POZDRAVLJENI!

Prosimo, če poskusite uporabljati nov forum na lokaciji www.slovenski-cebelarji.com/forum30/

Tisti, ki imate uporabniška imena z "čžš" bodo mogoč imeli težave in bomo uredili sproti.
Oglejte si http://www.slovenski-cebelarji.com/forum30/viewtopic.php?f=55&t=5181

Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Arhiv 2007

Matica na bradi!

Avtor    Thread Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.
bric

Pridružen/-a: Sre Maj 2005 8:28
Matica na bradi!

Spoštovani!
Dve uri po zatiranju varoje z perizinom sem opazil gručo čebel na bradi enega panja. Pogledal sem v to gručo ter opazil mrtvo matico, čebele so jo napadale z želi.
Sedaj imam brezmatično družino, torej velika verjetnost ropa.Žrelo sem pripru na en centimeter.Zanima me, če v tem času še vedno lahko dodam rezervno družino? Kako naj naredim, da se ne bojo pobile in sprejele matico?
Lep dan!

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Okt 30, 2007 5:11 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
divji čebelar

Pridružen/-a: Ned Apr 2004 7:40

Bojim se, da je za vse ukrepe reševanja družine prepozno. Nisi edini, ki se mu je to zgodilo. Še več je tistih, ki imajo takšne posledice zaradi tretiranja s kislinami. Vendar to nikogar ne zanima. Zelo lahko je vse povprek deliti nasvete in modrovati, saj za posledice ni potrebno nikomur prevzeti odgovornosti.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Okt 30, 2007 5:19 pm 
bric

Ja tudi lani sem izgubil eno matico z oksalno kislino, vendar sem to opazil komaj marca letos. Tokrat sem slučajno opazil matico na bradi, zato sprašujem, če se da še kaj narediti v korist čebelicam. V nasprotnem primeu bo najbolje, da počakam da se izleže zalega nato pa jih pometem pred čebelnjak.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Okt 30, 2007 5:30 pm 
divji čebelar

[quote="bric"]Ja tudi lani sem izgubil eno matico z oksalno kislino, vendar sem to opazil komaj marca letos. Tokrat sem slučajno opazil matico na bradi, zato sprašujem, če se da še kaj narediti v korist čebelicam. V nasprotnem primeu bo najbolje, da počakam da se izleže zalega nato pa jih pometem pred čebelnjak.[/quote]
Ne! Takoj ko se bo malo otoplilo jih preloži v medišče sosednjega panja. delaj počasi in previdno, da jih preveč ne razburiš in da se ti preveč ne raztepejo po panju. Tisto kar pa bo v panju še ostalo nežno pometi na smetišnico in jih nežno vsipaj pred žrelo enega od panjev. Potem pa panj zapri. Drugega sedaj ne moreš več storiti.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Okt 30, 2007 5:33 pm 
Fizikalec

Pridružen/-a: Tor Feb 2004 21:35

Vse lepo pusti pri miru, marca dodaš RD, čebele brez matice povsem lepo in normalno prezimijo. Ko se otopli začnejo zelooo šumet oziroma ob prvem pregledu ali odpiranju panja.
vsako delo sedaj je samo delo in ni produktivno.....

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Okt 30, 2007 5:37 pm 
divji čebelar

Takšno "neproduktivno" delo smo že večkrat opravili in je bilo vedno potem produktivno. Če bo zgodnja pomlad in še precej topla, mu bodo tega reveža izropale prej preden bo lahko z njim karkoli pametnega naredil.

Vedel sem, da boš nasprotoval, ker je pač treba vsemu kar drugi povedo, nasprotovati.
Pa nič zato. Kolega naj naredi kot misli, da je najbolj prav. Samo tistega ne kar je sam predlagal.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Okt 30, 2007 5:42 pm 
bric

Hvala za nasvete Fizikalcu in Divjemu.
Če jih prestavim v medišče drugi družini se bojo verjetno steple.
Če jih pustim bojo izropane.
Če preživijo zimo bojo trotovke.
To je samo moje skromno mnenje-mojemu neznanju primerno.
Prosim za vaš mnenje?

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Okt 30, 2007 6:08 pm 
Fizikalec

Pri meni vsako spomlad najdem kakih 6-10 BM družin in jih ne izropajo. Družina, ki številčno dobra ni nikoli izropana in ni nobenih težav. Pri vseh takih družinah ob kontrolnem pregledu samo naredim tolko satov mesta v plodišču kakšno RD nameravam dodat in dodam potem RD.

Nimam namena nasprotovat al se prepirat kaj je boljše in kaj slabše, kaj dobro kaj narobe, napisal sem kaj jaz delam TI pa se moraš odločit sam kaj boš naredil.
Za svoje čebele in svoje čebelarstvo prevzamem napačne odločitve in njihove posledice za tvoje pa moraš ti Wink

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Okt 30, 2007 6:17 pm 
bric

Danilo hvala za pomoč. Ravnal bom po tvojih nasvetih, ker ti popolnoma zaupam.
Pozdrav!

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Okt 30, 2007 10:34 pm 
Fizikalec

Ja odločitev je tvoja ni pa nič narobe kar je svetoval divji samo men se tega nikol ne da delat in ponavad pri 250 družinah ne opazim, če gre kje kaj narobe. To pač potem popravim spomladi Wink rezerv za tak namen imammvedno dovolj....

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Okt 30, 2007 11:02 pm 
divji čebelar

[quote="bric"]Hvala za nasvete Fizikalcu in Divjemu.

Če jih prestavim v medišče drugi družini se bojo verjetno steple.
DČ: Ne ne bodo se steple. tega se ti pa sedaj res ni treba bati. Popolnoma mirno se bodo združile in že čez dva, tri dni bodo vse v plodišču pri matici. Tudi tistih, ki bi jih vsipal na žrelo ne bo nihče napadal in bodo v času ure ali dveh vse lepo notri na varnem in toplem ter vesele, da so v izpravni družini ter ob matici, kar je za njih najvažnejše.

Če jih pustim bojo izropane.
DČ: Ne, ni nujno da bodo izropane, obstaja pa verjetnost, da se to lahko zgodi. Kot pravi Danilo, če je družina močna je ta verjetnost manjša, če je slabša, pa je verjetnost večja. In še od vremenskih razmer je precej odvisno. Moj čebelarski sosed je pred dvema ali tremi leti imel primer, ko so mu moje čebele v polovici januarja ropale njegove. Vzrok tega ropa je bil zelo podoben tvojemu primeru, kar sva pozneje ugotovila.

Če preživijo zimo bojo trotovke.
DČ:Ne, če jim boš spomladi dodal rezervno družino ali če ti kdo podari matico.

To je samo moje skromno mnenje-mojemu neznanju primerno.
DČ: Tega ne pišem le zaradi tebe ali ker bi želel nasprotovati Danilu, temveč zaradi tega, ker se bo mogoče s takšnim problemom srečal še kdo in se bo pač moral odločiti kako bo ravnal. Mali čebelarimo malo drugače kot veliki. Seveda pa se bo vsak sam moral odločiti kako bo ravnal.
Če nimaš rezervnih družin, potem se ravnaj po mojem nasvetu, če jih imaš, pa po Danilovem.
Pa lep pozdrav!
Prosim za vaš mnenje?[/quote]

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Okt 31, 2007 9:00 am 
bric

Hvala Divji za koristne nasvete.
Življenje je eno samo učenje-s časom postanemo pametnejši! Wink
Pozdrav vsem na forumu!

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Okt 31, 2007 7:02 pm 
  Pokaži sporočila:      
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.

Forum Jump:

Stran 1 od 1

Last Thread | Next Thread  >

Forum Rules:
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu