakega posameznika.

Sam sem se po nekajkratnih obiskih pri okoliških čebelarjih odločil za nakladne LR panje (pa še sedaj ne vem. če sem se odločil prav - to bo pokazal čas). Največ težav, ki sem jih imel (in jih imam delno še danes) so predvsem v tem, da vsi okoliški čebelarji čebelarijo z AŽ sistemom in glede na to, da mi v začetku recimo primanjkuje satja, ti ne more noben pomagat (razen če se nekako drugače znajdeš - sam sem dobil AŽ sate in sem jih nato izrezal in jih pritrdil na LR satnik), retko kdo ti ve kaj svetovati, saj nima noben izkušenj s tem sistemom (v mojem primeru) in moraš različne informacije pridobivati drugje,...

Da ne bom predolg Su3 glede sistema s katerim boš čebelarila, se boš morala odločiti sama in tudi sama boš nosila potem posledice takšne ali drugačne odločitve, ni pa noben sistem, kot sem že prej omenil, slab niti popoln. Če povzamem lastno izkušnjo o mojem začetku, bi ti svetoval podobno kot ti je Fizikalec, pojdi do čebelarjev in probaj, potem pa se odloči.

Glede debate ali je panjev preveč ali premalo, sta ga oba (Boriss in Divji) vžgala zelo približno. Oba imata po svoje prav, menim pa, da sta oba v svojih izračunih daleč od realnega stanja, ki pa je verjetno nekje vmes. Dokler ne bo nekdo naredil temeljite analize vseh dejavnikov, ki so povezani s čebelarstvom (pasišča, medenje,...) so vsa takšna ugibanja zelo približna.

LP

P.S. Veseli me Boriss, da si se "vrnil" na forum, saj lahko s svojimi izkušnjami, znanjem in tudi pogledi veliko prispevaš k temu forumu in pomagaš nam začetnikom.

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Sep 20, 2007 3:15 pm 
  Pokaži sporočila:      
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.

Forum Jump:

Stran 1 od 3

Last Thread | Next Thread  >

Forum Rules:
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu