POZDRAVLJENI!

Prosimo, če poskusite uporabljati nov forum na lokaciji www.slovenski-cebelarji.com/forum30/

Tisti, ki imate uporabniška imena z "čžš" bodo mogoč imeli težave in bomo uredili sproti.
Oglejte si http://www.slovenski-cebelarji.com/forum30/viewtopic.php?f=55&t=5181

Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Čebelarska zgodovina in etnologija

Najboljša čebelarska inovacija 2011/2012

Avtor    Thread Objavi novo temo   Odgovori na to temo
cebelaroji

Pridružen/-a: Pon Mar 2010 13:54
Kraj: Ljubljana
Najboljša čebelarska inovacija 2011/2012

Moja reklama:

---------------------------------------------

Spoštovani g. Vlado Auguštin.

V zadnji 12. štev. SČ na strani 392 sem opazil oglas, ki se glasi: Razpis za najboljšo čebelarsko inovacijo.

Sporočam, da imam inovacijo v dveh variantah, tretjo pa pripravljam:

Naslov :

Inovacija Anton Janša panj. ( Modernizacija Janševega panja iz leta 1775 - 2011).

V ta namen bom marca 2012 v Celju potreboval prostor vsaj 9 -12 m2.
Ali lahko upam na tak prostor in koliko moram prispevat ?

Lep pozdrav,

Jože Šimec
Jakopičeva 17
1000 Ljubljana

cebelanet@gmail.com
040 / 506 260

-------------------------------------------
Naj roji in medi!
Jože

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 01, 2011 3:59 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Kočevski med-ved

Pridružen/-a: Pet Apr 2004 21:18
Kraj: KOCEVJE - KOSTEL

Jože, mislim, da boš imel velik obisk. Mislim da Vlado ne prebira tega foruma. Ga boš moral kar poklicati na njegov GSM. Mislim da ja številka na naslovnici ČZ
Lp

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Dec 01, 2011 8:03 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Janževec

Pridružen/-a: Sre Maj 2010 7:01

Koliko tvoja "inovacija ??" velja bo pokazala šele praksa. V čebelarstvu je skoraj toliko "inovacij" kot je čebelarjev in velika večina med njimi je bila prepričana, da je odkrila toplo vodo. Le tistih res koristnih inovacij je bolj malo.

Veliko jih tudi ne loči med pojmoma "inovacija" in "izboljšava". Izboljševati Janšev panj je enako izboljševati koš.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Dec 02, 2011 8:19 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
boriss

Pridružen/-a: Sob Sep 2007 9:23

Inovacija je samo tujka za izboljšavo (se bolje sliši).

Ti bi zgeda rad dal drugi pomen inovaciji.

Dejstvo je da je osnova vsega inovacija (izboljšava) če je pa ta zelo velika pa jo lahko tudi preimenujemo v izum.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Dec 02, 2011 9:18 am 
Janževec

boriss: Ti bi zgeda rad dal drugi pomen inovaciji.
_________
Da!

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Dec 02, 2011 10:13 am 
urosvrb

Pridružen/-a: Ned Maj 2010 15:48

brišem

Nazadnje urejal/a urosvrb Pet Dec 02, 2011 3:46 pm; skupaj popravljeno 1 krat

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Dec 02, 2011 10:41 am 
cebelaroji

JANŠEV PANJ čustva in internet

quote:
Originally posted by urosvrb
Janževec tip sprašuje če bi dobil plac na sejmu ti pa zabijaš dol njegovo inovacijo še preden si sploh slišal ali pa videl za kaj gre. Pa zakaj si ti tip tako negativen, depresiven, tečen, dosaden sam sebi? Pa kaj si impotenten da si tak tečen ko driska, ki ti po bedru teče. Ti stara doma ne da več in se zato tu znašaš ali pa si enostavno točno take vrste človek, ki je enostavno pameten u božjo mater pa s tem dosaden in itak da s tem odnosom ne moreš najti notranjega miru, ker te non stop očitno nekaj žere in nič kaj drugi rečejo ti nikoli ne paše, čeprav bi lahko po tvojih postih tudi sklepal, da si ultra nevoščljiv človek. Ali pa si alkoholik in ti je alkohol požrl živce in si zato tečen...kaj te vem...tečen si.

Pa berem ta forum vedno manj, ker se zabija non stop dol. Ko vidim tvoje komentarje jih sploh ne berem ker je brez veze. misliš da si ful pameten in da imaš vse prav in da so vsi okrog tebe gnili, si pa najbolj gnili sam.

Pun kufer mam tvojega zabijanja dol. Pa miki ne dosežeš marsikomu tu do kolen, ne pa da bi te še upoštevali. Se imaš za pravega asa v čebelarstvu, tudi mene si dol zabil, samo če bi se v živo srečali bi te jaz in še marsikdo tu v marsičem vtrgal v nulo, tak da ne misli da si nadčlovek - super rasa ki ima vse prav in je najboljša.
Pa noviteta dragi moj pomeni novost in čisto nič drugega, nobena izboljšava ali nobena nadgradnja, enostavno novost. To pa je lahko marsikaj gospod einstein čebel, super človek al pa vaški batman kaj te jaz vem kaj si in me niti približno ne zanima, ker tvoji prispevki samo znižujejo kvaliteto foruma (za moj okus). Če se s tem zadnjim stavkom ne strinjaš poglej še enkrat to temo in argumentiraj zakaj bi naj tvoj komentar na bilokateri način dvignil nivo teme ali pa bilokako pomagal rešiti težavo, ki jo je tisti, ki je temo začel, podal.

----------------

Brez zamere bi rad tole napisal:

Izražanje čustev na internetu je odveč, računalnik nima čustev. Jaz nisem nobenemu zameril preko tega interneta.

Gotovo, res bo težko izumiti posebno novega v čebelarstvu, vsaka inovacija se pa mora preskusiti tudi v praksi.

Objava o inovaciji nima namena vnašati razdora med čebelarje, ker je strokovno inovativna zadeva in mi je vzela veliko časa in denarja. Vse gre na moj račun.
Do inovacije nisem prišel čez noč. Je pa res tole, da me je najbolj prepričala za to novost, pretirana popularnost Warre panja in RV panja. Opažam da mnogi začetniki zaradi dostopnosti Warre in RV panja na internetu takoj sklepajo, da je sta oba panj nekaj povsem novega.
( RV panj je zanimiv, vendar je nekaj drugega kot Warre panj).

Janšev panj v moderni obliki je tudi zanimiv, pustimo se vsaj malo presenetiti. V Celju, marca meseca,boste lahko mojo inovacijo kritizirali v živo.

Naj roji in medi!
Jože
Prispevek Pet Dec 02, 2011 11:33 am 
Janževec

urosvrb

Kolega hitro poišči pomoč dokler še ni prepozno.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Dec 02, 2011 11:41 am 
ursolinko

Pridružen/-a: Pon Jun 2007 15:33

Se že veselim letošnega sejma.

Srečno pri prodaji.

Se vidimo v Celju

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Dec 02, 2011 12:06 pm 
mg

Pridružen/-a: Sre Feb 2010 1:18

Potem jih pa najdeš za šankom, ko špricare pijejo Mad Confused Cool Smile Very Happy .

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Dec 02, 2011 7:06 pm 
cebelaroji

Inovacije so

quote:
Originally posted by mg
Potem jih pa najdeš za šankom, ko špricare pijejo Mad Confused Cool Smile Very Happy .

----------------------
Po pameti ga pijmo!
Inovacije v čebelarstvu so na podlagi prave medice, ne pa vodenega vina ali pa celo medu pomešanega z medenim žganjem. Čebelarji , ki pijejo medeno žganje se bodo prehitro izkurili-izgoreli bodo, je velika škoda.

Naj roji in medi!
Jože
Prispevek Sre Dec 21, 2011 10:43 am 
cebelaroji

V Celju 2012

quote:
Originally posted by Kočevski med-ved
Jože, mislim, da boš imel velik obisk. Mislim da Vlado ne prebira tega foruma. Ga boš moral kar poklicati na njegov GSM. Mislim da ja številka na naslovnici ČZ
Lp

--------------------

Moj prikaz bo takšen, pustimo se presenetiti...

1./ V tem prikazu postavitve Janševega panja v moderni obliki, želim najprej predstaviti
zamisel kako se kranjske – naše domače čebele obnašajo v tem panju
ob pojavu varoze in izginjanju čebel.
Ugotovil sem, da ima ta panj praktični smisel, pa ne samo kot opazovanje
kranjske čebele; da ima veliko več možnosti kot si lahko predstavljamo.

Naprimer v Janšev panj lahko postavimo vse satnike sveta ! To pa nekaj pomeni.

Z Janševim panjem želim vsem čebelarjem, posebno pa Slovencem, prebuditi ponos na naše
korenine čebelarjenja. Janšev panj je imel in ima še dandanes vpliv na razvoj panjev po svetu.
Čeprav tega dejstva mnogi čebelarji načelno ne bodo sprejeli, bo v naravi te izvedbe videti
in spoznati kako daljnosežne so bile Janševe ideje glede samega panja, čeprav ni videl nikjer
premakljivega satnika; saj ga takrat še ni bilo.

2./ Prikazal bom sledeče:

- Janšev panj v izvirni obliki ( dve varianti ima). Na osnovi teh bodo temeljile tudi druge variacije.

- Moderna varianta v ležečem stanju

- Mod. var. kot nakladni vertikalni panj.

- Mod. var. kot listovni panj.

- Vrtljiva podnica za vse panje.

(V varianti ležečega panja bom prikazal primer kako postavimo vanj vsak satnik, tudi satnike na tem sejmu v Celju 2012).

- Nosilec za opazovanje izgrajenega sata s čebelami

- Demonstracijska priprava za opazovanje panjev s čebelno gradnjo satja v vertikalni liniji.

Vsi prikazi bodo v temelju sloneli na osnovnih konstrukcijski principih, ki bodo dali mnogim
čebelarjem dodaten okvir pri razvoju čebelnih panjev v prihodnosti. Naj se govori o tem tudi v prihodnosti.
Tak je moj pogled snovanja čebelnih panjev v tem tretjem tisočletju.

Naj roji in medi!

Jože Šimec – čebelar
Jakopičeva 17
1000 Ljubljana
tel: 040 506 260
Prispevek Čet Jan 12, 2012 11:08 am 
Gregor

Pridružen/-a: Ned Dec 2004 20:16

Zelo pohvalno!
Težko pa bo to panj naslednjega tisočletja! Morda pa? Čas bo pokazal.

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Jan 12, 2012 11:16 am 
Kočevski med-ved

Jože, zanimanja bo veliko, ne samo iz strani slovenskih čebelarjev.
Lp in veliko uspeha.

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Jan 12, 2012 11:22 am 
klopotec

Pridružen/-a: Pon Jul 2010 17:09
Kraj: Prlekija
Re: JANŠEV PANJ čustva in internet

[quote="cebelaroji"]

quote:

Do inovacije nisem prišel čez noč. Je pa res tole, da me je najbolj prepričala za to novost, pretirana popularnost Warre panja in RV panja. Opažam da mnogi začetniki zaradi dostopnosti Warre in RV panja na internetu takoj sklepajo, da je sta oba panj nekaj povsem novega.

Naj roji in medi!
Jože

Praviš pretirana popularnost Warre panja. Jaz jih imam nekaj in probam z njimi. Ampak nimam občutka, da jih kaj veliko uporablja ta panj. Kako si prišel do ocene, da je zelo popularen. A si mislil pri nas ali širše?
Bi me pa veselilo, če bi vedel za čimveč čebelarjev, ki ga uporabljajo.
A nas je kaj v Pomurju? Zaenkrat ne vem niti za enega.
 Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Jan 12, 2012 12:54 pm 
cebelaroji

Re: JANŠEV PANJ

[quote="klopotec"]

quote:
Originally posted by cebelaroji
quote:

Naj roji in medi!
Jože

Praviš pretirana popularnost Warre panja. Jaz jih imam nekaj in probam z njimi. Ampak nimam občutka, da jih kaj veliko uporablja ta panj. Kako si prišel do ocene, da je zelo popularen. A si mislil pri nas ali širše?
Bi me pa veselilo, če bi vedel za čimveč čebelarjev, ki ga uporabljajo.
A nas je kaj v Pomurju? Zaenkrat ne vem niti za enega.

----------------------------------

Kakor sem napisal, do inovacije Janševega panja, ki je v bistvu modernizacija, nisem prisel kar tako na hitro. Warre panj je postal popularen na internetu, saj ga propagirata eden Anglež in eden Nemec. Ta panj je s svojo podnico dober za v čebelnjak, ni pa dober za na dež,
Podnica je že v osnovi tudi patenirana v USA in zaenkrat ni velikih novosti glede nizke podnice.
Visoka UVP podnica ing. Jurkovica je zelo zanimiva in praktična za razne manipulacije pri nakladnem panju, vendar je avtor ni patentiral. Jaz bi tako podnico naredil iz dveh delov-oziroma višin.
Zato po svetu kar na novo mrgoli različnih velikosti podnic.

Warre panj je zelo lahko narediti, ker nima satnih okvirjev, ampak samo palice-letvice . Vzameš 4 deske jih razžagaš po dolžini na mero in zbiješ skupaj. nato jih razžagaš po meri na višino naklade. Da opazuješ dogajanje v panju, si čebelarji izrežejo stranske luknje itd.. Ta panj je kot nalašč za začetnike, da se počasi učijo...., in ker mladi čebelarji obvladajo računalnik bolje kot starejši izkušeni čebelarji, so bolj opazni na internetu in zato je zelo popularen.

Tudi jaz sem naredil Warre podnico za Janšev modernizirani panj. Ampak izraz Warre podnica, sem ugotovil, je nepravilen, ker je podobno izvedbo nekdo patentiral že davnega leta 1860 in narisal nekdo tudi že prej. Warre ni naredil nič novega ko je uvedel v panj letvice. To so pred njim storili že mngi čebelarji. Tudi pri nas na so pred 140 leti imeli letvice na kranjičih. Takoimenovani TBH panji so tudi postali popularni preko interneta, pa so taki panji že dolgo izumljeni in patentirani. V čebelarstvu se moramo zavedati tega, da vsako spremembo pri panju ne smemo smatrati takoj za novost-inovacijo ali izboljšavo.

Naj roji in medi!
Jože
Prispevek Sob Jan 14, 2012 9:54 am 
levstek008

Pridružen/-a: Čet Maj 2008 13:46

Pri vseh sortah panjih je samo eno dejstvo:- Če znaš čebelarit, boš čebelaril tudi tudi v lesenem sodu!!! Pri tem izpuščam ekonomiko čebelarjenja.

Vse te inovacije so dobre, ne da ne, samo čas pokaže kako unčikovite so. In še najboljše so seveda lastne izkušnje!!

Lp Matej

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Jan 14, 2012 12:49 pm 
Kočevski med-ved

Pri inovacijah, oziroma zamislih se čebelar marsikaj tudi nauči. Koristnega in nekoristnega.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Jan 14, 2012 4:56 pm 
cebelaroji

Poraba hrane v panjih iz umetne snovi

quote:
Pri inovacijah, oziroma zamislih se čebelar marsikaj tudi nauči. Koristnega in nekoristnega.

------------------

V letošnji nemški reviji je omenjeno s strani dr. Liebiga, da je poraba v lesenih panjih napram umetnih stiropor panjih malenkostno večja. Torej je les še vedno uporaben za čebelne panje in čebelarjenje.

Pri tem se jaz dodatno sprašujem glede velikosti družine. Ravno moč družine zelo vpliva na porabo hrane-medu.
V primeru tople zime, je po mojih izkušnjah najbolje panje zasenčiti in s tem se manjša poraba hrane s strani čebel, ki ne silijo ven ob najmanjši spremembi temperature ter se čebelna gruča preveč ne razteza.

Naj roji in medi!
Jože
Prispevek Ned Jan 15, 2012 1:11 pm 
volk

Pridružen/-a: Čet Apr 2008 14:18
Kraj: Zemlja

Ne bi se popolnoma strinjal s trditvami. CEbele dogrevamo, pa imajo sedaj 15 stopinj celzija, pa niti na zrelo ne gredo, ce je zunaj pod 12 stopinj. Niti sonce jih ne vabi.

Drugace pa ze gospod Brane Kozinc na svoji spletni strani lepo opise, da ima v hisi steklen panj z cebelami, ves cas so na sobni temperaturi, pa ne gredo ven( v oknu ima narejen izhod za zrelo). Niti zalegati ne pricno prej.
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Jan 15, 2012 6:11 pm 
cebelaroji

zaleganje matice

quote:
Originally posted by volk
Ne bi se popolnoma strinjal s trditvami. CEbele dogrevamo, pa imajo sedaj 15 stopinj celzija, pa niti na zrelo ne gredo, ce je zunaj pod 12 stopinj. Niti sonce jih ne vabi.

Drugace pa ze gospod Brane Kozinc na svoji spletni strani lepo opise, da ima v hisi steklen panj z cebelami, ves cas so na sobni temperaturi, pa ne gredo ven( v oknu ima narejen izhod za zrelo). Niti zalegati ne pricno prej.

----------------
In kdaj začnejo zalegati matice v tvojem kraju? Eni trdijo, da jim čebele že nosijo cvetni prah.

Naj roji in medi!
Jože
Prispevek Pon Jan 16, 2012 9:14 am 
volk

Pridružen/-a: Čet Apr 2008 14:18
Kraj: Zemlja

Cebele na primorskem ze iamjo zalego ter tudi nosijo cvetni prah, v zasavju ter beli krajini pa se ne. in niti zalege se nimajo.
ko jo posilis,
Ubiti te da!

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Jan 16, 2012 10:54 am 
cebelaroji

Inovacije panjev do 2012

quote:

---------------

Danes sem po 8 mesecih dokoncal izbor in pregled 440 izumov cebelnih panjev, raznih avtorjev. Se racunalnisko jih dokoncno evidentiram.
S tem materialom se je mozno pogovarjati na dovolj strokovni visini, saj sega zacetek nekako od leta 1831 do danasnjih dni.

V ta namen sem zbral tudi vec strokovne najstarejse literature od Jansevega casa naprej, okoli 160 knjig.
Ob tem pregledu se mi potrjuje prva izvedba modernega Jansevega panja kot resnicni fenomen do danasnjih dni.

Naj roji in medi!,
Joze
Prispevek Ned Sep 30, 2012 10:56 pm 
Kočevski med-ved

Ko boš spravil na DVD sem kupec te zbirke. Seveda če boš to hotel tudi prodajati.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Okt 01, 2012 7:58 am 
  Pokaži sporočila:      
Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Forum Jump:

Stran 1 od 1

Last Thread | Next Thread  >

Forum Rules:
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu