POZDRAVLJENI!

Prosimo, če poskusite uporabljati nov forum na lokaciji www.slovenski-cebelarji.com/forum30/

Tisti, ki imate uporabniška imena z "čžš" bodo mogoč imeli težave in bomo uredili sproti.
Oglejte si http://www.slovenski-cebelarji.com/forum30/viewtopic.php?f=55&t=5181

Slovenski Čebelarji Seznam forumov -> Arhiv 2007

Ropanje

Avtor    Thread Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.
bloop

Pridružen/-a: Ned Avg 2006 15:40
Ropanje

Pozdravljeni
Imam manjso tezavo eden izmed mojih panjev se je odpravil na rop drugega cebelnjaka. Napadle so ze dva panja drugega cebelarja. Hrana ki jim jo pa dam pa jih ne interesira prevec(sladkorna raztopina 1/1 okoli 0.5 L) kak dan jo pojedo kak dan jo pustijo.
Dva panja, ki sta zraven tega, sta lepo pridna in ne silita v tezave, ta mocnejsi panj pa ne da miru.
Ni mi vsec, da ropajo ker so moje ze bile zdravljene tiste pa se ne(no saj bodo moje se enkrat a vseeno), po nekih podatkih bi naj ta cebelar imel tudi tezave z HG(nepreverjeno), zdravilo za varojo pa nekaj kar sploh nisem preprican ce je dovoljeno(moram se poiskati po internetu preden zinem neumnost) ce se ne motim... Hm..... sam pa se trudim za cim manjse strupe v panjih. Skratka stvari mi nikakor niso vsec...

Predlogi kaj naj naredim z mojimi cebelicami da ne bi imele v glavi taksnega pocetja Smile ?
Hvala za odgovore oz. nasvete.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Avg 04, 2007 2:42 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Fizikalec

Pridružen/-a: Tor Feb 2004 21:35

Kdaj pa ti nalivaš to raztopino???
Če ne boi druge odpelji panj, stisni matico pa jo OBVEZNO zamenjaj...

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Avg 04, 2007 6:48 pm 
bloop

Ok. Sej se razumeva ane da ropajo drug cebelnjak moje cebele Smile in ne obratno? (samo preverjam)

Raztopino dobijo zvecer zmeraj, vcasih je drug dan se v pitalniku, obicajno pa ne.

No kot dodatno, sem danes se odlocil da preverim ce so te cebele slucajno na praznem satju ali kaj podobnega. Ugotovil sem da sploh ne, satovje imajo dovolj polno medu, da sem bolj pri skrbi, da bo treba kaj ukrenit da bo se matica imela kam zalegat. Skratka medu je trenutno toliko da bi lahko trdil, da ce jim ga se kaj vzamem proc lahko zimo prezivijo brez tezav Smile.
3je panji pa se potrebujejo dodatno krmljenje.

Sedaj pa vprasanje, zakaj to matico zamenjat? Ker uci svoje cebelce da morejo krast ? Smile

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Avg 04, 2007 9:32 pm 
Fizikalec

No jaz bi tak panj na tvojem mestu odpelo, sedaj na mojem pa bi ga kr zažveplo verjetno z ropanjem bodo navlekle veliko težav. medu imajo dovolj ker kradejo nekje kar pa je v genetski sliki čebel torej matica stran....
Vsako nenormalno obnašanje družine pomeni, da pač družina kot celota nima dobrega obnašanja ima nekaj preveč v tvojem primeru kradejo Wink
V veliko primerih pa je ravno narobe se dajo okrasti (tihi rop) torej se tega treba losat....

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Avg 04, 2007 9:45 pm 
bloop

No res je, da ta dan ko se je ta rop zgodil, je tale cebelar nekaj vtikal nos v te panje in jim dodajal sedaj v tem casu cebele itd. vratca na panju pa lepo na siroko odprta. Ko je tega zaprl dol pa so vdarle v sosednjega.
--------
Prej sem pozabil dodati da je pa res predvsem to kot si omenil, da z ropom privlecjo ogromno slabih stvari.

Malo na internetu bral HG, lahko prenasa tudi voscena vesca in varoja? hm.... potem tako bolj ali manj so spore povsod.

Nazadnje urejal/a bloop Sob Avg 04, 2007 9:53 pm; skupaj popravljeno 1 krat

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Avg 04, 2007 9:51 pm 
Fizikalec

quote:
Originally posted by bloop
No res je, da ta dan ko se je ta rop zgodil, je tale cebelar nekaj vtikal nos v te panje in jim dodajal sedaj v tem casu cebele itd. vratca na panju pa lepo na siroko odprta. Ko je tega zaprl dol pa so vdarle v sosednjega.

ja za vsak rop je kriv čebelar sam samo nastradaš lahko ti Confused
Prispevek Sob Avg 04, 2007 9:53 pm 
bloop

Vsekakor najlepsa hvala za tvoje mnenje. Bo za razmislit morda. Ker bi pa rad pri enem drugem panju menjal matico Razz imas morda kaksno idejo kako v tem casu to izvest Smile ? Slisim da zna bit prava umetnost ob tem casu matice menjavat.

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Avg 04, 2007 10:00 pm 
Fizikalec

No jaz matic ne menjavam ampak samo rd butnem noter menjava same matice je kr rizik....

Odgovori s citatom  
Prispevek Sob Avg 04, 2007 10:04 pm 
dobje
Site Admin

Pridružen/-a: Sre Feb 2006 21:20

quote:
Originally posted by Fizikalec
ja za vsak rop je kriv čebelar sam samo nastradaš lahko ti Confused

To je sigurno!

Čebelar s svojim početjem največkrat sam povzroči rop in če prav razumem bloop-a, je sosed čebelar nekaj počel s svojimi čebelami in povzročil rop v svojem čebelnjaku! V tem času je potrebno biti previden pri odpiranju panjev. Sam to najraje počnem zgodaj zjutraj, če ni nujno pa panjev ne odpiram. S krmljenjem zmanjšam tudi žrela in jim odprem vratica zadaj, da zračijo po potrebi, saj je čebelnjak zaprt.
Ali jih je mogoče sosed zdravil s Timolom? Question
Danes ropanja najbrž ni več??
Pri menjavi matic si pa jaz ne delam velikih skrbi, čeprav nekateri pravijo, da je v tem času problem. Sam matico, ki jo mislim zamenjati odstranim in na isti sat dodam mlado oplojeno matico v matičnici, v kateri sem jo dobil. Dobro je družino krmiti, če ni hrane, kar pa itak v tem času počnemo in tako družino pogledam šele čez en teden in ponavadi je menjava uspešna.
Prejšnjo soboto sem menjal matico v eni družini in pri pregledu včeraj, je veselo opravljala svoje poslanstvo. Very Happy
bloop, želim Ti, da uspešno rešiš problem! Prst

Dokler imamo spomine, obstaja preteklost,
dokler imamo upanje, nas čaka prihodnost,
dokler imamo prijatelje je lepa sedanjost
 Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Avg 05, 2007 3:46 pm 
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov
bloop

Dobje hvala za lepe zelje in nasvet, bom moral poizkusiti. Enkrat je treba tudi to se priuciti, cim prej tem bolje.
Da sosednji cebelar je pac malo dodajal cebelic itd, baje je bila sibka druzina pa jo je zelel ojacat. A ne damo obicajno sibke druzine k mocni ?
Skratka moje so vdarile tja in nato baje se na enega(tega nisem videl je pa on povedal).
Niso bile zdravljene z timolom ampak ce sem prav zasledil amitrazom(kdaj kako nimam podatka).
Kot sem dejal me najbolj skrbi vnos HG glede na to, da sem zacel z roji, novimi panji vse sveze satje. Ampak na koncu sem prebral na internetu, da se da HG prenasati tudi z vosceno vesco in celo varojo?
Ce vse to drzi je vnos spor HG v vsak cebelnjak tako ali tako neizbezen, zaviranje bolezni pa je le sposobnost cebelarja in njegove tehnologije cebelarjenja, da ne izbruhne?

Se enkrat hvala za lepe zelje Very Happy

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Avg 05, 2007 9:17 pm 
Tomaž

Pridružen/-a: Pet Okt 2004 21:14

Lep pozdrav !

Ti si kriv edino toliko, da lepo skrbiš za čebele in imaš močne družine.Če je sosed kaj čačkal okoli čebel si je sam kriv, da so ga zropale, čeprav je žalostno, da boš nastradal tudi ti, ker se mnogo čebel ne bo vrnilo v panje.Podobno se je dogajalo pri meni, ko mi je sosed jamral, da moje hodijo ropat, on je pa lepo pustil v takem času kot je sedaj sate v čebelnjaku, rastopino je nalival v pitalnike, ki so puščali; sate je pučal okol čebelnjaka, da so jih čebele spucale itd..Čebele so prišle v čebelnjak, da bi pile rastopino ven pa niso znale, na tleh je bilo kakih 3 cm mrtvih čebel, za zjokat.Ponavadi pa spucajo ravno take ki so bolj slabe, brezmatične pa tudi takoj najdejo, zdajle ga ni kaj dobro srat okoli čebel.Če jih že moraš gledat naredi to nekje do 8 zjutraj in pazi na vsako kapljico polite rastopine, bog ne daj pa pustit kake sate da pridejo čebele zraven.

Tomaž

Odgovori s citatom  
Prispevek Ned Avg 05, 2007 10:06 pm 
bloop

Tomaz hvala se tebi za vse.
No tale moj cebelar se vsaj zaveda, da sibkih druzin pac ne rabi in da tukaj pac ni pomoci ce so si jih izbrale za zrtev, pa ceprav je sam bil za to dejanje odgovoren v vecji meri.
Tako da meni ni nic rekel, da so kaj moje krive, je pa meni vseeno neprijetno.

Odgovori s citatom  
Prispevek Pon Avg 06, 2007 10:31 am 
  Pokaži sporočila:      
Ta forum je zaklenjen: ne moreš urejati, pošiljati ali odgovarjati na sporočila.   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.

Forum Jump:

Stran 1 od 1

Last Thread | Next Thread  >

Forum Rules:
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu