POZDRAVLJENI!

Prosimo, če poskusite uporabljati nov forum na lokaciji www.slovenski-cebelarji.com/forum30/

Tisti, ki imate uporabniška imena z "čžš" bodo mogoč imeli težave in bomo uredili sproti.
Oglejte si http://www.slovenski-cebelarji.com/forum30/viewtopic.php?f=55&t=5181

Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Arhiv 2007

Dodajanje matice

Avtor    Thread Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.
igorv

Pridružen/-a: Tor Avg 2004 12:07
Dodajanje matice

Pri pregledu družin sem ugotovil pri eni družini, da je med zalego, ki je je zelo malo v primerjavi z drugimi družinami, zelo veliko trotovine, zato sumim, da v družini ni matice in da zalega trotovka. Glede na to, da sem letos pričel z čebelarjenjem in nimam rezervne družine, me zanima ali lahko nekako dodam matico in rešim družino, ki je sedaj še zelo močna. Je v tem času sploh še možno dodajati matico, ali je za to že prepozno. Je sploh še možno izvesti še kakšen ukrep in rešiti družino pred propadom?

LP

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Avg 14, 2007 10:14 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Fizikalec

Pridružen/-a: Tor Feb 2004 21:35
Re: Dodajanje matice

quote:
Originally posted by igor-čebelar
Pri pregledu družin sem ugotovil pri eni družini, da je med zalego, ki je je zelo malo v primerjavi z drugimi družinami, zelo veliko trotovine, zato sumim, da v družini ni matice in da zalega trotovka. Glede na to, da sem letos pričel z čebelarjenjem in nimam rezervne družine, me zanima ali lahko nekako dodam matico in rešim družino, ki je sedaj še zelo močna. Je v tem času sploh še možno dodajati matico, ali je za to že prepozno. Je sploh še možno izvesti še kakšen ukrep in rešiti družino pred propadom?

LP

Če je med normalno zalego trotova pomeni, da je matica v panju in ji žal zmankuje semenčec.
Vzroka sta samo dva
-matica ni dobro opplojena, če je mlada
-matica je stara in se njen čas isteka
torej matico treba najti, jo odstranit in dodati oplojeno MM kako to narediti je tu velikooooooo napisano po tem forumo jaz matic samih NE dodajam ampak zmeraj kopmplet z RD.
Veliko uspeha pri posegu za menjavo matic pa ni nič prepozno....
Prispevek Tor Avg 14, 2007 11:23 am 
igorv

Pridružen/-a: Tor Avg 2004 12:07

Danes sem med pregledom družin pri tej "problematični" družini ugotovil sledeče:
- v panju je normalna zalega je pa vmes veliki trotovske zalege,
- ob robu pokrite zalege je tudi nepokrita zalega,
- pri pregledu so bile čebele veliko bolj vznemirjene v primerjavi z ostalimi družinami,
- na vzhodni strani panja sem na treh satih našel šest pokritih matičnikov.

Z mojim skromnim znanjem predvidevam, da čebele prelegajo matico. Stare matice nisem našel (mislim da je še v panju, saj je kar nekaj nepokrite zalege) sem pa opazil, da je moč družine upadla za nekako eno tretino. Ker se bo po mojih predvidevanjih nova matica izlegla čez par dni nisem naredil nič drugega, kot podrl vse matičnike razen enega (največjega).

Zanima me, če so moja predvidevanja pravilna in če sem pravilno ukrepal.

LP

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Avg 18, 2007 2:19 pm 
Gregor T.

Pridružen/-a: Pet Jan 2007 19:50
Kraj: Mirna

Tudi jaz sem imel pred kratkim enako situacijo. Matico sem ob pregledu našel. bilo pa je le še malo trotovske zalege. Potegnjenih je bilo kar nekaj matičnjakov, v katerih so bile le trotovske bube. Pri vzrejevalcu sem kupil matico, staro stisnil, novo pa dodal v dodajalni matičnici. Minilo je komaj 6 dni, tako da še ne vem če so jo sprejele. Skrbi me kako je šok terapija z MK vplivala na sprejem.
To da je ob robu pokrite tudi nepokrita zalega je normalno.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Avg 18, 2007 3:23 pm 
dobje
Site Admin

Pridružen/-a: Sre Feb 2006 21:20

Pri pregledu družine si moral videti mlado enodnevno zalego; če je tako je matica v panju. Sumim pa, da matice tu ni več, zato je v panju tudi bilo 6 matičnikov, najbrž pa jih je še več in enodnevne zalege ni več; ali pač!
Sam bi podrl v tem času tudi ta matičnik in pogledal še za drugimi in jih podrl in dodal novo oprašeno matico, ki jo boš dobil pri vzrejevalcu. Sedajle so po 5 €, ne bom rekel kje, da ne bo zopet afere. Vzrejevalci imajo matic dovolj sedajle, če pa hočeš naslov me pa kontaktiraj na PM.
Oprašeno matico pa dodaj v zaprti matičnici, da boš videl, kako se čebele obnašajo v njej.
Preveč časa bo minilo, da bo Tvoja matica začela zalegati in zgubil boš preveč čebel , zato bi jaz dodal mlado oprašeno.
Upam, da me kdo dopolni!

Čebelko!

Počakaj še kakšen dan in potem poglej. Če pa prinašajo cvetni prah pa Tvoja nova matica že zalega
Lep pozdrav Vili

Dokler imamo spomine, obstaja preteklost,
dokler imamo upanje, nas čaka prihodnost,
dokler imamo prijatelje je lepa sedanjost

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Avg 18, 2007 3:29 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov
divji čebelar

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 7:40

Dobje:
Če pa prinašajo cvetni prah pa Tvoja nova matica že zalega

Sedaj v teh razmerah, ob zamenjavi matice, pa ta pokazatelj, da čebele prinašajo cvetni prah, ni tako zanesljiv. Pravzaprav se nanj sploh ni mogoče zanašati in je sprejem nove matice potrebno nujno preveriti. Seveda ni potrebno matice iskati in je želeti na vsak način videti, temveč je dovolj, da vidiš odprto zalego in s pregledom se lahko mirno konča. Sploh sedaj ni priporočljivo preveč šariti po družini in mlade matice so malo bolj živahne in kaj hitro lahko pride do njene poškodbe ali celo usmrtitve pri vstavljanju satov. Previdno torej in ne bodimo preveč radovedni.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Avg 18, 2007 9:50 pm 
  Pokaži sporočila:      
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.

Forum Jump:

Stran 1 od 1

Last Thread | Next Thread  >

Forum Rules:
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu