POZDRAVLJENI!

Prosimo, če poskusite uporabljati nov forum na lokaciji www.slovenski-cebelarji.com/forum30/

Tisti, ki imate uporabniška imena z "čžš" bodo mogoč imeli težave in bomo uredili sproti.
Oglejte si http://www.slovenski-cebelarji.com/forum30/viewtopic.php?f=55&t=5181

Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Arhiv 2007

Odstranjevanje satov iz medišča

Avtor    Thread Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.
Misko

Pridružen/-a: Sob Jul 2006 11:59
Kraj: Murska Sobota
Odstranjevanje satov iz medišča

Ali odstranjujete sate iz medišča in kdaj ter zakaj je to dobro?

Boštjan

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Avg 11, 2007 7:06 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Fizikalec

Pridružen/-a: Tor Feb 2004 21:35
Re: Odstranjevanje satov iz medišča

quote:
Originally posted by Misko
Ali odstranjujete sate iz medišča in kdaj ter zakaj je to dobro?

Zanimivo zakaj bi naj osdstranjeval? Pa še kam bi dal tako kapaciteto satja????
Prispevek Sob Avg 11, 2007 11:24 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Misko

Narobe sem se izrazil mislil sem pregraditi oz. pokriti matično mrežo!

Boštjan

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Avg 11, 2007 10:10 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Fizikalec

Tudi tega ne delam.....

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Avg 11, 2007 10:18 pm 
divji čebelar

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 7:40

[quote="Misko"]Narobe sem se izrazil mislil sem pregraditi oz. pokriti matično mrežo![/quote]
Dragi mladi prijatelj, saj si se prvič kar prav izrazil. Če bi v medišču pustil satje in ob tem pokril matično rešetko, da čebele ne bi mogle do njega, bi spomladi kaj malo uporabnega ostalo od tega satja. Voščena vešča bi imela veselico, ki bi jo bogato izkoristila.

Če boš pred krmljenjem izpraznil medišča, potem moraš imeti primerno omaro v katero ga boš lahko shranil in zavaroval pred veščo. Res pa je, da ne poznam razumnega razloga zakaj bi to počel. Razen mogoče v posamezni slabi družini, ki se ti smili in je ne želiš podreti ter združiti. Svetujem pa ti, da če takšno družino imaš, to vendarle narediš in si prihraniš težave.
Lep pozdrav!

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Avg 12, 2007 6:25 am 
Misko

No še eno zame zanimivo vprašanje kam čebele odložijo predelan sladkor v medišče ali plodišče v času zimskega krmljenja!

Boštjan

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Avg 12, 2007 9:03 am 
Fizikalec

quote:
Originally posted by Misko
No še eno zame zanimivo vprašanje kam čebele odložijo predelan sladkor v medišče ali plodišče v času zimskega krmljenja!

Plodišče, če ne delaš kakšnih kozlarij in v zelooo kratkem času poženeš ogromno rastopine noter in jih prisiliš, da prenašajo v medišče. Že sama kontrola družine ti pove, da na jesen zalega gre skup in se zaloga kopiči ob gnezdo zato na poznih pašah (hoja) treba med iz plodišča odmikat nazadnje pa vso plodišče stočit.
Kot prvo je tisti med za zimo strup kot drugo pa zablokira celo gnezdo potem pa lepo nakrmit.
Torej, če čebel ne boš "posiljevl" s hrano in jih silil, da nosijo gor ali ožajo gnezdo bo vse lepo in prav. Če boš silil boš zelooo zožil gnezdo in izgubil velikooo čebel za zimo. Najbolj narobe je satje ven pa matično zapret potem pa polni šus krmit na spomlad pa jamrat. Čebele prisilimo, da skladiščijo sladkor na račun zmanjševanja zalega itd...itd...
Prispevek Ned Avg 12, 2007 10:18 am 
imker

Pridružen/-a: Ned Dec 2004 17:12
Kraj: Ljubljana
Mediščni sati

Po zadnjem točenju satov ne vračam v panje
-če krmite čebele z mediščnimi sati, gre veliko sladkorne raztopine v mediščne sate. Koliko ga znesejo cebele nazaj ???.....zavisi od tehnologije čebelarjenja.
Prezimovanje družin v medisčih in prestavitev mediščnih sato, v plodišče to zmanjšuje.
- Moji kolegi, ki krmijo čebele pri odprtih mediščih, spomladi prej točijo.(tak med so do sedaj pokupili grosisti)
-koliko varocidov vnesemo s tem ko zatiramo varoe v mediščne sate, nam mora biti pmembno.
- Če uporabljamo MK pri odprtih mediščih, okisamo med..
-zatiranje varoe je veliko uspešnejše, če so čebele omejene v prostoru, ki ga zasedajo.
Panj moramo prilagajati moči čebelje druzine
-pri zaprtem medišču porabijo čebele manj hrane
-pri odprtem medišču se čebele spomladi počasneje razvijajo
-zelo močne družine znosijo med v medišče in lahko pozimi od lakote pomrejo.
Pisec navodil v SČ priporoča položiti folijo na plodišče....?
Vem, da večina čebelarjenjev pri nas pušča sate v mediščih; če je to v skladu z dobro čebelarsko prakso, naj povejo tisti, ki to predavajo.
L.p.

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Avg 12, 2007 2:43 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
dobje
Site Admin

Pridružen/-a: Sre Feb 2006 21:20

Sam preko zime ne jemljem satja iz panjev, ker bi zanje porabil preveč prostora, pa še čebele ga bolje varujejo pred veščo, kot jaz. Višek satov najprej zamrznem, potem jih pa dam v omaro, v kateri imam sivko in problema z veščo nimam. Very Happy
Moje mnenje je, da čebele odlično prestanejo zimo v medišču! Cool
Misko, predelan sladkor čebele skladiščijo ob gnezdo!
Lep pozdrav Vili

Dokler imamo spomine, obstaja preteklost,
dokler imamo upanje, nas čaka prihodnost,
dokler imamo prijatelje je lepa sedanjost

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Avg 12, 2007 3:54 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov
Fizikalec

Re: Mediščni sati

quote:
Originally posted by imker
Po zadnjem točenju satov ne vračam v panje
-če krmite čebele z mediščnimi sati, gre veliko sladkorne raztopine v mediščne sate. Koliko ga znesejo cebele nazaj ???.....zavisi od tehnologije čebelarjenja.
Prezimovanje družin v medisčih in prestavitev mediščnih sato, v plodišče to zmanjšuje.
- Moji kolegi, ki krmijo čebele pri odprtih mediščih, spomladi prej točijo.(tak med so do sedaj pokupili grosisti)
-koliko varocidov vnesemo s tem ko zatiramo varoe v mediščne sate, nam mora biti pmembno.
- Če uporabljamo MK pri odprtih mediščih, okisamo med..
-zatiranje varoe je veliko uspešnejše, če so čebele omejene v prostoru, ki ga zasedajo.
Panj moramo prilagajati moči čebelje druzine
-pri zaprtem medišču porabijo čebele manj hrane
-pri odprtem medišču se čebele spomladi počasneje razvijajo
-zelo močne družine znosijo med v medišče in lahko pozimi od lakote pomrejo.
Pisec navodil v SČ priporoča položiti folijo na plodišče....?
Vem, da večina čebelarjenjev pri nas pušča sate v mediščih; če je to v skladu z dobro čebelarsko prakso, naj povejo tisti, ki to predavajo.
L.p.

G. Jurkovič prvo sploh nisem mislo replicirat na tole samo velika večina vaših trditev zgoraj NE drži!

Da znesejo rastopino v medišče je vzrok samo eden nepravilno krmljenje in velike količine odvzema naenkrat. Zakaj pa potem med ne nesejo v medišča ampak stiskajo zalego z njim???
Da pri zaprtem medišču manj porabijo in se bolje razvijejo pa je tudi zelooo za lase privlečena. Jaz sem prepričan nasprotno, če omejimo prostor se čebele slabše razvijejo tisto kar je zanič pa bo zanič tud če bo na eni ali 2 etažah.Ko čebele imamo omejene smo zalo vezani kdaj jih razširit, če smo prehitri je po njih če smo prepozni je pa po nas bodo viseli na vejah. Tazen tega vsaka naknadna razširitev zavre razvoj in vrže družino z tira in za eno pašo zaostane.
MK pri odprtih mediščih??? Kako boste okisali med če ga ni v medišču? Okisate ali ga nekdo okisa, ker uporablja MK med vnosom medičine in to je edini vzrok. Prazen sat ne vleče nič vase hujšega razen kak mokafos...
Zelo močne družine ravnotako kot v LR panju zasedejo pozimi obe etaži in NIKOLI ne odmrejo od tega, da bi bilo medišče polno ampak ker sploh nimajo dovolj hrane tu pa je vzrok v krmljenju... čebelar mora vedet kje je mm, da je tam zalega dlje so družine, ki skoraj ne ustavijo zaleganja ali pa za zeloooooo kratek čas imam tudi sam nekaj takih in take družine rabijo dodajo hrane ne avgusta pa do 10.sep. 15 kil pa smo končali ampak še oktobra nucajo nekaj porcij itd..itd..
Vse to se tazlikuje od kraja do kraja, od razmer, od genetike čebel na koncu pa od pameti čebelarja vse skupaj lahko da odličen rezultat ali pa čisto pogubo...
Prispevek Ned Avg 12, 2007 4:28 pm 
divji čebelar

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 7:40

Zimsko krmljenje je sploh zanimiva tema za razpravo med čebelarji. Drug drugemu ponujamo recepte kot edino zveličavne in ob tem pozabljamo na nekaj posebnosti. Sam lahko govorim le o AŽ panjih, ker o nakladnih nimam pojma. S temi pa imam kar nekaj izkušenj in do sedaj mi je v eni zimi od lakote "pri polni mizi" umrla le ena družina. Ni se mogla prestaviti za en sam sat kar bi jo rešilo, ker je imela ob strani še dva popolnoma polna sata medu. In to je bila daleč najmočnejša družina v mojem čebelarstvu.

Sedaj pa še nekaj besed o nekaterih do sedaj zapisanih trditvah:
1. Način krmljenja - je zelo pomemben in Danilo ima prav, ko zapiše, da "zalivati" čebele z raztopino ne smemo in da je pri tem pač treba paziti, da čebel ne preobremenimo z dotokom hrane in jim med obroki damo čas, da predelano raztopino mirno uskladiščijo ob gnezdo.
2. Čebele nosijo v medišče - relativno malo, če pravilno krmimo in še tega potem prenesejo v plodišče.
3.Spomladanski razvoj - res se čebele spomladi nekaj hitreje razvijejo, če imajo zaprto medišče. Tu pa je sedaj pomembno kje čebelarimo. Kaj za boga milega pa naj počnem s čebelami "na višku" že koncem aprila, ko pa imam prvo pravo pašo šele nekje koncem maja ( akacija ). Hiter razvoj mi torej pomeni le težavo, ker se poveča rojilni nagon in ko bi moral imeti močno družino imam lahko tako le še ostanek od roja. Taka družina mi potem le še na kostanju in lipi kaj da, če je seveda z njo vse v redu. In še matic pri vzrejevalcih takrat ni mogoče dobiti, da bi njen razvoj pospešil.

Vendar je tukaj še en moment, ki tudi ni zanemarljiv. Sam sem v svojem čebelarskem začetku tudi praznil medišča. Potem sem pri nekaterih praznil in pri drugih zopet ne. Ko sem spomladi polnil medišča, sem zaznal zanimiv pojav, da so se čebele, ki so imele ves čas odprto mediče neprimerno hitreje razvijale kot tiste, ki sem jim spomladi napolnil medišče s satjem. S posegom polnjenja medišča sem tem družinam naenkrat zelo povečal prostor in ker so naše pomladi velikokrat zelo muhaste glede vremena in zunanjih temperatur, so čebele doživele svojevrsten šok, ki je njihov razvoj zelo zavrl in trajalo je kar nekaj časa, da so se v novih prostorskih razmerah stabilizirale. Staro zlato pravilo v čebelarstvu je, da daj ves čas čebelam kar največ miru in posegaj v družino le takrat, ko to pač nujno moraš. Vse drugo bodo čebele naredile same. Ne učimo čebel kako naj živijo, ker to one vedo veliko boljše od nas.

4. Tisti, ki izpraznijo medišče pred zimskim krmljenjem, pa potem spomladi pri prelaganju prenesejo stranske polne sate v medišče in iztočijo. To sicer lahko mirno zanikamo in se delamo, da tega ne počnemo, vendar kdo bi temu verjel. Naš problem je, da smo mlade čebelarje in začetnike v čebelarstvu priučili "kilogramski" doktrini čebelarjenja. Posledice tega seveda že čutimo, več pa še jih bomo. Tukaj pa Imker prav. Tehnologijo čebelarjenja bomo, odvisno od naših pašnih razmer ter od sistema panjev v katerih čebelarimo, morali začeti spreminjati. Od sistema kvantitete bomo morali preiti na sistem kvalitete.
5. Folija nad plodišče - tega niti komentirati nima smisla. Za AŽ panj vsekakor ne. Neumnost brez primere in to iz več razlogov. Naj potem skoraj vso zimo na čebele kaplja voda ??????
6. Dokrmljenje oktobra - tega do sedaj nisem še nikoli počel in ne morem komentirati učinka tega sistema krmljenja. Okrog 15. do 20. septembra s krmljenjem končam, začnem takoj v začetku avgusta in do sedaj nisem imel prav nobenih težav. Krmim s presledki in to od 18 do 20 večerov. Nekaj več dela in skrbi, vendar se mi tak sistem pokazal kot dober.Konec septembra je zame mejnik, ko dam čebelam mir in jih več ne vznemirjam po nepotrebnem. Seveda pa ima lahko nekdo drug drugo dobro izkušnjo, ki je verjetno prav tako pozitivna in nikomur ne bi želel vsiljevati svoje. Ni važno kako, važno je, da je rezultat dober in za čebele ugoden.
Lepo vas pozdravljam!

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Avg 13, 2007 7:01 am 
buca

Pridružen/-a: Sob Maj 2007 17:23
Kraj: Radovljica

Zanima me v primeru troetažnega panja :
- 1 etaža plodišče
- 2 etaža medišče
- 3 etaža medišče

ali odstranimo satje samo iz 3 etaže ?

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Sep 04, 2007 3:23 pm 
Fizikalec

quote:
Originally posted by buca
Zanima me v primeru troetažnega panja :
- 1 etaža plodišče
- 2 etaža medišče
- 3 etaža medišče

ali odstranimo satje samo iz 3 etaže ?

jaz sem mel en tak panj par let samo nikoli nisem nič odstranjeval sedaj pa že 2 leti sameva prazen, ker sem družino preselil za tak panj nimam dovolj časa delovno preveč intenziven panj..
Torej ne vem kaj svetovat pravega, če maš več takih panjev 50% vzami ven ostalo pusti pa boš videl kaj se bo godilo...
Prispevek Tor Sep 04, 2007 3:26 pm 
pavel

Pridružen/-a: Tor Maj 2005 10:35

V spodnjih dveh etažah prezimim družino, med drugo in tretjo etažo pregradim in dam v tretjo rezervno družino iz prašilčka. Če rezervne družine nimam tretjo etažo izpraznim in pokrijem z gumasto peno.

lp pavel

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Sep 04, 2007 9:20 pm 
roko

Pridružen/-a: Čet Jun 2004 7:26
Kraj: Postojna

Prijatelj čebelari že vrsto let v trietažnih panjih in nikoli ne prazni zgornje etaže. Pravi, da morajo čebele v takem panju pred zazimitvijo zasedati dve etaže oz. 20 satov. To doseže tako, da po zadnjem točenju prestavlja zalego iz plodišča v zgornjo etažo. Tako v kratkem času panj zelo ojača. Po potrebi si v zgornjih etažah uredi potrebno število rezervnih družin, kar stori ravno tako, da iz plodišča prestavlja zalego v zgornjo etažo, doda matico in rezervna družina je nared. Ker je rezervna družina v najvišjem delu panja, kjer je najtopleje, prezimi brez težav. Seveda mora biti med drugo in tretjo etažo pregrada. Tako ima spomladi rezervne matice ali pa celo družino v primeru potrebe. V kolikor potrebe ni, družine spomladi enostavno združi. Sam sem opazoval to njegovo početje s pridržki, toda ugotavljam, da se mu je do sedaj dobro obneslo. Kakor mi je povedal, je spomladansko nastavljanje satov v zgornjo etažo za družino prevelik šok in razvoj spomladi bistveno zavre.

Roko

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Sep 05, 2007 8:59 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
zver

Pridružen/-a: Pon Nov 2005 14:42
Kraj: MS, Ižakovci 69

čebelam ni problem prezimiti v celem panju, satje kar pustite v medišču.
poskrbite da bo dovolj zalog za zimo
poskrbite da bo panj dovolj zračen --> odprta žrela
Tudi zadaj ne sme biti hernetično zaprto, ker se pojavi kondenz in potem plesen...

pa bo vse ok

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Sep 06, 2007 9:15 am 
  Pokaži sporočila:      
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.

Forum Jump:

Stran 1 od 1

Last Thread | Next Thread  >

Forum Rules:
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu