POZDRAVLJENI!

Prosimo, če poskusite uporabljati nov forum na lokaciji www.slovenski-cebelarji.com/forum30/

Tisti, ki imate uporabniška imena z "čžš" bodo mogoč imeli težave in bomo uredili sproti.
Oglejte si http://www.slovenski-cebelarji.com/forum30/viewtopic.php?f=55&t=5181

Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Arhiv 2007

barva zadka

Avtor    Thread Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.
Mici

Pridružen/-a: Pon Maj 2006 22:08
Kraj: Zagrac
barva zadka

Živjo!
opazu sem da imajo ene čebelce dva obročka rumena, pa me zanima, so to primešani geni italjank, in nej poskušam družine v katerih so take čebele zaklučit (drugo matico) al je to normalno gensko odstopanje al kako?=

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Apr 30, 2007 12:53 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
mj
Gost

Pravopis

Mici, v tvojem profilu si navedel, da te zanima malodane vse. Kaj pa lepa slovenščina?

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Apr 30, 2007 6:09 am 

dobje
Site Admin

Pridružen/-a: Sre Feb 2006 21:20

Mici!
Jaz vsem družinam z omenjeno značilnostjo menjam matico. Slovenski prostor naj bi zapolnjevala značilna kranjska sivka- ta pa je brez rumenih obročkov! Very Happy

Dokler imamo spomine, obstaja preteklost,
dokler imamo upanje, nas čaka prihodnost,
dokler imamo prijatelje je lepa sedanjost

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Apr 30, 2007 6:47 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov
Mici

hjah, lepa slovenska beseda se najde na dežel. lepa slovenščina o kateri vi govorite je komej de še slovenščina. tako da...taka slovenščina me ne zanima.

ok, torej ob prvi prilki če se bo le dalo nej zamenjam, ampk mislm da bo težko ker..malodane vsaka družina ma svojih nekej odstotkov čebelc z rumenim zadkom.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Apr 30, 2007 7:00 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
FRANK IZ KANADE

Pridružen/-a: Pet Apr 2004 23:18
Kraj: Sudbury, Ontario, Canada

Mici,

ce je matica dobra, ne jo stisnit. Rumeni obrocki so res znak Italijanke!
To pa pomeni samo to da matica sedaj uporablja sperme tega trota. Saj ves da se vsaka matica oplodi z povprecno 15 -20-timi troti in izgleda da je eden bil "horny" Italijan, heeee. . .

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Apr 30, 2007 10:20 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Mici

ne ne, saj je ne mislim stisnit, pač sem mislil, da bi dolgoročno nekoliko izbiral med maticami, pa ko sem danes bol pozorno gledal ob vhodih, sem opazil da imajo res vsi panji del čebel s svetlejšim zadkom, tako da...verjetno ni pomoči. dvomim da je to posledica semenčec italjanskega trota. po mojem so to oreng stari grehi tako da dvomim da jim je pomoči. ah kaj čmo, kri se more premešat.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Maj 01, 2007 1:43 am 
zver

Pridružen/-a: Pon Nov 2005 14:42
Kraj: MS, Ižakovci 69

V Sloveniji se zavzemamo za to, da bi imeli čimbolj čisto kranjsko sivko!

Se motim?

Torej če matica kaže znake italjanke jo zamenjamo, ker pa je to dostikrat škoda pa sam predlagam tako, tudi sam počnem tako.

Kot pravi Frenk, je posledica rumenih čebel 50% genotipa trota. To je res. Kaj torej storiti.
Naj taka matica lepo dela naprej zalega in krepi družino. Pri tako družini pa moramo skrbeti, da se troti ne izležejo, ker bi ti spet trosili po naši deželi nam neljub gene. Še bolj pa moramo paziti, da nam taka družina ne roji.

Ko pa pride čas menjave matice, pa itak damo kranjsko sivko, a ne!?

Ali pa staro stisnemo in družini damo sat z matičnikom iz "čiste kranjske" družine.

Letos sem naredil en čuden narejenec. Skoraj iz vsakega močnega panja sme vzel po en sat s pokrito zalego in seveda nekaj hrane. Torej narejenec iz 12 družin Smile Very Happy .

Je prav zanimivo gledati čebele, ki hodijo iz panja, kako so si različne (ker sem lani kupil matice v različnih krajih so si različne, tudi sivke med sabo, nekatere so velike, druge bolj male ene pa rahlo rumenkaste Confused Sad )

LP zver

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Maj 01, 2007 10:49 am 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mici

imam 5 pajov
2-od priznanega vzrejevalca matic
2-od zelo dobrega čebelarja, mislim da tudi kupuje matice pri nekej vzrejevalcu, nisem pa prepričan, sploh je pa kakih 300km stran italjanske meje
1-od mentorja, ki pa mislim da večino družin obnavla iz svojih družin, z roji
prav vse imajo sledove
močno in zelo resnično dvomim da je s katerokoli od teh petih matic bil v stiku italjanski trot, neposredno prav gotovo ne!

zelo prav imate, da bi se morali boriti za čisto kransko sivko, je pa tako da, sem zelo malo videl pa se mi že zdi da je prepozno.

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Maj 01, 2007 12:48 pm 
mecen

Pridružen/-a: Tor Apr 2007 23:54
Kraj: Ljubljana
Super kranjica - pasavka

Fantje,
v Slo se dobro trži preverjena blagovna znamka iz rodnih krajev A.J., kjer vam nudijo rumeno-oranžno-črne križance, t.i. super kranjica - pasavka.

Pridite, plačajte njihovo ceno in čakajte do prihodnje sezone, ko bodo super kranjice velike skoraj kot matice. Kam boste z medom, pa se kar izobražujte.

Uspešno sezono!

Lp TINE Idea

Odgovori s citatom  
Prispevek Tor Maj 01, 2007 10:40 pm 
zver

Pridružen/-a: Pon Nov 2005 14:42
Kraj: MS, Ižakovci 69
Re: Super kranjica - pasavka

quote:
Originally posted by mecen
Fantje,
v Slo se dobro trži preverjena blagovna znamka iz rodnih krajev A.J., kjer vam nudijo rumeno-oranžno-črne križance, t.i. super kranjica - pasavka.

Pridite, plačajte njihovo ceno in čakajte do prihodnje sezone, ko bodo super kranjice velike skoraj kot matice. Kam boste z medom, pa se kar izobražujte.

Uspešno sezono!

Lp TINE Idea

Tine, še enkrat bolj počasi prosim!
Prispevek Sre Maj 02, 2007 4:49 pm 
mecen

Pridružen/-a: Tor Apr 2007 23:54
Kraj: Ljubljana

Zver,

tij se samo fčij, PA BO ODLEGLO!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

LP TINE

Odgovori s citatom  
Prispevek Sre Maj 02, 2007 8:17 pm 
dobje
Site Admin

V navodilu: Poročilo pregleda za vse čebelje družine v čebelnjaku piše:
-matice čebeljih družin, pri katerih je ugotovljeno, da ima več kot 2% delavk prvi obroček na zadku obarvan rumeno, se takoj izloči iz nadalnje reje.
Če ne bomo skrbeli za čisto kranjico, potem bo izumrla.
Pred leti sem imel rumeno obročkano družino. Hude so bile, da jih skoraj nisem mogel pregledati, donos pa je bil nadpovprečen.
Saj iz ekonomskega vidika bi se splačalo, ampak sem matico zamenjal in danes imam v svojem čebelnjaku same kranjice.
Matice kupujte pri priznanih vzrejevalcih, ne industrijskih.
Sam sem do letos testiral tudi KIS-ove matice, zaradi slabih izkušenj pa tega ne bom več delal.
Priznan vzrejevalec- reklame javno ne bom delal, da ne bo zamere!? Odkrijem klobuk

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Maj 03, 2007 1:01 pm 
FRANK IZ KANADE

Pridružen/-a: Pet Apr 2004 23:18
Kraj: Sudbury, Ontario, Canada

Dobro in tocno na tarco povedano, Vili. . . . .

Jaz pa naj se vam tukaj moram opraviciti za moje prejsnje "prehitro "
Klepetanje glede te zadeve s rumenimi obrocki?!
Kot sem ze nekajkrat omenil, kar kar dostikrat se spozabim da moja pokrajina NI vasa pokrajina in da kar je za nas gledano kot nekaksna normalna poteza - lahko nekoga u vasem koncu kar potegne u nasprotno smer?!

Pri nas imamo seveda vse sorte cebel izvlecenih iz dveh - mocno razlicnih regij Rusije. Celo imamo nekaj tacrnih iz Nemcije in Anglije, le-te seveda izginjajo in so se samo u nekaterih nasih predelih u genskem poolu/bazenu!
Seveda je pri nas Italjanska sorta predominantna... So pa nase italijanke privlecene iz Nove Zelandije, Australije, Europe in seveda iz ZDA kjer so jih - in jih se zelo radi mesajo s kakrsno koli sorto je to zmozno. Saj se ve da se amerikanski cebelarji ne morejo ponoci stegnit u svoji postelji ce nebi nekje u svoji dusi imeli obcutek da imajo nekaj kar jim ne pripada - (bo pa to nazadnje le njihovo!?)
Jaz lahko s tem bezljam cel dan toda za vas menda ne bi imelo nobene veze?
Ko pa sem zgoraj prebral to kar je Dobje lepo in z mirno duso navedel - me je pa le u glavo udarilo. Je res, da je doma dezela Sivke in da nic drugega nebi smelo tam po rozicah letat!

Tako, jaz bi vas pa sedaj se enkrat prosil da to moje rano kracanje kar malo preskocite, ker jaz nebi hotel biti en od zebljev ki zabije Sivko u kisto pozabnosti. . . . .

. . . . . saj mi je poznana pot nasega Lipicanca katerega kar nekaj podrocij/drzav zeli/hoce zapisat u zgodovinske knjige - kot svojega. (Sem se celo klofal z nekimi amerikanskimi konjerejci kateri so prepricani da po drugi svetovni pripadajo njim? - Zgolj zato ker jih je njihov general Patton par sto resil izpod nosa nemcev?! ( Cetudi bolj za zadovoljstvo osebne pohlepe - kot pa za obstoj te cudovite sorte)

U zadnjih casih pa celo opazam da imate doma neke solane glave ki zelijo - imajo u svojih pohlepnih nacrtih - celo ustimano shemo, kjer naj bi bela golf-zogca izpodrinila nasega slavnega belega zrebca. . . .? !

Tako, da se ne prevec ne raztegnem in se kaj glupega bleknem, je pa tudi moj namen in zelja da naj se tudi nasa/vasa Sivka za vsako ceno ohrani - saj Bog ve da smo jo tudi na nasi strani luze ze presneto dobro pomesali z vsem-mogocim...

Pa naj vam nabasejo vse prazne posode s dobrim medom. . . .

(imam pa sedaj u bajti "mlado" zlahto od doma in jo cez kaksno uro mahnemo k mojemu vikendu, kjer tudi moje cebelce ze en teden prav veselo brencijo. Moram se pa malo pobahat: So mi pa vse druzine srecno prezimile naso trdo, dolgo zimo in po osmih mesecih pa ze lepo obletavajo nase cvetoce javorje - ce bi pa samo ponoci sel toplomer vsaj malo na pozitivno. . . . . .)

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Maj 03, 2007 2:18 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
dobje
Site Admin

Frank!
Tvoj prejšnji prispevek sem tudi jaz tako vzel in vem, da različne sorte pri Vas ne morejo biti čiste, pa najbrž tudi interes čebelarjev ni, da bodo imeli sorto, ki jim ne bo prinašala več.
Da ne boš mislil, da je pri nas kaj drugače, saj se najdejo zagovorniki rumeno obročkanih čebel. Če pa že glasno ne govorijo, pa imajo v čebelnjakih nečisto pasmo. Zanesljivo vem, da je celo nek vzrejevalec v Sloveniji uvažal čebele, ki v slovenski prostor ne sodijo! Question Exclamation
O tem naj presojajo drugi, jaz pa bom še naprej imel svojo Kranjico.
Letos je zopet en znan čebelar kupil nekaj 5 AŽ satarjev, pa se ne more načuditi, kako čisto sivko imam! Very Happy

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Maj 03, 2007 2:43 pm 
Mici

vse lepo in prav ampak človeka kar malo mine ko takole premišluje, saj sem začetnik, še nebi smel jamrat kolko je heca s čebelami a kaj...
torej, zato ker se je nek bedak z dr. pri imenu odločil da bo poskusil križat Kranico z italjanko v OSRČJU domovanja kranice naj se sedaj jaz zajebavam in takoj letos kupim 5 novih matic
ker pa imam v soseščini phuuu v radiju 5km mislim da brez pretiravanja ene 300 čebeljih družin, katerih čebelarji se prav gotovo ne trudijo za čistejšo Kranico, je menjavanje matice vsako leto neizogibno!...eh
sem pa skoraj prepričan da imajo vse moje družine več kot 2% čebel z rumenim obročkom

že ve kaj, iz tega kar imamo sedaj poizkusimo dobiti čisto Italjanko, bodo rumeni obročki kar poletel dol iz čebel, hehe
(murfijevi zakoni pa to..)

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Maj 03, 2007 4:39 pm 
dobje
Site Admin

Mici!
Pri uveljavljanju subvencij je itak treba izpolniti panjske liste in tam je točno rečeno, kakšna mora biti družina! Shocked
Moji sosedje čebelarji so potem vzgledni napram Tvojim! Smile
Sam bom letos zamenjal vse matice, večina jih bom vzgojil sam- vsaj upam! Garantiram, da bodo Sivke. Plesoci
LP

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Maj 03, 2007 5:30 pm 
Mici

jah, sej težko rečem kakšne družine imajo, ampak glede na to kakšen roj sem dobil od mentorja, oz kakšni so ti geni...pa dve matici od vzrejevalca, oz družini, tudi nista kaj bolši. ne vem no...

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Maj 03, 2007 8:50 pm 
Mici

oživlam mrtvo temo...pač
danes sem slučajno naletel na podatke o raziskavi z biotehniške univerze v ljubljani.
sicer sem že pozabil točno o čem je bila raziskava, sem pa doooobro prebral eno ime, je bilo o....opraševanju detelje se mi zdi, katere žuželke so najpogostejše.
raziskava je potekala v LJUBLJANI, najpogostejša žuželka pa je bila apis mellifera L.

pa se zdaj sprašujem...sploh ne bom povedal kaj se sprašujem.....

Odgovori s citatom  
Prispevek Čet Okt 04, 2007 5:05 pm 
  Pokaži sporočila:      
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.

Forum Jump:

Stran 1 od 1

Last Thread | Next Thread  >

Forum Rules:
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu