POZDRAVLJENI!

Prosimo, če poskusite uporabljati nov forum na lokaciji www.slovenski-cebelarji.com/forum30/

Tisti, ki imate uporabniška imena z "čžš" bodo mogoč imeli težave in bomo uredili sproti.
Oglejte si http://www.slovenski-cebelarji.com/forum30/viewtopic.php?f=55&t=5181

Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Arhiv 2007

Lucerna

Avtor    Thread Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.
pavel

Pridružen/-a: Tor Maj 2005 10:35
Lucerna

Pozdravljeni.

Včeraj sem med sprehodom opazil na njivi cvetoče lucerne čebele.
Na vsakem grmičku so bile vsaj 3 - 4. Pred leti sem nekje prebral, da čebele ne morejo nabirati nektarja na lucerni, ker ima pregloboke cvetove. Mi lahko kdo pove ali ta moja informacija ni točna, ali pa lucerna čebele samo privablja v tem brezpašnem obdobju?

lp pavel

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Avg 16, 2007 10:07 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Fizikalec

Pridružen/-a: Tor Feb 2004 21:35

Zelo odvisno kakšne čebele maš kakšen ekotip? Čebele vajene svetličnih paš komotno nabirajo na lucerni vsaj na našem koncu je pa res, da čebele z našega konca imajo malo daljše rilčke. Dobro je opazovat čebele kakšne se vračajo polne ali prazne? Nosijo cp ali tudi medičino?

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Avg 16, 2007 11:28 am 
dobje
Site Admin

Pridružen/-a: Sre Feb 2006 21:20

quote:
Originally posted by Fizikalec
Zelo odvisno kakšne čebele maš kakšen ekotip? Čebele vajene svetličnih paš komotno nabirajo na lucerni vsaj na našem koncu je pa res, da čebele z našega konca imajo malo daljše rilčke. Dobro je opazovat čebele kakšne se vračajo polne ali prazne? Nosijo cp ali tudi medičino?

Tole z daljšimi rilčki pa prvič slišim!
Ali lahko bolj natančno razložiš? Zelo zanimivo!
Vili

Dokler imamo spomine, obstaja preteklost,
dokler imamo upanje, nas čaka prihodnost,
dokler imamo prijatelje je lepa sedanjost
 Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Avg 16, 2007 12:45 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov
Mici

Pridružen/-a: Pon Maj 2006 22:08
Kraj: Zagrac

pač to mislim da niti ni nekaj tako zelo posebnega.
lahko bi se reklo da znotraj vrste nastanejo podvrste, reče se jim ekotipi. skozi stoletja bivanja na enem prostoru so se izoblikovali ekotipi-to je, da so se na nekem ozemlju bivajoče čebele čim bol prilagodile tistemu področju.
isto kot lahko opaziš drugačen spomladanski razvoj pri družini katere matica je uvožena recimo iz primorske.

samo me pa zanima, ti splošni ekotipi so verjetno kar zginili v zadnih 50 letih?
ali vi, Fizikalec še vedno opažate da so vaše čebele splošno drugačne od ostalih (recimo če ste poskusili z drugimi-razlike v donosih ipd)

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Avg 16, 2007 1:06 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Fizikalec

Vsak ekotip naše čebele ma določene posebnosti za podrobne študije bi morali poiskat gradivo pokojnega dr. Poklukarja samo ne vem koliko je od tega ostalo. Zaradi tega gradiva pa prenosnika pokojnega dr. Poklukarja sem že 1x zašel v težave in v ogenj pa nebi ravno rad to razglabljo. Vem pa, da je za naš ekotip značilen daljši rilček zaradi večinske cvetlične paše. Imajo pa naše čebele več težav na gozdnih pašah samo se da to popravit z določenimi linijami sčasoma se degenerira.
Z omenjenim dr. sva kar dobro sodelovalo, bil je tudi eden od ljudi, ki me je k vzreji "nagovoril" še v časih, ko sem sodeloval v progenem testu matic.

Mislim, da je o ekotipih bilo veliko napisano tudi v enem od SČ letnik pa št. ne vem, ker nekako te strokovne teoretične zadeve me ne zanimajo preveč. Mimogrede kaj preberem si pa ne zapomnim vsega, če se ne motim je o tem pisal g. Gregori samo ne me držat za besedo.

Jaz se boilj držim praktičnega načela kakšna je družina, kolko je donosa, kako prezimuje in na podlagi tega odbiram za vzrejo. Je pa jasno tud jaz sem navaden človek lahko se v marsičem motim žal za rilček pa mi je povedal dr. Poklukar, ki pa je vedel veliko več kot je povedal ali napisal škoda, da je prihitro končal svojo pot....

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Avg 16, 2007 1:06 pm 
Fizikalec

quote:
Originally posted by Mici
pač to mislim da niti ni nekaj tako zelo posebnega.
lahko bi se reklo da znotraj vrste nastanejo podvrste, reče se jim ekotipi. skozi stoletja bivanja na enem prostoru so se izoblikovali ekotipi-to je, da so se na nekem ozemlju bivajoče čebele čim bol prilagodile tistemu področju.
isto kot lahko opaziš drugačen spomladanski razvoj pri družini katere matica je uvožena recimo iz primorske.

samo me pa zanima, ti splošni ekotipi so verjetno kar zginili v zadnih 50 letih?
ali vi, Fizikalec še vedno opažate da so vaše čebele splošno drugačne od ostalih (recimo če ste poskusili z drugimi-razlike v donosih ipd)

Dajmo se tikat lepo prosim? Osnovni ekotipi obstajajo kak teoretik vam bo znal vse naštet pa opisat kot sem omeno ne vem v kerem letniku pa keri št. SČ je podrobno opisano.
Razlika nastane vedno kajti ne moreš vplivat na praho matic troti pač zalutajo od drugot čeprav imam jaz plemenilno 22 km stran od vzrejnega čebelnjaka. Ista serija lahko ima zeloooo drugačne lasnosti. Veliko je odvisno od sreče. Veliko pomaga, če čebele voziš potem takoj opaziš na kakšni paši kako se obnašajo kako hitro "primejo" gozdno medenje itd...to so leta dela in tudi napak pri delu in tudi uspehov. Kako bo neka matica nekje oziroma neke potomke je pa xy faktorjev že sam stres zapiranja, potovanja in nadalje kako je dodana kakšne oskrbe deležna kolko napak naredi čebelar pri oskrbi vse vpliva na nadalji uspeh. O tem bi lahkoooo pisali veliko samo ne pomaga povsod je drugače in povsod so skoraj drugi pogoji. Recimo pri meni razviti družine je enostavno 7 km naprej pa čisto s...e. Jaz mam gozd, ive, vrbe divja češnja, če je vreme odlično točenje veliko cp. prva medičina spomlad itd...
Moje čebele oziroma vsa genetska lasnost je temu prilagojena, če to razmerje porušimo je Question kakšna bo uspešnost potem tam kjer tega ni!
Prispevek Čet Avg 16, 2007 1:19 pm 
dobje
Site Admin

Tole o velikih razlikah o velikosti rilčka Kranjske sivke najbrž ni toliko, da bi Sivka z enega konca Slovenije lahko nabirala nektar lucerne, z drugega pa ne ?
O velikosti rilčkov različnih pasem je nekaj tule:
http://www.cebelarska-zveza-slo.si/cebele_anatomija.php,
kjer pravi o rilčku tole:

RILČEK (proboscis): služi za sesanje tekočih snovi, izmenjavo hrane ter izmenjavo feromonov. Sestavljen je iz več delov. Ko čebela sesa tekočino, spodnja čeljust (maksila) in ustnici (labium) tvorita cevko okrog jezička. Različne rase čebel imajo različno dolžino rilčka. Dolžina rilčka je pomembna pri pridelovanju semen črne detelje, ko je nektar lažje dostopen opraševalcem, ki imajo dolge rilčke. Kranjska čebela ima najdaljši rilček, italijanska malce krajšega, nemška pa precej krajšega. Kavkaška ima od evropskih čebel najdaljšega. Dolžina rilčka se meri se tako, da se s pomočjo kapilarne cevke zmeri, da katere globine so čebele posesale tekočino. Takšen način ni najbolj natančen, zato se pod mikroskopom zmeri dolžina določenih delov rilčka. Ko čebela ne uporablja rilčka ga zloži v »z« obliko pod glavo.
Pomemben je tudi pri nabiranju cvetnega prahu, ta se prime dlačic, ki ga s sprednjimi nogami poberejo dol.

Mogoče bom našel še kaj!

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Avg 16, 2007 1:25 pm 
Fizikalec

No jaz bi pa rekel, da ima naša sivka v različnih krajih lepe naše velikoooo razlik vendar vseh nikoli ne bomo odkrili niti do podrobnosti raziskali. V veliko zakotnih ali zaprtih predelih so verjetno čebelje družine z veliko takega, kar se v odprtih področjih ne opazi. Imamo veliko čebelnjakov kjer se matice ne "uvažajo" in zaradi tega je kr nekaj prikritih zadev. Po moje se čebele enako kokr človek mora prilagodit področju kjer živi recimo, da mene nekdo vrže na primorsko ali gorensko bi rabo leta, da se vživim in verjetno se nebi mogel torej bi se recimo moji otroci ali vnuki bolje prilagodili kraju kjer bi bi bili rojeni in za čebele trdim, da so nekako enako vezane na kraj in paše ne vem lahko se motim Confused

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Avg 16, 2007 1:39 pm 
Mici

Hjah, Dobje, veste kako je tudi (bi si jaz mislil), precej je odvisno tudi od razmer, koliko nektarja se na tej lucerni nabere. pač "čašica" je globoka xx milimetrov, če je polna, čebela nekaj odnese, če pa je bol prazna, potrebuje pa dalši rilček.

Zanimivo se mi pa zdi to, kar je Frank govoril, različno veliko celice dajo različno velike čebele. te študije pa ni videt, mislim to, da je za optimalno delovanje čebelje družine pomembna tudi raznolikost v sami družini

če se prav spomnim so glavni ekotipi deljeni zelo podobno kot so Slovenske dežele:
-panonski
-alpski
-sredozemski
-dinarsko-kraški (za tega nisem glih prepričan, no pa saj za druge tri tudi ne tako zelo, hehe)

ti se pa delijo še naprej, na koncu pa ugotoviš da je od doline do doline velika razlika, mislim da take raznolikosti kot je pri nas ne najdeš kmalu, zato je verjetno res v sloveniji več ekotipov kot bi si kdorkoli lahko mislil.

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Avg 16, 2007 2:18 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Fizikalec

quote:
Zanimivo se mi pa zdi to, kar je Frank govoril, različno veliko celice dajo različno velike čebele. te študije pa ni videt, mislim to, da je za optimalno delovanje čebelje družine pomembna tudi raznolikost v sami družini.

Ja raznolikost je zakon čim večja tem bolj uspešna je družuna..kar pa se velikost celic tiče pa nisem ravno prepričan, da veliko vpliva....
Če daste plemenilnik tipa Zander oziroma njegov satnik v družino zgradijo trotovino. Če tak sat postavite v plemenilček pa ga napolnite dodate neoplojene ali oplojeno MM bo matica tam zalegala oplojena jajčeca in zvalijo se normalno velike čebele vsaj na oko gledano. Za podrobno bi morali opraviti meritve za katere žal nimam opreme niti časa. Sem pa to par krat preiskusil. Drug primer je trotavost oziroma matica trotarka ali pa normalni trotovec. Iz celic kjer se normalno valijo čebele se zvalijo povsem dobri troti, ki normalno spolno dozorijo in navidez ob spolni dozorelosti niso manjši ponavljam navidez spet za točne meritve so pristojni drugi....
kar pa se celic tiče je 4,8 za našo čebelo premala in nikoli ne izdelajo 4,8 celic ampak jih pačijo in tisto vmes je razlika, ki nastaja. Za točne meritve se rabi zelo natančna merilna oprema katere nobeden od nas nima. Velikost čebel ni odvisna od velikosti celice ampak od matice oziroma genetike. Malo gledajte jajčeca kakšna tazlika je celo z prostim očesom lahko opazite, da nekatere matice ležejo večja jajčeca in od takih se tudi čebele večje to pa redno spremljam. Vzrejevalci gledamo marsikaj mogoče se komu zdi bedasto ampak tako je to. Če sem iskren sedaj se z tem več ne ubadam toliko ker mi čas ne znese ampak pred leti sem veliko zadev preiskusil in uporabljam tisto kar sem izluščil kot zeloo uspešno. No to vse verjetno ne sodi v to temo več Confused
Prispevek Čet Avg 16, 2007 3:10 pm 
FRANK IZ KANADE

Pridružen/-a: Pet Apr 2004 23:18
Kraj: Sudbury, Ontario, Canada

Zelo zanimivo je tole zgornje pisanje. . . .
Sem se hotel samo oglasiti glede nabiranja medicine na lucerni. Mislim da je lucerna - nasa rdeca detelja? Ali pa nekaj slicnega...
Ni mi pa vec treba o tem govoriti ker je Mici to ze prav lepo razlozil. Je priblizno tako kot ce pijes kokakolo iz flase: Bolj polna je flasa, (boljse/daljse medi) krajsa je slamica s katero sesas. vse manj je tekocine u flasi - daljsa mora bit tvoja slamica.

Moram pa tudi malo dodati glede SC - 4.6 in 4.8 celic: To je bilo ze dosti raziskano in o tem ze tudi precej pisano. naravna velikost nasih zapadnih cebel je bila pred vec kot 100 letih na zgoraj navedenih celicah.
Potem pa se je cebelarjem zdelo da ce bi oni imeli vecjo cebelo bi ona lahko nosila vecjo kolicino medicine in dalje letela ker bi morala biti zaradi vecje velokosti bolj mocna...?!
Sedaj pa imamo nase cebele ki so za polovico vecje kot bi morale biti - kot so bile za milijone let. In zadnje case poseebno, se pa ugotavlja da "ta vecja velikost" dela cebelam vse narobe in prav nasprotno kar so oni taprvi strokovnjaki predvidevali.
Verjetno veste da se veliko ucenih strokovnjako sedaj beli glave - kako to da je cebela sploh zmozna leteti? Leti pa mnooogo krajse kot pa divje, rojene na 4.6 do 4.8 mm celicah!
Tavelka ne more obletavati okoli polovico travniskih in gozdnih cvetlic!
Najvec zdravilnih zelisc/cvetlic je u tej "manjsi kategoriji in nase cebele se teh zelisc ne morejo vec privosciti in zato imamo pa sedaj vse te bolezni...
Cebele nimajo u svoji prehrani skoraj nic vec zdravilnih (karkoli se jim ze rece)
Kar je pa zeloooo pomembno je pa pelod katerega sedaj nic vec ne dobijo in to je menda eden glavnih vzrokov zakaj imamo kar imamo. cebelja prehrana je substandardna.
U nasih krajih se sedaj celo oddaljujemo od sladkorne raztopine. Oblasti se trudijo da bi cebelam pustili kar jim pripada in odvzeli samo visek!?
Tukaj pa seveda pride u sliko to kar Danilo pise. Samo je razlika u tem da velikost celic ima glavno vlogo in velikosti cebele. Res je da so jajceca matice razlicnih velikosti - tako so tudi matice - razlicnih velikosti.

Tudi u mojih casih kot profi cebelar smo drzali matice u panjih za najmanj 4 do pet let! Dosti primerov je zapisanih da so bile oznacene matice u panjih za 7 do 8 let. Pa probajte sedaj najti eno ki bi dobro zalegala za polovico teh let???
Tukaj se sedaj menja matice dvakrat na leto! (Florida) drugi pa enkrat letno. To je seveda fino za vzrejevalce. Kako pa takole uspesno cebelarit - pa ne vem?

Ja, Rusi pa se vedno potiskajo veliko cebelo. Lansko leto so izrocili zakon da je sedaj njihova satna osnova najmanj 5.6 mm velikosti.
Bog nam pomagaj! To je velikost trotovine !

No ja, o tem se lahko razpravlja na vso vecnost in zmeraj bosta ostala dva tabora. Je pa zame zelo zanimo ko pocasi vidim in ugotavljam kako se razmere spreminjajo. Kako se nazadnje stvari povejo od vas samih u isti luci kot sem jaz kaj takega trobil nekaj let nazaj.
Danilo, se se spomnis kako sva se enkrat malo cukala glede pridelave medu? Vsi doma so bili neki hobijisti, tudi ti. Si takrat trdil da imas cebele uglavnem za - kako bi rekel za sport - za zabavo.
jaz pa nisem mogel dojeti zakaj bi nekdo drzal 90 + druzin samo za zabavo? Kajti obenem se lahko nekaj zasluzi - saj zato smo na tej obli. Garamo in z malo srece imamo na koncu vsaj nekaj za pokazat.
Domnevam pa da je "prijateljstvo" s Serazinom postavilo tudi tebe u dirko za vecje donose s cimmanjsim zalogajem cekinov in truda?
Zanimivo, obenem pa si na tapravih glajzih... Bravo!

No ja, morate mi oprostiti, sem se spet malo zavlekel. Hehe, na stara leta postajam pa bolj in bolj kot kaksna stara baba - ne morem zapreti mojega gobca, heeeee. . . .

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Avg 16, 2007 5:03 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Fizikalec

quote:
Originally posted by FRANK IZ KANADE
Zelo zanimivo je tole zgornje pisanje. . . .
Danilo, se se spomnis kako sva se enkrat malo cukala glede pridelave medu? Vsi doma so bili neki hobijisti, tudi ti. Si takrat trdil da imas cebele uglavnem za - kako bi rekel za sport - za zabavo.
jaz pa nisem mogel dojeti zakaj bi nekdo drzal 90 + druzin samo za zabavo? Kajti obenem se lahko nekaj zasluzi - saj zato smo na tej obli. Garamo in z malo srece imamo na koncu vsaj nekaj za pokazat.
Domnevam pa da je "prijateljstvo" s Serazinom postavilo tudi tebe u dirko za vecje donose s cimmanjsim zalogajem cekinov in truda?
Zanimivo, obenem pa si na tapravih glajzih... Bravo!

No ja, morate mi oprostiti, sem se spet malo zavlekel. Hehe, na stara leta postajam pa bolj in bolj kot kaksna stara baba - ne morem zapreti mojega gobca, heeeee. . . .

Frank verjel ali ne tudi sedaj pri 250 družinah jih imam še zmeraj za zabavo je pa res, da delam z njimi manj in malo več zaslužim vendar pa so na prvem mestu čebele. Res se ne sekiram, če je s katero družino kaj narobe ampak še zmeraj odlično prezimim čebele bi rekel 95% jih pride skozi zimo. Torej združujem prijetno z koristnim ampak ne na račun, da bi čebele zanemaro ali pa jih izkoristo do amena. Verjetno to lahko mariskdo z tega foruma potrdi kakšne oskrbe so čebele deležne pri meni itd...
Da pa bom iskren (če bi napisal kaj drugo bi se zlagal) od Seražina sem se velikoo naučil in brez njega nebi uspel obvladat toliko družin. Je pa tako pri njem najdeš matice nekaj let stare tudi pri meni in sem velikoo krat pisal, da nikoli ne zamenjam matice glede na starost. No da ne bom jaz še dolgovezo je pač svet tako obrnjen. Krave smo selekcionirali na mleko potomce na meso in mlekarice itd..itd..enako so naredili z čebelami skozi stoletja so jih naši predniki spremenili kot vso ostalo naravo. Torej nam ostane, da se prilagodimo....

Da pa dodam velikost matice tudi ne vpliva na velikost jajčec sem imel primere zelo malih matic pa ne vem zakaj so ble male linija g. Kelemena ampak jajčeca so bla normalna družine nabite ampak matice pa male tako, da ni vse v velikosti čebele pa po velikosti niso odstopale od drugih. Zalega teh matic je bila fantatična matica pa zelooo hitra težko jo je blo najt in na sato so se bliskovito premikale. Bi reko, da so bile zelo gibčne torej čebelarstvo je zelooo nepopisana knjiga kar je fino, da še nam ostane za pisanje kaj Very Happy

Drugače pa zame ni bolj sproščujočega, ko grem v čebelnjak ali pa konec tedna za čebelami na pašo me kar lepo sprosti razen točenja to me pa utruja Confused
Prispevek Čet Avg 16, 2007 5:20 pm 
Mici

se opravičujem ker še nadalje vlečem to temo ..bi se reklo mimo, pa vseeno, približno odgovorjeno je bilo, pogovor teče pa lepo, gotovo lepše kot pa če bi odprli novo temo z naslovmo MC proti VC .

ne vrjamem to da 4.8 naša sivka ne more zidat, je nekdo od onih dveh članov ki poizkušata z letvičnimi paji nameril 4.9, je res da taka meritev ni strokovna niti ne more biti uradna, jo je pa preprosto izvesti in se ne potrebuje zahtevnih aparatur kot pravite.
10 celic v vrsti pa je zadeva zmerjena (je pa res da bi morali še navpično, pa postrani ...skratka več meritev, ene 5)

sam sem jih letos dal na "začetne trakce" pa nisem nikjer nameril 4,9, povprečje je nekje..5.1, kar pa vsi pravijo da je normalno za prvo leto, je pa to tudi povprečje, zihr je kje tudi 4.7 celica kakšna. glih zadnič sem videl eno čebelco..skoraj pol manša je bila od sestrice poleg nje, pa zdrava, ne od varoje majhna, da se razumemo.

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Avg 16, 2007 11:10 pm 
FRANK IZ KANADE

Je res Mici, prvic naredijo tako kot pravis, potem pa te ki se izvalijo iz 5.1 lahko grejo se manjse. Samo eno ali pa dve desetinki naenkrat.

Glede 4,7 in naravnih cebelc pa imas tudi prav. Stalno je u jedru gnezda skupina celiz katere so normalne mere4.6 - 4.9, od tam pa se potem postopoma vecajo.
Zato sem pa ze velikokrat omenil da se gnzdo/satje u gnezdu nebi nikoli smelo izmenjavat iz pozicije u kateri so, kakor jih cebele naredijo. Dobra "naravna " praksa je da se okvir zmeraj porine nazaj kot se je izvlekel. Nic obracanja in vrtenja!
Ce se sat obrne je to velik glavobol/stres za cebele in velikokrat to cebele toliko razburi da se lahko takega sata izogibajo - ga nafilajo s pelodom ali pa medom. Dostikrat pa ga poderejo in na novo zazidajo - kot je treba. In gospodar sploh nima pojma da se je u panju kaj spremenilo.
Tukaj pride u postev "Housel positioning!"
Veliko EKO cebelarjev pa gnezda sploh ne slatajo, Razen izmenjave starih satov - na stran,gor in ven!

Tako torej, ko se cebele pripravljajo za zimo se seveda gnezdo pocasi skrci in zimske cebele - te ki zivijo sest mesecev so rojene u jedru gnezda. Torej so normalne. Ko pa se spomladi druzina spet zacne razvijat gre pa process isto pot zacnejo se u jedru/tamale in se pocasi sirijo navzven in vecajo po velikosti...

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Avg 17, 2007 12:18 am 
Mici

ja frank tale "housel" pozicioniranje rata precej zajebano ko nehaš uporabljat satnice. skoraj vsi sati so pol tako pol tako, malo sem jih premešal, zdej pa mam kar nebi smel met. bom drugo leto bom dosleden pri NEprestavlanju.
mislim pa da se da popolno naravno čebelje gnezdo da doseči le z rojem, zdaj ko so družine že organizirane jih vsako prestavlanje moti, sploh pa ne vem če je dvoetažni AŽ paj primeren za to. po mojem če bi hotel to doseč bi moral vreč roj v dve etaži in teh satov niti dotikat se. seveda bi pa bilo to precej lažje z nakladnim sistemom, ah no...pomlad je blizu, hehe.

Fizikalec, to kar ste povedali se mi zdi pa izredno zanimivo, ker vem da sem že nekajkrat prebral da je nekdo poskušal kaj se zgodi če premesti oplojeno jajčece ali ličinko v trotovsko celico, menda popolnoma neuspešno Confused
ne da vam ne vrjamem ampak res..sila zanimivo.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Avg 17, 2007 11:42 am 
FRANK IZ KANADE

Mici tudi trakce moras Housel pozicirat!
Je pa tudi tocno kar debatiras. Roji so edina pot za skoraj popoln uspeh ker so vse, 100%-no vse, cebele nastimane za nov zacetek. U panjih pa je vecinoma kar - tako tako... Enga lahko dobro izdelajo druge pa popolnoma zajebajo.
To ni posledica slabe genetike ali pa kaj slicnega. Je, da se cebele orientirajo po vsakodnevni pasi. Roy pa je nastiman da najpreje gradi dobre sate za zaleganje in sele ko je druzina dobro situirana, (ima gnezdo nekje od 6 do 9 satov za zalego,) sele tedaj jim pa potem pride na misel da gradijo trotovino/vecje celice katere so namenjene ekclusivno za shranjevanje medu.
Drugi nacin je pa seveda "shake-down" Jaz pa tega ne pocnem ker je zelo destraktivno/stresno na druzino in ti lahko tudi "ball"matico. Jaz kar nimam srca da bi jih vse dol vrgel u prazno kisto in jih silil da zacnejo vse znova...

Ko pa takole "prosto" gradijo je pa treba vse sate pregledat in tudi celice izmerit. Jaz jih samo "na oko" pregledam in ta zmesani/zajebani gredo na kraj gnezda, pol pa gor - in ce jih ne uporabljam eksklusivno u mediscih pa takoj u topilnik. Nove pa se stalno da med dva pokrita sata s zalego. Tako da cebele gradijo bolj po kopiranju kot pa spominu...
Vse okvircke pa jaz zacahnam tako da so Housel postavljeni - ta zajebane pa seveda ni vredno ker so obicajno "pol na pol! obrnjeni"
Tudi u navadnih panjih pa se gradilne cebele stalno menjajo na gradnji in niso mentalno gonjene za gradnjo malih celic za zalego kot je roj.
Tako vsak nov 'Siht" na zidanju pa jo nekako useka po svoje in u najboljsih primerih pa jim vzame kaksno vrsto ali pa dve preden idejo primejo. Zato pa pogosto vidimo razliko - skoraj nekaksno crto med razlicnimi skupinami gradilk.
No ja je vse skup malo bolj zakomplicirano - toda u glavnem/na grobo pa je tako.

Imas tudi prav da so AZ izredno problematicni za tako pocetje. Edini odgovor jaz vidim da gres in naredis to kar Tone in mnogo drugih ze dolgo dela. 3 in pa 4 etazni je menda zelo podobno nakladni tehnologiji in je to vredno izprobati...
En mozakar tam okrog Bleda pa je kar kaksno svetlobno leto pred vsemi... Ta pa skup srauba gor, na stran in tudi odzadaj priklada "kasete" ! Madonca se ti kar malo u glavi zavrti ko vidis vse te kiste skup prisraubane. Pojma nimam kaksen nacin/red je u teh kistah? Sumim pa da ima vec kot pa eno matico? Lahko se pa tudi motim.
Jaz mislim da vse te kiste malo "razredcijo" feromone matice in ko cebele izgubijo stik s feromoni si pa takoj nastimajo svojo matico ce imajo sveza jajceca na raspolago - ce ne - pol pa imas tudi trotovke...

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Avg 17, 2007 3:30 pm 
Fizikalec

quote:
Fizikalec, to kar ste povedali se mi zdi pa izredno zanimivo, ker vem da sem že nekajkrat prebral da je nekdo poskušal kaj se zgodi če premesti oplojeno jajčece ali ličinko v trotovsko celico, menda popolnoma neuspešno Confused
ne da vam ne vrjamem ampak res..sila zanimivo.

Presajanje jajčec se sploh ne obnese, če bi malo prebral literaturo bi najdo kdo in zakaj je "izumil" presajanje ličink....
Kot drugo, če tako presadiš je jasno neuspešno, če pa "prisiliš" družinico na šok pa bo skušala preživet.
Prejle Frank omenja gradnjo satja, da ni povezana z genetikopa še kako je povezana, če kdo mene vpraša. Gradnja satja je kot pri ljudeh sposobnost risanja. Eni so nadarjeni za risanje torej kr vidijo prenesejo na papir jaz osebno tega dara nimam Confused Enako velja za čebele oziroma je samo Question kolk čebel je dobrih gradilk v panju tu pride v poštev tista raznolikost.
Rabiš pa nekaj pogojev za dobro gradnjo izven genetike:
-dotok hrane ali paša
-dobre satne osnove ne kako s...e od Debevca
-oplojena matica v panju, čebele slabo ali sploh ne gradijo, če matica ni oplojena
Satje dajajmo v gradnjo, ko je razvoj ne, ko je medenje velikooo takrat nam vse nabašajo z medom in moramo vso to satje stočit, če gledamo na pridelek je to ok za razvoj pa ni, ker zgubimo ogromno čebel. Jaz ponavadi na divji češnji dam zgradit okoli 4-5 satov in vse to matica zaleže do zadnje celice. Sat v AŽ panju mora biti postavljen z zarezo dol torej mankajoč del kake 0,5-1 cm ga je (dvisno od proizvajalca in tistega keri satnike dela Very Happy) pa gor. Čebele zmeraj začnejo gradit od zgoraj dol torej zaprejo odprtino in dobim fenomenalno izdelano satje od roba do roba, ki je zelo stabilno. Mislim, da je tole spet neka druga tema.....
Gospod, ki je kako svetlobno leto pred nami je na: http://www.cebelarstvo-grom.com/marjan.debelak/ samo ne vem men se zdi, da preveeeč veliko prostor NE VEM NO...
je pa bil g. Debelak letos pri meni ravno v času ogrščica, ko je bilo kaj videt nekaj je opisal na: http://www.cebelarstvo-grom.com/marjan.debelak/dogodivscine.html

Nazadnje urejal/a Fizikalec Pon Avg 20, 2007 9:16 pm; skupaj popravljeno 1 krat
 Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Avg 18, 2007 9:09 am 
Fizikalec

Nazadnje urejal/a Fizikalec Pon Avg 27, 2007 7:05 pm; skupaj popravljeno 1 krat

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Avg 20, 2007 9:13 pm 
dobje
Site Admin

Ni kaj! Odkrijem klobuk
Lp

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Avg 21, 2007 11:47 am 
Fizikalec

quote:
Originally posted by dobje
Ni kaj! Odkrijem klobuk
Lp

Kolega nič posebnega takih slik bi lahko na stotine naredo samo nimam volje slikanja al pa aparata nimam poleg itd...
Drugač pa dobit tako satje ni noben kunšt, če upoštevaš nekaj dejavnikov....tud stočit ga ni noben problem, če imaš ta pravo točilo od 300 smo jih strgali mislim, da 4 ali 6 komadov v akaciji letos....
Prispevek Tor Avg 21, 2007 1:01 pm 
  Pokaži sporočila:      
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.

Forum Jump:

Stran 1 od 1

Last Thread | Next Thread  >

Forum Rules:
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu