POZDRAVLJENI!

Prosimo, če poskusite uporabljati nov forum na lokaciji www.slovenski-cebelarji.com/forum30/

Tisti, ki imate uporabniška imena z "čžš" bodo mogoč imeli težave in bomo uredili sproti.
Oglejte si http://www.slovenski-cebelarji.com/forum30/viewtopic.php?f=55&t=5181

Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Arhiv 2007

krmljenje čebel izven panja

Avtor    Thread Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.
igorv

Pridružen/-a: Tor Avg 2004 12:07
krmljenje čebel izven panja

Krmljenje čebel izven panja

Glede na to, da sem začetnik in rad prebiram razne zapiske in navodila, ki jih je mogoče dobiti, nisem pa tip človeka ki bi se takoj navdušil za neko stvar, me zanima kaj menite o krmljenju družin izven panja. Enega od takšnih načinov krmljenja je opisal tudi Brane Kozinc na svoji spletni strani. Sicer se mi zdi, da je nekaj malega že bilo o tem napisanega, vendar pa me resnično zanimajo vaši pogledi in izkušnbje v zvezi z tem načinom krmljenja.

LP[/b]

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Jul 12, 2007 12:35 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dobje
Site Admin

Pridružen/-a: Sre Feb 2006 21:20

To krmljenje je sila zanimiva stvar, vendar meni neuresničljiva:
-blizu mene so trije čebelnjaki oddaljeni od 2-3 km in ne bi krmil še sosedovih čebel!
-ne vem kako bi šibke družine dokrmil, saj ne vzamejo močne družine samo toliko hrane, kot jo rabijo!
-skeptičen sem glede ropanja?

-so pa tudi plusi
Jaz ostajam pri starem! Very Happy
Vili

Dokler imamo spomine, obstaja preteklost,
dokler imamo upanje, nas čaka prihodnost,
dokler imamo prijatelje je lepa sedanjost

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Jul 12, 2007 12:55 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov
pavel

Pridružen/-a: Tor Maj 2005 10:35

-ne vem kako bi šibke družine dokrmil, saj ne vzamejo močne družine samo toliko hrane, kot jo rabijo!
-sk

Kozinc pravi, da šibke družine tudi manj porabijo, poleg tega je pa to tudi naravna selekcija . Na družino da 15kg sladkorja-in koliko katera dobi toliko ima za zimo.

lp pavel

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Jul 12, 2007 2:59 pm 
Fizikalec

Pridružen/-a: Tor Feb 2004 21:35

quote:
Originally posted by PAVEL
-sk

Kozinc pravi, da šibke družine tudi manj porabijo, poleg tega je pa to tudi naravna selekcija . Na družino da 15kg sladkorja-in koliko katera dobi toliko ima za zimo.

lp pavel

Jasno povsem ok zadeva če maš 200 drižin če maš 20 pa je zelo kilava... Rolling Eyes
Prispevek Čet Jul 12, 2007 3:01 pm 
igorv

Čebelnjaki, ki so oddaljeni 2-3 km od "pasišča" ne morejo nevem koliko odnesti v primerjavi z tvojimi čebelami, ki so oddaljene okoli 100 m.
Kar se tiče ropanja se po Kozinčevih besedah to ne dogaja v kolikor pripraviš 15 % raztopino, ki je podobna medičini v naravi.
Kar pa se tiče šipkih družin je res da si vzamejo manj, lahko se tudi zgodi da katera ne bo vzela dovolj, vendar pa jo lahko nato tudi dokrmiš konec avgusta ali v začetku septembru. Seveda ni enako če imaš 200 ali pa 20 družin, ne morem pa pridet na jasno v katerem primeru je slabše, ker še nimam dovolj izkušenj.
Tak način krmljenja se mi zdi primeren zaradi tega, ker je vnos v panj najbolj podoben naravnemu, sem pa malce v dvomih, če ne bi s tem privabil v bližino en kup os in sršenov pa še kaj drugega. Če ima kdo iskušnje s tem naj napiše svoje mnenje!

LP

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Jul 16, 2007 2:38 pm 
divji čebelar

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 7:40

lp pavel
Pri čebelah je naravna selekcija čebelar in njegova volja do dela ter odnos do čebel. Prav zanimivo je kako se ukvarjate s tem kako bi čim manj delali in čim več od čebel imeli.Kolegi ne bo šlo. Koliko truda boste vložili toliko izplena bo. Slaba družina v čebelnjaku ne more biti v ponos čebelarju. Pri tem pa je treba ločiti med malimi - ljubiteljskimi čebelarji in večjimi. Tehnologija čebelarjenja med obojimi se zelo razlikuje in vsak mali čebelar, ki se je ravnal po nasvetih velikih, je slabo končal.Krmljenje je eno od pomembnejših opravil in pravilo " koliko katera družina dobi, toliko pač ima in to je naravna selekcija" je za male čebelarje nesprejemljivo. Mogoče to lahko velja za velike, mali ljubiteljski čebelarji bi se morali sramovati takšne doktrine čebelarjenja. Kolegi, v panjih imamo živalce za katere smo dolžni primerno skrbeti in ne venomer razmišljati kako bi delali, da bi čim manj delali.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Jul 16, 2007 9:02 pm 
imker

Pridružen/-a: Ned Dec 2004 17:12
Kraj: Ljubljana

....eden dolenjskih cebelarjev se je pred leti zgrazal, kako da pustijo tako pisanje v SC-krmljenje na prostem! Prislo je do velikega ropanja.
Jaz sem pred leti videl, kako so nalivali na stojiscih iz cistern v plasticne rezervoarje, ki so imeli ob strani odprtine za vhod cebel, V rezervarjih je bila slama, in pod njo veliko mrtvih cebel.Stojisca so imeli oddaljena 4km.
mislim, da je ta nacin v Sloveniji le redko sprejemljiv.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Jul 17, 2007 10:46 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
igorv

Ne vem sploh, kje je bilo v tej temi omenjeno "manj dela". Strinjam se s tabo Divji, da je krmljenje eno od najpomembnejših opravil, vendar pa me je tak način krmljenja zanimal predvsem zato, ker je najbolj podoben naravnemu vnosu hrane. Že uvodoma sem napisal, da sem začetnik in da s takim načinom še nisem imel opravka, zato me je zanimalo zgolj mnenje ostalih, ki imate veliko več izkušenj kot jih imam sam.
Drugače pa imam v svojih nakladnih panjih, v katere sem letos naselil roje vseskozi nastavljene vedrca, kot mi je svetoval Danilo, tako, da pomanjkanja sigurno ne trpijo.

LP

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Jul 17, 2007 2:25 pm 
Fizikalec

Pridružen/-a: Tor Feb 2004 21:35

quote:
Originally posted by igor-čebelar
Ne vem sploh, kje je bilo v tej temi omenjeno "manj dela". Strinjam se s tabo Divji, da je krmljenje eno od najpomembnejših opravil, vendar pa me je tak način krmljenja zanimal predvsem zato, ker je najbolj podoben naravnemu vnosu hrane. Že uvodoma sem napisal, da sem začetnik in da s takim načinom še nisem imel opravka, zato me je zanimalo zgolj mnenje ostalih, ki imate veliko več izkušenj kot jih imam sam.
Drugače pa imam v svojih nakladnih panjih, v katere sem letos naselil roje vseskozi nastavljene vedrca, kot mi je svetoval Danilo, tako, da pomanjkanja sigurno ne trpijo.

LP

Ja pa svetujem ti še nekaj rabiš še velikooo izkušenj in ne prehitevaj zadev lepo počasi. Tam kjer Kozinc čebelari so povsem drugi pogoji in rastopina mora biti res max 15% tega se malokdo zaveda zato pride do ropanja.
Vedrca so enako dobra važno je, da ima družina dovolj zaloge brez nje NE funkcionira.. krmljenje na prostem menda prakticira tud g. Dremelj mislim, da ima napajalnik na balkonu al neki takega, da ne bo spet kaj narobe bo bolje, da ne komentiram naprej...
Prispevek Tor Jul 17, 2007 3:29 pm 
igorv

Glede na to, da sem na to temo dobil veliko različnih mnenj, sem se pred tremi tedni odločil in poskusil z takim načinom krmljenja. Rezultati po treh tednih krmljenja z 12% raztopino so zaenkrat zelo dobri. V panjih je polno zalege, z ropanjem zaenkrat nisem imel problemov, če čebele opazuješ pred panji se obnašajo kot v času najbolše paše npr. na akaciji,...
Edini problem, ki se je začel pojavljat v zadnjem času so SRŠENI, ki jih je čedalje več v okolici "krmišča". Nastavil sem jim sicer vabe iz plastenk v katere sem dal sladkor, pivo in nekaj kisa in jih tudi okoli 30 polovil, vendar pa še vedno letajo okoli čebelic, ki "nabirajo" sirup. Če se bo tako stanje nadaljevalo, bom z tem načinom krmljenja najverjetneje moral prekiniti.

LP

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Avg 18, 2007 2:32 pm 
  Pokaži sporočila:      
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.

Forum Jump:

Stran 1 od 1

Last Thread | Next Thread  >

Forum Rules:
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu