POZDRAVLJENI!

Prosimo, če poskusite uporabljati nov forum na lokaciji www.slovenski-cebelarji.com/forum30/

Tisti, ki imate uporabniška imena z "čžš" bodo mogoč imeli težave in bomo uredili sproti.
Oglejte si http://www.slovenski-cebelarji.com/forum30/viewtopic.php?f=55&t=5181

Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Arhiv 2009

Razvoj v EV (in RV) panjih
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
  Avtor    Thread Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.
Kočevski med-ved

Pridružen/-a: Pet Apr 2004 21:18
Kraj: KOCEVJE - KOSTEL

Ja lažje pridejo do sirupa iz vseh ulic. Če ne krmiš, ko je zunaj paša je vseeno kako stoji pitalnik.
Pri nas je včeraj in danes +5,80 kg. Medi kot že par let ni. v sredo popoldne in četrtek bom točil. Danes sem poizkusil osem satov ki so bili pokriti le do ene tretjine. Med ima elektrolitsko prevodnost 1.33, vlage v medu pa je 14.9%. Medi smreka.
Z RV panjem bom malo še počakal da se v drugi etaži izleže zalega. Potem pa videl kaj bo dal RV panj.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Jun 15, 2009 8:59 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
divji čebelar

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 7:40

[quote="Kočevski med-ved"] Če ne krmiš, ko je zunaj paša

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Jun 16, 2009 6:12 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Kočevski med-ved

[quote="divji čebelar"][quote="Kočevski med-ved"] Če ne krmiš, ko je zunaj paša
Ko boš imel ti na tvojem področju tako čisti MED kot ga imam jaz na področju gozda na Kočevskem lahko zopet kaj zastokaš.
Pa ne zameri. Si pač pikolovec in to se moraš zavedati.
Lep dan in naj še naprej medi
Branko
Dodal bi še, da je to krmljenje bilo mišljeno za roj v RV - ju katerega sem naselil in mu dodal trikrat po en liter ker zunaj ni bilo paše.
Če bi Divji spremljal temo od začetka bi to z lahkoto dojel.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Jun 16, 2009 6:57 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
divji čebelar

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 7:40

Medo sam se dobro zavedam kaj zapišem in to bi priporočil tudi tebi. Posebej tako velik čebelarsko medarski strokovnjak, kot se predstavljaš, mora paziti kaj kje zapiše. Tvoje umotvore beremo tudi mi čebelarski diletanti in vse kar zapišeš vzamemo za "suho zlato" in potem to veselo prakticiramo v svojih praksah ter se niti ne zavedamo kako ga lomimo.

Medo imej usmiljenje z nami nevedneži!

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Jun 16, 2009 1:32 pm 
Timijan

Pridružen/-a: Pon Okt 2008 21:13
Kraj: BELA KRAJINA

Divji čebelar, le od kod si pa ti priletel danes? Iz gostilne? Iz kostanjeve paše? Takšno telebansko obnašanje, kot si ga rad občasno privoščiš, ti ne bo prineslo prav nobene lepe prihodnosti. Pač nismo vsi tako učeni kot ti in delamo stalne napake. To je del čebelarstva. Bodi strpnejši z nami. Tudi ti si nekoč, davno, delal napake, in vsi upamo, da nekoč pridemo na tvoj zdajšnji nivo, ki je brez njih. ???

Poleg tega si precej prestrašen po karakterju, kajti drugače bi se vsaj upal predstaviti, od kje si in kako ti je ime. Svoje osebne travme, ki jih v preteklem mesecu očitno nisi uspel razrešiti, zdaj prenašaš na forum. Ne opažaš pa, kako se čebelarstvo razvija, v katero smer gredo posamezne veje, koliko čistega medu točijo tudi diletanti, kot imajo tudi močne in zdrave družine.

Le kdo kupuje tvoj med, ko je tako zastrupljen s slabo voljo in napadalnostjo?? Povem ti, da se v medu čuti energija čebelarja. Morda je ne čutiš ti, nekateri pa jo. In povem ti, da sem prvič v življenju to spoznal ravno ob obisku Med-veda. A kaj bi to tebi pravil! Vzemi puško in pojdi streljat glinaste golobe, namesto teh vzvišenih, povsem zgrešenih sodb.

Mimogrede: le kaj si storil z vsemi tistimi grožnjami ČZ in kemičnim lobijem? Nič? Le kaj se lahko začetniki naučimo od tebe? Praznih besed?

Upam, da si svoje čebele dobro saniral, res, rad te imam, t

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Jun 16, 2009 1:55 pm 
Kočevski med-ved

quote:
Originally posted by divji čebelar
Medo sam se dobro zavedam kaj zapišem in to bi priporočil tudi tebi. Posebej tako velik čebelarsko medarski strokovnjak, kot se predstavljaš, mora paziti kaj kje zapiše. Tvoje umotvore beremo tudi mi čebelarski diletanti in vse kar zapišeš vzamemo za "suho zlato" in potem to veselo prakticiramo v svojih praksah ter se niti ne zavedamo kako ga lomimo.

Medo imej usmiljenje z nami nevedneži!

Divji, če si ti napravil po moji nanamerni napaki kakšno večjo napako se ti iz dna duše opravičujem.
Globoko pa sem prepričan, da ni bilo tako groznih napak.
Da boš boljše volje, daj si eno zašpilaj na tvoj Frajton. Morda bo tudi tvoj med tako energijsko poln kot je moj.
Kako je velik moj ali tvoj medarsko-čebelarski ego pa naj sodijo drugi.

To v bistvu niti ne spada v to rubriko. Naj mi ostali oprostijo.
Ne bom se več oglašal na to temo
Saj tukaj se vendar pogovarjamo o RV panju.
Prispevek Tor Jun 16, 2009 2:17 pm 
Timijan

Kolega je spomladi iz starega LR naredil poskusni RV panj. Pred tremi tedni ga je naselil s srednje veliko družino (rajši malo manjšo). Paše so srednje, ne močne. Ocenjuje da bo kmalu cca 40 kg medu v panju - zgornji dve nakladi sta praktično že polni. Čebele se obnašajo delavno, izgledajo nekoliko živahnejše od drugih.

Ker je zadovoljen, bo naredil še kakšnega.

Takole zgleda čisto prvi, poskusni. Ne stoji postrani, le slikan je tako.

Spodnja naklada za bodoči RV.

Torej: izkušnja je do sedaj zelo dobra. Lp t

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Jun 21, 2009 3:36 pm 
Odisej

Pridružen/-a: Čet Jun 2008 14:34
Kraj: 570mnm, Logatec, Notranjska

quote:
Originally posted by Timijan
Kolega je spomladi iz starega LR naredil poskusni RV panj ... zgornji dve nakladi sta praktično že polni.
Torej: izkušnja je do sedaj zelo dobra. Lp t

Zdravo, Timijan.

Ali lahko napišeš za boljšo informacijo, s koliko nakladami je začel ob vselitvi roja? So bili satniki s satnimi osnovami ?
Če prav vidim, je nad prvo naklado MR. Kdaj jo je vstavil ?

Lep dan.
 Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Jun 21, 2009 3:58 pm 
Timijan

Odisej: Ali lahko napišeš za boljšo informacijo, s koliko nakladami je začel ob vselitvi roja? So bili satniki s satnimi osnovami ?
Če prav vidim, je nad prvo naklado MR. Kdaj jo je vstavil ?

Živjo! Kolega, čebelarski prijatelj, se je malo poigral: bilo je drugače, kot sem zgoraj napisal (tri tedne). Aprila je v AŽ vstavil RV sate in ko je bilo za 4 sate zalege, je stvar prenesel v RV, V ENO NAKLADO. To so bili sati, izrezani iz AŽ in vstavljeni v RV okvirje.

Ko se je zalega razvila na dve nakladi, je matico preselil navzdol in položil MR, kot pravi Vojo. Že kmalu zatem je iztočil med iz druge naklade, 15 kg, nato pa dodal še eno naklado, tretjo. V to naklado je dal okvirje s trakovi satnic in pa izrezano satje iz AŽ satov, pol/pol, vsaka druga.

Kar sem pisal o treh tednih je pomenilo, da je pred tremi tedni točil, sedaj pa bo še enkrat.

Verjetno razumeš, zakaj je vstavil polovico satja iz AŽ satov: da je pridobil na času, ker je bila družinica slaba. Sedaj pa je srednje močna, prinaša pa toliko, kot močnejša v povečanem AŽ. Lp, t

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Jun 21, 2009 5:36 pm 
Drago1

Pridružen/-a: Pet Apr 2007 7:34

mene zanima "kaj pa ko ni paše "pri taki številni druzini"vrjetno moraš kr fejst hranit"naprimer v brespasni dobi"al pa ko pade velik dezja kot letos?

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Jun 21, 2009 5:43 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Timijan

Pozdravljen Drago. Jaz nisem pravi naslov za to vprašanje, ker nimam RV panja, ampak samo posredujem informacijo. Je pa tako z RV/EV panji: v njih ni nujno zelo močnih družin, ker tudi ni potrebe za tem. Mislim, da je normalna družina tam od 35 do 45.000 čebel, če se motim, me bo popravil Odisej. Torej je to povprečna družina, če upoštevaš LR, AŽ 11+3 ali 11+6, AŽ 4-5-6 etažni, v katerih je lahko tudi dvakrat toliko čebel.

In RV/EV panji so zelo pripravni ravno za srednje paše, tako pravi avtor in tisti, ki jih že imajo (kar lahko vidiš tudi iz zgornjih podatkov). Torej glede hranjenja v slabih časih ni kakšnih posebnosti.

Posebnost je v tem, kot se kaže, Slovenci pa si še nismo povsem dokazali, da takle panj prinaša toliko medu, kot naši večji panji z več čebel, s tem da je tehnologija na nek način preprostejša, panj pa ugodnejši za razvoj in prezimljaje čebel. Bomo videli, kaj prinese prihodnost. Lp t

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Jun 21, 2009 8:27 pm 
tibet

Pridružen/-a: Sre Apr 2005 11:37

V čem je razlika od LR jst je po sliki ne vidim ali so naklade manjše ali kaj Question

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Jun 21, 2009 8:45 pm 
Odisej

Zdravo, Tibet.

Pri RV panju ima naklada zunanje mere 414x414x200mm, notranje pa 374x374x200mm. Debelina desk je torej 20mm.
Bistvena razlika med RV in LR je v KVADRATNI obliki naklad in 'križanju' satnikov v eni in drugi nakladi (90°) ter višini naklade (20cm).
Pri EV je naklada visoka 130mm (13cm).

Lep dan.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Jun 22, 2009 8:35 am 
tibet

Ok hvala rad bi si ga ogledal v živo ko bo kje raztavljeno Exclamation

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Jun 22, 2009 12:59 pm 
Odisej

V Kočevju - kar kmalu Wink

Lep dan.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Jun 22, 2009 1:05 pm 
tibet

Povej ko bo Laughing

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Jun 22, 2009 2:15 pm 
Timijan

Za (bodoče) ljubitelje RV panjev. Obiskal sem kolega in naredil nekaj slik RV panja, ki ga je priredil iz starega LR. Tudi okvirje je naredil sam in priredil pitalnik. Stvar je narejena za stacionarno čebelarjenje. Malce dobre volje in spretnosti, pa gre:

Pitalnik, obrnjen za uporabo sirupa:

In pa še mali namig za ljubitelje: ker ni imel še narejenih RV panjev, je najprej na hitro zbil skupaj takšne iz iverice, vanje vložil RV okvirje, potem pa roje. Tako so čebele do sedaj že zgradile RV sate, jih napolnile, po točenju pa jih bo preselil v prave RV in zazimil:

Pri strani sta dva takšna zasilna panjiča, v sredini pa je tisti PRVI poskusni, zdaj že poln čebel in medu. Zgornja naklada je povsem polna, več pa nismo uspeli pogledati zaradi danes hudih čebel. Zanimivo, da res najprej napolnijo zgornjo naklado! Lp t

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Jun 30, 2009 9:25 pm 
  Pokaži sporočila:      
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.

Forum Jump:

Stran 3 od 3

Last Thread | Next Thread  >

Forum Rules:
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu