POZDRAVLJENI!

Prosimo, če poskusite uporabljati nov forum na lokaciji www.slovenski-cebelarji.com/forum30/

Tisti, ki imate uporabniška imena z "čžš" bodo mogoč imeli težave in bomo uredili sproti.
Oglejte si http://www.slovenski-cebelarji.com/forum30/viewtopic.php?f=55&t=5181

Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Arhiv 2007

kako preprečiti rop???

Avtor    Thread Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.
moto

Pridružen/-a: Tor Nov 2005 20:17
kako preprečiti rop???

po vsakem krmljenju se drugi dan pojavlja rop. to se dogaja cca 10 dni kljub temu da krmim ponoči...

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Avg 23, 2007 8:10 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dobje
Site Admin

Pridružen/-a: Sre Feb 2006 21:20

Težko je dati vsesplošen odgovor, ker je zame premalo podatkov!
Sumim, da čebele ponoči ne pospravijo vse dodane hrane, pa zjutraj še to delajo.
Če se rop že pojavi je to problem preprečevati.
Jaz ob začetku krmljenja zmanjšam žrela, če je potrebno tudi toliko, da je prostora samo za eno čebelo.
Upam, da bo kdo bolj natančno povedal, če razume dobro vprašanje. Daj povej več o tem ropanju!? Question
Imaš mogoče kak panj brez matice? Samo ugibam.
Vili

Dokler imamo spomine, obstaja preteklost,
dokler imamo upanje, nas čaka prihodnost,
dokler imamo prijatelje je lepa sedanjost

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Avg 23, 2007 8:22 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov
Fizikalec

Pridružen/-a: Tor Feb 2004 21:35
Re: kako preprečiti rop???

quote:
Originally posted by moto
po vsakem krmljenju se drugi dan pojavlja rop. to se dogaja cca 10 dni kljub temu da krmim ponoči...

Bi mal obširneje opiso kako zgleda ta rop vse družine eno ali ena družina na vse ali kako?
Prispevek Čet Avg 23, 2007 8:23 pm 
moto

hm

imam namreč dva čebelnjaka oddaljena 30 metrov, po krmljenju so čebele nemirne silijo v druge panje tri od 56 pa so mi izropale.............

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Avg 23, 2007 9:52 pm 
Fizikalec

Zanimivo jaz jih imam ene 250 družin pa sosoed kakih 50 v krogu 500-800m natankam nikol vsem čebelnjakom naenkrat ampak ali kontejner ali kamion ali rezerve en čebelnjak pa ma stalen vir prrek kanistrov pa ni ropanja. Tankam pa ob 19 uri ne čakam teme...

Ne vem kaj je pri tebi narobe samno mi je čudno to???

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Avg 23, 2007 10:00 pm 
moto

hm

ne brez matičnih panjev nimam, pa tudi vseskozi sem pazil da nisem polival ali kako drugače izval ropa. en kamion sem že odpeljal med tema dvema čebelnjakoma pa ni miru.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Avg 24, 2007 7:32 am 
Fizikalec

Imaš mogoče kaj v panji MK, Timol ali kaj na bazi timola?????

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Avg 24, 2007 11:51 am 
imker

Pridružen/-a: Ned Dec 2004 17:12
Kraj: Ljubljana
Re: kako preprečiti rop???

quote:
Originally posted by moto

----------------------------------------------------------------------------------
...mislim, da je vzrok za ropanje dražilno krmljenje-draženje čebel-to je postopek za tiste ki imajo preveč časa ali premalo čebel in se ga v Slo. ne moremo odvaditi, prepričani, da morajo čebele počasi predelati sladkorno raztopino.
Dajte čebelam naenkrat 5-10 litrov v ajmer v prazno medisče ali v visoko podnico, vsem pa vsaj nekaj (to bodo čebele čez noč pospravile). Enkrat v avgustu, drugič v septembru in konec! Jaz sem v 10 letih imel enKrat ropanje, ko sem pozabil ob NP poln sat medu.
 Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Avg 24, 2007 5:58 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
Fizikalec

Ne ni to vzrok jaz imam okoli 130 gospodarnih katerim tankam pitalnike kapaciteta 0,8-1,3 litra pa se ne ropajo. Poleg tega je še okoli 80 rezervnih, ki ravnotako dobijo hrano prek pitalnika in v radiju 800m je 300 družin......

Je pa res, da je tak način kot ga opisujte g. jurkovič najboljši žal pa zelo beden če prideš septembra z hoje in moraš stočit pa potem zelo hitro nakrmit. Čebele na tak način zelo težko izamejo v kratkem času dovolj tekočine, no letos z tem ni težave na srečo al na žalost....

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Avg 24, 2007 6:08 pm 
dobje
Site Admin

Odkar čebelarim, dodajam sladkorno raztopino čebelam približno tako, kot pravi Fizikalec in lani so mi sesule 1 10 satar, drugače pa ropanja ni, tudi ne v 5 in 7 Až panjih. Krmim pa predno zaide sonce, da mi ni potrebno zunanje krmiti pri luči; v čebelnjaku itak ni problem tu nakrmim, ko končam zunanje, omenjene 5 in 7 satarje. Very Happy
Nalijem v pitalnike, ki držijo od 0,8 l do 1 l, odvisno od pitalnika.
Žrela pa imam priprta!

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Avg 24, 2007 6:29 pm 
Fizikalec

quote:
Originally posted by dobje
Odkar čebelarim, dodajam sladkorno raztopino čebelam približno tako, kot pravi Fizikalec in lani so mi sesule 1 10 satar, drugače pa ropanja ni, tudi ne v 5 in 7 Až panjih. Krmim pa predno zaide sonce, da mi ni potrebno zunanje krmiti pri luči; v čebelnjaku itak ni problem tu nakrmim, ko končam zunanje, omenjene 5 in 7 satarje. Very Happy
Nalijem v pitalnike, ki držijo od 0,8 l do 1 l, odvisno od pitalnika.
Žrela pa imam priprta!

Ja neki takega meni nobene gospodarne niso sesule razen, če je bila BM ali kakorkoli porušeno ravnovesje. Jaz začnem tankat okoli 19 ure rabim ene 20 minut, da natočim 84 panje in potem čim hitreje ucvrem, ker je zunaj bučnoooo Shocked Confused drugače pa, če je z družina vse v redu ni razloga za rop.
ČE PA v časi krmljenja uporabi kdo MK ali timol potem pa je zelooo grozno ropanje zato velja pazit v takem primeru sploh, ko je vročeeee....
Prispevek Pet Avg 24, 2007 6:37 pm 
divji čebelar

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 7:40

Odkar čebelarim krmim kot je opisal Danilo. Pa tudi žrel nisem še nikoli pripiral. Odprta so vse leto do konca ( tudi v zimi ) in zaradi krmljenja nisem še nikoli imel ropa. Imel sem sicer že rop, vendar je šlo za brezmatično družino in tega nisem pravočasno opazil.
Tako, da mi je težava kolega z ropanjem prava neznanka in prepričan sem, da nam ni vsega povedal. Spomnim se primera, ko je nekako podoben rop imel kolega in sva potem ugotovila, da sta mu z notranje strani spuščala dva pitalnika. Ker je krmil zvečer kot je prav, vendar zaradi mraka ni opazil, da mu sladkorna tekočina pri žrelu teče ven. In zgodilo se mu je pravo mesarsko klanje.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Avg 24, 2007 6:57 pm 
Fizikalec

Žrela tudi jaz ne pripiram NIKOLI mi niti na misel ne pride, da bi se tega lotil družina se MORA sama branit oziroma ne sme dopustit vdor. Če tega nima je sploh brezpredmetno, da jo rešujemo.
Družine, ki se dajo ropat je nekaj narobe ali so preslabe ali so bolane ali je nek vzrok z MK ali timolom ali kakim drugim zdravilom, ki spremeni vonj in ga v vseh panjih poenoti. Pazit velja kake dodatke v rastopino lahko zelo slabo vpliva, če daje močan vonj Question Question Question
Ne vem kako zgleda rop pri kolegu je pa fajn roparice malo z moko posut in opazovat kam se vračajo. Obstajajo zelo agresivne družine v smislu ropanja in kot ljudje pač hočejo zaslužit na kriminalni način Very Happy Laughing zato je pametno to čimprej ugotovit in to likvidirat.

Veliko je ropanja sem to videl že dostikrat pri kom enemu so snedle 14 LR panjev ampak vzrok je enostaven. Ti panji so bili na 2 nakladah v drugi nakladi pa je bila vešča se pravi si lahko predstavlja kako močni so bili ti panji Confused Confused Pa da ne bo kolega kaj narobe razumel ne mislim, da so nejgove čebele slabe samo opisujem kar v tej smeri vem.

Leta nazaj je mel ČM g. panker (divji ga pozna) čebele na moji parceli v krogu 100-200m sva imela okoli 280 družin NIKOLI ropa pa sma oba prišla z kilavimi z Pohorja-gozdna paša!

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Avg 24, 2007 7:07 pm 
dobje
Site Admin

Se strinjam popolnoma, da se mora družina sama braniti, če tega ni sposobna, ji skušam sam pomagati. Največja pomoč pa je, ne povzročiti vzroka ropanja. So pa nekatere družine bolj agresivne, druge pa manj.
Lansko leto sem sam zagrešil napako, ker sem prepozno odkril, da je družina brezmatična.
Sam pripiram žrela in kolikor mogoče opazujem dogajanja okoli panjev in poznam kar nekaj čebelarjev, ki počnejo enako. Sam tako delam , ne mislim pa delati doktorata okoli pripiranja, vsak pač dela po svoje.
Ne silim pa nikogar, da to počne. Nič kriv

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Avg 24, 2007 7:49 pm 
Mici

Pridružen/-a: Pon Maj 2006 22:08
Kraj: Zagrac

samo 1 družina mi je ropala narejenca, katerga sem se spravil nardit relativno pozno, ampak če ga nebi ropale, bi gotov spelale. no med ropanjem se je pa še tista družina ošvohnela, tako da sem ostal brez narejenca, zdej ko je pa en čebelar pripeljal dva kamiona, pa še tisto družino. pa sem poskušal vsega boga. zgleda da res dobro zavohajo naropan med.

zdej pa mene zanima kako nej očistim tisto satovje ki je ostalo od te družine, če ga bom porinil drugi družini bo gotov prvabil roparce še v tisto družino. sicer satovje je kar čisto ampak je še nekaj pokrite zalege na njem, verjetno je sicer odmrla...kaj priporočate

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Avg 24, 2007 8:03 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Fizikalec

quote:
Originally posted by Mici
samo 1 družina mi je ropala narejenca, katerga sem se spravil nardit relativno pozno, ampak če ga nebi ropale, bi gotov spelale. no med ropanjem se je pa še tista družina ošvohnela, tako da sem ostal brez narejenca, zdej ko je pa en čebelar pripeljal dva kamiona, pa še tisto družino. pa sem poskušal vsega boga. zgleda da res dobro zavohajo naropan med.

zdej pa mene zanima kako nej očistim tisto satovje ki je ostalo od te družine, če ga bom porinil drugi družini bo gotov prvabil roparce še v tisto družino. sicer satovje je kar čisto ampak je še nekaj pokrite zalege na njem, verjetno je sicer odmrla...kaj priporočate

Najbolje satje skuri, če se ti zdi škoda dodaj močni družini v 48 urah mora očistit zalego samo boljša je prva varianta-ogenj...
Prispevek Pet Avg 24, 2007 8:07 pm 
divji čebelar

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 7:40

Sam bi to satje dal v topilnik in ne v ogenj. Običajno pa je satje po ropu tudi hudo poškodovano in nekatero tudi raztrgano. Torej so bile te roparice zelo kulturne in razen kraje medu druge škode niso povzročale. :D

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Avg 25, 2007 6:14 am 
roko

Pridružen/-a: Čet Jun 2004 7:26
Kraj: Postojna

Nedavno sem imel tudi sam rop. Skoraj popolnoma so mi čebele iz sosednjega panja izropale drug panj. V neki knjigi sem pred časom bral, da v primeru ropa družini, ki je napadena, popolnoma zapremo žrelo za dva do tri dni, da se roparice umirijo. To sem tudi storil. Zvečer, ko so bile vse čebele v svojih panjih, sem zaprl žrelo napadeni družini, tako, da takrat ni bilo roparic v panju. Pustil sem jih dva dni in jim drugi dan zvečer ponovno odprl žrelo, vendar priprto, kjer je bilo prostora morda za dve čebele. Rop se je umiril, je pa družina precej oslabela.

Roko

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Sep 01, 2007 8:35 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
  Pokaži sporočila:      
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.

Forum Jump:

Stran 1 od 1

Last Thread | Next Thread  >

Forum Rules:
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu