POZDRAVLJENI!

Prosimo, če poskusite uporabljati nov forum na lokaciji www.slovenski-cebelarji.com/forum30/

Tisti, ki imate uporabniška imena z "čžš" bodo mogoč imeli težave in bomo uredili sproti.
Oglejte si http://www.slovenski-cebelarji.com/forum30/viewtopic.php?f=55&t=5181

Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Mladi čebelarji

Mrtve čebele v panjih

Avtor    Thread Objavi novo temo   Odgovori na to temo
cbelca

Pridružen/-a: Čet Jan 2009 21:37
Mrtve čebele v panjih

Pozdravljeni! Tudi jaz sem šele na začetku čebelarjenja. Lani smo zazimili 4 panje čebel.2 družini smo spomladi kupili in sta obe preziveli. 2 družini pa sta pomrli. Panji stojijo eden zraven drugega,hrane so imele vse čebele dovolj, tiste, ki so pomrle, so imele na satih od 1,5 do 2 kg medu, pa tudi zalego. (smo stehtali) Čebele pa so bile mrtve.Bilo jih je za pribl.4-5 pesti, matice pa v nobenem panju nismo našli.Še to: ti dve družini smo ujeli,ko so rojile.Kaj bi lahko bilo narobe?

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Jan 30, 2009 2:08 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bogdan

Pridružen/-a: Pet Apr 2004 10:10
Kraj: Ajdovš?ina

Kdaj pa so rojile, kako močna sta bila roja? Sta bila roja kaj tretirana proti varozi? Kdaj in koliko so bile nakrmljene za zimo? Mnogo stvari je lahko šlo narobe...

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Jan 30, 2009 5:21 pm 
bloop

Pridružen/-a: Ned Avg 2006 15:40

Jaz se pa moram opravicit ker vecine zapisanega sploh ne znam skupaj sestavit, kako bi kaj naj tukaj potekalo.
1,5 - 2kg hrane na satih ? na 1 al na vseh skupaj je se bilo toliko hrane? .......

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Jan 30, 2009 5:55 pm 
cbelca

Čebele so rojile junija, takrat smo jih tudi dali vsake v svoj panj.Zdravljene so bile z Bayvarolom, kasneje pa še zaplinjene oz. z neko kislino. Na vsakem satu je bilo od 1,5 do 2kg medu, ki so ga pridobile s krmljenjem s sladkorjem.Ves ta med je ostal nedotaknjen na satih.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Jan 30, 2009 6:05 pm 
Fizikalec

Pridružen/-a: Tor Feb 2004 21:35

Aha in koliko tako polnih satov je bilo? So bile čebele na eni etaži? Koliko je bilo zalewge v panjih julij-avgust?

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Jan 30, 2009 6:26 pm 
cbelca

V enem panju je bilo 10 satov, hrano pa so imele na vseh satih, razen na krajnih dveh(pri steni panja), je je bilo bolj malo, ostali sati pa so bili čisto polni. Zalega je vidna še sedaj, vidi se tudi mlade čebele(mrtve) ki "lezejo" ven, so napol ven iz satja,vendar mrtve.Zalege je veliko, družine so bile zelo močne,ostala dva panja sta bila enako tretirana, pa sta preživela.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Jan 30, 2009 6:35 pm 
cbelca

Čebele so bile na eni etaži, spodaj, vendar pri pregledu mrtvih čebel nismo našli mrtve matice.Tudi nakrmljene so bile dovolj,začeli smo že avgusta.Pojedle so pribl.10kg sladkorja na panj.Zadelane so bile s peno in stiroporom, proti mrazu.Odpirali ji nismo, šele prejšnji teden smo jih pregledali. Nekateri pravijo, da jih je treba pustiti pri miru, drugi pa, da se jih lahko pogleda kadarkoli, tudi če je -20stopinj.Tako nam je zadnjič rekel predavatelj na tečaju.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Jan 30, 2009 6:37 pm 
Fizikalec

Stiropor ni pametna reč, ker ne prepušča vlago in se to nabija v panju. Če preveč nakrmiš potem je premalo placa in ni dovolj zalege. V zimo gre premalo mladih čebel stare pa do konca oktobra odmrejo. Varoje dvomim, da je roj lahko toliko prinese, da mu škoduje...

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Jan 30, 2009 7:09 pm 
Kočevski med-ved

Pridružen/-a: Pet Apr 2004 21:18
Kraj: KOCEVJE - KOSTEL

quote:
Originally posted by cbelca
V enem panju je bilo 10 satov, hrano pa so imele na vseh satih, razen na krajnih dveh(pri steni panja), je je bilo bolj malo, ostali sati pa so bili čisto polni. Zalega je vidna še sedaj, vidi se tudi mlade čebele(mrtve) ki "lezejo" ven, so napol ven iz satja,vendar mrtve.Zalege je veliko, družine so bile zelo močne,ostala dva panja sta bila enako tretirana, pa sta preživela.

Najbolje je, da narediš tako kot sem ti napisal na onem sporočilu, ki se je verjetno po nesreči vpisal med Prodajo. Tako boš zadostila sebi in okoliškim čebelarjem. Morda je po sredi kakšna bolezen. To bo ugotovljeno le z laboratorijskim pregledom. Če je kakšna kužna bolezen boš dobila tudi povrnjene stroške čebelje družine.
Prispevek Pet Jan 30, 2009 8:01 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
cbelca

Smo ugotovili, da je bila varoja.Čeprav smo uporabili Bayvarol in še druga sredstva, je bilo zdravljeje očitno neuspešno. Sad Sad Sad

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Feb 03, 2009 10:58 am 
Fizikalec

Ja zanimivo in kako ste kontrolirali stopnjo napadenosti? Kdaj ste uporabili kakšno sredstvo?
Datumi me zanimajo...

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Feb 03, 2009 11:10 am 
cbelca

Bayvarol smo dali v panje, ko smo ga dobili, julija, v jeseni pa še z oksalno kislino. Vsak dan sem preštela varojo.V začetku, prvi dan 87 v 4 panjih,do zadnjega dne 41 v 4 panjih. V enem panju jih jebilo največ 30.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Feb 03, 2009 8:33 pm 
Fizikalec

Kaj pa pregled čebel, zalege, koliko varoj je ostalo v zalegi? sam odpad še ne pomaga kaj dosti. Zakaj nisi-te vzeli zalego odprli pokrito pogledali v koliko celicah je varoja in koliko varoj je v celici recimo?
Za 4 panje je to mimogrede nekaj minut samo sat z polegajočo zalego vzameš.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Feb 03, 2009 8:48 pm 
Kočevski med-ved

Kot laik predvidevam, da ni po sredi le varoja. Tako malo varoje ne more uničiti ČD. Morda so prisotni tudi virusi, ki ga prenaša varoja.
Če bi dala na laboratorijsko analizo bi točno vedela za kakšen propad ČD gre. Sedaj pa lahko le ugotavljate.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Feb 03, 2009 9:30 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
cbelca

Pregledali smo tudi zalego(mrtvo). Skoraj v vsaki še ne izleženi ličinki je bila varoja.Med mrtvimi čebelami pa je bilo videti na papirju veliko varoje.
Čudi me to, da sta matični družini, ki sta bili enako zdravljeni, zdravi in sta preživeli, roja pa sta bila polna varoje.Mogoče smo jim prepozno dali bayvarol, da so že naredile zalego?

Nazadnje urejal/a cbelca Sre Feb 04, 2009 8:46 am; skupaj popravljeno 1 krat

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Feb 03, 2009 10:59 pm 
Kočevski med-ved

Vse je možno. Roje je potrebno tretirat drugi do sedmi dan ko še ni pokrite zalege. Jaz ji ponavadi, če je le čas naslednji dan, ko se roj dodobra umiri in začne graditi satje.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Feb 04, 2009 8:44 am 
cbelca

Hvala za vse koristne informacije, ki mi bodo prišle zelo prav pri nadalnjem delu Very Happy

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Feb 04, 2009 8:48 am 
cbelca

Kdaj je najprimernejši čas za prvo zatiranje varoje in s katerim sredstvom? Rolling Eyes

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Feb 04, 2009 11:12 pm 
boriss

Pridružen/-a: Sob Sep 2007 9:23

Po mojem mneju ni bil vzrok samo v varoji - čeprav je je bilo na koncu v zalegi ogromno.

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Feb 05, 2009 9:33 am 
Timijan

Pridružen/-a: Pon Okt 2008 21:13
Kraj: BELA KRAJINA

quote:
MatejP: Mlečna kislina ima tudi slabosti, kar sem opisal tu http://www.slovenski-cebelarji.com/forum/viewtopic.php?t=2130&start=35 .

To je link naslovnice forumov. Daj novega. Lp t
 Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Feb 12, 2009 10:34 pm 
cbelca

Pravzaprav sem res imela v mislih zatiranje varoje zdaj, spomladi, oziroma najbolj zgodaj,da nebi škodilo medu.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Feb 13, 2009 11:20 am 
Fizikalec

Spomladi se nima kaj zatirat, ponavljam še neštetokrat zapisano po 31.1 nima v panju čisto nobena reč nič iskati razen čebel seveda Very Happy .

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Feb 13, 2009 11:41 am 
Kočevski med-ved

quote:
Originally posted by Fizikalec
Spomladi se nima kaj zatirat, ponavljam še neštetokrat zapisano po 31.1 nima v panju čisto nobena reč nič iskati razen čebel seveda Very Happy .

Imaš prav. Drugače je ob točenju vse kaj drugega kot med.
Prispevek Pet Feb 13, 2009 11:55 am 
bloop

quote:

Z napisanim se strinjam, ampak a nisi prebral novih navodil za zatiranje varoje? Predivdeva ob mocni napadenosti tudi spomladansko zatiranje.

2. SPOMLADANSKO ZATIRANJE VAROJ
Pri čebeljih družinah, kjer je ugotovljen povprečni naravni odpad varoj več kot 1 varoja na dan, je potrebno spomladansko zatiranje varoj. .
2.1. Zatiranje opravi imetnik čebel še pred začetkom medenja.
2.2. Zatiranje varoj pri čebeljih družinah predpiše veterinar NVI (strokovni delavec NVI za zdravstveno varstvo čebel) po strokovni presoji z zdravilom, ki ima dovoljenje za promet v RS, z registriranim ali magistralnim zdravilom, ki vsebuje aktivno učinkovino, primerno za spomladansko zatiranje varoj.
2.3. Imetnik čebel mora upoštevati navodilo in nasvet veterinarja, ki je predpisal zatiranje varoj. Med izvajanjem zatiranja varoj imetnik čebel uporablja osebna zaščitna sredstva in
upošteva predpise za varstvo okolja.
2.4. V primeru opravljenega spomladanskega zatiranja varoj mora imetnik čebel voditi evidenco v DVP.
2.5. Način zatiranja varoj ne sme vplivati na varnost čebeljih pridelkov.
 Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Feb 13, 2009 1:21 pm 
Fizikalec

Ne VI niste dobro razumeli, če je poznopoletno in zimsko opravljeno kot treba sploh ne more biti močne napadenosti-AMEN.

To je kot bi 20 let kadil 3 škatle cigaret na dan pa potem začel zdravit raka na pljučih, kaj pa če bi kaj naredil, da do raka ne pride?

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Feb 13, 2009 1:44 pm 
Pike

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 22:10
Kraj: Kamnik

Kaj sem spoznal v lanskem letu?
Spoznal sem, da rek, ki pravi, da ima neumen kmet najdebelejši krompi tudi v resnici drži! Čim manj komplicirat pri čebelah. Če je v januarju veliko varoje živi bog ne more več pomagati tem čebelam.
Kolikor jaz pozanam čebelarje v moji okolici se zatira varojo skoraj toliko časa dokler ne zmanjka sredstva za zatiranje. Veste kaj mislim. Težave imamo samo tisti, ki smo ali pa še tretirajo brez akaricidov.

V letu 2007 sem na enem stojišču zatiral čebele s timolom, MK in oksalno kislino. V mesecu aprilu, ko sva z veterinarjem pregledovala čebele je bilo vse polno varoj. Takoj sem tretiral z okslno kislino po Jurkovičevem sistemu-svečke. Čez 14 dni še enkrat. To leto s tridesetimi družinami ni bilo nič, komaj sem jih obdržal pri življenju.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Feb 13, 2009 1:59 pm 
bloop

quote:
Ne VI niste dobro razumeli, če je poznopoletno in zimsko opravljeno kot treba sploh ne more biti močne napadenosti-AMEN.

To je kot bi 20 let kadil 3 škatle cigaret na dan pa potem začel zdravit raka na pljučih, kaj pa če bi kaj naredil, da do raka ne pride?

Sej se razumeva, vseeno cetudi tako ni videt Smile.

Jaz ne govorim kaj proti temu, vendar je tukaj bilo vprasanje in govora, kaj naredit, ko stanje ni taksno kot bi moralo biti in torej tudi nekaj prejsnje leto ni slo prav.

No moznost je, da ne uporabimo drugega zdravljenja, da bi onesnazili med, pa zaradi tega da se varoje ne razsirijo v druge panje panj zazveplamo? Ker mislim da ce je panj toliko napaden bo povzrocal hujse tezave, ce se z njim nekaj ne uredi?
Res pa je da ugibam in zapisujem kar so zapisali drugi v svoj program, nekako bomo ze nasli resitev, ker verjetno nima z tem samo en cebelar tezav.
 Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Feb 13, 2009 2:12 pm 
Timijan

Pridružen/-a: Pon Okt 2008 21:13
Kraj: BELA KRAJINA

Hvala lepa Matej! Lp t

Odgovori s citatom  
Prispevek Pet Feb 13, 2009 8:47 pm 
  Pokaži sporočila:      
Objavi novo temo   Odgovori na to temo