POZDRAVLJENI!

Prosimo, če poskusite uporabljati nov forum na lokaciji www.slovenski-cebelarji.com/forum30/

Tisti, ki imate uporabniška imena z "čžš" bodo mogoč imeli težave in bomo uredili sproti.
Oglejte si http://www.slovenski-cebelarji.com/forum30/viewtopic.php?f=55&t=5181

Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Arhiv 2007

VAROZA

Avtor    Thread Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.
zver

Pridružen/-a: Pon Nov 2005 14:42
Kraj: MS, Ižakovci 69
VAROZA

kako ste letos ukrepali zoper to nadlogo in kaj še mislite narediti do spomladi.

aja, js sem plinil s trakci z Madžarske, trenutno mi ne gre iz glave njihovo ime (misli da so trakci na bazi Timola)

in mogoče bom moral še kaj postoriti, samo ne vem še kaj.

in kako bost komentirali to lepo vreme brez nektarja in mane v naravi. Moje čebele kar brenčijo in praznijo zaloge v panjih. Škoda da nima vage da bi spremlajl porabo...

LP Zver

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Nov 22, 2006 8:57 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
FRANK IZ KANADE

Pridružen/-a: Pet Apr 2004 23:18
Kraj: Sudbury, Ontario, Canada

Kaksna molitev ali dve nebi skodili. Confused

Tud pri nas je malo na toplo stran, toda cebele pa ven ne pokukajo. Seveda je pa za nas to nevarno ker u toplejsih dnevih cebele porabijo vec hrane in imajo pred sabo sedem mesecev trde zime.
Seveda u vasem primeru/vremenu bi pa jaz rekel da imajo vase cebelce verjetno en sat zalege. (pol na eni, pol na drugi,) mogoce nekatere tudi vec?! Porabijo pa en sat hrane za en sat zalege in to je pa lahko problematicno za te druzine ki so lahko malo lahke na vagi?!

Treba bo, rano spomladi, malo u to pogledati in jim pomagati - tem ki bodo tako dolgo vzdrzale...

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Nov 22, 2006 5:05 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Kočevski med-ved

Pridružen/-a: Pet Apr 2004 21:18
Kraj: KOCEVJE - KOSTEL

Poraba hrane je bila v mojem AŽ panju 70 dag od 28 oktobra do danes. Ni bojazni za lakoto spomladi.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Nov 22, 2006 6:00 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
FRANK IZ KANADE

Pridružen/-a: Pet Apr 2004 23:18
Kraj: Sudbury, Ontario, Canada

Branko,
ali ni Kocevska najhladnejsa u Sloveniji? Torey zato si ne belis glave s porabo hrane in seveda slisim da so ti letos ogromno prinesle. Meni je jasno, da presneto dobro obvladas kar se tice cebel.
Niso pa vsi tako...

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Nov 22, 2006 8:09 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Kočevski med-ved

quote:
Originally posted by FRANK IZ KANADE
Branko,
ali ni Kocevska najhladnejsa u Sloveniji? Torey zato si ne belis glave s porabo hrane in seveda slisim da so ti letos ogromno prinesle. Meni je jasno, da presneto dobro obvladas kar se tice cebel.
Niso pa vsi tako...

Recimo da je najhladnejša kar se tiče celinskega podnebja. Ja pa so kljub temu do včeraj kar pogosto izletavale. Tu in tam se je katera še vrnila s cvetnim prahom, iz regrada. Po travnikih ga je še kar nekaj. Letina je bila res taka kot sem si jo vedno želel.
Frank, vsak si kruh peče v svoji peči zato, ker jo pozna.
Prispevek Sre Nov 22, 2006 8:47 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marijan

Pridružen/-a: Sre Mar 2005 11:44
Zdravljenje z oksalno kislino

Kolega Zver, povem ti lahko mojo izkušnjo letošnjega zdravljenja. Po velikih mukah (v slovenskih trgovinah ga je nemogoče najti) mi je uspelo v trgovini Logar v Šenčurju kupiti Varox sublimator, proizvajalca Bio-Vet iz Švice. Priključi se na 12 V akumulator, kar mi je v veliko zadovoljstvo, kajti v čebeljnjaku nimam elektrike. Po navodilih proizvajalca sem z oksalno kislino zdravil vse družine. V soboto je bila temperatura zunaj plus 12 st. C. Tudi po končani sublimaciji čebele niso pretirano izletavale in je bilo lahko delati.

Lp Marijan

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Nov 23, 2006 8:08 am 
scopoli

Pridružen/-a: Ned Maj 2004 15:04

Marijan,

varrox je (sodeč) po švic literaturi učinkovit, poleg tega je patentiran in uradno v prodaji. Me prav zanima, kolikšen bo osip varoje čz teden... dva.

uspešno!

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Nov 23, 2006 9:22 am 
zver

Pridružen/-a: Pon Nov 2005 14:42
Kraj: MS, Ižakovci 69

nekak mi je ta varoza pobegnila drugam

dosti opisanega na to poglavje, ampak tako pač je.

Ta golazen je prisotna zato spet nova debata njej v "čast".

Ta vikend sem plinil panje, torej zatiral varozo, čeprav sem pričakoval, da je ne bo dosti sem bil zgrožen nad številčnostjo te golazni. Ker je je padlo kar dosti, sedaj upam, da so čebele čiste. Čeprav bom naslednji vikend stvar ponovil, ampak le v eni družini za test.

kako je kaj pri vas?

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Dec 05, 2006 2:48 pm 
scopoli

Pridružen/-a: Ned Maj 2004 15:04

osip varoje je bil največji 10 - 14 dni po plinjenju OK (13.11.), v nekaterih panjih tudi preko 60.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Dec 05, 2006 3:52 pm 
Kočevski med-ved

To je nekje normalno.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Dec 05, 2006 4:18 pm 
dobje
Site Admin

Pridružen/-a: Sre Feb 2006 21:20

Pozdravljeni!
Pri meni je bil osip v nekaterih družinah do 80, v nekaterih pa bistveno manj.Kolega nekaj km stran, pa pravi da tudi 10x več kot pri meni.
Lep pozdrav
Vili

Dokler imamo spomine, obstaja preteklost,
dokler imamo upanje, nas čaka prihodnost,
dokler imamo prijatelje je lepa sedanjost

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Dec 05, 2006 5:50 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov
Kočevski med-ved

OXK bo rešila marsikatero čebeljo družino, to je sedaj jasno kot beli dan.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Dec 05, 2006 5:58 pm 
bloop

Pridružen/-a: Ned Avg 2006 15:40

Vceraj zvecer sem dal v panje mravljicno kislino.
Letosnji roj ki je bil konec aprila-zacetek maja zdravljen z mlecno kislino in je imel takrat po zdravljenju okoli 50 mrtvih varoj (teza roja okoli 4kg), je imel danes zvecer na testnem vlozku ki je pokrival priblizno 3/4 panja okoli 170-180 varoj. V tem panju so bile cebele tudi edine dovolj mocne da so letos prinesle nekako okoli 10 kg medu. Nekako mi to stevilo varoj skace po glavi, saj je drug roj ki je imel ob sipanju v panj okoli 2-3 kg takrat prav tako zdravljen z mlecno kislino in osip 30-40 varoj sedaj na testnem vlozku le okoli 70-80 varoj.

Vase mnenje ? Ali slucajno to pomeni da je ta mocni roj nasel kje kaksen panj za rop in je privlekel s sabo tudi varoje?
Ali bi morda bilo smiselno ta drugemu roju ob naslednjem doziranju povecati dozo na enako kot je bila pri mocnejsi druzini ?
Sibkejsa je dobila 25 ml mocnejsa pa 30 ml MK(kirarjev panj).

V nakladnem panju pa v katerem pricakujem, da je napad varoje dokaj mocan, vsaj glede na stevilo varoj na gradilnem satu za trotovino, pa je padlo okoli 40-50 varoj. To me sedaj muci, saj sumim, da ocitno doza 30 ml, ni bila dovolj mocna?

Ali je to normalno da MK 85% ki bi naj pobila tudi varojo v zaprti celici omogoca, da varoja, ki je padla iz cebel ali satovja na testni vlozek se zmeraj zivi? Namrec ob pregledu testih vlozkov sem nase vsaj 4 varoje ki so se uspesno premikale po testnem vlozku. Iz tega razloga sem ves drobir in varoje iz vlozkov vsipal v krop Smile, da si ne bi katera namislila da se vrne na moje cebelice. Smile

Hvala za vasa mnenja Smile.

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Jul 15, 2007 10:47 pm 
dušans

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 9:30
Kraj: homec

MK pobije po teoriji 85 % varoj. Število varoj se vsak mesec podvoji.
Sklepaj sam.

Vročina je huda, bodi previden z MK!!!!

LP

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Jul 16, 2007 12:07 am 
bloop

Hvala za opozorilo, vendar ce nebi pazil bi sedaj ze tako bilo prepozno Smile.

V soboto je se slo, bolj me skrbi tale ponovitev cez 5-7 dni bomo videli kako bo vreme. Predvidevam da bo vrocina huda in da bo res nesmiselno to pocetje ce jih imam se kaj namen obdrzat.

Muci me res tisti del zakaj so tele varojice se zmeraj lezle po testnem vlozku in pa ta mocnejsi nakladni panj kjer je padlo sedaj zelo malo varoje na vlozek, glede na to kar sem pricakoval da bi naj bilo, sklepam da slika vsekakor ni realna pri tem panju.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Jul 16, 2007 11:51 am 
Mici

Pridružen/-a: Pon Maj 2006 22:08
Kraj: Zagrac

hmmm, sicer se ne spoznam kej dost ampak učinek kislin je kolker vem raztegnen. se pravi ni tako kot pri amitrazu, ko vse kar pade pade v kakšnih 24 urah, ampak se učinki kažejo tudi do 1 mesec menda. zgleda da je pa pač tako, da jih veliko ne umre takoj ampak jih najprej precej omami-toliko da se ne morejo več držat, zato padejo dol. ne bi pa se upal reči če te ki padejo dol prejmejo smrtno dozo, verjetno pa. je pa tudi tako, da so tiste ki so na tleh bol ogrožene od čebel-da jih poberejo in pa zunaj na tla vržejo.

heh, to da si jih pa v krop stresal je pa kar pretirana, katerakoli varoa pade zunaj kište na tla, je verjetno po njej.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Jul 16, 2007 12:20 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
bloop

Hehe, no to glede delovanja bom se videl kako bo po drugi dozi, vremenska napoved ni ravno ugodna (vrocina), tako da bom se o tem malo razmislil.

Glede kropa pa, bolje kuhana varoja kot pa da se kaksna vrne na moje cebelice Smile.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Jul 16, 2007 2:20 pm 
bloop

Druga doza je pokazala zanimivo sliko. Po nekaj dneh po prvi sem v dva panja vrnil se testne vlozke ker me je zanimalo kaj bo se odpadlo. V tistem ko je ze v 24 urah po doziranju padlo okoli 180 varoj jih je v priblizno 10 dneh padlo se priblizno 200. In sedaj po drugi dozi ki je sicer bila nekoliko bolj pozna kot sem sam zelel(vreme) je padlo se nekih 55-60 varoj (zopet v 24 urah).
V tistem ko je prejsnjic padlo okoli 70-80 jih je v 10 dneh padlo 55 in se po tej dozi novih 50 (na vlozek se razume, nekaj jih je najbrz se mimo).

Presenetil me je pa mocan nakladni panj kjer prejsnjic ni padlo dosti varoje pa sem jo pricakoval. Takrat nekih 40-50, tokrat pa v 24 urah 120.

Varojice so in so.... upam pa da sem cebelice bolj ali manj ocistil da bodo zimske cim lepse.

Morda kaksen predlog ? mnenje ? Smile
Hvala

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Jul 30, 2007 9:36 pm 
  Pokaži sporočila:      
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.

Forum Jump:

Stran 1 od 1

Last Thread | Next Thread  >

Forum Rules:
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu