POZDRAVLJENI!

Prosimo, če poskusite uporabljati nov forum na lokaciji www.slovenski-cebelarji.com/forum30/

Tisti, ki imate uporabniška imena z "čžš" bodo mogoč imeli težave in bomo uredili sproti.
Oglejte si http://www.slovenski-cebelarji.com/forum30/viewtopic.php?f=55&t=5181

Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Arhiv 2007

Ujel sem roj ...
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
  Avtor    Thread Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.
cebelar_novinec

Pridružen/-a: Čet Jun 2007 20:08
Ujel sem roj ...

Včeraj me je klical eden iz žlahte in povedal, da ima na jablani roj čebel. Sem šel pogledat in res je bil tam. Skoraj ob temi sem se lotil mojega prvega pobiranja roja! Vzel sem ozek nakladni panj ( dedkov doma narejen ) in se odpravil. Neroda, strahospoštovanje do mojega prvega roja, debelo deblo in tema ( imel sem svetilko ) sta botrovala temu, da sem jih v škatlo spravil le 3/4 ! Ostale sem probal z roko ( doma sem pozabil uni čebelarski čopič Very Happy ) in so znorele ! Tekel sem skozi sadovnjak in se jih znebil ! Prižgal cigaret in pokadil ter se odpravil nazaj pogledat kaj se dogaja. NIČ...čebele so bile še zmeraj v škatli in na drevesu. Tako sem zaprl škatlo in jo pustil na tleh. Pustil sem jim odprt majhen vhod in dve jabolki, ki sta padli noter ko sem tresel vejo...odpravil sem se domov spat!

Danes sem vstal že ob 6ih zjutraj, popil kavico in šel pogledat kaj se dogaja. Čebele so bile še zmeraj v škatli(panju) in na drevesu. Odprl sem zgornji pokrov in jih opazoval par minut kako se vračajo na drevo. Roj je bil zmeraj le večji in večji. Mislil sem si, da jih pustim, da se spet zberejo in jih otresem popoldne....šel sem domov malo spat.

Zazvoni telefon in pravi, da čebel ni več na drevesu. Odhitim pogledat in vse so bile v panju !!!! Super si rečem, jih pokrijem zgoraj in spet pustim majhno luknjo odprto. Pridem jih iskat zvečer in grem na Radgonski sejem ( Bil je zanič in sem se sprehodil samo pol ure - bil sem na nekem čebelarskem štandu z nekimi panji iz Lendava - tipu se ni dalo pogovarjat z mano in mi reče naj si vzamem prospekt in naštudiram doma ! - OK stari mojih evrov ne vidiš nikoli ! Very Happy )

No tako in pravkar sem prišel domov s škatlo čebel in jo dal v klet

KAJ SEDAJ ?

Čebele, ki sem jih imel so mi ušle ko sem bil na počitnicah in satje, ki so ga naredile sem porabil za vse lepotice v družini in jim naredil parfumčke iz voska in raznih eteričnih olj.

Jutri bom zbil nov panj skupaj in jih dal noter razmišljam. Dobro bi bilo, če bi jih hranil dokler jemljejo al kaj priporočate ?

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Avg 26, 2007 8:52 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Fizikalec

Pridružen/-a: Tor Feb 2004 21:35

Moje mnenje je, da roj konec avgusta je en velik oprosti drek!! Ne vem kako je do rojenja zdaj prišlo ampak nekaj je narobe al so pobegnile iz panja pred nečim??? je ro varoja, je to HG ne vem nekaj ne štima. Sploh če ne veš od kod je ta roj predlagam vsaj 3 dni karantene čeprav jaz takega roja nebi nikoooli pobral predlagam previdnost.

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Avg 26, 2007 8:58 pm 
cebelar_novinec

quote:
Originally posted by Fizikalec
Moje mnenje je, da roj konec avgusta je en velik oprosti drek!! Ne vem kako je do rojenja zdaj prišlo ampak nekaj je narobe al so pobegnile iz panja pred nečim??? je ro varoja, je to HG ne vem nekaj ne štima. Sploh če ne veš od kod je ta roj predlagam vsaj 3 dni karantene čeprav jaz takega roja nebi nikoooli pobral predlagam previdnost.

Ja se zavedam, da je lahko problem. Začetniški entuziazem ....

Drugače poreklo roja je skoraj 100% znano ... nedaleč stran od sadovnjaka je velik čebelnjak !
Zanimivo je tudi, da je še en roj na tleh poleg drevesa, ki se ne premakne nikamor ! Zelo majhen, za teniško žogico čebel !

Kako poskrbim za čebele v teh treh dneh karantene ? Jih kar pustim noter ? Na kaj moram biti potem pazljiv ?
 Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Avg 26, 2007 9:04 pm 
Fizikalec

3 dni hladen pa temen prostor brez kake hrane porabit morajo kar majo s sabo. Potem jih obdelaj z OXK po navodilih veterinarja ali g.Avguštin je o tem pisal tud..
Tisto "teniško žogico" razgrni in noter je matica nekje Wink

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Avg 26, 2007 9:16 pm 
cebelar_novinec

quote:
3 dni hladen pa temen prostor brez kake hrane porabit morajo kar majo s sabo. Potem jih obdelaj z OXK po navodilih veterinarja ali g.Avguštin je o tem pisal tud..
Tisto "teniško žogico" razgrni in noter je matica nekje Wink

Bom naredil tako !

Sem sumil, da je tisto še en roj ... se pravi sta ženski ušla dva roja .... Samo tisti na tleh je res majhen ... kaj naj še tistega poberem ?
 Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Avg 26, 2007 9:24 pm 
Fizikalec

ne ušel je en roj z več maticami tam matico stisni čebele se bojo vrnile...

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Avg 26, 2007 9:27 pm 
cebelar_novinec

quote:
ne ušel je en roj z več maticami tam matico stisni čebele se bojo vrnile...

Se pravi jo moram ubit Sad da se bodo vrnile v svoj panj ? .... aaaaaahhhhhhh
 Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Avg 26, 2007 9:29 pm 
Fizikalec

ja kaj pačeš z njo upam je v tvojem rohu kaka da ni bm??

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Avg 26, 2007 9:32 pm 
cebelar_novinec

quote:
ja kaj pačeš z njo upam je v tvojem rohu kaka da ni bm??

Glede na to, da so se vse čebele iz roja na drevesu kar same preselile v panj pod drevesom domnevam, da je....
 Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Avg 26, 2007 9:51 pm 
Fizikalec

ja upajmo boš videl kaj bo veliko uspeha

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Avg 26, 2007 9:57 pm 
divji čebelar

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 7:40

Kot je že Danilo povedal, je roj konec avgusta zelo nenavadna in nenaravna zadeva. Za te pojave sem slišal tudi v mojem okolju in še hvalil se je čebelar kako močne družine ima, da mu še avgusta rojijo.

Danilo je zapisal kako s takšnim rojem ravnati. Sam bi dodal le še to, da bi panj takoj po naselitvi s tem rojem odpeljal vstran od mojega čebelnjaka in čez zimo pustil kar tam. Najpogostejša razloga za tako pozno rojenje sta varoja ali huda gniloba. Tudi pri tistem mojem čebelarju se je naslednjo pomlad pokazalo, da je šlo za hudo gnilobo. Previdno torej s temi čebelami, posebej še sedaj, ko lahko hitro pride do ropa in okužen bo ves čebelnjak.

Tista teniska žogica pa so, po mojem mnenju, le gruča mladih čebel, ki je odpadla in v tej gručici skoraj zagotovo ni matice.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Avg 27, 2007 7:23 am 
dobje
Site Admin

Pridružen/-a: Sre Feb 2006 21:20
Re: Ujel sem roj ...

quote:
Originally posted by cebelar_novinec
KAJ SEDAJ ?
Čebele, ki sem jih imel so mi ušle ko sem bil na počitnicah in satje, ki so ga naredile sem porabil za vse lepotice v družini in jim naredil parfumčke iz voska in raznih eteričnih olj.
Jutri bom zbil nov panj skupaj in jih dal noter razmišljam. Dobro bi bilo, če bi jih hranil dokler jemljejo al kaj priporočate ?

Mogoče napačno razumem, ampak tale citat kaže na to, da nimaš nič starega satja? Question
Ker se že tako trudiš, boš moral nekje dobiti staro satje, ker novega ne bodo te čebele letos več naredile.
Upam, da imaš kje blizu kakega dobrega čebelarja in naj Ti da staro satje, Ti pa mu daj nove satnice in okvirje za zameno. Pa krmiti bo treba! Stori tako kot sta Ti Fizikalec in Divji svetovala, te čebele odmakni od svojih čebel.

Dokler imamo spomine, obstaja preteklost,
dokler imamo upanje, nas čaka prihodnost,
dokler imamo prijatelje je lepa sedanjost
 Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Avg 27, 2007 9:46 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov
cebelar_novinec

V nedeljo sem jih pogledal in tele so nore ! Mnogo hitreje gradijo in so bolj živahne od ometenca. Naredile so že 6 satov !!! Izgleda so teli roji res naspidirani. Hranim jih s sirupom in matica že zalega !

Varoe nisem opazil, vendar bom "obesil" Bayvarol ob naslednjem "obisku", ki sem ga dobil na veterinarskem inštitutu v MS. Gospa tam je bila zelo prijazna in mi je pokazala še kako izgleda huda gniloba v satju "v živo" Upam, da je ne vidim nikoli več...

Tole slabo vreme je hudič trenutno. Zdaj ko je blo 2-3 dni kolikor toliko dobro sem jih opazoval in nosijo cvetni prah. Opazil sem tudi roparice in prav zanimivo je gledat kako jih "odbijejo" čuvajke Very Happy Imam 3 luknje premera 1cm in to je izgleda dobro saj se brez problemov branijo.
Aja še to ! Ob pregledu nisem našel nobene mrtve čebele v panju ! Edino v posodi kjer je sirup so bile tri, ki so utonile kljub temu, da sem dal nekaj palčic noter in mrežo Sad

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Sep 04, 2007 10:06 am 
Fizikalec

No upam bo dovolj čebel za zimo...

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Sep 04, 2007 10:10 am 
divji čebelar

Čebelar-novinec pravi:
V nedeljo sem jih pogledal in tele so nore ! Mnogo hitreje gradijo in so bolj živahne od ometenca. Naredile so že 6 satov !!! Izgleda so teli roji res naspidirani. Hranim jih s sirupom in matica že zalega !
Prav zaradi tega bi bil še toliko bolj previden. Obstaja sum, da so čebele rojile "na silo" iz določenega razloga. Če jih iz panja ni nagnala varoja, jih je lahko huda gniloba. Previdnost torej ne bo odveč. In ker si iz mojega področja oziroma moj sosed, oba veva glede na najine pašne in vremenske razmere, da je roj koncem avgusta nenormalna zadeva.
Še enkrat bom ponovil, da bi iz varnostnih razlogov panj s temi čebelami odpeljal vstran tako, da ne bi ogrožal ne svojih in ne drugih čebel. Tudi, če jih je nagnala huda gniloba, boš to brez laboratorijskega izvida, vizualno zaznal šele čez leto, dve ali tri. Pri njihovih sosedjih panjih pa verjetno že naslednje leto ali najpozneje v dveh letih.
Upaj torej na najboljše.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Sep 04, 2007 11:40 am 
cebelar_novinec

quote:
Originally posted by divji čebelar
Čebelar-novinec pravi:
Prav zaradi tega bi bil še toliko bolj previden. Obstaja sum, da so čebele rojile "na silo" iz določenega razloga. Če jih iz panja ni nagnala varoja, jih je lahko huda gniloba. Previdnost torej ne bo odveč. In ker si iz mojega področja oziroma moj sosed, oba veva glede na najine pašne in vremenske razmere, da je roj koncem avgusta nenormalna zadeva.
Še enkrat bom ponovil, da bi iz varnostnih razlogov panj s temi čebelami odpeljal vstran tako, da ne bi ogrožal ne svojih in ne drugih čebel. Tudi, če jih je nagnala huda gniloba, boš to brez laboratorijskega izvida, vizualno zaznal šele čez leto, dve ali tri. Pri njihovih sosedjih panjih pa verjetno že naslednje leto ali najpozneje v dveh letih.
Upaj torej na najboljše.

No prav zaradi tega sem šel na veterinarski inštitut po napotke.

In če so čebele odšle iz panja zaradi gnilobe so čebelarji in njihove čebele v okolici ogrožene že dalj časa se ti ne zdi ?

Ja ne vem no naj jih kar pobijem al kaj, če je taka kriza ... ?
 Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Sep 04, 2007 12:55 pm 
divji čebelar

Čebelar-novinec se huduje:

In kaj si hodil spraševat in koga ??? Daj no, ne ga lomit. Brez laboratorijske analize ti ne more nihče nič reči in nič zagotoviti. Povej mi naslov tega vele strokovnjaka, ki je lahko na osnovi tvojega pripovedovanja in opisa ugotovil, da ta roj ni prinesel hude gnilobe.

Ob tem pa sva ti z Danilom kar nekajkrat svetovala kako preventivno ravnaj z njimi.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Sep 04, 2007 1:21 pm 
Fizikalec

Ja se strinjam, čenekdo vse ve BV spraševat, če si ga dal v karanteno 3 dni je en del dela opravljen prevemtivno pa bi bilo res bolje, da je malo dlje stran...

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Sep 04, 2007 1:36 pm 
dobje
Site Admin

Pridružen/-a: Sre Feb 2006 21:20

Ne morem drugega, kot da se oglasim!
Zakaj kregata čebelar_novinca, namesto, da mu pomagata. Question
Dejstvo je, da kot mlad čebelar ima probleme z zapoznelim rojem, za katerega je res vprašanje, zakaj je rojil.
Meni ni znan podatek, da bi čebele zaradi hude čebelje gnilobe zapuščale panj in bi tako nastal roj. Pri gnilobi čebele ne izginjajo. Ja izginjajo-propadejo. Izginjajo lahko zaradi nosema ceranea.
Dajmo mlademu čebelarju korajžo, ne pa ga spraševat zakaj sprašuje! Hodiva

Dokler imamo spomine, obstaja preteklost,
dokler imamo upanje, nas čaka prihodnost,
dokler imamo prijatelje je lepa sedanjost

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Sep 04, 2007 2:05 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov
Fizikalec

Dobje saj ga ne kregama ampak povedala sma svoje mnenje. Če nekaj sprašuje vse mogoče dela pa potem po svojem pol res ni smiselno spraševat.
Jaz mo drugega mnenja ne morem, da ker bi bilo zmotno, če bi karkoli drugo svetoval.
Čebela zapuščajo panj ob vsaki bolezni ali napadenosti to je dejstvo skušajo pustit vse slabo za sabo in začet na novo. Ni nuja, d aje z tem rojem tako samo jaz NIKOLI roja ne ogrebem, če ni moj res, da tega ne rabim vendar previdbnost je mati modrosti...

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Sep 04, 2007 2:10 pm 
cebelar_novinec

quote:
Originally posted by divji čebelar
Čebelar-novinec se huduje:

In kaj si hodil spraševat in koga ??? Daj no, ne ga lomit. Brez laboratorijske analize ti ne more nihče nič reči in nič zagotoviti. Povej mi naslov tega vele strokovnjaka, ki je lahko na osnovi tvojega pripovedovanja in opisa ugotovil, da ta roj ni prinesel hude gnilobe.

Ob tem pa sva ti z Danilom kar nekajkrat svetovala kako preventivno ravnaj z njimi.

Kje si prebral, da sem napisal, da je kdorkoli kaj povedal o temle roju ? Sem šel na veterinarski inštitut v MS malo se pozanimat kako in kaj in sem dobil sredstvo za zatiranje varoe. Vprašal sem tudi o hudi gnilobi in mi je gospa pokazala kako to izgleda. Prinesla je satje z gnilobo in demonstrirala kako naj pogledam in mi pokazala v živo kako izgleda in kako se pregleduje !

Aja nič hudovanja Wink
 Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Sep 04, 2007 3:38 pm 
cebelar_novinec

quote:
Ja se strinjam, čenekdo vse ve BV spraševat, če si ga dal v karanteno 3 dni je en del dela opravljen prevemtivno pa bi bilo res bolje, da je malo dlje stran...

Vem samo toliko kolikor sem prebral v knjigah in na internetu po forumih kot je takle .... zato tudi sprašujem. Izkušnje pridejo z leti in verjemi, da se bom potrudil kolikor bo v mojih močeh !

Saj se še med sabo izkušeni "stari" čebelarji ne morete zmenit kaj je "prav" in kako se "dela"

Čebelarstvo je izgleda taka reč, da je lahko vsak "pameten" Wink
 Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Sep 04, 2007 3:43 pm 
cebelar_novinec

Še P.S.

Ko sem danes napisal sporočilo na forum v bistvu nisem nikogar nič spraševal ampak sem naredil samo majhen update dogajanja !

Ob delu s tem rojem pa sem upošteval vse napotke, ki ste jih napisali razen tistih naj peljem panj drugam. To pa trenutno ni mogoče in je tudi brez vsakega smisla saj kamorkoli greš v slovenijo je v radiju kilometra en čebelar Very Happy .... lahko bi jih pa Madžarom uturil al kaj Rolling Eyes

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Sep 04, 2007 3:47 pm 
Fizikalec

fino vsaj nekaj Wink

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Sep 04, 2007 3:53 pm 
cebelar_novinec

quote:
fino vsaj nekaj Wink

Napredek Very Happy
 Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Sep 04, 2007 3:54 pm 
Fizikalec

Ne, če si kaj čebelarja bi to moral narest nisem dvomil, da ne boš meni je tako vseeno gre za "tvoje" čebele tako da je dobro poskrbet pač, da bolj mirno spiš Wink

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Sep 04, 2007 4:02 pm 
Mici

Pridružen/-a: Pon Maj 2006 22:08
Kraj: Zagrac

samo...ne se jezit me pa zanima, ali ni dosti bol nevarno to, da je paj katerega so zapustile tako rekoč prazen in poln okuženega medu. ali ni dosti bol nevarno, da se bodo na to spravile naše/okoliške čebele?, kot pa na roj.
ali se gre tu za pač večletne posledice, zakasnele izbruhe...?

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Sep 04, 2007 4:43 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Fizikalec

quote:
Originally posted by Mici
samo...ne se jezit me pa zanima, ali ni dosti bol nevarno to, da je paj katerega so zapustile tako rekoč prazen in poln okuženega medu. ali ni dosti bol nevarno, da se bodo na to spravile naše/okoliške čebele?, kot pa na roj.
ali se gre tu za pač večletne posledice, zakasnele izbruhe...?

jasno, da je problem samo tam jaz ne morem nič narediti to morajo rešiti sami niti nisem pristojen za to. HG mamo kot gob po dežju (zlasti strupenih) in vse bližje je meni 500m sem izven kužnega kroga vsako leto vse bližje in vse več žatišč je.
Zato pač opozarjam vsakega, da pazi kaj dela tisti, ki je tu aktiven na forumu se najmanj bojim veliko stvari izve. Problemi so vse drugje inkot kaže statistika vsako leto vse več hg...
Prispevek Tor Sep 04, 2007 4:58 pm 
cebelar_novinec

Ekola danes sem jih pogledal in ene par slik ! So malo slabše kvalitete, ker sem pozabil nastavit čas osvetlitve ...

Takoj ko sem odprl panj je priletel vsiljivec s katerim so čebele opravile kar same !

Še dve slikice

In evo še zadnja ... Kaj je tisto rdeče ?

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Sep 09, 2007 12:16 pm 
Mici

Pridružen/-a: Pon Maj 2006 22:08
Kraj: Zagrac

cvetni prah najvrjetneje.
pa a to ti je ta roj še zdej zgradil al..?

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Sep 09, 2007 12:40 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
  Pokaži sporočila:      
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.

Forum Jump:

Stran 1 od 2

Last Thread | Next Thread  >

Forum Rules:
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu