POZDRAVLJENI!

Prosimo, če poskusite uporabljati nov forum na lokaciji www.slovenski-cebelarji.com/forum30/

Tisti, ki imate uporabniška imena z "čžš" bodo mogoč imeli težave in bomo uredili sproti.
Oglejte si http://www.slovenski-cebelarji.com/forum30/viewtopic.php?f=55&t=5181

Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Arhiv 2004

Točilo

Avtor    Thread Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.
Mig29

Pridružen/-a: Tor Jun 2004 10:37
Kraj: Novo mesto
Točilo

V kratkem nameravam kupiti novo točilo in me zanima katerega se najbolje izplača? Kakšne izkušnje imate ostali člani z različnimi izvedbami?

Hvala in lep pozdrav vsem

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Sep 07, 2004 8:02 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Marko
Site Admin

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 9:37
Kraj: Kr?ko

Zelo dobro bi bilo, če bi kje dobil ali dal narediti radialno točilo, ki ne trga satov tako kot navadna centrifugalna.
Ker bo poudarek na pridelavi higienske hrane čedalje močnejši, bo tudi mlado satje pomemben člen pridelave. Mlado satje pa je zelo občutljivo pri točenju, še zlasti, če sat ni povsem zgrajen.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Okt 04, 2004 5:31 pm 
FRANK IZ KANADE

Pridružen/-a: Pet Apr 2004 23:18
Kraj: Sudbury, Ontario, Canada

V nasih krajih se v mediscu samo uporabljaja mlado satje in sam sem imel samo te.
Uporabljal sem pa 20 sat - 30, 2/3 satov radial - multi speed ekstraktor in mislim da sem samo izgubil par satov in tudi te po moji neumnosti. Dal sem notri nedokoncanega in zavrtel s preveliko brzino! Vcasih lahko vidis ko se sat ukrivi- izboci in zmanjsas brzino...

Ne vem kaksne satnice imate doma. Tukaj uporabljamo vec vrst in te za medisce imajo nekih deset vertikalnih "zig-zag zic" in pri nas zicimo vodoravno (stiri zice) in nimamo nobenih problemov.

In ta zadeva tudi dobro iztoci med ki se je pricel kristalizirat!

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Okt 04, 2004 5:55 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
JANEZ

Pridružen/-a: Pon Apr 2004 9:20
Kraj: Slovenj Gradec - Legen

Jaz sem letos kupil novega z motorjem, ker mi je prej skoraj roka stran padla, ko točiš trdino iz satja. Moraš sukati dolgo in ne preveč hitro, da ne polomiš. Zaradi tega pri nas ne pride v poštev deviško satje v medišču, ker se lomi. Bi bilo probat plastične satnice s plastičnim okvirjem, sem jih videl pri čebelarju v Štanjelu, pa ne vem kako se obnesejo.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Okt 05, 2004 8:57 am 
Čebelar

Pridružen/-a: Sre Avg 2004 22:56

Plastične satnice se odlično obnesejo.Satnice namažeš z voskom
in jih daš gradit čebelam,kot navadne satnice.Jaz sem letos poskusil plastične satnice LR 1/1,čebele so jih lepo zgradile,matice so na njih normalno zalegale,itd...Ogledate si jih lahko na strani
www.kutikshoney.com

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Okt 05, 2004 1:04 pm 
marty
Site Admin

Pridružen/-a: Sob Apr 2004 22:36
Kraj: Ivan?na Gorica

Glede uporabe plastičnih satnic, sem precej skeptičen. No ampak ne bom komentiral njihovo uporabnost, ker jih sam nisem preizkusil. Sam imam točilo za 3 sate z elektromotorjem. Stvar povsem zadošča za 32 pridobitnih družin in delo je hitro opravljeno. Kar se tiče satja, ga menjam približno na 3 leta, vendar nikoli ne točim deviških satov, ampak novo zgrajene sate vedno pustim, da jih matica najprej vsaj enkrat zaleže.

marty

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Okt 05, 2004 1:07 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Janko
Site Admin

Pridružen/-a: Ned Jun 2004 17:16
Kraj: Ljubljana

Letos sem kupil nekaj LR plastičnih satnic z okvirji pri Logarju. Ni se mi dalo packati z voščenjem in sem jih samo polil z medno raztopino. Večino je roj kar v redu zgradil. Nekje po robovih so bile težave in na enem krajnem satu, ki ni bil stisnjen k drugim. Eno ne preveč močno družino bom poskusil prezimit na teh satih.

Osebno pogrešam tehnologijo že zažičenih satnic, ki jih le vstaviš v okvir in pritisneš letviso s tremi žebljički, trikrat udariš in je stvar končana. Vem, da koršci čez Karavanke sami pripravljajo take satnice.

LP

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Okt 05, 2004 11:20 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
FRANK IZ KANADE

Osebno pogrešam tehnologijo že zažičenih satnic, ki jih le vstaviš v okvir in pritisneš letviso s tremi žebljički, trikrat udariš in je stvar končana. Vem, da koršci čez Karavanke sami pripravljajo take satnice.[/quote]

Ja to je res. Tri udarce s kladivom.
Moral sem prebrat cel forum, par krat, toda nisem - ujel - zakaj pri vas zicijo vertikalno - v "W" paternu, itd.
Je to zato ker ni za dobit satnice z vgrajenimi zicami, kakor se to dela v Ameriki - Kanadi? In ce ne, sedaj tudi razumem, ko gospodje govorijo o ostalih tezavah katere brezzicne satnice -sati, lahko povzrocijo...

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Okt 06, 2004 1:19 am 
Fizikalec

Pridružen/-a: Tor Feb 2004 21:35

Kar se točila tiče radialno NI za AŽ sate torej če kdo tega hoče kupšit mora delat na LR sistemu.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Okt 06, 2004 7:37 pm 
Mig29

Danilo: Iz katerega razloga ni dobro za AŽ?

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Okt 07, 2004 7:36 am 
Čebelar

Pridružen/-a: Sre Avg 2004 22:56

KER NOBEDEN V SVETU NE ČEBELARI Z AŽ PANJI.
Razen v sloveniji.

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Okt 07, 2004 1:48 pm 
Fizikalec

Pridružen/-a: Tor Feb 2004 21:35

Ker pač radialno točilo ne ''prenese'' AŽ satov povprašaj pri logarju kaj ti bo rekel.

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Okt 07, 2004 5:50 pm 
Mig29

Danilo, zanimivo je to. Mislim pa da ima Marko AŽ panje in zelo priporoča radialno točilo.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Okt 08, 2004 7:43 am 
Janko
Site Admin

Pridružen/-a: Ned Jun 2004 17:16
Kraj: Ljubljana

quote:
Originally posted by FRANK IZ KANADE
Ja to je res. Tri udarce s kladivom.
Moral sem prebrat cel forum, par krat, toda nisem - ujel - zakaj pri vas zicijo vertikalno - v "W" paternu, itd.
Je to zato ker ni za dobit satnice z vgrajenimi zicami, kakor se to dela v Ameriki - Kanadi? In ce ne, sedaj tudi razumem, ko gospodje govorijo o ostalih tezavah katere brezzicne satnice -sati, lahko povzrocijo...

Veš Frank, naš AŽ okvir ima famozen žleb spodaj in zgoraj, da je manjša površina na jeklenih nosilnih prečkah. Sat bi bil verjetno precej šibek, če bi imel spodaj skoz in skoz zarezo za satnico in zgoraj izrezano letvico. Pa bi morda vseeno šlo. Čebele bi pa tako in atko vse zaprle. Pa še problema s praznim prostorom na spodnji strani sata ne bi bilo. Če želim, da mi čebele zagradi prazen prostor, moram dati sat na glavo v panj. Ko daješ posamezne satnice družinam to še gre, za roj pa ponavadi vročina in teža čebel malo zveriži rob, zato je bolje dati zažičen sta s satnico v zgornjem utoru in pravilno obrnjeno. Ko pa je nekaj sata zgrajenega pa ga lahko obrnemo na glavo.

Ne vem, če se bo kateri od mizarjev lotil izdelave drugačnih AŽ okvirjev. Potem bi moral ponujati tudi zažičene satnice. Vsaj enega izdelovalca opreme, ki izdeluje oboje imamo, morda ga je treba navdušiti, da poskusi.

LP
Prispevek Pet Okt 08, 2004 8:09 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
FRANK IZ KANADE

Hvala Janko,
Mislim da malo bolje razumem to zadevo v AZ panju toda obrnjenje satov pa tudi mene postavi na glavo!?
Jaz mislim da to nepotrebno stresira cebele - posebno ce so sati ze delno zalezeni te licinke so tudi same postavljene na glavo. Nekaj takega se nikoli ne vidi v "feral" druzinah.
Strokovnjaki pravijo da samo ena inspekcija zavrze proizvodnjo za 3 - 7 dni da niti ne recem nic kaj to naredi za "Housel Positioning?"

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Okt 08, 2004 4:50 pm 
Pike

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 22:10
Kraj: Kamnik

Letos bom jaz testiral nekaj LR 2/3 satov brez žičenja. Spodnja letvica ima po celi dolžini zarezo za satnico in zgornja pravtako na spodnji strani. Satnico potem samo prilepiš s koščkom voska na spodnji strani in to je to. Jaz imam že tega žičenja poln kufer. Nek moj kolega uporablja tele 2/3 brez žičenja in pravi, da se v redu obnesejo tudi pri prevozu? Baje se mu je samo pri dveh satih na sredini satnica malo izbočila.
Najbolj me pa srce boli, ko čebele kakšno satnico preveč zgrizejo ali pa sem jaz preveč neroden pri izrezovanju- podiranju matičnjakov pa jo preveč deformiram Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Dec 28, 2004 7:47 pm 
  Pokaži sporočila:      
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.

Forum Jump:

Stran 1 od 1

Last Thread | Next Thread  >

Forum Rules:
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu