POZDRAVLJENI!

Prosimo, če poskusite uporabljati nov forum na lokaciji www.slovenski-cebelarji.com/forum30/

Tisti, ki imate uporabniška imena z "čžš" bodo mogoč imeli težave in bomo uredili sproti.
Oglejte si http://www.slovenski-cebelarji.com/forum30/viewtopic.php?f=55&t=5181

Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Čebelarska zgodovina in etnologija

Medved in čebele

Avtor    Thread Objavi novo temo   Odgovori na to temo
cebelaroji

Pridružen/-a: Pon Mar 2010 13:54
Kraj: Ljubljana
Medved in čebele

Medved in bučele, 1902 .
Medved je hodil po gozdu med mogočnim stoletnim drevjem in iztika! za plenom. Pritikal je glavo k zemlji in jo zopet dvigal. Nekaj je zasledil — bučele so nekje. Jel je koračiti dalje, a vedno hitreje, ker mu je bil
izvrsten nos porok, da ne izgreši zaželjenega plena.
Obstane blizu orjaškega drevesa. Oči se mu živo posvetijo in se poželjivo vpro v deblo, ki je imelo malo odprtino, skozi katero so se pridno vrstile trudoljubne bučele. Nekaj časa stoji kakor pribit; nato pa se počasi
bliža svojemu cilju in mrmra dobrovoljno: ,,Danes sem jo pa iztaknil! To bode sladčica!"
Oblastno se vstopi pred votlo drevo. Tedaj pa začne z osornim glasom: ,,Ve, bučele, ste tatice! Nabirate med po mojem gozdu in po mojih cveticah, pa me niti ne vprašate, če smete. Odračunite mi takoj dolžno
desetino, sicer vas zmastim z medom vred!"
,,Povedale bodemo kraljici!"" zakličejo bučele in odhite v panj.
,,Nočem kraljičine milosti, jaz zahtevam svojo reč!" rohni medved in skuša vtakniti v vhodno luknjo svojo rejeno taco; toda ne gre !
,,,,Kdo je?"" se oglasi močna straža za vhodom in resnobno stopi na dan.
,,Gospodar tega okrožja!" zareži medved. »Zahtevam desetino; toda ker se tako prezirljivo vedete in odvračate desetino, zato bodem porabil silo!"
,,,,Torej sovražnik!"" zašepeta straža in en oddelek odhiti v panj. Medved pa zopet izkuša spraviti taco v vhod ter ga povečati kolikor mogoče; toda panj je bil še v najkrepkejših letih in se ni nič zmenil za
medvedov poizkus. Medtem pa sprejme medveda straža z vso strogostjo. Medved je odbijal napade v divji jezi: otepal in mahal je s tacama okrog sebe in rentačil silno.
,,Sovražnik! Sestre, na noge, na boj!" zahrumel je po panju bojni glas došlega stražnega oddelka. Tedaj pa je završalo in zabučalo v panju.
Vse je drlo skozi vhod, da se čim preje spopade z nevarnim sovražnikom. Tako se je ta hrabra vojska urno vsipala na kosmatinca, da je medvedu, postajalo vroče. Skoro je medved plesal in se vrtil pred panjem tako, da je postal kar vrtoglav. Sovražnik pa ga je napadal v vedno večjem številu. Zdajci se mu pa zapodi ena tolpa kar naravnost v oči! I ,,Dosti imam ! Danes sem jo pa res iztaknil!" zarjul je opikani kosmatinec in si mel oči. Planil je od nesrečnega drevesa in v divjem ognju lomastil venomer naprej, ne ogibajoč se grmovja in drugih zaprek, češ, sila pa le
ni vselej dobra!
Bučele so še nekaj časa hitele za njim in ga neusmiljeno pikale; potem pa so se vrnile in praznovale zmagoslavje.

Zvonimir Masle

naj Roji in Medi!

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Okt 21, 2010 12:30 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mg

Pridružen/-a: Sre Feb 2010 1:18

A je samo ena pravljica ali jih je več?

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Okt 21, 2010 6:04 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cebelaroji

quote:
Originally posted by mg
A je samo ena pravljica ali jih je več?

Ko sem slučajno naletel na zgodbo sem jo kopiral in zdaj je vsem na razpolago in je naš avtor.

Naj Roji in Medi!
Jože
Prispevek Pet Okt 22, 2010 8:26 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostek
Site Admin

Pridružen/-a: Sre Jul 2009 7:31
Kraj: kozjansko

Sem našel en video, kjer medved nabira med Smile

http://www.facebook.com/video/video.php?v=145996458785013

Upam da boste imeli pravice za ogled...

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Sep 16, 2011 8:57 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
levstek008

Pridružen/-a: Čet Maj 2008 13:46

Ajoooj, kaj sem se nasmejal.... Very Happy Very Happy , sploh tam, ko ga čebele tako napadejo, da "spizdi" na drevo od hudega... ampak vztrajen pa je....

Lp Matej

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Sep 16, 2011 9:12 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cebelaroji

medvedek in strd

quote:
Originally posted by bostek
Sem našel en video, kjer medved nabira med Smile

http://www.facebook.com/video/video.php?v=145996458785013

Upam da boste imeli pravice za ogled...

----------------------
Meni je uspelo pogledati ta video.
Medved je res mlad, vendar je zelo iznajdljiv.
Niti malo se ne boji čebel kot si bi na prvi pogled lahko človek razlagal. Gre za njegov pristop do čebel ko želi ukrasti med in zalego. Ve da je potrebno čebelam zmešati orientacijo in to je parkrat uspešno ponovil. Med tem časom lahko nemoteno strga strd.
Kolikor vidim je to v bistvu vaba, da ne delajo škode ta večjim pridobitnim panjem, ki so v ozadju. So pa iznajdljivi tile Rusini.

Naj roji in medi!
Jože
Prispevek Pet Sep 16, 2011 11:55 am 
  Pokaži sporočila:      
Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Forum Jump:

Stran 1 od 1

Last Thread | Next Thread  >

Forum Rules:
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu