POZDRAVLJENI!

Prosimo, če poskusite uporabljati nov forum na lokaciji www.slovenski-cebelarji.com/forum30/

Tisti, ki imate uporabniška imena z "čžš" bodo mogoč imeli težave in bomo uredili sproti.
Oglejte si http://www.slovenski-cebelarji.com/forum30/viewtopic.php?f=55&t=5181

Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Arhiv 2007

Kdaj zapažiti?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
  Avtor    Thread Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.
zver

Pridružen/-a: Pon Nov 2005 14:42
Kraj: MS, Ižakovci 69

smo se pa razpisali,

verjetno je to odraz končanja večine del pri čebelah in začetek snovanja novih idej....

Kar se penaste gobe, gume tiče je verjetno tako da obstajajo različne kvalitete tega materiala. Izbereš pa tisto kar je pri roki oz. se da najceneje kupit, dobit....

Sam imam dve vrsti teh "gob, gumastih penˇ ena vrsta je iz MB, tam ko delajo vilede, taka modra debela 2,4 cm in zgleda bolj kot plastična (ta je bila prejšnjo zimo popolnoma vlažna in spodaj plesniva.
Druga je neka silikonska debela 5 cm in se obnaša nekoliko drugače. Tudi ta je bila spodaj vlažna, ni pa plesnila.

Res pa je da sem imel vratca na panjih.

Letos bom kot sem omenil pažil s senom. Bom pa za poskus dvema panjema dal noter gobo pri odprtih vratcih.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Nov 22, 2006 8:52 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Kočevski med-ved

Pridružen/-a: Pet Apr 2004 21:18
Kraj: KOCEVJE - KOSTEL

Zver, vratca snemi in vse bo tako kot mora biti.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Nov 22, 2006 9:24 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
anton_zor

Pridružen/-a: Sob Maj 2004 17:47
Kraj: Lesce

Seno je moj oče opustil že dalnega leta 60. Probati pa ni greh. Kajti iz lastnih izkušen se največ naučiš.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Nov 22, 2006 10:34 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
FRANK IZ KANADE

Pridružen/-a: Pet Apr 2004 23:18
Kraj: Sudbury, Ontario, Canada

Zver,

ta prva guma je pa po vsej verjetnosti pretanka?! Jaz osebno nimam nic za ali pa proti gumi. Jaz te zadeve ne in nebi sam uporabljal in zato tudi nebi smel o tem debatirati.
Se pa malo razumem na izolacijo u gradbenistvu, (sem bil taprvi ki je naredil R2000 hiso) in bi ti svetoval da s to ta tanko naredis en poskus: Nalozi jo dvakrat - celo trikrat - kajti, da bi insulacija bila vsaj malo efektivna pa mora bit vsaj 2 inca, dve cole debela. Vse drugo u manjsi debelini pa ima tako malenkostne pridobitve da se na splosno ne izplaca kupovat - niti ne na cesti pobirat ce jo nekdo stran vrze! Razume se da debelejsa je insulacija - tem boljsa je "R value!" Seveda pa je pri cebelah bolj pomembna izmenjava zraka/ventilacija - to je pa seveda ena zadeva zase...

Je pa factualno da se toplota/plini cebeljega bivanja u panju pri dotiku s mrzlim zrakom spremeni u vlago/vodo!
Ta katera ti plesni - ti pove da je bila tam vlaga stalna.
Ta ki pa ne plesni ti pa pove da se tam vlaga pojavlja intermitno - to je da ti zadeva deluje u bolj blagem vremenu, ko pa temperatura prekoraci to pivotno tocko se ti pa pricne pojavljati condenz/voda...
To je pa seveda ocitno u vasih AZ panjih ki nimajo zgornjega zrela.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Nov 22, 2006 4:52 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Mici

Pridružen/-a: Pon Maj 2006 22:08
Kraj: Zagrac

quote:
Originally posted by anton_zor
Seno je moj oče opustil že dalnega leta 60. Probati pa ni greh. Kajti iz lastnih izkušen se največ naučiš.

takšne izjave pa nisem pričakoval od vas. tudi bombažne, volnene in lanene tkanine so se na veliko opuščale kakšnih 10 let nazaj. kaj pa je sedaj prva stvar ki jo pogledamo v trgovini z oblekami??
Osebno sem se, dokler me ni Frank napeljal na volno, še nekako najbolj nagibal kar k mrvi.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Nov 22, 2006 5:08 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
anton_zor

Mici

Da ne bom govoril samo na pol. Od takrat dalje je nabavil slamarice in nikoli več ni imel plasnobe v panju.
Kaj pa je narobe če nekdo stvar proba.Tudi sam sem že vse mogoče preizkusil. Pa mi ni žal.
Sedaj zapažim le z penasto gumu , pa zakaj , ker se je to pokazalo do sedaj najbolje.Če se bo pa kašna stvar pokazala za še bolšo , bom pa prešel na to stvar.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Nov 22, 2006 9:21 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Kočevski med-ved

Mici, poslušaj, zapaži s 4 cm penasto gobo in pusti vrata odprta. Garantirano je dovolj kvalitetnega prezračevanja. Ne boš imel ne vlage ne plesni na peni.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Nov 22, 2006 9:37 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Mici

Oprostite G. Zor, nekako sem v vaši objavi začutil posmeh, češ, da je zadeva že preživeta, že 40 let. se oproščam. Hvala med-ved, toda sem že kupil volno in bom uporabil kar volno.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Nov 22, 2006 11:06 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
marijan

Pridružen/-a: Sre Mar 2005 11:44
penasta guma

kolegi ćebelarji

Sam sem po zaključenem zimskem krmljenju, letos prvič zapažil s penasto gumo. Do sedaj sem gnezda čebel na zimo (plodišče) ovijal s papirjem. Uporabljal sem papirnate žaklje od sladkorja. Na pomlad so bili vsi panovi mokri od kondenza. Celo tako namočeni da je voda pritekla iz žrel panov. Letos pa sem se odpeljal v industrijsko prodajalno Plama-Pur v Podgrad in prijazni prodajalci so mi lepo odrezali penasto gumo debeline 6 cm za centimeter in pol večjo od celotne odprtine AŽ panja. Snel sem vrata vseh panov in jih pospravil v omaro. Satnice v medišču sem pustil v panovih. Do sedaj sem in čebele verjetno tudi zelo zadovoljen.

Lp Marijan

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Nov 23, 2006 7:46 am 
anton_zor

Pozdrav umikam se z foruma.

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Nov 23, 2006 9:57 am 
Kočevski med-ved

Re: penasta guma

quote:
Originally posted by marijan
kolegi ćebelarji

Sam sem po zaključenem zimskem krmljenju, letos prvič zapažil s penasto gumo. Do sedaj sem gnezda čebel na zimo (plodišče) ovijal s papirjem. Uporabljal sem papirnate žaklje od sladkorja. Na pomlad so bili vsi panovi mokri od kondenza. Celo tako namočeni da je voda pritekla iz žrel panov. Letos pa sem se odpeljal v industrijsko prodajalno Plama-Pur v Podgrad in prijazni prodajalci so mi lepo odrezali penasto gumo debeline 6 cm za centimeter in pol večjo od celotne odprtine AŽ panja. Snel sem vrata vseh panov in jih pospravil v omaro. Satnice v medišču sem pustil v panovih. Do sedaj sem in čebele verjetno tudi zelo zadovoljen.

Lp Marijan

Marjan, pravilno.
Prispevek Pet Nov 24, 2006 8:41 am 
imker

Pridružen/-a: Ned Dec 2004 17:12
Kraj: Ljubljana
Iz dežja pod kap...

quote:
Originally posted by anton_zor
Pozdrav umikam se z foruma.

........................................................................................................
---zakaj in kam bi se vam treba g. Z. umakniti. Pred štirimi leti, ko sem se prvič priključil na internet, je bil na forumu "cebelarji"tak spopad, da se mi je "želodec obračal" . Potem se je na našo veliko škodo g. G. umaknil...Forum čebelarji je skoraj mrtev
Koliko sem jih že jaz slišal in to od takih ,ki jih je komaj kaksna čebela pičila- kritizirajo in ignorirajo, a sami nič ne povedo!

Glede paženja pa še to: danes sem bil pri čebelah. Družina v lesenem n. panju je porabila v zadnjih 4 tednih 1,8 kg, družina v pločevinasi nakladi, z visoko podnico in mrezo v podnici pa 0,8kg.
Vsm lep pozdrav-zima bo še dolga. I.J.
 Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Nov 24, 2006 10:53 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Yahoo Messenger - naslov
scopoli

Pridružen/-a: Ned Maj 2004 15:04
Re: Iz dežja pod kap...

quote:
Originally posted by imker

Glede paženja pa še to: danes sem bil pri čebelah. Družina v lesenem n. panju je porabila v zadnjih 4 tednih 1,8 kg, družina v pločevinasi nakladi, z visoko podnico in mrezo v podnici pa 0,8kg.
Vsm lep pozdrav-zima bo še dolga. I.J.

me firbec matra, kako ta naklada zgleda.
 Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Nov 25, 2006 7:20 pm 
Mici

hmm, ampak res. ta mreža v podnici, je to prevod za SBB-screened bottom board. torej sploh nimajo spodnje plošče?
bi bili tako prijazni in naredili kakšno sliko ter jo objavili?

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Nov 25, 2006 7:27 pm 
imker

slike ...

...kako naj dam sliko k sporočilu? Rad bi vam večkrat kaj posredoval, a mi ne uspe. Ne poznam te tehnike! L.p. I.J.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Nov 25, 2006 9:39 pm 
francib

Pridružen/-a: Tor Feb 2006 23:41
Kraj: ?kofja Loka

Eno vprašanje:
Pri pregledu panjev sem opazil, da so se mi čebele zgrnile tudi v gručo v dveh ulicah v medišču. So pa tudi v plodišču, tam jih je več. Kaj naj storim? Naj jih "omedem" v plodišče in zaprem matično rešetko?

Franci

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Nov 25, 2006 9:47 pm 
Mici

http://www.imageshack.us/
to je eden izmed zastonjskih gostiteljev za sličice, kliknete browse , izberete sličico, potrdite izbor, in malo nižje kliknete host it , čez nekaj trenutkov se vam okno osveži, označite VES tekst ki je v okencu poleg napisa Thumbnail for forums (1) ter ga prilepite v objavo na tem forumu

če pa vam to ne uspe, mi pa lahko pošljete na mail in bom to opravil namesto vas.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Nov 25, 2006 9:57 pm 
imker

Re: slike ...

quote:
...kako naj dam sliko k sporočilu? Rad bi vam večkrat kaj posredo[URL=http://img206.imageshack.us/my.php?image=cnv0105ln2.jpg] [/URL]val, a mi ne uspe. Ne poznam te tehnike! L.p. I.J.

Ćebele četrto leto prezimujejo v pločevinasti nakladi
 Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Nov 26, 2006 1:37 am 
Misko

Pridružen/-a: Sob Jul 2006 11:59
Kraj: Murska Sobota

Popravljen link
http://img206.imageshack.us/my.php?image=cnv0105ln2.jpg

Boštjan

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Nov 26, 2006 9:44 am 
scopoli

Pridružen/-a: Ned Maj 2004 15:04

quote:

Ćebele četrto leto prezimujejo v pločevinasti nakladi

hvala. zanimivo. predvidevam da prezimujejo na 9-ih satih?
 Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Nov 26, 2006 11:05 am 
imker

quote:
Originally posted by Misko
Popravljen link
http://img206.imageshack.us/my.php?image=cnv0105ln2.jpg

.....................................................................................................
komentar:
-fotografija je bila narejena spomladi-18.3.05-to je v času, ko doseže čebelja družina praviloma enako moč, kot jo je imela zazimljena v oktobru.
-naklada je iz pocinkane pločevine, modro pobarvana, to je barva , ki onačuje kovine.
-pločevina je pritrjena na lesen okvir-zgoraj in spodaj
-satje je staro,prvic sem ga letos zamenjal
-vidni so tri načini obešanja satnikov
-naklada je postavljena na U visoko podnico z mrežo na dnu
-na vrhu je folija ,na njej mehka izolirna plošča in pokrov
-okoli 1.4. prestavim družino v leseno naklado.
-nobenega paženja.
..................................
Moje štiriletno opazovanje je prineslo veliko zanimivih spoznanj, ki jih bom enkrat nekje objavil. L.p. I.J.
 Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Nov 26, 2006 11:10 am 
Misko

Pridružen/-a: Sob Jul 2006 11:59
Kraj: Murska Sobota

Mene pa zanima če je za paženje dober tudi stiropol?

Boštjan

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Nov 26, 2006 4:36 pm 
imker

[quote="Misko"]Mene pa zanima če je za paženje dober tudi stiropol?[/quote
---------------------
...na vrhu naklade damo lahko stiropor, če je pod njim folija, sicer ga čebele zgrizejo-tudi mravlje. Boljša je mehka izolirna plošča (Foča pl.), ki jo enkrat prebarvamo z akrilno-fasadno barvo.

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Nov 26, 2006 5:33 pm 
Kočevski med-ved

[quote="imker"]

quote:
Originally posted by Misko
Mene pa zanima če je za paženje dober tudi stiropol?[/quote
---------------------
...na vrhu naklade damo lahko stiropor, če je pod njim folija, sicer ga čebele zgrizejo-tudi mravlje. Boljša je mehka izolirna plošča (Foča pl.), ki jo enkrat prebarvamo z akrilno-fasadno barvo.

Ivan jaz sem dal na vrh naklade stirodur katerega čebele nemorejo zgristi. Lansko leto so vse družine lepo prezimile v NP, tudi brez PVC folije. V panjih ni bilo nobene vlage ali plesni tudi na krajnih satih ne.
Res pa je da sem imel odprte tudi zgornje luknje.
Prispevek Ned Nov 26, 2006 6:23 pm 
imker

paženje

Branko, prednost folije je:
-da se vidi v notranjost
-da jo le lahko le toliko dvignemo, kolikor satov mislimo dvigniti
-da čebele ne prilepijo stirodurja,stiroporja ,izolirne pplošče, pokrova...
-da se spomladi tu nabira rosa, ki jo čebele pobirajo
Slabost:
-da je panj bolj vlazen, moker, ker folija ne prepušča vlage
.....????kaj je bolše???....ne vem še!!!

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Nov 26, 2006 6:37 pm 
Kočevski med-ved

Re: paženje

quote:
Branko, prednost folije je:
-da se vidi v notranjost
-da jo le lahko le toliko dvignemo, kolikor satov mislimo dvigniti
-da čebele ne prilepijo stirodurja,stiroporja ,izolirne pplošče, pokrova...
-da se spomladi tu nabira rosa, ki jo čebele pobirajo
Slabost:
-da je panj bolj vlazen, moker, ker folija ne prepušča vlage
.....????kaj je bolše???....ne vem še!!!

To poznam, samo pozimi ne odpiramo panjev zato do marca folije ne nameščam pod pokrov panja. Spomladi jo pa nastavim. S tem se rešim vlage.
Prispevek Ned Nov 26, 2006 6:43 pm 
dobje
Site Admin

Pridružen/-a: Sre Feb 2006 21:20

Pozdravljeni!
Berem tele razprave o paženju. Marijan pravi, da je že zapažil s pena gumo 6 cm. Meni pa se zdi paženje še prezgodaj. Sam to opravim s prvim večjim mrazom in to v decembru. Pomladi pa ponavadi pred ledenimi možmi gume ne odstranjujem.
Kako pa ostali?
Lepo pozdravljeni
Vili

Dokler imamo spomine, obstaja preteklost,
dokler imamo upanje, nas čaka prihodnost,
dokler imamo prijatelje je lepa sedanjost

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Nov 26, 2006 7:09 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov
Kočevski med-ved

quote:
Originally posted by dobje
Pozdravljeni!
Berem tele razprave o paženju. Marijan pravi, da je že zapažil s pena gumo 6 cm. Meni pa se zdi paženje še prezgodaj. Sam to opravim s prvim večjim mrazom in to v decembru. Pomladi pa ponavadi pred ledenimi možmi gume ne odstranjujem.
Kako pa ostali?
Lepo pozdravljeni
Vili

Vili približno enako delava. Jaz AŽ panje pažim tik pred Božičem. Pena pa je do obilne paše.Ponavadi je to začetek maja.
Prispevek Ned Nov 26, 2006 7:44 pm 
pavel

Pridružen/-a: Tor Maj 2005 10:35

Pozdravljeni. Pripravljam se na paženje in jutri grem v Plamo po penasto gumo (za 10 panjev je imam premalo). Ta, ki jo imam doma je različne debeline od 4-6cm Katera debelina bi bila nalprimernejša?

lp Pavel

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 07, 2006 8:24 pm 
Kočevski med-ved

Kočevska je mrza pa je tudi 4 cm dovolj. Priporočam pa 5 cm

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 07, 2006 8:27 pm 
  Pokaži sporočila:      
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.

Forum Jump:

Stran 2 od 3

Last Thread | Next Thread  >

Forum Rules:
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu