POZDRAVLJENI!

Prosimo, če poskusite uporabljati nov forum na lokaciji www.slovenski-cebelarji.com/forum30/

Tisti, ki imate uporabniška imena z "čžš" bodo mogoč imeli težave in bomo uredili sproti.
Oglejte si http://www.slovenski-cebelarji.com/forum30/viewtopic.php?f=55&t=5181

Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Arhiv 2004

Brek in skorš

Avtor    Thread Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.
Tomaž

Pridružen/-a: Pet Okt 2004 21:14

Pri sajenju pozabljamo na brek, ter skorš.V bližini čebel imam v gozdu en brek.Kadar cveti je tako kot bi bil roj na drevesu.Jaz sem nasadil po gozdu akacije, kostanj ob potoku pa zlato rozgo, ter par sadik amorfe.

Tomaž

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Dec 22, 2004 11:19 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MM

Pridružen/-a: Pon Maj 2004 13:30
Kraj: Ljubljana

quote:
Originally posted by Tomaž
Pri sajenju pozabljamo na brek, ter skorš.V bližini čebel imam v gozdu en brek.Kadar cveti je tako kot bi bil roj na drevesu.Jaz sem nasadil po gozdu akacije, kostanj ob potoku pa zlato rozgo, ter par sadik amorfe.

Tomaž

Brek in skorš - ker ne poznam, bi te prosil za kaj več podatkov.

Lp
Prispevek Čet Dec 23, 2004 12:11 pm 
Fizikalec

Pridružen/-a: Tor Feb 2004 21:35

Skorš poznam brek pa tud ne oziroma kako drugo ime mogoče?
Temo delim kajti to ne spada pod deteljo...

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 23, 2004 12:16 pm 
Marko
Site Admin

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 9:37
Kraj: Kr?ko

Skorše (Sorbus domestica) imamo doma. Je staro drevo, ki ga v naših koncih (Krško hribovje) sadili predvsem Kočevarji, ki so jih naselili Nemci po izgonu domačinov v Nemčijo. Listi so deljeni. Plodovi izgledajo kot male hruške in so užitni šele, ko se umedijo (postanejo rjavi-podobno kot pri nešplji). Plodove trenutno zbirajo Romi za dva namena - drevesnice na Nizozemskem menda kupujejo plodove zaradi semen. Plod vsebuje eno pečko, ki se pri setvi izredno nerada prime. Vzroka žal ne poznam. Mojster za vzgojo skorševih sadik je doma iz Prekmurja, prof. dr. Aleksader Šiftar (predmet okrasne rastline), ki je po besedah strokovnjakov iz gozdarskega faksa znal vzgojiti 3-4 krat več sadik iz enake količine semena. Druga stvar-pravijo, da je žganje iz skorša izredno cenjeno v Avstriji-verjento zaradi majhnih količin. Po besedah tistih, ki to bolj poznajo, pa menda tudi pošteno zažge požiralnik - bolj taka zidarska varianta. Very Happy Drevo najdemo navadno na travnikih ob gozdnih robovih. Plod je poznan še eni zadevi - je izredno staro zdravi proti driski, ki so ga že v 16. stoletju uporabljali tako za živali kot za ljudi.

Brek/breka (Sorbus torminalis) je podobno drevo, ki pa ga navadno najdemo v gozdovih. Les obeh vrst je izredno cenjen. Znan je primer študenta visokošolskega študija agronomije, ki je zvedel o ceni tega lesa, ugotovil, imajo 10 dreves doma in se čez tri mesece pripeljal v novem BMW-ju. Jaz našim še prizanašam. Very Happy Če bo kdo kaj poskušal saditi - mislim, da ni eksperimenti z vzgojo sadik na tem mestu niso najboljša ideja. Opozoriti jepotrebno še na nekaj-skorši pri nas so večinoma cepljeni!
Gospa iz trgovine Rast Baznik iz Krške vasi mi je rekla, da oni za lastne potrebe včasih čepijo skorš na hruško, ker jim vzgoja sejancev ni šla.

Moram pa reči, da čebele sicer gredo na cvetove skorša, vendar to samo po sebi ni omembe vreden vir medičine. Bolje je posejati nekaj facelije ali medene detelje.

Več o skoršu, breku ipd pa se najde v knjigi prof. dr. Marijan Kotar-naslova se žal ne spomnim, ima pa res lepe fotografije dreves.

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 23, 2004 1:33 pm 
divji čebelar

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 7:40

BREK ( Sorbus torminalis )
Brek je bil v preteklosti kar pogosta vrsta v naših gozdovih. Njegove sadeže so v daljnji preteklosti uporabljali tudi kot zdravilo. Plodovi naj bi pomagali pri želodčnih težavah, grižah, koliki in še čem.Iz plodov pa sokuhali tudi zelo cenjeno žganje. Brek, ki raste v gozdu, je zaradi svoje nižje rasti v senci drugih dreves in ne rodi. Najbolj je razširjen v srednji in južni Evropi. Za Slovenijo velja, da brek dobro uspeva na področjih na katerih dobro uspeva vinska trta. Med temi področji je tudi Goričko.
Drevo doseže višino tudi do 30 metrov in debelino 100 cm in več. Najbolj znano drevo breka je v Kobilju, ki ima premer 87 cm.
Cveti maja in junija. Cvetje je združeno v latasti pakobul velikosti 7 - 9 cm, v pakobulu je približno 30 cvetov bele barve s premerom 1 - 1,2 cm.
Plodovi breka so okroglaste ali narobe jajčaste hruške, 15 - 19 mm dolge, v začetku rdečkasto rumene, pozneje rjave barve in svetlo pikčaste. Dozorijo od sredine septembra do začetka oktobra. So kiselkastega okusa, po prvi slani pa postanejo užitni.
Sam imam na svoji parceli ob čebelnjaku posajena tako škorž kot tudi brek. Še ne svetita in ne rodita, lepo rasteta in v kakih dveh do treh letih verjetno lahko že pričakujem prve cvetove in sadeže.
Več o breku in škoržu pa naj zapiše kolega, ki je po poklicu gozdar in te stvari veliko bolje pozna kot jaz
Lepo vas pozdravljam!

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 23, 2004 1:42 pm 
divji čebelar

Enoletne sadike breka in škorža ( necepljene na kako drugo podlago ) lahko dobite na Vrtnariji v Murski Soboti. Tu jih vzgajajo v kar velikih količinah in vse jih odkupi Zavod za gozdove, tako mi je vsaj povedala delavka te vrtnarije pred leti, ko sem si nabavil obe sadiki. Priporočam, da jih sadite, pa ne le zaradi povečanja količin medu, temveč predvsem, da obema vrstama omogočimo obstoj v krajih kjer sta nekoč bili zelo pogosti in tudi zaradi pestrosti cvetnega prahu v naših panjih. Pa še en razlog je. Da bodo naši vnučki obe drevesni vrsti in njune sadeže poznali in okusili in jih ne izkali po raznih priročnikih ali leksikonih.
Lep pozdrav!

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 23, 2004 2:06 pm 
Janko
Site Admin

Pridružen/-a: Ned Jun 2004 17:16
Kraj: Ljubljana

Kolega Jurc Dušan z Gozdarskega inštituta mi je pred leti rekel, da je veliko breka se posušilo, ker se ga je lotila neka gliva. Jaz se ga tudi v naših gozodvih ne daleč od Markota spomnim, kako so se sušili.

LP

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 23, 2004 2:14 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
divji čebelar

quote:
Originally posted by Janko
Kolega Jurc Dušan z Gozdarskega inštituta mi je pred leti rekel, da je veliko breka se posušilo, ker se ga je lotila neka gliva. Jaz se ga tudi v naših gozodvih ne daleč od Markota spomnim, kako so se sušili.

LP

En razlog več, da vsak, ki ima to možnost posadi vsaj po eno drevo breka in škorža.
 Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 23, 2004 2:18 pm 
Marko
Site Admin

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 9:37
Kraj: Kr?ko

Pa še ena zanimiva uporaba lesa breka in skorša - včasih se je iz tega delala sveča na preši (oziroma bolj knjižno - leseni vijak na stiskalnici za grozdje), zato so jih kar precej posekali v debelini cca 25 cm.

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 23, 2004 5:21 pm 
Fizikalec

Napisal Pike:

Danilo, tebi najblizji in verjetno tudi najbolj znani skorš raste v Kobilju pri sv. Martinu. Skorš je zelo velik in precej debel. Je v odlični kondiciji. Je v lkasti neke Mariške, sosede od moje babice. Sem letos hotel pobrati plodove za šnops, pa je rekla babica, da bog ne daj, ker jih oni vse pobereje in predelajo v žganje.
Je pa to drevo nek možakar pred kratkim (zadel s prikolico) pri obračanju. Jaz bi mu kaj odrezal, pa nisem prevec nasilne sorte Laughing

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Dec 29, 2004 11:19 am 
Fizikalec

Zelo lep, debel in velik skorš mam jaz v Dolencih oziroma sosed ga ma deblo prva liga ej moram to poslikat sam, če me kdo opomni poleti???

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Dec 29, 2004 11:20 am 
Kočevski med-ved

Pridružen/-a: Pet Apr 2004 21:18
Kraj: KOCEVJE - KOSTEL

Ali je kje kakšna fotografija skorša.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Dec 29, 2004 9:49 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
  Pokaži sporočila:      
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.

Forum Jump:

Stran 1 od 1

Last Thread | Next Thread  >

Forum Rules:
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu